Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 66

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Xio te rog eu mult nu ne mai explica cum era in maternitatea din Giulesti...zau ca totul are o limita. Dr ca dr in 90% din cazuri erau foarte ok, dar asistentele erau stat in stat si fara 50 lei nu intrai la alaptat fara sa urle la tine...ca nu tii copilul bine, ca il omori ca nu stiu ce. Ii indopau cu lapte praf cu siringa ca sa nu planga, la alaptat te chinuiai ca naiba copiii erau umflati. Li se dadea lapte de la alte mame..asta mi s-a parut odios , e unul dintre motivele pt care am plecat cu scandal, n'aveau analize n'aveau nimic...povestesc 3 zile cate am trait in vreo 4 zile de stat in maternitatea aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

eu nu vad unde am mintit, dar dialog cu tine nu se poate purta.

Alina





Poate vezi aici:


Citat:
citat din mesajul lui XIO

Si bunica-mea i-a pus portarului de la Judetean in buzunar niste bani cu atata agilitate ca nici n-am vazut. Nu stiu de ce , ca altii au intrat fara sa dea nimic. ba, stiu ca "asa se face, ca sa ne lase sa trecem".


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com






Citat:
citat din mesajul lui Olina87

Ai un tupeu fantastic sa vii aici si sa incepi iar cu ce-a auzit bunica ta despre spaga si cum spaga nu exista ci e doar in mintea bietilor bolnavi

Alina


In momentul in care vei putea sa vorbesti fara sa inventezi si sa pui cuvinte in gura interlocutorului iti vei da seama ca problema era la tine.
Acum vezi unde ai mintit?
Si ca sa anticipez, daca eu spun ca am rochie rosie , iar tu spui ca eu am afirmat ca o am verde, se cheama minciuna.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

5 sau 10 ron hai sa nu le fac asa odioase ca nu era 50 ron spaga pe tura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Xio te rog eu mult nu ne mai explica cum era in maternitatea din Giulesti...zau ca totul are o limita. Dr ca dr in 90% din cazuri erau foarte ok, dar asistentele erau stat in stat si fara 50 lei nu intrai la alaptat fara sa urle la tine...ca nu tii copilul bine, ca il omori ca nu stiu ce. Ii indopau cu lapte praf cu siringa ca sa nu planga, la alaptat te chinuiai ca naiba copiii erau umflati. Li se dadea lapte de la alte mame..asta mi s-a parut odios , e unul dintre motivele pt care am plecat cu scandal, n'aveau analize n'aveau nimic...povestesc 3 zile cate am trait in vreo 4 zile de stat in maternitatea aia.

Marina




Nu am explicat cum era la Giulesti, am spus cum e in tara. De foarte multe ori banii se dau fara sa ii ceara cineva.
Nu am cum sa stiu ce s-a intamplat la maternitatea respectiva.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Marina, eu n-am avut asa probleme cu asistentele de la copii.
Nu le-am vazut purtandu-se urat cu nimeni, puteau fi cel mult indiferente fata de tine.
Lapte praf si glucoza le dadeau sigur insa lapte de la alte mame n-am vazut. Ma rog, eu am nascut prin cezariana si majoritatea n-aveau nici pentru ele, daramite sa dea la altii.

In schimb am avut probleme cu asistentele de la adulti ... fie ca le-am dat fie ca nu.
Existau asistente super, care-ti faceau si masaj la picioare cand te vedeau ca de abia te misti (pe bune, mi s-a intamplat), zambeau si vorbeau frumos cand veneau la tratamente, te ajutau sa te urci pe capra sau gaseau o alternativa cand vedeau ca nu poti, etc dar si una care iti invinetea mainile cu nenumaratele incercari de a-ti lua sange, alta care mi-a facut o injectie in lift de mi-a umflat si mi-a invinetit mana si urla cat o tinea gura ca de ce-am plecat din salon (plecasem la alaptat la o ora stiuta de toti iar ea n-a catadicsit sa apara inainte pentru respectiva injectie).
Ce-ar mai fi, o asistenta din aripa de gravide cu probleme care a reusit sa-mi faca o injectie in maxim 3 secunde de mi-au tasnit lacrimile instantaneu si nu mai eram in stare sa scot nici un sunet de durere.

