Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 51

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

nu le vom vedea pana la finalizarea anchetei. au zis ca nu vor ca cei implicati sa-si poata crea alibi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinamh

pai... tin copiii incuiati... ca sa nu dispara vreunul... caci cu portarii aia de 5 lei poti oricand sa scoti un copil din maternitate!

eu cred ca nimeni nu a crezut cu adevarat ca poate fi un pericol real, ci ca era doar ceva mai mult fum, asteptau sa vada de unde...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii



Cristina! daca cineva din apropierea blocului meu da foc unei gramezi de frunze, mirosul ajunge aproape sigur pana la mine. Si tot am in minte in mod reflex sa ma uit de unde vine mirosul de ars. Si cred k oricine are acest reflex, nu-i nimic extraordinar in asta!

Daramite cand miros de ars (zic MIROS de ars, ce sa mai vb de fum propriu-zis!!) se simte intr-un spital! daramite cand mirosul de ars din spital iese din zona cu bebelusi!!!

ma pot gandi, minimal, la un oarecare instinct de supravietuire al unora care se vad in imagini de nu s-au mobilizat sa sparga usa aia blestemata. Adica si-au temut propria piele sa nu se arda or smth. Insa, intr-o asemenea ipoteza, cum dracu' de stateau pe loc SA SE UITE K LA CIRC????

...deci k sa revin: cum sa nu creada cu adevarat ca poate fi un pericol real?


Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui IRA_LIZA

Fix k la circ! cu atat mai ingrozitoare ipoteza k erau parinti si/sau rude ale bebelusilor aflati dincolo de usa de dupa care iesea fum!! adica se vede asa: dincolo de usa aia se afla copilul meu, vad clar k iese fum din ce in ce mai gros, iar eu stau sa ma uit k dobitocu'!

Ira, mamica Elizei


corect, se vede totusi o mamica imbracata in albastru care se duce disperata spre usa, dupa care alearga repede spre locul unde era camera de supraveghere. Clar se stia de unde vine fumul, doar s-au uitat pe geamul bebelusilor

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

cred ca imaginilea astea vor soca o lume intreaga... nimeni, mai ales din tari mai "educate", nu va intelege cum nimeni nu a reactionat.

cred ca nu mai trebuie sa ne intrebam cum a plecat asistenta... ci cum au stat si s-au uitat... si nu zic de lauze, care se vad, ca abia se misca, ci de cei care par pe picioare 100%

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Deja sotul meu este indignat si a spus: ce popor santem, sa lasam nou nascuti nesupravegheati Nici nu trebuie sa vada imaginile astea, ar avea ce comenta ma deranjeaza ca ne baga in aceeasi oala pe toti.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinamh

pai... tin copiii incuiati... ca sa nu dispara vreunul... caci cu portarii aia de 5 lei poti oricand sa scoti un copil din maternitate!

eu cred ca nimeni nu a crezut cu adevarat ca poate fi un pericol real, ci ca era doar ceva mai mult fum, asteptau sa vada de unde...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii



Usa la ATI se tine inchisa pt a nu intra oricine oricand are chef, acolo fiind un mediu ce se doreste cat mai steril. Sunt copii prematuri, cu mari probleme, carora numai un ixulescu virusat care sa se plimbe pe acolo in voie nu le trebuie. Nu asta e problema, problema e ca un cadru medical trebuia sa fie in spatele acelei usi inchise.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Da, Marina, si dupa mine tot noi, toti, suntem de vina.

Cu ce esti tu sau noi de vina, ca electricianul a carpit doua cabluri, si asistenta umbla in alta parte? Ce vina avem ca unii nu-si fac datoria? E doar vina lor si vina sefilor care le permit sa nu respecte regulamentul de serviciu.

Corect ... mie imi pare ca exagerati - sa fie demisi toti doctorii, sa fie decapitate toate asistentele, sa fie castrati toti electricienii, sa li se smulga unghiile tuturor barbatilor din ministerul sanatatii iar ministrul sa fie ars pe rug. Suplimentar, Basescu ...care e seful ministrului, sa ii fie smulse 4 fire de par de pe chelie ...demisia, demisia, nemernicii, spagarii, hotii.

Ce Dumnezeu! - trebuie studiat regulamentul spitalului - bun, prost, ala trebuia urmat la momentul tragediei. Cine nu a indeplinit conditiile regulamentului sa fie pedepsit. Asistenta cu vezica plina, fara discutie, puscarie pentru omor din neglijenta (sau cum s-o numi), mai departe, in functie de se spune regulamentul, pedepse ...poate asistenta sefa sa mai ia vreo suspendare si poate vreun medic, daca scrie la regulament ca trebuia sa fie prin zona.

Pentru fiecare tragedie exista masuri care ar fi putut fi luate ca aceasta sa fie evitata - problema este ca de regula, aceste masuri se implementeaza DUPA ce se intampla tragedia, pentru ca e greu si costisitor sa estimezi si sa previi toate dezastrele posibile.
Sunt sigura ca dupa acest incident regulamentele spitalelor o sa se inaspreasca, asistentele o sa faca pipi in sticla daca sunt singure in salon si electricienii o sa izoleze firele alea de de-o sa le faca mai groase ca teava de canalizare.


Apoi,caci asa se intampla in urma fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

A fost ieri o emisiune in care se discuta despre inertia romanilor.
In inregistrari se vede clar ca oamenii circula pe holul unde dadea usa incubatoarelor. Se vedea iesind fum pe sub usa, dar nimeni nu a anuntat vre-o asistenta, macar.
Cred ca vina este generala : de la ministru pana la simplu cetatean.
Vai de noi ! Ce fel de societate a monstrilor am ajuns ?!

Ca prim pas, eu ma voi inscrie in Asociatia Pacientilor din Romania.






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinamh

complet offtopic, dar tot din sistemul bugetar, tot cu criza de personal, si tot cu copii la mijloc...
gradinitele se pregatesc sa se deschida cu personal lipsa. educatoarele care mai au curajul sa ramana pe un salariu de mizerie, fac cumul de functie, si li se mai da si o grupa "bonus", ca cine sa stea si cu ei, daca postul nu a fost inca ocupat. daca exista o ingrijitoare, sta ea... daca nu, 60-70 de copii intr-o clasa, cu un singur om.
sa am curaj sa ma intreb daca are voie la pipi??
oricat de mare ar fi tragedia, se pare ca nu invatam nimic din ea...
Cristina

Raspuns off-topic la off-topic . E timpul ca parintii nemultumiti sa fie dispusi sa plateasca gradinite private unde copilul va simti ca sta in gradinita din toate punctele de vedere - activitati, curatenie, atentie, timp dedicat. Cand vor aparea liste de asteptare la gradinitile private, educatoarele satule sa munceasca pe nimic in gradinita de stat, vor deschide rand pe rand, alte gradinite private.
Gradinitiele de stat trebuie sa dispara - nu este datoria statului sa creasca pe gratis copiii celor care muncesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

normal ca al ATI nu intra cine are chef...
dar in imagini e incuiata toata sectia...

si nimeni nu misca un deget! tipic romanesc, si la galati construiau soldatii digul si galatenii erau cu berea la terasa... stai si te uiti, vin altii sa intervina!
si acum e un incendiu, dar ce facem la un cutremur? si copii in scoala? si cadre care nu sunt instruite pentru situatii de urgenta!
la ultimul cutremut profesoara cu care eram a inceput sa tipe isterica, si a lasat toata clasa sa fuga pe scari!

si ne miram... ca acum nimeni nu reactioneaza?

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput