Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 73

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Eu nu pricep si basta, cum e posibil sa primeasca spaga un medic, o asistenta, etc., pe motiv ca n-au cerut. Acesti oameni, angajati in sistemul medical, sunt in pozitie de autoritate in fata amaratului care vine si cere un serviciu. Daca medicul, asistenta, etc. refuza spaga, omul ala nu va mai veni alta data cu plicul. E chiar atat de greu de inteles? Ca un amarat care sufera si care a auzit ca trebuie spaga, se teme sa nu scoata plicul? Pentru dumnezeu, dar etica profesionala nu exista?
Personalul medical trebuie sa-si asume aceasta situatie ridicol, sa refuze spagile si sa faca efortul sa-si ceara drepturile fata de angajator : statul. Iar pentru asta sunt metode, dar trebuie ceva ce nu sunt sigura ca exista (daca ma insel, ma iertati!) in Romania : solidaritatea !

Unde-s multi, puterea creste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ari

Eu nu pricep si basta, cum e posibil sa primeasca spaga un medic, o asistenta, etc., pe motiv ca n-au cerut. Acesti oameni, angajati in sistemul medical, sunt in pozitie de autoritate in fata amaratului care vine si cere un serviciu. Daca medicul, asistenta, etc. refuza spaga, omul ala nu va mai veni alta data cu plicul. E chiar atat de greu de inteles? Ca un amarat care sufera si care a auzit ca trebuie spaga, se teme sa nu scoata plicul? Pentru dumnezeu, dar etica profesionala nu exista?
Personalul medical trebuie sa-si asume aceasta situatie ridicol, sa refuze spagile si sa faca efortul sa-si ceara drepturile fata de angajator : statul. Iar pentru asta sunt metode, dar trebuie ceva ce nu sunt sigura ca exista (daca ma insel, ma iertati!) in Romania : solidaritatea !

Unde-s multi, puterea creste.



750 ron-1300, garzi neplatite.Munca multa. De-asta accepta.
Si nu, nu e adevarat ca pacientul nu mai vine cu oferta daca il refuzi.
ca eu in calitate de studenta, deci nu depindea viata nimanui de mine am primit oferte in fiecare zi de la pacienti pe care ii refuzam in fiecare zi. Un barbat a stat cu mine jumatate de ora (fara exagerare) sa ma convinga sa accept ceva. Jumatate de ora!
Altii au lasat banii si au plecat.

Bai LauraNicole(imi permit, ca si tu-ti permiti). Citeste draga ce scriu si dupa aia vino cu urletele.
Cum adica ce fac?
Nu iau bani si le spun oamenilor sa nu dea bani.
A, tu te iei de mine ca am neobrazarea sa le spun ca si ei contribuie? Tipic
Atunci taceti toti din gura, dati banii si refulati-va pe forum, daca asta e solutia.
Si umpleti buzunarele, ca e ok, poate asa mai raman cativa medici in tara si suntem o tara fericita.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Acum pe OTV (nu sunt fan OTV dar rasfoind programele am vazut emisiunea) invitat Dr Dan Enescu si explica situatia celor 6 bebelusi.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Xio, am impresia ca tu imi cam pui la indoiala inteligenta. Si daca-i asa...e cam grav. Adica cum imi spui ca, daca medicii ar refuza in mod ferm spagile, amaratii ar insista sa le dea ? Am inteles eu bine?

Adica daca medicii, astistentele, etc., care, repet, sunt in pozitie de autoritate in fata bolnavului x, refuza in mod ferm spaga, bolnavul x nu va pleca acasa pana nu se va usura de suma respectiva? Tu ai habar oare ca multi (daca nu majoritatea) din bolnavii de la care se primesc cu nerusinare spagi, au venitul mult, mult mai mic decat ar avea nevoie, pentru a-si permite strictul necesar (incalzirea pe timp de iarna, spre ex.) si ca multi dintre ei isi iau de la gura ca sa dea medicilor?

Da, au o parte de vina si cei care dau. Dar cauza principala a cangrenei care roade tara aia sunt cei care primesc, indiferent au tupeul sa ceara sau sa dea de inteles.

Si cu asta...cred ca am spus ce am avut de spus. Si tot ce mai sper, este sa-mi pot aduce mama aici definitiv, sa nu mai aiba de dat, in veci, spagi la nesimtiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Atunci taceti toti din gura, dati banii si refulati-va pe forum, daca asta e solutia.
Si umpleti buzunarele, ca e ok, poate asa mai raman cativa medici in tara si suntem o tara fericita.



Mdaaa.... 'cultura' , si mai ales educatie

P.S. Stiu ca ma repet ...de 'indivizi' care gindesc asa (ca om nu pot sa-i numesc) am plecat eu din tara
P.S.S. Imi e mila de tine biata Romanie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Discutia asta risca sa continue la modul steril cine stie cat. Xio mai are putin si incearca sa ne convinga ca e vina mamelor ca le-au murit copiii, pentru ca ar fi putut reclama faptul ca nu sunt lasate sa stea non-stop langa nou-nascuti.
In cazul in care nu s-a inteles pana acum, la maternitatea Giulesti au mai fost intamplari clasificate in comunicatele de presa drept "regretabile", exclusiv din vina personalului medical. Ma indoiesc ca are vreo legatura spaga cu profesionalismul. Sa nu pleci de langa copii cand esti de serviciu tine de profesionalism. Sa verifici periodic temperatura incubatorului, la fel. Sa nu tii sticle neetichetate si sa nu speli bebelusii cu ce iti cade in mana, iarasi.
Nu se intamplase inca o tragedie de o asemenea amploare, e drept. Dar si pentru cei care si-au luat acasa copiii desfigurati acum 2 ani, si pentru parintii care au ramas acum fara copii, scuzele si explicatiile nu doar ca nu vin, dar nici macar nu au cum sa ii ajute.
As vrea sa pot spera ca e ultimul incident, dar experienta nu imi da voie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

imi folosesc puterile de moderator si inchid acest subiect ca s-a ajuns prea departe...daca vreti sa discutati despre tragedia din Giulesti va rog sa deschideti un alt subiect daca vreti sa discutati despre spaga si medici exista un subiect pe aceasta tema.
LA acest subiect am lasat toate aberatiile pe principiul lumea are nevoie sa se exprime...

Mergi la inceput