Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 71

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GD spune:

Si eu am nascut la Giulesti, de 2 ori, si nu ma surprinde deloc ceea ce s-a intamplat. Sunt cutremurata de moartea micutilor, de suferinta parintilor dar nu sunt deloc socata ca s-a intamplat la maternitatea Giulesti. Era doar o chestiune de timp sa se intample o nenorocire avand in vedere cum se desfasurau lucrurile acolo. Cineva de pe forum a descris perfect- mizerie crunta, infirmierele vindeau diverse ca la bazar, asistente super sictirite, urlau ca nu stii sa alaptezi, doctori care nu veneau deloc sa-si vada pacientele dupa ce nasteau, paciente care aveau nevoie de cezariana dar n-aveau bani si erau lasate sa se chinuie cu zilele si as putea continua...
Si ca sa o lamuresc si pe Xio, DA, mi s-au cerut bani pe fata, tot la Giulesti. Doamna doctor Nicolau, noul manager de la Gilesti a venit la fix 5 min. dupa ce am nascut sa-mi spuna sa pregatesc banii desi pana atunci n-a interesat-o deloc starea mea.

O mizerie de spital ! Pacat, sunt si oamneni dedicati, dar sunt atat de multe gunoaie in acel spital incat imaginea de ansamblu este cumplita.

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexalorena
Daca parintii, cumnatii, nasii, fratii, bunicii , etc. stiu ca accesul in terapie intensiva este limitat din motive medicale dar ei tot insista ca sa intre acolo, nu inseamna ca sunt la fel de vinovati ca asistenta??? Odata ce stii ca nu ai voie acolo, dar tu ai dat bani si ai intrat, vii acum si spui ca asistenta cerea bani???
Vina nu este a tuturor??? Iarta-ma daca asa vad problema, dar odata ce dai bani ca sa incurajezi ceva ilegal, mai ai dreptul pe urma sa acuzi ca cerea bani???

Daca nu dadeai bani puteai intra? Nu. Asta inseamna ca intrarea acolo este CONDITIONATA de 'cadou'. Si atunci cand este conditionat ceva, nu mai poti sa spui ca a fost benevol. Adica eu iti pun pistolul la tampla si tu imi dai de 'buna voie' geanta.

Asistenta aia e acolo ca sa respecte regulile, daca s-a decis dintr-un motiv sau altul ca accesul este interzis, ea trebuie sa respecte asta si sa nu lase pe nimeni inauntru, indiferent ce bani i se ofera. Crezi ca in alte parti poti baga la asistenta in buzunar sa te lase intr-un loc unde accesul e interzis? Poti sa insisti cat vrei, sa te dai cu fundul de pamant, daca accesul este interzis atunci nu vei intra.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Am fost ieri la Giulesti, cu copiii mei (care s-au nascut acolo), sa aprindem o lumanare. Era pustiu pe strada. Doar un paznic la poarta spitalului.

La un moment dat a trecut o masina si cun barbat din ea a strigat: "Criminalilor!"

Am urmarit la TV zilele astea ce s-a aratat de acolo dar e cu totul altceva sa mergi si sa vezi cu ochii tai florile, jucariile, lumanarile, sa fii in locul acela...Am plecat cu sufletul greu!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexalorena

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui alexalorena
Pentru ca toti ne-am obisnuit ca in spitale daca dai bani se poate orice. Asta este conceptia. Este si vina noastra a tuturor. Dar asta nu inseamna ca cereau asistentele.

Eu ma sochez mai rar dar de data asta m-ai dat pe spate .

Deci, accesul este interzis din motive medicale. Nu discut oportunitatea masurii, doar ca aceasta masura exista. Din punctul de vedere al asistentei de acolo, accesul este interzis. Pentru parintii, rudele, prietenii, etc care dau bani, brusc motivele medicale dispar si accesul este posibil. Deci, pentru bani asistenta pune in pericol nu doar copilul celor care platesc dar si restul copiilor de acolo. Si tu ii gasesti scuza ca nu cerea bani , adica nu cerea direct in fata. Ca de fapt cerea daca iti conditiona intrarea de 'cadou'.



Daca parintii, cumnatii, nasii, fratii, bunicii , etc. stiu ca accesul in terapie intensiva este limitat din motive medicale dar ei tot insista ca sa intre acolo, nu inseamna ca sunt la fel de vinovati ca asistenta??? Odata ce stii ca nu ai voie acolo, dar tu ai dat bani si ai intrat, vii acum si spui ca asistenta cerea bani???
Vina nu este a tuturor??? Iarta-ma daca asa vad problema, dar odata ce dai bani ca sa incurajezi ceva ilegal, mai ai dreptul pe urma sa acuzi ca cerea bani???


