Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 70

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

e un topic deschis...discutam acelasi lucru, aceiasi protagonisti... in rezumat se da spaga ca asa vrem si asa ne-am obisnuit nu neaparat ca doctorii cer.

Despre Giulesti ce am putea sa mai zicem...sistem nesistem finantat sau nu , tragedia asta a fost posibila pt ca o mana de criminali au decis sa se joace cu vietile pruncilor aia nevinovati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

[quote]citat din mesajul lui ardeiash

xio: tu chiar ai impresia ca nu exista medici si asistente care cer bani .. asa direct si fara nici o clipire de ochi?

s-auzim numai de bine! si

-------------------------------------------
Very-dependenta de scrapbooking - http://veryscrap.exprimetoi.net/forum.htm


Nu, am spus ca nu am impresia asta.
Dar am intrebat-o pe AB5174 daca tatalui ei i s-au cerut banii sau i-a dat de bunavoie.


Toti au fost ceruti direct ...fara pic de jena

Xio, de 20 de ani umblu' prin spitalele romanesti (offffffff) , cum spunea cineva mai sus.......vrei sa scriu milioane de pagini?

Ca daca ma apuc .....nu cred ca pot sa ma mai opresc ........

Hotie la druml mare ...asta e sistemul medical romanesc.

P.S. Tata s-a hotarit sa ii dea de buna voie ca si asa pensia lui era prea mare si nu mai stia ce sa faca cu ea ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Idem cu Nan@, ii dau perfecta dreptate. Si eu doctor de ani buni.
Cand am iesit din facultate ce bune si frumoase pareau toate.
Criticam pacientii care imi vorbeau profesorii de rau..."domne, ce oameni, ii trateaza, ii vindeca si uite ce barfesc pe la spate".
Intre timp am mai aflat cate ceva, am mai vazut si fata cealalta a lucrurilor si, din pacate, adevarul e undeva pe la mijloc.
Dupa cativa ani de practica medicala nu mai vezi deloc lucrurile roz.

La un consult in vederea unei operatii, sotul mi-a iesit din cabinet cu lista de preturi in mana. I s-a comunicat de catre chirurg tot ce va trebui sa plateasca: de la materialele mai speciale alese de noi (ma rog, sa zicem ca asta era normal), pana la pretul anestezistului si banii pt. mana a doua.
E drept nu ne-a zis nimic de asistente si infirmiere dar alea le-am aflat din mers.
Totul cerut scurt si la obiect, pe fata, fara posibilitate de negociere.

In acelasi spital insa alt chirurg, alta operatie si alt pacient (in speta subsemnata ... insa atunci nu eram doctor), chirurgul care m-a operat nu a vrut sa ia absolut nimic.

N-are rost sa ne ascundem dupa deget si sa incercam sa gasim scuze.
Sunt oameni si oameni si DA, se cere de la obraz atat de catre cei mici (asistente, infirmiere) cat si de catre cei mari (chiar si directori de spitale).
Daca cineva vrea bani si se fereste sa o spuna te face sa simti si atunci trebuie sa actionezi (platesti sau te duci la altul).
Scuzele medicale sunt puerile, se vede clar cand un doctor vrea sa te ajute sau cand tergiverseaza lucrurile pana obtine ceva.

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
Am inceput de la 70,4 kg ... acum am 61 kg ... pana la 55 kg mai sunt numai 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:



I-a cerut cineva banii (exceptand cei pt. tija)?



Deci un pensionar de 75 de ani , cu pensie de aproximativ 200 de euro , se hotaraste sa dea inca 'ceva' la doctor ( asa ,de placere, doctorul nu cerut NIMIC (?) )....
E normal sa-si plateasca 'SINGUR' tija (???!!!!!)......cred ca sint eu tembela, si nu mai inteleg ' noul sistem medical' .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

of, ce am obosit sa citesc mereu acelasi lucru sustinut de un viitor medic.

si da, exista medici care spun direct tariful
-pentru nastere/operatie, pretul lui cum ar veni,
-pentru moasa care te asista in timpul nasterii, care moasa te impinge pe burta pana iese copilul,
-pentru asistenta sefa care iti poate da un pat in rezerva cu 4 locuri alaturi de gandaci pe perete si baia murdara de la capatul holului, sa nu stai in salon cu 8 persoane,
-pentru asistenta de la bebelusi sa te invete sa alaptezi si sa nu-ti reproseze n-ai invatat din filme, sau poate sa nu-l mai indoape cu glucoza sa nu planga, sau poate sa faci o poza, nu mai zic sa-l vada taticul
-pentru asistenta de la toaleta ca doar n-ai sa te duci cu mana goala
-pentru infirmiera sa schimbe cearceaful in cazul in care n-ai venit cu altul in geanta
si uite asa mai departe. si asta se intampla tot in vestitul giulesti. nu pot decat sa sper ca dupa tragedia asta oamenii de acolo se vor schimba. sa fie responsabili. sa uite ca au salariul mic si sa-si faca treaba. ca pentru asta sunt platiti.

in rest Dumnezeu sa-i aline pe parintii ingerasilor.

