Dulceturi si papanasi de 3 ani sept-oct 2007 (403)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

La multi ani Rares de mami Pinacolada
La multi ani Miruna de mami Prisi
La multi ani Gheorghe de mami Sabina
La multi ani Stefan de mami Mariadia
La multi ani Eliza de mami Ramonaiani
La multi ani Raisa Maria de mami Si_Bv


Felicitari, Andreea! Bun venit pe lume puiului mic!

Yaia, felicitari iepuritei, ce repede i-au iesit dintisorii!

Erina, multumimCe bine ca aveti un concediu frumos!Abia astept sa ne auzim cu mai multe povesti!

Luy, minunate pozele. Si burtica ta, superba! Bine ca am apucat sa o vad ca azi maine vine Suri si nu mai aveam ocaziaSi ce mamici frumoase si ce copilasi minunati!

Noi , mai bine, Sofi si-a revenit frumos, Sara inca muceste, azi a si tusit putin, ne-am facut analizele pt gradi si suntem pe pozitii.
Sofi e incredibil de afectoasa, ne pupa, spune mama, tata, rade, gangureste mereu, Sara o pupaceste continuu. DE unde si transferul de virusiUna peste alta, ma topesc fetele mele. Sunt asa dulci!

Cuscra, ma ingrijorezi, unde esti?

Bernix, of, draga de Degetica!Sanatate si voua!

Gabriela, mami de Sara Ioana (29.08.2007) si Ana Sofia(21.01.2010)
cum au venit pe lume printesele mele







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

vazut poze cu bebe de Andreea(aniast) pe Facebook, e un scumpic, si ce bine seamana cu Vladi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Am ajuns cu bine:)

Bun venit pui mic e Andreea!
frumos si destept sigur esti, eu iti urez sa fii ambitios si voluntar ca Eliza, cochet si cuceritor ca miruna si artist intekept ca Gheorghe:)

Ai inaintasi de seama azi!
la multi ani si lui Rares, Stefan si Raisa!
Mi-am facut un ceai si ma bag in pat, maine am zi grea.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

sarbatoritilor de azi
Sa cresteti mari, frumosi si sanatosi, sa aduce numai bucurii parintilor.

sarbatoritilor din ultimele zile

Si nu in ultimul rand, multumesc pentru urarile de ziua lui Stefan, nu am mai apucat sa intru pe DC (de altfel, in ultima vreme nu prea apuc sa fac mai nimic...

Sper sa reusesc sa incarc cateva poze cu Stefan.

Sim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Dragele mele, multumesc tare mult pentru sustinerea voastra...am nascut, dupa cum ati aflat, mult mai usor ca la Vladi si putin mai repede. Deci totul a fost cam asa: Dimineata la 7.30 am avut renumitul tuseu vaginal, destul de contestat dar la mine eficient si cu care sunt intru totul de acord. Tocmai ce terminasem 40 saptamani, bb mare...deci nu prea avea motive sa mai stea in burtica. Am stat pana pe la 10 la Elias unde au si inceput contractii usoare, suportabile. Apoi a urmat un nou control care m-a si trimis la Euroclinic pentru ca incepuse sa se ingroase treaba. M-am internat frumos si au inceput "interviurile"; anestezistul care a venit sa-mi vada analizele si sa-mi povesteasca ce si cum o sa se intample, medicul rezident care mi-a facut un ditamai dosarul de intrebari si era efectiv surprinsa de mimica fetei mele care nu facea nici o grimasa la contractiile (monitorizate) care-i apareau pe aparat. Sincera sa fiu, nici nu ma prea deranjau.... A venit ulterior si moasa care, vazand inregistrarile contractiilor a fugit sa pregateasca sala de nasteri. Pe la 11.20 m-am mutat in sala de nasteri unde deja incepusera contractiile mai puternice. Nu ma deranjau extraordinar de mult ele cat faptul ca fi-miu se bagase cu fundul in coasta dreapta si nu puteam deloc sa fiu relaxata. Mi-am adus aminte atunci si de un banc pe care i l-am spus medicului care ma tot intreba daca ma doare:

"A fost gasit un om la marginea padurii cu un cutit in coaste...cand l-au intrebat medicii daca il doare, cica: numai atunci cand rad" "

Ei, bine inteles ca pana am nascut a fost intrebarea zilei: Mai puteti sa radeti? Asa, sa continui: La 12.20 mi-au montat epidurala care si-a facut efectul in vreo 15 minute. Recunosc cu mana pe inima ca ma deranjau la culme contractiile care nu erau rare si nici nedureroase... Pe la 12. 40 mi-au zis ca e momentul sa imping, sa nu ratam contractiile, am impins eu usurel, apoi mai tare iar la prima mobilizare de trupe (eu, medic si moasa) a iesit bebelusul...deci la 12.47.
Apgar 10, 3560 g si 51 cm....si il cheama....inca nu stim, se contureaza ceva la orizont dar trebuie sa-i mai studiem mocutza de vreo cateva ori ca sa ne hotaram.

