Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 64

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri
O instalatie centralizata de climatizare poate fi montata odata cu construirea unui spital nou, altfel sunt instalate doar aparate de aer conditionat, care sunt adaptate structurii fiecarei unitati sanitare, a declarat, vineri, agentiei MEDIAFAX, subsecretarul de stat Raed Arafat.

E posibil sa fi fost o neintelegere...

El vorbeste aici de o instalatie centralizata de aer conditionat nu de stins incendii. Oricum si ce zice aici e gresit. Eu lucrez intr-un spital construit acum 30 de ani, fara aer conditionat si acum are si aer conditionat centralizat si sistem de stins incendii.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Luna, eu nu am auzit de usi speciale. Eu spuneam ca in mod normal daca ete un incendiu puternic intr-o camera [resiunea din camera aia n te lasa sa deschizi usa la fel cum ai face-o in absenta incendiului.
Habar n-am cum sunt usile acelea, glisante sau usa normala?

daca tu nu ai auzit nu se cheama ca nu exista; peste tot s-a spus ca usile se deschideau numai cu sistem electronic actionat de cartela. Procurorul a zis ca are inregistrarile electronice dupa care se va afla cine si cind a deschis/inchis usa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eu tot nu pot pricepe cum sunt lasati nou nascutii singuri in salon. banuiesc ca majoritatea erau monitorizati si monitoarele alea dau des alarme, ba se dezlipeste un electrod, ba inima sau respiratia unuia din copii isi iese din intervalul de ok si tot asa

eu am dormit cu fetita de 6 saptamani monitorizata in camera la spital si ma sculam de cateva ori pe noapte din cauza monitorului.
daca inmultesc chestia asta cu 11, si mai adaug faptul ca e vorba de prematuri cu probleme mai mari ca fata mea nu stiu daca as fi avut tupeul sa ies la pipi :)

si ca veni vorba: la noi in firma secretara de la telefon trebuie sa cheme inlocuitor cand pleaca de la birou, chiar si pt 2 minute. si cu siguranta nu e nimic urgent sa dea pe foc in telefonul ala :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalala13


si mai pot sa zic ca la neonatologie terapie intesiva personalul este de exceptie, niste mari oameni care nu cer NIMIC, NICI UN BAN i sfac din pasiunea treaba





de aceea a zis tatal celui de-al cincilea bebelus mort ca dadea bani de cite ori intra sa-si vada copilul? Chiar asistentei din tura? si nu numai el dadea bani ci oricine voia sa vada copilasii? mamici, tatici, bunici etc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Luna, eu nu am auzit de usi speciale. Eu spuneam ca in mod normal daca ete un incendiu puternic intr-o camera [resiunea din camera aia n te lasa sa deschizi usa la fel cum ai face-o in absenta incendiului.
Habar n-am cum sunt usile acelea, glisante sau usa normala?

daca tu nu ai auzit nu se cheama ca nu exista; peste tot s-a spus ca usile se deschideau numai cu sistem electronic actionat de cartela. Procurorul a zis ca are inregistrarile electronice dupa care se va afla cine si cind a deschis/inchis usa

Alina

Cei de la Realitatea au filmat azi la fata locului, cu explicatii, daca ai rabdare sa vezi emisiunea de azi
http://www.realitatea.net/emisiuni/deschidelumea.html


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - raza mea de soare
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Am vizitat acum 3 luni sectia de la Giulesti - pe care nu o vazusem de 4 ani.
Am remarcat niste schimbari anul asta - accesul era pe baza de cartela la copii - adica, acum usa se inchidea automat in urma asistentei. Am vrut sa o deschid sa intru sa vorbesc cu ele (vroiam sa vad un bebe, nascuse cumnata mea, si am procedat asa cum faceam acum 4 ani) si nix, pana nu a iesit cineva nu am putut.
A doua zi am remarcat ca pusesera un tifon in usa ca sa nu se inchida usa complet - banuiesc ca le terminase si pe ele de cap sistemul asta cu cartele...
Deci usa se putea bloca.Adica practic daca intrai in panica si nu gaseai cartela de acces nu stiu ce puteai face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Am nascut de 2 ori la Giulesti...Acum 5 si 7 ani...Doctori fff buni...Asistentele lasau de dorit...Am mai scris despre ele cu diverse ocazii...Pe cel putin doua dintre ele le-as fi cu mana mea.
Groaznic ce s-a intamplat ...Infiorator....nu exista cuvinte...
Auzi, cica era la petrecere asistenta...cineva isi serba ziua numelui in spital si a dat si ea o raita pe acolo...o raita de vreo ora, nu??? . O prajiturica, o cafeluta, putina barfa, 2-3 tigari, nu??
Nu se poate, fratilooooorrrr....Care o fi cea mai mare pedeapsa pentru asta???? Cea pe care si-o merita??? Poate doar una...SA O ARZI DE VIE...sa simta si ea pe pielea ei...Puscaria??? Mult prea usor...Nu, fratilor, MOARTE IN CELE MAI CUMPLTE CHINURI...asta merita...SI NU NUMAI EA. Dar ea e personajul principal. Vina ii apartine in primul rand EI.
Ma rog pentru micile sufletele...Dumnezeu sa le aiba in paza...Si sa le dea putere parintilor sa mearga inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Dar eu stiu ca usile astea care au sistem automat de inchidere/incuiere au si un buton de urgenta in caz de incendiu, intr-o casetuta din aia cu geam, pe care il spargi si apesi butonul de acces daca e cazul si usa se desuie automat, fara nicio cartela.
Ca sa nu mai spun ca altele se descuie automat singure in astfel de situatii, dar asta cred ca e legat de semnalul primit de usa de la detectoarele de fum..care, desigur, daca nu erau...
Totusi ramane prima varianta, ma gandesc ca trebuia sa fie si o deschidere in caz de urgenta ca aia cu buton.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

miercuri sau joi, dupa tragedie, am auzit la emisiunile tv ca ar exista o a doua usa in salonul de terapie intensiva, usa care da spre sala de nasteri si care ar fi trebuit sa stea in permanenta deschisa din ordinul Dr. Toma. Ulterior nu am mai auzit nimic, nu cunosc Giulestiul, este adevarat????? Daca da,inseamna ca si aceea a fost incuiata?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

In sala de nasteri nu era nicio usa care sa dea intr-un salon pe vremea cand am nascut eu. Singura usa dadea pe hol.

Mergi la inceput