Nan@ nu esti singura

mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina si Andreea Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Aaaaa....apropos de valve, tije etc.
Si eu tot in privat m-am dus dar avem contract si cu casa de asigurari (scuzati cacofonia).
Au implementat de 1-2 ani un sistem tampit de iti vine sa-ti iei campii. Decat sa decontezi ceva mai bine platesti din buzunar ca iti omori neuronii degeaba.
Aveam in mana buletinul si talonul de pensie al unui batran si ei imi spuneau ca nu exista (omul, nu hartiile respective).
Dupa ce m-au pus sa-mi dea ala si declaratie pe propria raspundere ca nu realizeaza alte venituri, in final au vrut de la primarie (sau de la politie, ca nu mai stiu) nu stiu ce adeverinta ca sa vada ca exista.
Aaaa....si sa vina el personal cu toate (om pe la 80 si ceva de ani) , ei sa-i dea dovada de asigurat, batranul sa-mi aduca mie dovada si eu sa le-o dau iarasi lor.
Batranul n-a reusit sa ajunga pe la ei, de abia se misca in baston, actele nu le-au acceptat altfel asa ca in final mi s-a facut lehamite si i-am zis sa zica "bogdaproste"...si asa a ramas, in sistemul minune, nici acu nu exista.

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
Am inceput de la 70,4 kg ... acum am 61 kg ... pana la 55 kg mai sunt numai 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexalorena
Pentru ca toti ne-am obisnuit ca in spitale daca dai bani se poate orice. Asta este conceptia. Este si vina noastra a tuturor. Dar asta nu inseamna ca cereau asistentele.

Eu ma sochez mai rar dar de data asta m-ai dat pe spate .

Deci, accesul este interzis din motive medicale. Nu discut oportunitatea masurii, doar ca aceasta masura exista. Din punctul de vedere al asistentei de acolo, accesul este interzis. Pentru parintii, rudele, prietenii, etc care dau bani, brusc motivele medicale dispar si accesul este posibil. Deci, pentru bani asistenta pune in pericol nu doar copilul celor care platesc dar si restul copiilor de acolo. Si tu ii gasesti scuza ca nu cerea bani , adica nu cerea direct in fata. Ca de fapt cerea daca iti conditiona intrarea de 'cadou'.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Xio, tu indraznesti sa spui ca era normal ca asistentele sa plece primele??
Pentru ca altfel isi riscau viata?Dupa ce ca nu erau in sectie desi era de datoria lor sa fie acolo, dupa ce ca au si intarziat sa descida usa cu cartela , dupa ce ca le durea undeva ca de ele depinde VIATA unor copii moment cu moment , tu vii aici unde toti suntem parinti si spui ca nu este nimic in neregula cu faptul ca au plecat primele? Si mai pomenesti si de salariul mic? Pai tu nu intelegi ca este o eroare crunta de logica? Daca tu sustii ca ele si-au facut datoria asa cum le cere cartea de munca atunci inseamna ca oricat de mare le-ar fi fost salariul ele tot asta faceau. Indiferent cate mii de euro ar fi luat femeile astea tot la paranghelie ar fi fost , tot primele plecau si tot nevinovate se simteau din punctul tau de vedere (al unui viitor medic..) din moment ce pentru tine si-au facut datoria corect asa.


Mie mi se pare ca visez cand citesc asemenea afirmatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalorena spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui alexalorena
Pentru ca toti ne-am obisnuit ca in spitale daca dai bani se poate orice. Asta este conceptia. Este si vina noastra a tuturor. Dar asta nu inseamna ca cereau asistentele.

Eu ma sochez mai rar dar de data asta m-ai dat pe spate .

Deci, accesul este interzis din motive medicale. Nu discut oportunitatea masurii, doar ca aceasta masura exista. Din punctul de vedere al asistentei de acolo, accesul este interzis. Pentru parintii, rudele, prietenii, etc care dau bani, brusc motivele medicale dispar si accesul este posibil. Deci, pentru bani asistenta pune in pericol nu doar copilul celor care platesc dar si restul copiilor de acolo. Si tu ii gasesti scuza ca nu cerea bani , adica nu cerea direct in fata. Ca de fapt cerea daca iti conditiona intrarea de 'cadou'.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation



Daca parintii, cumnatii, nasii, fratii, bunicii , etc. stiu ca accesul in terapie intensiva este limitat din motive medicale dar ei tot insista ca sa intre acolo, nu inseamna ca sunt la fel de vinovati ca asistenta??? Odata ce stii ca nu ai voie acolo, dar tu ai dat bani si ai intrat, vii acum si spui ca asistenta cerea bani???
Vina nu este a tuturor??? Iarta-ma daca asa vad problema, dar odata ce dai bani ca sa incurajezi ceva ilegal, mai ai dreptul pe urma sa acuzi ca cerea bani???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Am fost ieri la Giulesti, cu copiii mei (care s-au nascut acolo), sa aprindem o lumanare. Era pustiu pe strada. Doar un paznic la poarta spitalului.

La un moment dat a trecut o masina si cun barbat din ea a strigat: "Criminalilor!"

Am urmarit la TV zilele astea ce s-a aratat de acolo dar e cu totul altceva sa mergi si sa vezi cu ochii tai florile, jucariile, lumanarile, sa fii in locul acela...Am plecat cu sufletul greu!

Mergi la inceput