Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardeiash
si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare: am mers la urgenta pt ca nu suportam sa astept pana a 2- a zi.. si sa indur miile de intrebari pe care mi le puneam ... timp de o noapte... n u stiam ce se-ntampla cu mine.. mi se umflase pielea .. si am fost data afara pe usa.. ca un animal.. pt ca nu este urgenta si sa astept pana a 2-a zi .. si sa m erg la dermatolog.. voila

Repet ... in America ai fi stat la urgenta 5-7 ore in sala de asteptare pana se uita cineva la tine si dupa 1 saptamana primeai acasa o factura de $2.000 pentru atentia si tratamentul primit. Stii cum incepeai sa induri miile de intrebari din timpul insomniilor ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

pana la urma ai dreptate ...o factura buna ar fi fost mai sfanta
diferenta intre ou si gaina...nu respectam medicii..suntem inculti, aroganti, agresivi, cream frustrare etc, medicii nu respecta oamenii...4 bbelusi mor nevinovati in cea mai moderna terapie intensiva din Bucuresti.
lipsa de respect nu are scuza de nici o parte evident.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

o intrebare... poate inutila si fara raspuns...

bebelusul al patrulea, cel care a murit la grigorescu, au spus ca avea o malformatie cardiaca...

ce se intampla cu el daca intra in stop cardio-r dupa ce asistenta incuia usa? nu exista nimic... de atentionare, ca ceva nu e in regula?
copilasii aceia, cand au inceput sa se sufoce.. aparatale alea ultraperformante, nu au semnalizat nimic?
ce sectie de terapie e acolo...?

si da, era recunoscuta ca cea mai buna sectie. cea care ii da copilului prematur cele mai multe sanse in bucuresti. acum o luna jumatate o prietena a nascut prematur. de a elias au sfatuit-o sa se duca la giulesti. in travaliu, la 32 de saptamani, nu voiau s-o primeasca. au primit-o, a nascut cu medicul de garda. din fericire... acum o saptamana jumatate s=au externat...
si nu pot sa nu ma intreb... dar oare chiar atat de incapabile erau asistentele de la terapie, de aveau si renumele asta?
nu-i iau apararea, in seara asta pe tv am prins ceva cum ca fusese chemata la o cezariana, sau o a doua varianta, ca auzise "ceva sfaraind" si se dusese sa semnaleze...
ce si cum nu stiu... imi amintesc doar ca in urma cu 7 ani am intrat in sala aia, cautand o colega de salon, si am paralizat privind mogaldetele din incubatoare.

a facut o greseala si va plati scump... oricum nu cred ca mai esti om, sa ai pe constiinta suferinta a 11 copii...

spaga? da... am intalnit si oameni care nu iau, care te privesc cu ochi reci, dar te prind de mana...

si pentru ca tot ati vorbit de moase, am avut noroc... la al doilea copil nu am vrut peridurala, in urma experientelor de la prima. a plecat anestezista cam ofuscata (deh, nu-i iesea nimic in ziua aia), iar moasa m-a luat de mana si mi-a zis atat de calm... ca nu am eu idee cam in ce ma bag, dar ca o sa fie acolo, si o sa trecem peste asta. si nu a luat un leu, desi am vrut sa-i dau. a iesit din tura inainte sa nasc... m/a luat in brate si mi.a zis doar ca mai am un pic si sa fiu curajoasa. urmatoarea... a venit ofuscata ca nici nu intrase bine in tura si eu m-am gasit sa nasc, si nu s-a miscat sa-mi spuna nimic de copil pana nu am "cotizat"...

in incheiere, seful subalternului care a gresit trebuie sa primeasca cel putin aceeasi pedeapsa. pentru ca e treaba lui sa se asigure ca ala mai mic isi face bine treaba.

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Am si eu o intrebare 'de principiu'.
Am in spital un dispozitiv care stiu ca are deficiente (se poate sa se intample ceva dar sunt sanse mari sa nu...)...vine un bolnav care are nevoie de acel dispozitiv.Il dau in folosire in ideea ca poate sa salveze viata omului respectiv sau zic clar NU pentru ca stiu ca se poate lasa cu o tragedie?
Zic 'nu'...apare maine titlu mare in presa cum ca spitalul X a refuzat sa foloseasca un aparat pe care il are...nu conteaza motivele (ca de obicei nu mai cere nimeni si parerea partii celeilalte)....si moare...zic 'da' - exista posibilitatea minima sa se intample ceva rau dar poate va salva viata omului....
Care e solutia 'morala'?



Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso


eu as chema o firma pt revizia aparatului
as face hartie scrisa catre manager in acest sens in care as puncta riscurile la care expun pacientii...fie ele si minime





Alinuk


la doar un pas...multumim!


www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

este dumnezeiesc ce zice un domn, c. valcu - cel care a intrat primul prin fum si flacari la bebelusi sa ii salveze

...cu emotia in voce si lacrimi in ochi isi cere iertare de la bebelusii si de la parintii pt care nu a putut sa faca mai mult...


Alinuk


la doar un pas...multumim!


www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gargoyle spune:

Pana nu se spune oficial si sigur ce anume a facut asistenta in acele zeci de minute ma feresc sa o judec. Oricum, toata viata o va chinui gandul la micutii aceia, nu cred ca va mai fi om intreg vreodata.
In sfarsit, de ce s-a ajuns la asta? Sa presupunem ca femeia o fi avut o problema cu burta, a stat in baie 15 minute. E ceva ce se poate intampla. Cum sa fie singura cu atatia copilasi nascuti prematur si la care pot aparea oricand complicatii?
Si cum sa stea usile inchise, fiind necesar card pentru a intra? De ce? Presupun ca exista o logica undeva, un motiv, dar nu-l vad.
Prea putini oameni, prea mult de munca. Prea putini bani pentru ei si pentru dotari. Neglijenta ramane, dar sistemul e buba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardeiash

daca nenea ala a ragait si nu i s-a mai intamplat.. cred ca civilizat e sa i se explice de ce ( in ciuda ridicolului situatiei).. daca totusi a venit la spital.. care e problema ? nu o vad, vroia omul sa afle ce ise-ntampla si probabil ca s-a si speriat sa nu se imbolnaveasca

si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare: am mers la urgenta pt ca nu suportam sa astept pana a 2- a zi.. si sa indur miile de intrebari pe care mi le puneam ... timp de o noapte... n u stiam ce se-ntampla cu mine.. mi se umflase pielea .. si am fost data afara pe usa.. ca un animal.. pt ca nu este urgenta si sa astept pana a 2-a zi .. si sa m erg la dermatolog.. voila

s-auzim numai de bine! si

-------------------------------------------
Very-dependenta de scrapbooking - http://veryscrap.exprimetoi.net/forum.htm


Exista medici de familie la care te duci sa ii intrebi de ce ai ragait, nu te duci la urgente. Sau daca te duci la urgente platesti.
Fiecare pacient venit aiurea inseamna timp si bani pierduti.



Marina, ii primesc pt. ca sunt obligati sa o faca. Daca un pacient se prezinta la UPU trebuie consultat. Exista dupa ce a primkit foaia sa triajul, in care o asistenta imparte cazurile. Evident ambulantele sunt separat.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Daca ati urmarit Realitatea imi spuneti si mie care a fost mesajul zanei zorilor? Mi s-a facut scarba cand am vazut-o ca nu se putea abtine sa nu-si expuna chicotelile "nu-i asa" in timp ce zicea ceva de genul ca nu poate sterge cu buretele daruirea cu care a fost tratata la Giulesti pentru acest accident.
A dres busuiocul pana la final sau a ramas cu zambetul pe buze cu gandul la amintirile ei placute din vizitele la Giulesti?


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Au anuntat acum la PROTV ca a mai murit un bb. Al 5 - lea



Bazar general DC


Criss de Alessia si Andrada
"Humor is mankind's greatest blessing" - Mark Twain (Umorul este cea mai mare binecuvantare a omenirii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui lia popescu

Cameliam....Asta pt ca parca ma aud vorbind pe mine...ceea ce se intampla rar.

Ati auzit ultimile stiri de la Realitatea? Ca asistenta nu a lipsit o ora ci cateva minute, timp in care a incercat sa gaseasca un ajutor pt a decupla aparatele, ca a incercat sa intre in sala pt a salva bebelusii?? Ati auzit ca a primit ajutor de la un tatic care se afla din intamplare pe acolo, in acest timp colegii ei de tura fiind in sala de operatii, ati aflat ca exista un deficit de 7 persoane in servicul respectiv? Cand auziti asa ceva, nu va este un pic rusine ca va aruncati in judecati pripite si improscati cu noroi in dreapta si in stanga inclusiv profesionisti nevinovati???
Niste scuze ar face bine...Mai ales din partea acelor jurnalisti lipsiti de constiinta care cauta senzationalul cu orice pret si daca nu il gasesc il inventeaza.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput