Dulceturi si papanasi de 3 ani sept-oct 2007 (403)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui crishtina

adimercedes iti multumesc ffff mult pt raspunsul tau. Mi-ai dat niste idei f bune si m-ai facut sa inteleg anumite aspecte care uitasem sa le iau in calcul.
Cereale pt bebe ii dau de la incepututul diversificarii insa cu lapte nu a acceptat niciodata...de fiecare data ii dadeam cu altceva. Azi i-am dat cu lapte formula..si a mancat putin si distrasa cu jucarii. O sa insist asa. Insa cu biberonul nu vrea nicicum. Deja cum il vede intoarce capul...nici nu mai gusta din el.Ma tem sa fie ca Lisa sa nu accepte lapte deloc. Cred ca nu m-as descurca asa. O sa mai incerc alte tipuri de lapte poate o sa ii placa unul.
Multumesc inca o data de sfaturi.

Crishtina cu Robert(09.09.2007)
& Nicole (18.11.2009)



Crishtina, poti incerca si alte tipuri de formula. INSA, daca nu si nu, asta e, te conformezi si mergi mai departe. Ii suplinesti cu formula in cereale, iaurt, branzeturi, gris cu lapte, orez cu lapte, paste cu laptee si va incepe sa bea lapte cand va fi pregatita. Lisa cred ca inceput sa bea laptele (de vaca) undeva dupa 18 luni! Pana la 1 an ii faceam grisul, orezul si pastele cu lapte de capra, poate iti amintesti. Orezul cu lapte nu l-a mancat niciodata. Insa grisul si pastele erau favoritele ei. In gris puneam cand il fierbeam o lingura, 2 de stafide, caise uscate (sa fie maroniu inchis, nu portocalii, ca alea portocalii au sulfiti!!!) sau prune uscate...

O sa fie bine!


"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Carpatina, va tin pumnii ca Ioana sa inceapa sa "stea" cu placere la gradi, inca din prima secunda, iar tu sa ai inima usoara mereu!

Cred ca ai incercat o gramada de chestii. Hai sa iti zic ce a functionat la noi cel mai bine. Ii spuneam lui Lisa sa isi pregateasca geanta. In afara de rucsacelul cu hainute, fructe, crema de soare etc, ii spuneam ca poate sa isi ia cu ea geanta ei, poseta, daca vrei si isi punea acolo tot ce vroia ea: telefon mobil dezafectat, suzeta pt papausa, chei, mici jucarii, hainute pt papusa, carduri, portomoneu, ce mai, o burdusea bine cu tot ce avea ea chef! Si, bineinteles, papusa favorita (adica cea care era favorita la vremea respectiva, ca zilele astea mergem la gradi cu 2!). Educatoarelor le-am zis ca e ok sa isi ia geanta si papusa cu ea in clasa, respectiv pat, cand e vremea de somn sau daca e suparata.

Cand incepea sa planga si sa ma roage sa stau, ii ziceam ok, pot sta 2 minute pana incep cantecele, gustarea de dimi, povestile, etc. Ii dadeam un termen exact, ca sa aiba la ce sa se relationeze. Uneori ma ruga sa ma joc cu ea de-a magazinul si da, ma asezam jos cu Adam in brate si ii spuneam ca pot, de ex, face cumparaturi la magazin 5 minute. O lasam sa fie casierita, sa ma ajute cu cosul, fructele, legumele etc si apoi ii ziceam ca trebuie sa plec, dar vin repede si ii aduc iaurt, ca l-am uitat acasa, biscuiti etc. Uneori zicea sa nu plec si ii spuneam ca trebuie sa plec sa caut o toaleta. Imi zicea ca sunt toatele acolo, dar ii raspundeam ca sunt prea mici pt mine, ca sunt numai pt copii si ca undeva afara sigur gasesc una. Si ca ea mai bine ma asteapta acolo si se joaca cu copiii, decat sa umble prin frig/ploaie/soare cu mine. Apoi cand au mai venit fetite noi, i-am spus ca ar fi o idee buna sa ii arate fetitei respective jucariile, ca ea e de mai mult timp la scoala si fetita nu stie ce jucarii sunt etc.

In fine, acum tu stii ce functioneaza mai bine la voi, care e politica gradinitei, cat de deschise sunt educatoarele, daca poti sta cateva minute sa ii faci pe plac, ca sa treaca peste sentimentul de neputinta si lipsa de control.

si sper la vesti mai bune cat de curand!!!


"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Aniast felicitari din toata inima.Refacere rapida si un bb cuminte si sanatos tun.

Sabina ma gandesc la tine azi!

Carpatina ce face Ioana?
Erika azi a plans si ma tot striga...am observat de cu dimineata ca prelungeste plecatul....off.



"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)

fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Felicitari, Andreea! E minunat bebelusul tau!

Sabina,

Adi, cred ca la Sara ar functiona de minune tactica descrisa de tine.

Va pup, Sara e plina de muci, oare daca nu tuseste merg aerosolii? I-am facut doar cu ser...In rest,aspiram la greu!

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)
cum au venit pe lume printesele mele







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Ei, ce bebe mic si frumos am vazut !
Da, seamana cu fratiorul lui

Felicitari, Andreea, sa fie sanatos si norocos, sa va bucurati de el ! Refacere rapida si mult laptic gustos pentru bebe !
M-am tot gandit ieri la voi, am mai tras cu ochiul si la odiseea cealalta in speranta ca voi elucida marele mister : cum il cheama . Acum, dupa ce ai postat aici, am inteles. Mai astept
Sper sa nu facem si noi asa, ca nici pana acum nu am ales nume pentru Suri

Felicitari inca o data pentru bebe si pentru atitudinea ta vis-a-vis de nastere ( esti )

Luy, mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 ) si 36+ cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Si vin si eu cu urari pentru dragii nostri papanashi sarbatoriti ieri si azi : Eliza, Miruna, Gheorghe, Rares, Raisa, Cristi si Yanis : La multi ani fericiti !
Sa cresteti mari, sanatosi, frumosi la minte si la trup, sa fiti norocosi si sa le aduceti parintilor numai bucurii !

Felicitari, mamici, pentru domnisoarele si cavalerii vostri ! Ati facut o treaba buna , sunt minunati !

Luy, mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 ) si 36+ cu la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babylina spune:

La multi ani Raisa de mami mada Ele07
La multi ani Ana Alexandra de mami anc_tamas
La multi ani Cristian Mihai de mami Andrea11
La multi ani Yanis Luca de mami Annisia
La multi ani Cristian Matei de mami cecilia L
Sa cresteti mari , frumos si norocosi si sa va bucurati parintii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

La multi ani sarbatoritilor de astazi Sa cresteti mari, sanatosi si frumosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Luiza, crezi ca e posibil sa-mi recuperez CD-urile cu muzica odata cu DVD-ul cu filmarea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celia spune:


Rares de mami Pinacolada
Miruna de mami Prisi
Gheorghe de mami Sabina
Stefan de mami Mariadia
Eliza de mami Ramonaiani
Raisa-Maria de mami Si_Bv

Raisa de mami Mada Ele07
Ana Alexandra de mami Anca_tamas
Cristian Mihai de mami ANDREEA11
Yanis Luca de mami Annisia
Cristian Matei de mami Cecilia L

La multi ani, sarbatoritilor de ieri(scuze de intarziere...) si azi! Sa fiti sanatosi si impliniti , asa cum va doriti!


Mergi la inceput