Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 59

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Cum vi se pare articolul lui Cartarescu?

http://www.evz.ro/detalii/stiri/senatul-evz-uciderea-pruncilor-903620.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

nu a dat nimeni vina pe D-zeu...dar cand se intampla din astea te intrebi "unde e Dzeu?"..si vine si raspunsul "Acolo unde l-ai lasat/uitat!"...




Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

...deci ati vazut la stiri la Antena3, da? preotii refuza sa le faca slujba. Personal nu sunt atat de apropiata de biserica (nu am spus k nu sunt apropiata de religie!), insa ma asteptam la OMUL care este preot sa fie altfel...in fine, astea or fi regulamentele lor si nici o slujba de pe lume nu-i va aduce inapoi. Insa poate pt unii dintre parintii greu incercati banuiesc k ar fi fost o consolare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Cum vi se pare articolul lui Cartarescu?

http://www.evz.ro/detalii/stiri/senatul-evz-uciderea-pruncilor-903620.html

...e on topic...
si intr-adevar.."din creierele noastre de barbari ai planetei..."
Mircea Cartarescu..e un mare om si un mare caracter..si poti ghici cu ochii inchisi cine a scris articolul..numai dupa comparatia facuta..
dar.."verba" noastra "volant", "scripta" lui "manent"..dar pana la urma.."facta non verba!"..deci..fapte..nu vorbe..trebuie facut ceva..caci deja e prea tarziu..e aproape ora 24.00...tic-tac..dar ce sa facem...caci haosul e extins peste tot..unde te uiti..totul e parjolit, infasurat ca intr-un giulgiu..ce strange si omoara tot..
eu pot sa ma rog..pentru suflete..si pot ajuta...cum imi sta in putinta..dar alte idei pentru a stopa acest inceput de "Apocalipsa"..nu am..



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ira, eu am inteles ca nu fac slujba specifica de inmormantare a unui crestin botezat, dar o sa fie preotii prezenti la inmormantare (daca sunt solicitati de parinti) si o sa spuna rugaciuni, psalmi etc. O sa fie de fapt o slujba de consolare a familiilor, nu una 'clasica' de inmormantare.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasilv spune:

Poate ar trebui sa stiti si varianta asistentei inainte sa emiteti verdicte.

"Asistenta care se afla pe tura în seara fatidica a povestit directoarei medicale a maternitatii, dr. Mirela Ranga, ca se afla în salon si a simtit miros de fum înainte de a avea loc explozia si de a izbucni incendiul.

„Dupa afirmatiile ei în fata mea, era acolo în camera când i-a mirosit a foc si a isit fum, si a iesit sa ceara ajutor", a declarat Mirela Ranga pentru Mediafax.
Mai sunt zvonuri care spun ca asistenta se afla într-adevar în salon, dar când a iesit sa dea alerta, usa s-a blocat în urma ei. "

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Cine_minte_in_cazul_bebelusilor_arsi_0_319168380.html


Femeia a fost în vizita la nepotel cu 10 minute înainte de izbucnirea incendiului si spune ca la Terapie Intensiva era o singura asistenta care supraveghea bebelusii.

http://libertatea.ro/stire/parintii-celui-de-al-cincilea-bebelus-ars-la-maternitatea-giulesti-si-care-a-decedat-miercuri-noapte-sunt-la-capatul-puterilor-le-a-murit-copilul-de-trei-ori-300485.html






anca, mami de Vladut... 06.10.2007

PS AM editat ca sa fie mai usor de citit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IRA_LIZA

...deci ati vazut la stiri la Antena3, da? preotii refuza sa le faca slujba. Personal nu sunt atat de apropiata de biserica (nu am spus k nu sunt apropiata de religie!), insa ma asteptam la OMUL care este preot sa fie altfel...in fine, astea or fi regulamentele lor si nici o slujba de pe lume nu-i va aduce inapoi. Insa poate pt unii dintre parintii greu incercati banuiesc k ar fi fost o consolare....

Ira, mamica Elizei (3 ianuarie 2009)

poate risc sa devin paranoica...
15 august..Sf Maria(ocrotitoarea copiilor si a mamelor)
copii la maternitate, terapie intensiva(deci clar suferinta..)
incendiu...
copii morti...arsi...raniti....
personal medical care fumeaza, bea, mananca..barfesc..si altecele
preoti care refuza sa ii ingrope pe micuti...
asta e in mintea mea...
si ma intreb...
de ce pe 15 august???
de ce unor copii?
de ce tocmai celor de la terapie intensiva...
de ce foc???
de ce distractie ....
de ce nu se ingropa crestineste...
nu vi se pare un pic ca ceea ce era normal pana acum nu mai este?
ca se TRANSMITE DE UNDEVA UN MESAJ...si nimeni nu se oboseste sa incerce sa il inteleaga..nu sunt cam multe coincidente...pe bune...




Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Stie cineva cand va avea loc inmormantarea ingerasilor?
Si unde? Sau daca va fi o ceremonie comuna, sau ii vor inmormanta separat?

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Ira, eu am inteles ca nu fac slujba specifica de inmormantare a unui crestin botezat, dar o sa fie preotii prezenti la inmormantare (daca sunt solicitati de parinti) si o sa spuna rugaciuni, psalmi etc. O sa fie de fapt o slujba de consolare a familiilor, nu una 'clasica' de inmormantare.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


laura eu stiu un lucru..cand un bebe e pe moarte sau grav bolnav..un preot vine la spital si ii face o slujba de botez...e un lucru prioritar intotdeauna..e un preot al spitalului...cum poti astepta sa moara..stiind ca e nebotezat...(edit:e o intrebare retorica)
nu cred ca era nevoie sa ii bage in cristenlita si alte cele..sau sa le toarne apa pe cap..se putea adapta la situatie sa ii crestineze..
cum spunea cineva..cum intra o asistenta cu echipament steril..putea intra si un preot, la fel de bine..
acum zic si eu..



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

MyLady, intelege ca nu toti sunt atat de absorbiti de religie ca tine.
Nu mai cauta atatea "semne" , ca nu exista.
Sau ai impresia ca Dumnezeul tau s-a gandit sa omoare niste nou nascuti ca sa-l pedepseasca pe Basescu sau pe Boc?



***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput