Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 61

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

deci, nu cred ca asistenta a lipsit atata timp, pana la 6 si 15 mamicile sunt in vizita la beblusi, inlcusiv la prematuri, stiu caci am avut copilul acolo. eu nu cred ca se petrecea. cat am avut copilul acolo tot timpul era cineva, mai lipseau 1-2 minute cat timp luat materiale.eu cred ca s-a intamplat extrem de repede pentru ca aparetele alea ar fi trebuit sa urle toate atata timp cat copii nu se mai oxigeneau si asta se auzea de afara clar. si pe acolo mai tot timpul e cineva caci e si sala de nasteri.

si mai pot sa zic ca la neonatologie terapie intesiva personalul este de exceptie, niste mari oameni care nu cer NIMIC, NICI UN BAN i sfac din pasiunea treaba

imi pare atat de rau pentru parinti, e groaznic sa stii ca era stabil si ti-a murit in incediu..e teribil, nici nu vreau sa imi imaginez

si, normal ca sunt atatea zvonuri, femeile se sapa intre ele pe acolo

----------------------------------------------
my somebody....

a sosit minunea!

Doamne Ajuta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

My_Lady0091, cei de la Gr. Alexandrescu au fost toti botezati. Nu vad insa ce legatura are cu restul discutiei, avand in vedere ca se vorbea despre inmormantarea bebelusilor morti in maternitate.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


scuzele mele..eu intelesesem ca e vorba de cel care a murit la G.Alexandrescu.
am gresit..
laura ai dreptate...si nan@..asemenea...



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancasilv

Poate ar trebui sa stiti si varianta asistentei inainte sa emiteti verdicte.

"Asistenta care se afla pe tura în seara fatidica a povestit directoarei medicale a maternitatii, dr. Mirela Ranga, ca se afla în salon si a simtit miros de fum înainte de a avea loc explozia si de a izbucni incendiul.

„Dupa afirmatiile ei în fata mea, era acolo în camera când i-a mirosit a foc si a isit fum, si a iesit sa ceara ajutor", a declarat Mirela Ranga pentru Mediafax.
Mai sunt zvonuri care spun ca asistenta se afla într-adevar în salon, dar când a iesit sa dea alerta, usa s-a blocat în urma ei. "

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Cine_minte_in_cazul_bebelusilor_arsi_0_319168380.html


Femeia a fost în vizita la nepotel cu 10 minute înainte de izbucnirea incendiului si spune ca la Terapie Intensiva era o singura asistenta care supraveghea bebelusii.

http://libertatea.ro/stire/parintii-celui-de-al-cincilea-bebelus-ars-la-maternitatea-giulesti-si-care-a-decedat-miercuri-noapte-sunt-la-capatul-puterilor-le-a-murit-copilul-de-trei-ori-300485.html






anca, mami de Vladut... 06.10.2007

PS AM editat ca sa fie mai usor de citit


Pai cu atat mai rau daca i-a mirosit a fum si a iesit de la ATI! ce, nu putea sa urle din usa salonului "ARDE, BAI FRATILOR!!!!!!!!!" k sa sara in ajutor cine se afla pe hol si, in acest timp, sa puna mana pe incubatoare si pe bebei sa ii scoata de acolo? ?? daca prin absurd ar fi adevarat (eu una nu cred nici o secunda!!) varianta "am simtit fum si am plecat" o incrimineaza si mai tare in loc s-o disculpe.

Si stii de ce? in orice varianta, un foc de 2-3 minute nu face scrum o incapere asa cum arata ATI in toate imaginile luate de acolo. Chiar si asa, 2-3 minute k sa chemi ajutoare mi se pare enorm. Iar varianta "explozie" nu o cred in nici o forma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_io spune:

ISU nu a spus nici o data nimic despre vreo explozie. Fiindca nici nu a existat. Explozia are focar, arie de distrugere si suflu. Toate televiziunile de stiri au titrat "explozie" fiindca omul de rand nu stie sa faca diferenta intre explozie si flashover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe_io

ISU nu a spus nici o data nimic despre vreo explozie. Fiindca nici nu a existat. Explozia are focar, arie de distrugere si suflu. Toate televiziunile de stiri au titrat "explozie" fiindca omul de rand nu stie sa faca diferenta intre explozie si flashover.

care e diferenta?



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe_io

ISU nu a spus nici o data nimic despre vreo explozie. Fiindca nici nu a existat. Explozia are focar, arie de distrugere si suflu. Toate televiziunile de stiri au titrat "explozie" fiindca omul de rand nu stie sa faca diferenta intre explozie si flashover.


Korekt!

Nici ISU si nici procurorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui bebe_io

ISU nu a spus nici o data nimic despre vreo explozie. Fiindca nici nu a existat. Explozia are focar, arie de distrugere si suflu. Toate televiziunile de stiri au titrat "explozie" fiindca omul de rand nu stie sa faca diferenta intre explozie si flashover.

care e diferenta?



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



http://en.wikipedia.org/wiki/Flashover

Edit: http://www.rockwool.ro/beneficii/siguranta+la+foc/definitia+incendiului/flashover+-+definitie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

au specificat in cateva randuri ca NU a fost explozie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Imi puteti spune va rog daca intr-o maternitate exista medic de garda pe obstetrica-ginecologie si alt medic de garda neonatolog?


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Imi puteti spune va rog daca intr-o maternitate exista medic de garda pe obstetrica-ginecologie si alt medic de garda neonatolog?


Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Da. Asa cum exista un pediatru de garda, un cardiolog si asa mai departe, exista si ginecolog, si neonatolog. Nu au legatura unul cu celalalt.

Mergi la inceput