Acum imi tin mana pe burta....se misca putin inauntru dar realizez ca nu mai e bebelusul ci doar niste gaze razlete si uterul care se balangane de colo colo...deja mi-e dor de miscarile lui.

Mi l-au adus azi de 3 ori: O data la 14.30 cand a avut si prima masa, a curs colostru si a papat frumos...la 18.00....era adormit si ne-am chinuit putin dar a papat....iar acum pe seara cand n-am putut nici cu toate gadilaturile si povestile sa-l trezesc. Am renuntat si l-am lasat pe mainile lor, n-o sa-l alaptez la noapte ci maine toata ziua.

Ma culc acum ca sunt franta dar o sa trimit inainte 3 poze cu bb mic in mailul comun. Pupici, nb.

Andreea, mamica fericita de bb mic (06 septembrie 2010) si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ce frumoasa poveste!
Ai doar grija, dupa ce te odihnesti noaptea sta sa nu le mai lasi sa ti-l umfle cu lapte praf :)
Ce bine ca ai nascut natral! Sincer te invidiez.
gata, acu chiar doooooooooooooooooorm



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

inca una :P
intre copiii mei sunt 5 ani fara 5 zile, intre ai tai, 3 ani si 3 zile. sunt si schizo daca nu stiati (si am bat azi doua cafele...si am emotii)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Deci, sa incep cu felicitarile (si cele restante), ca masa si dansul s-au produs deja

La Multi Ani din tot sufletul pentru scumpii nostri:
Antonia Maria de mami Mandarinutza
Elisa Lavinia de mami myral
Bogdan de mami babylina
Erika de mami Devylla
David de mami andreeaiosif
Andrei Serban de mami Rox
Albert Raoul de mami mirella76
Vlad de mami Slippers76
Matteo de mami Piccaflor
Gabriel Alexandru, de mami adrianaolimpia
Vladi de mami Aniast72
Andreea Cristina de mami georgi_ana25
Maria Teodora de mami bikmaria
Ana-Maria de mami magdaz
Rare, de mami Pinacolada
Miruna de mami prisi
Gheorghe de mami Sabina
Eliza de mami Ramonaiani
Raisa-Maria de mami Si_Bv
Cristian Mihai de mami ANDREEA11
Yanis de mami Annisia
Cristian Matei de mami Cecilia L
Sa va fie zilele senine, pline de sanatate, bucurii si noroc!!!




"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui myral

Eu nici nu ma gandesc sa o duc pe Elisa la gradi, e prea mica chiar daca nu stiu cum o sa ma descurc cand pleaca Isabela la scoala si tati e la servici cate 2 saptamani Ai mei copii mici sunt fff solicitanti amandoi. In plus Elisa a anceput si ea sa-l loveasca pe Darius (numai in cap) cand credeam ca mai am de asteptat pana se inceapa luptele intre ei, of Si dupa ce il loveste vine la mine in brate, daca o cert se pune pe un plansssss.


Myral, nu stiu exact ce sfat sa iti dau, pt ca si Lisa il mai pocneste pe Adam, tot in cap ii da palme, plus ca il impinge. Am incercat de toate: separare in alta camera (dar nu vreau sa o las singura sa se descurge cu sentimentele contradictorii si nici sa stau cu ea sa ii dau atentie in detrimentul unui bb care urla ca a incasat-o), pedepsire in scaunul de masa 2 minute (dar a invatat sa iasa din el, chiar daca ii pun curelele!), sa plec eu in alta camera, rewards chart... Cel mai bine functioneaza sa o urmaresc tot timpul si cand simt ca incepe sa piarda controlul sa o iau si sa dansam, cantam, sa ma ajute cu ceva si sa incerc sa o scot din starea aia "violenta". Insa nu mereu funtioneaza, ca "ataca" si din senin, fara nici un semn prevestitor . Cand o intreb ce s-a intamplat, de ce face asta, imi raspunde ca "nu asculta". Zice apoi "sorry" si il pupa pe Adam si vrea sa se joace cu el si e maaareee tagedie daca nu o las sa il mai atinga din cauza ca l-a lovit... Ajuta si rewards chart pt ca "pierde" abtibilduri daca il loveste pe Adam!

Insa am observat ca pierde controlul daca ii e foame sau somn, deci nebunia la mine incepe pe la 11-11:30am si pe la 5-5:30pm.

Ma bate gandul insa sa schimb tactica dar nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai incerc . Scuze ca nu te-am ajutat prea mult


"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Andreea, felicitari multe si recuperare rapida. Sa ajungeti cu bine acasa si sa va acomodati usor la viata in PATRU .

Sabina, sper ca toate sunt pe placul tau ;)

Yaia, felicitari pt iepurire. La multi si puternici inainte ;) Spor cu diversificarea!!!

Picea, o veste? ORICE veste?!?

Nana, capul sus, pieptul inainte, va fi BINEEEE!!!



"A characteristic of the normal child is that (s)he doesn't act that way very often." - unknown

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Povestea obtinerii primei sarcini

Lisa Maria 01.10.2007

Adam Joshua 07.10.2009

Mergi la inceput