La fel la capitolul infirmiere la fel, am intalnit unele super de treaba care au curata dupa mine cand am avut hemoragie, m-au dus cu carutul, cu liftul, chiar au venit sa vada ce mai fac si altele care te goneau de langa lift, urcau ele inainte si lasau usa deschisa ca sa nu mai putem sa-l chemam, etc.

Dupa 3 zile de stat in spitalul ala am ajuns la concluzia ca vei fi tratat...cum ti-e norocul.

Singurele de care chiar n-am de ce sa ma plang ar fi asistentele de la reanimare adulti care chiar au fost niste profesioniste. Aaaa...ba nu....tot ar fi ceva...actualul director al spitalului dr. Nicolau parca, care era acolo si urla cat o tinea gura din orice motiv de era toata lumea in tensiune non-stop (atat asistentele cat si pacientele). Fereasca sfantul sa o fi deranjat cu ceva ca jar mancai.

"Daca rad cand toate merg prost inseamna ca am gasit pe cineva pe care sa dau vina."

Sufletelul meu
Am inceput de la 70,4 kg ... acum am 61 kg ... pana la 55 kg mai sunt numai 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelammd spune:

Rallu, si eu am prietene care au nascut in diverse spitale, si asa cum spui si tu, au intalnit fel de fel de oameni (ma refer aici la asistente si infirmiere). chiar imi povestea una din ele cum a doua zi dupa ce a nascut prin cezariana, a fost dusa in rezerva, si la nici o jumatate de ora o asistenta i-a adus copilul si i-a zis :hai, gata cu rasfatul, e timpul sa-i dai sa manance, ca tb sa te obisnuiesti de-acum....si ea abia putea sa se ridice...si asa au chinuit-o 4 zile cat a stat in spital...ii aduceau copilul la 6 dimineata si il mai luau seara la baita...doar daca aveai nevoie de ceva, tb sa faci eforturi sa te duci dupa ele....ai mare dreptate, depinde pe mana cui pici sau depinde cum s-au trezit....
spre norocul meu, am doi baietei, insa nu am avut nicio problema cu cadrele medicale, asta si poate pt ca am nascut la privat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexalorena

Pentru ca toti ne-am obisnuit ca in spitale daca dai bani se poate orice. Asta este conceptia. Este si vina noastra a tuturor. Dar asta nu inseamna ca cereau asistentele.
Sunt mamici care nu au avut de unde sa dea bani. Si copilasii lor nascuti prematur traiesc. Si asistentele de acolo, chiar daca nu primeau bani, aveau pentru fiecare dintre aceste mamici o vorba buna, o incurajare. Perfuzii si tratamente le-au pus si acestor bebelusi.


Te rog nu mai generaliza.
Asa cum eu ma stradui sa nu generalizez cand vine vorba de personalul medical nu mai generalizati nici cand vine vorba de pacienti. Eu nu as da bani pentru a incalca vreun protocol si a pune in pericol bolnavii... nu, eu nu sunt de parere ca in spital cu bani se poate orice !

Eu, de obicei am dat bani de frica ca acele cadre medicale care ma ingrijeau nu-si vor mai face la fel treaba daca nu dau sau nu imi vor mai explica ce se intampla. Am mai dat bani (sau flori, sau o cutie de ciocolata) din recunostinta fata de altii care s-au purtat deosebit de frumos si cu multa empatie cu noi sau au facut ceva mai mult decat trebuia (mi-au raspuns la telefon sau mi-au dat atentie in timpul lor liber). Deci am dat bani de frica sau din recunostinta, dar nu pentru a incalca reguli care tin de siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Directorul Administratiei Spitalelor din cadrul Primariei Capitalei, Marius Savu, a declarat pentru Gāndul ca incubatoarele erau dotate cu senzori de fum si au semnalizat incendiu, dar nu a fost nimeni lānga ele sa vada.


Ca lua sau nu bani asistenta aceea este mai putin important, a mintit fara sa clipeasca ca a "simtit" miros de fum si s-a dus sa anunte, asta dupa ce a vazut ca minciuna cu dusul pina la toaleta nu a tinut


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Caracterul e caracter...iti trebuie multa demnitate sa recunosti ca ai gresit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

PS: Xio, te rog sa ma scuzi, n-am realizat ca bunica ta este un esantion reprezentativ pentru mentalitatea pacientului care se duce la doctor.

Mergi la inceput