Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

din pacate nu cred ca sunt toti identificati inca... asa ca mai dureaza cu inmormantarea, cel putin pentru unii dintre ei.

OFF TOPIC: ma revolta faptul ca i se pun lui Dumnezeu in carca toate idioteniile pe care le facem noi. Eu cred in Dumnezeu asa-si-asa, adica mai cred, mai am indoilei. DAr nu pot crede ca cineva care are credita poate gandi in modul de mai sus.

Uh, ce zile triste - ma uit la parinti, cred ca sunt inca sub soc - vorbesc si sunt atat de absenti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

My_Lady0091, erau nou-nascuti, prematuri mici, dar ok din punct de vedere al sanatatii, nu erau niste prunci muribunzi, ci cu sanse maxime de a trai. De unde aveau parintii sa prevada ca vor muri asa? Sau preotul ar fi trebuit sa vina sa ii boteze imediat dupa nastere in spital pt toti, indiferent de dorinta parintilor? Sau poate ar fi trebuit preotul sa se bage repede printre pompieri si medicii care acordau primul ajutor imediat dupa ce au fost scosi de acolo, sa ii boteze.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


"Asistenta care se afla pe tura în seara fatidica a povestit directoarei medicale a maternitatii, dr. Mirela Ranga, ca se afla în salon si a simtit miros de fum înainte de a avea loc explozia si de a izbucni incendiul.

„Dupa afirmatiile ei în fata mea, era acolo în camera când i-a mirosit a foc si a isit fum, si a iesit sa ceara ajutor", a declarat Mirela Ranga pentru Mediafax.


lasand copiii incuiati in urma ei.. sa se prajeasca mai bine, sau?

si cat i-a luat sa caute ajutor?
.. oare nu mai era prin preajma nici o persoana capabila s-o ajute sa SCOATA copiii???

nici un alt cadru medical nu era pe etaj.. sau oricine altcineva

DE CE N-A SCOS COPIII???????????????????????



varianta 1 era ca se duse pan la WC







..adevarata fericire in tine rasare si-n tine infloreste si leaga rod, cand ti-ai pregatit sufletul pentru ea. (Alexandru Vlahuta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu am inteles ca pot fi inmormantati cu acelasi tip de slujba ca si cei botezati, doar ca nu toti preotii cunosc acest amanunt:
http://casutalaurei.blogspot.com/2010/08/dumnezeu-un-birocrat.html



Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_io spune:

Incendiul de la maternitatea Giulesti are acelasi motiv cu toate problemele enumerate aici de toate mamicile.
Motivul nu este nici indolenta, nici nesimtirea, nici incapacitatea profesionala.
Motivul este dorinta acestui popor de a avea un sistem medical guvernat centralizat si universal gratuit. Oriunde s-a incercat asa ceva s-a ajuns la rezultate proaste. Cum ar putea fi altfel? Intr-un sistem de stat un medic raspunde in fata unui superior numit pe ochi frumosi, care ala raspunde in fata unuia numit pe criterii politice, iar ala raspunde in fata unuia care n-are ahabar ce implica actul medical in tara lui fiindca el se trateaza in Austria (sic!).
Intr-un sistem privat medicul raspunde in fata superiorului care raspunde in fata actionariatului care vrea clienti multumiti care sa plateasca bani in continuare. Nu muncesti corespunzator, zboara fie medicul, fie superiorul. Clar.
As fi curios acum sa aud cate dintre persoanele de pe acest forum sunt de parere ca unica solutie este privatizarea sistemului de sanatate (cu exceptia serviciilor de urgenta) si cate cred ca, de fapt, ne trebuie un guvern cu oameni multi, capabili, devotati, care sa urmareasca, sa verifice, sa planifice, sa organizeze si sa sanctioneze (taman pe cei pe care i-au numit chiar ei).

Referitor la inmormantarea bebelusilor nebotezati tin sa va spun ca in crestinism puteti gasi clar si limpede chiar in discursul Pletosului raspunsuri cu privire la aspectele la care va puneti intrebari. Totul e sa mai si cititi din cand in cand din cartea aia groasa, cu sfinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasilv spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


"Asistenta care se afla pe tura în seara fatidica a povestit directoarei medicale a maternitatii, dr. Mirela Ranga, ca se afla în salon si a simtit miros de fum înainte de a avea loc explozia si de a izbucni incendiul.

„Dupa afirmatiile ei în fata mea, era acolo în camera când i-a mirosit a foc si a isit fum, si a iesit sa ceara ajutor", a declarat Mirela Ranga pentru Mediafax.


lasand copiii incuiati in urma ei.. sa se prajeasca mai bine, sau?

si cat i-a luat sa caute ajutor?
.. oare nu mai era prin preajma nici o persoana capabila s-o ajute sa SCOATA copiii???

nici un alt cadru medical nu era pe etaj.. sau oricine altcineva

DE CE N-A SCOS COPIII???????????????????????



varianta 1 era ca se duse pan la WC







..adevarata fericire in tine rasare si-n tine infloreste si leaga rod, cand ti-ai pregatit sufletul pentru ea. (Alexandru Vlahuta)




a fost la wc dupa care a simtit miros de fum. a iesit sa caute ajutor si usa am inteles ca s-a blocat in spatele ei. din imaginile difuzate am vazut ca era o multime care statea ca la circ.prea putini incercau sa faca ceva.

anca, mami de Vladut... 06.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

MyLady, intelege ca nu toti sunt atat de absorbiti de religie ca tine.
Nu mai cauta atatea "semne" , ca nu exista.
Sau ai impresia ca Dumnezeul tau s-a gandit sa omoare niste nou nascuti ca sa-l pedepseasca pe Basescu sau pe Boc?



***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com



BUNA-DIMINEATZA...xiooooo.
nu sunt absorbita de nimic...
si nu e Dzeul meu..."negarea negatiei"=afrimatie...
deci...buna-dimineatza...XIOOOOOOOOOO..



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

My_Lady0091, erau nou-nascuti, prematuri mici, dar ok din punct de vedere al sanatatii, nu erau niste prunci muribunzi, ci cu sanse maxime de a trai. De unde aveau parintii sa prevada ca vor muri asa? Sau preotul ar fi trebuit sa vina sa ii boteze imediat dupa nastere in spital pt toti, indiferent de dorinta parintilor? Sau poate ar fi trebuit preotul sa se bage repede printre pompieri si medicii care acordau primul ajutor imediat dupa ce au fost scosi de acolo, sa ii boteze.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


laura eu ma refeream la cei care sunt in spital acum..



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nan@ spune:

"cand un bebe e pe moarte sau grav bolnav..un preot vine la spital si ii face o slujba de botez...e un lucru prioritar intotdeauna..e un preot al spitalului...cum poti astepta sa moara..stiind ca e nebotezat...(edit:e o intrebare retorica)
nu cred ca era nevoie sa ii bage in cristenlita si alte cele..sau sa le toarne apa pe cap..se putea adapta la situatie sa ii crestineze"



Desi e retorica intrebarea: eu inteleg ca este cazul celor 3 bebelusi decedati chiar in maternitatea Giulesti, ca restul au fost botezati in sp Grigore Alexandrescu. Si, acesti 3 bebelusi ar fi trait daca nu se producea incendiul...si, pe cale de consecinta, ar fi fost botezati la o data stabilita de catre parinti. Nu se astepta nimeni la o asemenea tragedie.Nu cred ca exsita parinte care sa isi boteze copilul "preventiv"...ca poate ia foc spitalul si, daca moare pruncul sa fie crestinat

Nu consider normala atitudinea BOR de nu oficia slujba de inmormantare (asa cum o stim noi)daca nu esti ortodox, dar, pe de alta parte, acesti copii nu au gresit cu nimic, sunt fara de pacat...ei sunt ingeri.


PS:scuze, nu stiu cum se insereaza citatul cu tot cu numele autoarei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

My_Lady0091, cei de la Gr. Alexandrescu au fost toti botezati. Nu vad insa ce legatura are cu restul discutiei, avand in vedere ca se vorbea despre inmormantarea bebelusilor morti in maternitate.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput