Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 65

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Luna, eu nu am auzit de usi speciale. Eu spuneam ca in mod normal daca ete un incendiu puternic intr-o camera [resiunea din camera aia n te lasa sa deschizi usa la fel cum ai face-o in absenta incendiului.
Habar n-am cum sunt usile acelea, glisante sau usa normala?

daca tu nu ai auzit nu se cheama ca nu exista; peste tot s-a spus ca usile se deschideau numai cu sistem electronic actionat de cartela. Procurorul a zis ca are inregistrarile electronice dupa care se va afla cine si cind a deschis/inchis usa

Alina


Olina, draga mea, nu am spus ca nu exista, ci ca eu nu am auzit. Mesajul tau are vreun scop? Ca Luna a fost amabila sa imi explice la ce se referea si eu sa ii explic ei la ce ma refeream.
Tu ce doreai?
Sunt oameni care dau bani fara sa li se ceara. Ca "asa se face" . Deci da, tatal care a spus-o putea sa dea de cate ori vroia, cui vroia.
Si bunica-mea i-a pus portarului de la Judetean in buzunar niste bani cu atata agilitate ca nici n-am vazut. Nu stiu de ce , ca altii au intrat fara sa dea nimic. ba, stiu ca "asa se face, ca sa ne lase sa trecem".


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Mie mi-a mai venit ceva in minte: din inregistrari se vede ca erau si ceva agenti de paza. Probabil ai vreunei firme care are contract cu spitalul. Acei oameni nu au in atributii sa stie exact ce e de facut in caz de incendiu, sa ajute/coordoneze evacuarea personalului/pacientilor sau ceva de acest gen ?
Eu am un contract cu o firma de paza si, cand un senzor de fum a dat o alarma (falsa, din fericire) omul de la firma de paza stia ce sa faca, raporta din minut in minut la dispecerat ce se intampla (nimic in acest caz), ba chiar s-a scuzat ca ma obliga sa merg doar in spatele lui (asta pentru ca nu se simtea nici un miros si se banuia ca e doar o defectiune), asa e procedura ca el verifica si eu n-am ce cauta acolo.

Ce vreau sa subliniez este ca aceste firme trebuie si ele sa respecte o procedura in caz de incendiu si pot sa fie de un real ajutor iar in acest caz inca nu am auzit nimic de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalorena spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

Citat:
citat din mesajul lui lalala13


si mai pot sa zic ca la neonatologie terapie intesiva personalul este de exceptie, niste mari oameni care nu cer NIMIC, NICI UN BAN i sfac din pasiunea treaba





de aceea a zis tatal celui de-al cincilea bebelus mort ca dadea bani de cite ori intra sa-si vada copilul? Chiar asistentei din tura? si nu numai el dadea bani ci oricine voia sa vada copilasii? mamici, tatici, bunici etc?

Alina



In mod normal la terapie intensiva vizitele sunt interzise, sau cel putin asa ar trebui sa fie. Daca tu stii, ca apartinator, ca vizitele nu prea sunt permise acolo, dar vrei ca sa vada copilul tata, bunica din partea mamei,cea din partea tatalui, cumnatii, nasul, sora, etc, este normal ca te simti obligat sa dai bani. Asta nu inseamna ca cerea asistenta, parerea mea.
Si chiar daca va suparati pe mine, eu tot mai cred ca acolo au fost salvati sute de prematuri datorita personalului, a dotarilor si a ingrijirii pe care au primit-o.
Mamicile DC care au acum copilasi sanatosi care au crescut si s-au dezvoltat normal stiu ca minunea se datoreaza personalului de acolo. Povestile lor de pe acest forum stau marturie in acest sens.
A fost un accident,o tragedie, asistenta daca a gresit, va plati pentru asta cu siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexalorena

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

Citat:
citat din mesajul lui lalala13


si mai pot sa zic ca la neonatologie terapie intesiva personalul este de exceptie, niste mari oameni care nu cer NIMIC, NICI UN BAN i sfac din pasiunea treaba





de aceea a zis tatal celui de-al cincilea bebelus mort ca dadea bani de cite ori intra sa-si vada copilul? Chiar asistentei din tura? si nu numai el dadea bani ci oricine voia sa vada copilasii? mamici, tatici, bunici etc?

Alina



In mod normal la terapie intensiva vizitele sunt interzise, sau cel putin asa ar trebui sa fie. Daca tu stii, ca apartinator, ca vizitele nu prea sunt permise acolo, dar vrei ca sa vada copilul tata, bunica din partea mamei,cea din partea tatalui, cumnatii, nasul, sora, etc, este normal ca te simti obligat sa dai bani. Asta nu inseamna ca cerea asistenta, parerea mea. Si chiar daca va suparati pe mine, eu tot mai cred ca acolo au fost salvati sute de prematuri datorita personalului, a dotarilor si a ingrijirii pe care au primit-o.
Mamicile DC care au acum copilasi sanatosi care au crescut si s-au dezvoltat normal stiu ca minunea se datoreaza personalului de acolo. Povestile lor de pe acest forum stau marturie in acest sens.
A fost un accident,o tragedie, asistenta daca a gresit, va plati pentru asta cu siguranta.



Daca vizitele sunt interzise din motive medicale, atunci de ce dupa ce "te simti obligat sa dai bani" motivele astea medicale dispar ?...

Ori sunt interzise ori permise GRATUIT. De cand banii indesati in buzunarul personalului sterilizeaza vizitatorul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalorena spune:

Pentru ca toti ne-am obisnuit ca in spitale daca dai bani se poate orice. Asta este conceptia. Este si vina noastra a tuturor. Dar asta nu inseamna ca cereau asistentele.
Sunt mamici care nu au avut de unde sa dea bani. Si copilasii lor nascuti prematur traiesc. Si asistentele de acolo, chiar daca nu primeau bani, aveau pentru fiecare dintre aceste mamici o vorba buna, o incurajare. Perfuzii si tratamente le-au pus si acestor bebelusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

Citat:



Mamicile DC care au acum copilasi sanatosi care au crescut si s-au dezvoltat normal stiu ca minunea se datoreaza personalului de acolo. Povestile lor de pe acest forum stau marturie in acest sens.
A fost un accident,o tragedie, asistenta daca a gresit, va plati pentru asta cu siguranta.



pai personalul de acolo si-a facut datoria. pt asta sunt platiti.... bravo lor!


nu stiu cu ce poate plati asistenta de acolo greseala facuta... cu ce poti plati vietile a catorva copilasi? si cui ii mai foloseste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Luna, eu nu am auzit de usi speciale. Eu spuneam ca in mod normal daca ete un incendiu puternic intr-o camera [resiunea din camera aia n te lasa sa deschizi usa la fel cum ai face-o in absenta incendiului.
Habar n-am cum sunt usile acelea, glisante sau usa normala?

daca tu nu ai auzit nu se cheama ca nu exista; peste tot s-a spus ca usile se deschideau numai cu sistem electronic actionat de cartela. Procurorul a zis ca are inregistrarile electronice dupa care se va afla cine si cind a deschis/inchis usa




Olina, draga mea, nu am spus ca nu exista, ci ca eu nu am auzit. Mesajul tau are vreun scop? Ca Luna a fost amabila sa imi explice la ce se referea si eu sa ii explic ei la ce ma refeream.
Tu ce doreai?
Sunt oameni care dau bani fara sa li se ceara. Ca "asa se face" . Deci da, tatal care a spus-o putea sa dea de cate ori vroia, cui vroia.
Si bunica-mea i-a pus portarului de la Judetean in buzunar niste bani cu atata agilitate ca nici n-am vazut. Nu stiu de ce , ca altii au intrat fara sa dea nimic. ba, stiu ca "asa se face, ca sa ne lase sa trecem".


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com


hai s-o luam de la capat despre spaga; nuuu doamna aia asistenta se facea ca nici nu vedea cum ii inghesuie unul altul banii in buzunar, ca ea dadea drumul la oricine altfel - fa un efort si citeste articolul scris de Cartarescu in evz, unde explica el cum era cu spaga si ce se intimpla daca nu dadeai cit era cota. Ai un tupeu fantastic sa vii aici si sa incepi iar cu ce-a auzit bunica ta despre spaga si cum spaga nu exista ci e doar in mintea bietilor bolnavi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Olina, ma obosesti.
Am tupeu pt. ca stiu despre ce vorbesc. Despre omul de rand care baga bani indiferent daca ii cere sau nu cineva.
Am tupeu pt. ca mie mi-au fost indesati bani in buzunare si am ajuns sa ma simt eu vinovata ca mi-am facut costum la comanda si ca am pus buzunare la pantaloni. Bou' de mine le-a pus ca sa imi tin acolo carnetelul, masca si basca, dar am citit aici pe forum opinia cuiva cum ca au costumele buzunare ca o aluzie ca sa fie bagati bani in ele.
Daca nu-ti cere nimeni bani nu dai. Nici daca iti cere nu dai, te duci si faci plangere.
i-mi si mie daca tatal ala nu e la fel de vinovat ca asistenta care primea bani:
-treaba ei era sa aiba grija de copii si pt. a evita RISCUL INFECTIILOR sa nu lase pe nimeni sa intre, doar pers. care aveau voie. Pt. niste bani ea inchidea ochii si lasa sa intre toata familia.
-tatal ala care baga banii in buzunare nu avea atata minte cat sa isi dea seama ca regula aia e pt. copilul lui? Pt. sanatatea copilului?

Asa ca lasa-ma pe mine cu tupeul si povestile, am specificat clar ca BUNICA-MEA A DAT BANII, nu a auzit de la altul. Incearca sa nu mai minti cand scrii si putem avea un dialog civilizat.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

eu nu vad unde am mintit, dar dialog cu tine nu se poate purta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelammd spune:

buna dragi parinti
sunt cam noua pe aici, insa vreau sa-mi exprim si eu regretul pt aceasta tragedie, sa transmit sincere condoleante acestor familii care probabil vor ramane marcate pe viata. eu una m-am confruntat cu situatii de genul, dai bani frumusei la asistenta, iti da rezerva buna, curata, te baga in fata la control...iar medicul s-a uitat intai cat i-am bagat in plic si apoi m-a operat (tin sa precizez ca era un medic fff bun de la municipal la care ajunsesem printr-o cunostinta veche de-a lui). asa ca acest sistem sanitar, este absolut infect. nu spune nimeni ca nu sunt si medici si, in general, cadre medicale care isi fac meseria cu sufletul, insa, din pacate, majoritatea sunt dupa interes...este o meserie banoasa, tb sa recunoastem. cat despre ceea ce s-a intamplat la giulesti, parerea mea este ca daca asistenta a lasat acesi copii nesupravegheati, chiar si pt a se duce la toaleta, este vinovata si trebuie sa plateasca scump pt acei micuti care s-au nascut "in infern".

odihneasca-se in pace!

Mergi la inceput