Da. Tot asistenta e de vina.
Cand e vorba de siguranta, putea sa vina taticul cu cheia de la masina in plic si cu masina la scara spitalului, nu trebuia sa le primeasca pentru ca punea in pericol viata copiilor nou-nascuti, si a celui propriu si a celorlalti internati in acelasi salon!

Am nascut in alt spital, dupa ce am fugit de Giulesti ca pacinta a dnei Bucur. Un spital mic, fara dotari de ultima ora, dar cu Oameni (care apropo, lucrau pe aceiasi bani). Acolo regulile erau simple si clare: Fara vizite in salonul lauzelor si al nou-nascutilor! Putei sa dai luna de pe cer, nu-i interesa! Daca aveai copilul in salon cu tine nu aveai voie sa il scoti pe hol sa-l duci la geam sa-l arati, daca avea timp asistenta il lua ea in brate si il arata tatalui prin geam. Si nu era nevoie de cartela de acces, scria mare pe usa si cum se auzea ca se deschide usa asistenta sau infirmiera (erau cate una singura, ca peste tot, din lipsa de personal) scotea capul pe usa de unde era sa vada cine intra. Primul baiat l-am avut la ATI 6 zile, plangea sotul pe hol sa il vada si asistenta cea mai draguta ne-a explicat foarte amabil ca ii punem in pericol, sa nici nu incercam sa-i dam ceva ca este un subiect inchis, nici nu se discuta.
Si asta era cea mai amabila, pe care am crezut ca o imblanzim cu ceva, restul nici nu au vrut sa auda (recte: sa astepte sa le mituim).

Xio, sunt convinsa ca vei fi un doctor bun, dar daca vei incerca sa deschzi ochii si sa fii obiectiva vei fi si mai bun. Nu se poate sa-ti irosesti energia pentru a nega ce nu vrei sa vezi/crezi.
Si nu vorbesc de balarii de genul "vecina lu'unchiu a auzit", ci de lucrurile povestite din propria experienta.

Acum 7 ani eram si eu idealista si ziceam ca never ever nu voi da spaga, ca de la consumator pleaca totul, ca asa s-a pervertit sistemul. Pana cand "marele" Iamandescu de la Colentina mi-a cerut de la obraz, mai intai m-a luat pe ocolite, dar eu eram asa de nevinovata ca nu stiam unde bate "vin oameni din strainatate sa se trateze la mine,la mine se asteapta 3 saptamani la programare (eu fiind internata de urgenta cu edem Quinke, dar teste ptr alergeni le-am platit la casierie)...eu nu am invatat degeaba....nu beau si nu fumez si ma enerveaza cei care vin cu asa ceva la mine" cand si-a dat seama ca asta e o limba straina pentru mine a cerut sa vorbeasca cu mama si toti, dar absolut toti, s-au uitat pe fisa de internare sa vada unde lucrez emitand diverse apropouri pe care le-am priceput si eu.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui alexalorena
Daca parintii, cumnatii, nasii, fratii, bunicii , etc. stiu ca accesul in terapie intensiva este limitat din motive medicale dar ei tot insista ca sa intre acolo, nu inseamna ca sunt la fel de vinovati ca asistenta??? Odata ce stii ca nu ai voie acolo, dar tu ai dat bani si ai intrat, vii acum si spui ca asistenta cerea bani???
Vina nu este a tuturor??? Iarta-ma daca asa vad problema, dar odata ce dai bani ca sa incurajezi ceva ilegal, mai ai dreptul pe urma sa acuzi ca cerea bani???

Daca nu dadeai bani puteai intra? Nu. Asta inseamna ca intrarea acolo este CONDITIONATA de 'cadou'. Si atunci cand este conditionat ceva, nu mai poti sa spui ca a fost benevol. Adica eu iti pun pistolul la tampla si tu imi dai de 'buna voie' geanta.

Asistenta aia e acolo ca sa respecte regulile, daca s-a decis dintr-un motiv sau altul ca accesul este interzis, ea trebuie sa respecte asta si sa nu lase pe nimeni inauntru, indiferent ce bani i se ofera. Crezi ca in alte parti poti baga la asistenta in buzunar sa te lase intr-un loc unde accesul e interzis? Poti sa insisti cat vrei, sa te dai cu fundul de pamant, daca accesul este interzis atunci nu vei intra.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation



Bird, si cei care dau mita sunt vinovati pt. ca stiu ca este interzis dar vor sa incalce regulile.Asistenta e vinovata ca nu isi face treaba si ca ia bani ca sa incalce legea, iar cei care dau banii sunt vinovati de nesimtire, nerespectarea regulilor. Din cate stiu oriunde e vinovat si cel care da bani pt. o ilegalitate, si cel care primeste banii.
Daca eu merg la o consultatie, o stiu pe dr si ma bag in fata , e doar ea vinovata ca eu m-am bagat? Sau sunt si eu nesimtita?

