Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 72

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

AB, iti multumesc.
Sunt tijele din trusa de urgenta si sunt tijele pe care le poti cumpara tu daca ai posibilitati. Tijele din trusa de urgenta nu sunt la fel de bune ca cele pe care le poti cumpara tu, ca spitalul n-are bani sa ti le dea.
La protezele de sold se pun gratuit, dar exista o lista de asteptare pt. care iti depui dosarul. Sau daca ai bani platesti proteza.

Din nou te intreb: i-a cerut doctorul bani pt. el? Sau a dat tatal tau?
Cred ca e a treia oara cand pun intrebarea si tu batii campii pe langa. Ca sa fiu in ton cu limbajul tau
Deci?


TantiZavaidoc, stiu ca parca ai povestit intamplarea la alt subforum. Ai depus vreo plangere?
In unele spitale s-a implementat o taxa daca vrei sa nasti cu medicul care ti-a supravegheat sarcina si nu este de garda. E de vreo 200-300 ron parca, primesti chitanta la ea. In afara de banii astia altii nu are de ce sa iti ceara si poti depunde o plangere sau te poti duce la seful sectiei sa ii spui.
Cred ca daca fiecare pers. la care i se pretinde plicul se duce la seful de sectie/directorul spitalului si face o plangere in scurt timp ceva masuri se vor lua.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

AB, iti multumesc.
Sunt tijele din trusa de urgenta si sunt tijele pe care le poti cumpara tu daca ai posibilitati. Tijele din trusa de urgenta nu sunt la fel de bune ca cele pe care le poti cumpara tu, ca spitalul n-are bani sa ti le dea.
La protezele de sold se pun gratuit, dar exista o lista de asteptare pt. care iti depui dosarul. Sau daca ai bani platesti proteza.

Din nou te intreb: i-a cerut doctorul bani pt. el? Sau a dat tatal tau?
Cred ca e a treia oara cand pun intrebarea si tu batii campii pe langa. Ca sa fiu in ton cu limbajul tau
Deci?


Suma EXACTA (adica cit sa-i dam )ne-a fost comunicata de catre chirurg vineri....luni l-a operat....
poate ne-a lasat un weekend la dispozitie sa facem rost de bani .....

Banii se cer de la obraz si fara pic de JENA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui XIO

AB, iti multumesc.
Sunt tijele din trusa de urgenta si sunt tijele pe care le poti cumpara tu daca ai posibilitati. Tijele din trusa de urgenta nu sunt la fel de bune ca cele pe care le poti cumpara tu, ca spitalul n-are bani sa ti le dea.
La protezele de sold se pun gratuit, dar exista o lista de asteptare pt. care iti depui dosarul. Sau daca ai bani platesti proteza.

Din nou te intreb: i-a cerut doctorul bani pt. el? Sau a dat tatal tau?
Cred ca e a treia oara cand pun intrebarea si tu batii campii pe langa. Ca sa fiu in ton cu limbajul tau
Deci?


Suma EXACTA (adica cit sa-i dam )ne-a fost comunicata de catre chirurg vineri....luni l-a operat....
poate ne-a lasat un weekend la dispozitie sa facem rost de bani .....

Banii se cer de la obraz si fara pic de JENA.


Aha, bine, de ce nu ai spus de la inceput?
Deci ortopedul ti-a spus cat sa-i dai lui.
OK. Plangere ai facut? Dupa externare, nu in timpul internarii.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:
citat din mesajul lui XIO

AB, iti multumesc.
Sunt tijele din trusa de urgenta si sunt tijele pe care le poti cumpara tu daca ai posibilitati. Tijele din trusa de urgenta nu sunt la fel de bune ca cele pe care le poti cumpara tu, ca spitalul n-are bani sa ti le dea.
La protezele de sold se pun gratuit, dar exista o lista de asteptare pt. care iti depui dosarul. Sau daca ai bani platesti proteza.

Din nou te intreb: i-a cerut doctorul bani pt. el? Sau a dat tatal tau?
Cred ca e a treia oara cand pun intrebarea si tu batii campii pe langa. Ca sa fiu in ton cu limbajul tau
Deci?


Suma EXACTA (adica cit sa-i dam )ne-a fost comunicata de catre chirurg vineri....luni l-a operat....
poate ne-a lasat un weekend la dispozitie sa facem rost de bani .....

Banii se cer de la obraz si fara pic de JENA.


Aha, bine, de ce nu ai spus de la inceput?
Deci ortopedul ti-a spus cat sa-i dai lui.
OK. Plangere ai facut? Dupa externare, nu in timpul internarii.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com




@Xio, trezeste-te...........Te rog eu.....

Sa spun ce in plngere - am dat mita ca altfel nu il opera, sau in cel mai 'fericit' caz il macelarea un pic........
Am cum sa dovedesc intr-un sistem asa de putred ???
Sa-l las sa se chinuie sau sa dau banu'?
Recunosc am dat banul si acum e pe picioarele lui.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

In unele spitale s-a implementat o taxa daca vrei sa nasti cu medicul care ti-a supravegheat sarcina si nu este de garda. E de vreo 200-300 ron parca, primesti chitanta la ea.




de curiozitate, banii astia unde se duc? la spital sau la medicul respectiv?

oricum, sa inteleg ca medicul ginecolog nu mai are dreptul la concediu, atata timp cat pentru 200 de roni (care ma indoiesc c-ar intra in buzunarul lui) e obligat sa se teleporteze urgent spre spital (voiam sa zic sa ia primul avion, dar excluzand unul privat, teama mi-e ca se termina nasterea pana aterizeaza)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Xio, nu am mai povestit eu pe alt subforum, cred ca era altcineva cu o poveste similara. De ce oare seamana asa mult povestile, te-ai intrebat? Iar cu plangerea... Am nascut la foarte putin timp dupa ce niste nou-nascuti au fost arsi cu solutie de curatat podele. Evident, in spatele acelorasi usi vesnic inchise de la neonatologie.
Cat despre plangere, cui sa ii fac? Spagarului sef? Ma amuza putin naivitatea ta, am senzatia uneori ca traiesti intr-un univers paralel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nan@ spune:

Draga XIO,
de vreo 50 de pagini discutia s-a mutat pe alta panta...nu mai e vorba despre incendiul de la spital ci de faptul ca toti ceilaltii iti dau exemple pe care tu, in marea ta experienta, vii si le demontezi. Toti sunt in eroare numai tu esti in cunostinta de cauza. Si, daca nu ne e cu suparare, ar trebui sa dai exemple cu pacienti tratati DIRECT si pe RASPUNDEREA ta, nu pe ce ai vazut tu in orele de practica.Dar pana atunci mai ai de asteptat!Si in timp ce astepti ne faci noua capul mare ca nu pricepem intrebarile tale. Vrei sa iti facem o lista cu numele si suma ceruta de fiecare doctor, asistenta, infirmiera, portar?

E foarte bine ca vrei sa iti faci datoria atunci cand vei profesa.Sper sa o faci la fel de corect(cum iti propui) si peste 20-30-40 de ani. Si tot tu spui ca vrei sa pleci.De ce vrei sa pleci din Romania? Romania a fost buna numai cat sa iti termini facultatea? sau te temi ca vei recurge si tu la aceleasi practici din sistemul public de sanatate, atunci cand vei vrea sa iti cumperi o carte care costa cat salariul tau pe 4 luni?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui XIO

In unele spitale s-a implementat o taxa daca vrei sa nasti cu medicul care ti-a supravegheat sarcina si nu este de garda. E de vreo 200-300 ron parca, primesti chitanta la ea.




de curiozitate, banii astia unde se duc? la spital sau la medicul respectiv?

oricum, sa inteleg ca medicul ginecolog nu mai are dreptul la concediu, atata timp cat pentru 200 de roni (care ma indoiesc c-ar intra in buzunarul lui) e obligat sa se teleporteze urgent spre spital (voiam sa zic sa ia primul avion, dar excluzand unul privat, teama mi-e ca se termina nasterea pana aterizeaza)?


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...







Nu inteleg ce e cu atitudinea asta si cu agresivitatea.
Banii aia din moment ce am spus ca sunt pe chitanta si ca taxa a fost implementata la spitale, se duc la spital.
Pt. ca se considera ca medicul care este de garda si care este platit (teoretic) este la fel de capabil sa te asiste la nastere ca si cel pe care il vrei tu. Dar daca vrei neaparat un medic, platesti taxa si acesta te va asista la nastere.
S-a vrut ceva gen America, unde salile de operatie se platesc.

Medicul NU ESTE OBLIGAT(nu stiu de unde ai inteles tu asta) sa vina la spital, ci daca vine, se plateste taxa aia.Si taxa aia e platita de catre medic (teoretic, evident ca practic o plateste pacienta).
Sa nu mai intrebati va rog de ce e "evident" ca o plateste pacienta.


Nan@, eu am impresia ca tu nu citesti ce scriu.
Uite aici un citat, poate te lamureste:
"E foarte clar, eu doar vreau sa stiu cati oameni de pe acest topic au dat pt. ca li s-au cerut , si cati au dat fara sa li se ceara.
Asta ca sa vedem ca si de la noi pleaca schimbarea.
O plangere, o camera ascunsa, un refuz, altfel, daca stam si ne batem unul pe altul pe umar si zicem "nesimtitul" printre dinti, nu se rezolva nimic.
E ca si cum mi-ar fura cineva poseta pe strada, eu l-as imortaliza in poza, dar poza as tine-o in birou ca sa stiu cand il vad sa ti mai bine geanta.".



Ab5174 , deci tatal tau a fost furat, dar tu consideri ca n-ai de ce sa depui plangere. TantiZavaidoc de asemenea.
Bun. Si atunci cine sa faca plangerea?
Sau asteptam cu totii sa moara oameni ca atunci sa sarim pe forumuri si sa tocam toti medicii?
Dupa cum mai spuneau si altii : pana nu se iau masurile, nu iesim din situatie, Iar masurile nu trebuiesc luate doar de o parte ci de ambele.
Si masurile nu constau in vorbe ci in fapt. Sau na, vorbe asternute pe hartie si semnate.

Spunea bine o forumista ca romanul este invatat sa taca si sa inghita. Si dupa aia sa se mire.

Cum la cine sa faci plangere? Du-te la seful sectiei, la directorul spitalului. Se poate sa accepte toti bani, se poate sa ceara toti bani, dar celor mentionati nu le va conveni sa apara la usa un card de apartinatori nervosi.



Nan@, da, asta vreau, o lista. Ca sa se faca totusi ceva, sa nu mai plangeti aiurea si cand va intreaba cineva cine a lovit incepeti sa sariti cu parul, ca aici.


P.S: cazurile erau din orele mele de VOLUNTAR.
Din Romania vreau sa plec pt. ca am niste vise mari dintre care unele au neaparata nevoie de bani, nu de maruntis; nu vreau sa ma feresc pe trecerea de pietoni sau sa-mi fie jena ca am buzunare si la pantloni din cauza prejudecatilor si nu vreau sa ma injure lumea doar pt. ca asa s-a obisnuit.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Da termina odata cu ifosele tale de sfanta! Chiar nu intelegi ca sunt atatea cazuri in care oamenii nu au fost tratati pentru ca nu au platit? Tu ce faci sa schimbi ceva in sistemul in care pretinzi ca esti in afara de a da cu gura pe forum?Chiar nu ti-e rusine?Cum iti permiti sa scoti vinovati pacientii care se tem pentru viata lor doar pentru ca TU nu primesti spaga si,nevinovata de tine,n-ai vazut n-ai auzit pe langa tine de asta?Si sa nu incepi iar cu bunica lu vecina cu varu lu matusica lu tata ca iti dau exemplu copilul meu pe care NU MI L-A OPERAT CAND TREBUIA pentru ca nu am dat spaga,am scos-o din spital si am dus-o din Bucuresti la Ploiesti.
Imi astept bulina sub nume!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

In cazul de fata ,de la asistenta pana la directorul spitalului si ministru SUNT VINOVATI si ar trebui sa plateasca dar nu vor plati.De ce?Pentru ca romanii dau din gura dar nu din coate!

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914


O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput