Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 52

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

da-mi voie sa te contrazic: politica asta o fi valabila in tara fagaduintei, dar intr-o tara in care se platesc taxe considerabile (vezi Canada) ma astept ca asistenta sociala sa fie solida si bine pusa la punct si sa includa si daycare subventionat/gradinite subventionate!

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui cristinamh

complet offtopic, dar tot din sistemul bugetar, tot cu criza de personal, si tot cu copii la mijloc...
gradinitele se pregatesc sa se deschida cu personal lipsa. educatoarele care mai au curajul sa ramana pe un salariu de mizerie, fac cumul de functie, si li se mai da si o grupa "bonus", ca cine sa stea si cu ei, daca postul nu a fost inca ocupat. daca exista o ingrijitoare, sta ea... daca nu, 60-70 de copii intr-o clasa, cu un singur om.
sa am curaj sa ma intreb daca are voie la pipi??
oricat de mare ar fi tragedia, se pare ca nu invatam nimic din ea...
Cristina

Raspuns off-topic la off-topic . E timpul ca parintii nemultumiti sa fie dispusi sa plateasca gradinite private unde copilul va simti ca sta in gradinita din toate punctele de vedere - activitati, curatenie, atentie, timp dedicat. Cand vor aparea liste de asteptare la gradinitile private, educatoarele satule sa munceasca pe nimic in gradinita de stat, vor deschide rand pe rand, alte gradinite private.
Gradinitiele de stat trebuie sa dispara - nu este datoria statului sa creasca pe gratis copiii celor care muncesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Eu nu stiu daca citeste cineva comentariile de pe Antena 3 de sub filmuletul cu incendiu. Eu simt ca ma sufoc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Eu nu stiu daca citeste cineva comentariile de pe Antena 3 de sub filmuletul cu incendiu. Eu simt ca ma sufoc...

cele cu traian basescu pe post de profet?daaa.. "suficient finantat", dar "se face risipa"...?
pai de-aia face el economii la viena...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Circula un zvon ca asistenta ar fi fost la sarbatorirea unei colege(dupa Sf. Maria), luni fiind 16 august si ca ar fi lipsit aprox. 45 de minute...

Imi pare foarte rau de ceea ce s-a intamplat copilasilor.
Condoleante familiilor indoliate si multa putere sa lupte pentru sanatatea copiilor parintilor care au bebelusii la Gr. Alexandrescu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinamh

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Eu nu stiu daca citeste cineva comentariile de pe Antena 3 de sub filmuletul cu incendiu. Eu simt ca ma sufoc...

cele cu traian basescu pe post de profet?daaa.. "suficient finantat", dar "se face risipa"...?
pai de-aia face el economii la viena...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii



Nu, cele cu unguri care se bucura de moartea copiilor valahi...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

da-mi voie sa te contrazic: politica asta o fi valabila in tara fagaduintei, dar intr-o tara in care se platesc taxe considerabile (vezi Canada) ma astept ca asistenta sociala sa fie solida si bine pusa la punct si sa includa si daycare subventionat/gradinite subventionate!
Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui cristinamh

complet offtopic, dar tot din sistemul bugetar, tot cu criza de personal, si tot cu copii la mijloc...
gradinitele se pregatesc sa se deschida cu personal lipsa. educatoarele care mai au curajul sa ramana pe un salariu de mizerie, fac cumul de functie, si li se mai da si o grupa "bonus", ca cine sa stea si cu ei, daca postul nu a fost inca ocupat. daca exista o ingrijitoare, sta ea... daca nu, 60-70 de copii intr-o clasa, cu un singur om.
sa am curaj sa ma intreb daca are voie la pipi??
oricat de mare ar fi tragedia, se pare ca nu invatam nimic din ea...
Cristina

Raspuns off-topic la off-topic . E timpul ca parintii nemultumiti sa fie dispusi sa plateasca gradinite private unde copilul va simti ca sta in gradinita din toate punctele de vedere - activitati, curatenie, atentie, timp dedicat. Cand vor aparea liste de asteptare la gradinitile private, educatoarele satule sa munceasca pe nimic in gradinita de stat, vor deschide rand pe rand, alte gradinite private.
Gradinitiele de stat trebuie sa dispara - nu este datoria statului sa creasca pe gratis copiii celor care muncesc.

Eu personal nu sunt de acord cu aceasta masura sociala. Fiecare familie beneficiaza de aceasta masura sociala max 3 ani si plateste o viata. Unii nu beneficiaza deloc (cei care nu au copiii) iar altii nu platesc nimic si toarna copii pentru ca nu stiu sa puna un prezervativ, si beneficiaza la greu. Eu nu vreau sa platesc pentru copiii altora - vreau sa platesc pt copiii mei. 3 ani stau in daycare/gradinita, 3 ani vreau sa platesc. Si mai ales ca vorbim de contextul Romaniei, unde statul falimentar nu are bani sa-si plateasca pensionarii, medicii, sa ia masuri de siguranta intr-o sectie de noi nascuti, dar in schimb tine mamicile cate 2 ani acasa si dupa aia le da gradinita gratis pana intra la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

doamne fereste ce minti bolnave au unii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

de la procuratura se comunica ca asistenta in cauza a dat o declaratie detaliata, si a parasit sectia pentru o problema personala.

oare problemele personale nu se rezolva la servici cu avizul sefului???

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinamh

de la procuratura se comunica ca asistenta in cauza a dat o declaratie detaliata, si a parasit sectia pentru o problema personala.
oare problemele personale nu se rezolva la servici cu avizul sefului???
Cristina

Asta nu o scuza pentru ceea ce a facut. Eu asteia i-as da puscarie pe viata - pardon, puscarie pe 6 vieti, alea care s-au pierdut.
Ar trebui sa stea presa pe procesul asta pana se finalizeaza si sa iasa cu declaratii publice toate pedepsle si masurile luate ...sa stea pe capul procuraturii ...dar mi-e ca intr-o saptamana uita toata lumea si pe asistenta minunata o muta din sectia de noi nascuti intr-o sectie de adulti, ca aia pot fugi singuri daca se mai intampla ceva cat are ea probleme personale.

Mergi la inceput