Ioanadara, bag de seama ca n-ai inteles nimic din ce am spus eu.
Mai citeste o data.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Citat:



I-a cerut cineva banii (exceptand cei pt. tija)?



Deci un pensionar de 75 de ani , cu pensie de aproximativ 200 de euro , se hotaraste sa dea inca 'ceva' la doctor ( asa ,de placere, doctorul nu cerut NIMIC (?) )....
E normal sa-si plateasca 'SINGUR' tija (???!!!!!)......cred ca sint eu tembela, si nu mai inteleg ' noul sistem medical' .....



Da, se platesc materialele daca nu sunt bani.
Nu te-am intrebat cat are pensia, cati ani are, te-am intrebat doar daca medicul i-a cerut bani.
Deci?

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GD spune:

{Da, se platesc materialele daca nu sunt bani.
Nu te-am intrebat cat are pensia, cati ani are, te-am intrebat doar daca medicul i-a cerut bani.
Deci?}


Doar pe pagina asta sunt 2 exemple foarte clare de medici care au cerut bani...Au cerut, nu li s-au oferit. Ce nu e clar ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui GD

{Da, se platesc materialele daca nu sunt bani.
Nu te-am intrebat cat are pensia, cati ani are, te-am intrebat doar daca medicul i-a cerut bani.
Deci?}


Doar pe pagina asta sunt 2 exemple foarte clare de medici care au cerut bani...Au cerut, nu li s-au oferit. Ce nu e clar ?


E foarte clar, eu doar vreau sa stiu cati oameni de pe acest topic au dat pt. ca li s-au cerut , si cati au dat fara sa li se ceara.
Asta ca sa vedem ca si de la noi pleaca schimbarea.
O plangere, o camera ascunsa, un refuz, altfel, daca stam si ne batem unul pe altul pe umar si zicem "nesimtitul" printre dinti, nu se rezolva nimic.
E ca si cum mi-ar fura cineva poseta pe strada, eu l-as imortaliza in poza, dar poza as tine-o in birou ca sa stiu cand il vad sa ti mai bine geanta.



***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui GD

{Da, se platesc materialele daca nu sunt bani.
Nu te-am intrebat cat are pensia, cati ani are, te-am intrebat doar daca medicul i-a cerut bani.
Deci?}


Doar pe pagina asta sunt 2 exemple foarte clare de medici care au cerut bani...Au cerut, nu li s-au oferit. Ce nu e clar ?


E foarte clar, eu doar vreau sa stiu cati oameni de pe acest topic au dat pt. ca li s-au cerut , si cati au dat fara sa li se ceara.
Asta ca sa vedem ca si de la noi pleaca schimbarea.
O plangere, o camera ascunsa, un refuz, altfel, daca stam si ne batem unul pe altul pe umar si zicem "nesimtitul" printre dinti, nu se rezolva nimic.
E ca si cum mi-ar fura cineva poseta pe strada, eu l-as imortaliza in poza, dar poza as tine-o in birou ca sa stiu cand il vad sa ti mai bine geanta.



***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com




@Xio - Bati cimpii cu gratie.......
Daca nu sint banii de 'materiale' ii punea tija din lemn ?
Si sint multi care nu au.....
P.S. Cind te citesc , ma 'felicit' ca am plecat din Romania ........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Tot ce s-a spus aici despre Giulesti e adevarat. Doctorita mea a spus cu vreo 2 saptamani inainte sa nasc: "onorariul meu e X sute de euro, la anestezist (daca vrei anestezie) ii dai atat, moasei atat, infirmierei atat"... A adaugat chiar ca "bietele infirmiere spala dupa voi". Cam asta e atitudinea, de fapt. Esti privit cu o superioritate enervata, de parca e vina ta ca la nastere curge sange sau ca ai nevoie de ajutor sa te ridici de pe masa dupa ce ai nascut.
Cat despre neonatologie,cat am stat internata, usa era mereu incuiata. Daca voiai sa mergi sa iti vezi copilul, bateai un sfert de ora acolo, ca sa apara in final cineva si sa iti zica sictirit: copilul e bine,vino sa il vezi la ora de alaptare.
Cam asa e la Giulesti.

Mergi la inceput