Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Sigur ca in alte tari serviciile medicale sunt mai bune dar adevarul este ca sunt si platite corespunzator. Ne place sau nu, serviciile medicale costa mult, educatia si specializarea doctorilor costa, riscul pe care ei si-l asuma costa, asistentele, aparatura ... costa mult.

In America, cezariana mea a costat fix $14.000 (pret platit de asigurare)in care intra: spitalizare 4 zile, operatia in sine, medicul, asistentele, grija pentru copil ... etc.

Ma intreb cat costa in Romania, la privat, o nastere ? Sunt convinsa ca acolo unde costa sunt conditii decente ...

Toata lumea blameaza sistemul de stat, blameaza spaga, dar pana la urma spaga este tot un fel de plata a serviciilor medicale. La privat platiti pe factura, la stat platiti direct in buzunar. Banuiesc ca daca toata lumea se duce la stat, este mai ieftina "spaga" decat plata pe factura ... pana la urma, ce deranjeaza ? Ca platiti ? Ati dori servicii medicale gratuite, perfecte sl alb mirositoare si cu doctorul disponibil 24 de ore din 24 ?

Stiu de contributia de sanatate - realitatea este ca este putin si de acei bani se primesc serviciile (proaste) de la stat.

Si pe aici se plateste contributia medicala iar unii chiar nu platesc nimic si sunt ingrijiti ca si cei ce platesc si fara spaga.
Din ce inteleg eu aici tie ti se pare normal ca sistemul sa fie cum este doar pentru ca este de stat?Bine nu au dotari si altele dar personalul ala care trebuie sa stea n ore pe zi sa-si faca meseria nu are nici o scuza.

Cait
www.biomonde.ecosapiens.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chrysion


buflea, in spitalul privat "Athena" din Timisoara o nastere costa 1500 sau 1700 euro (nu mai stiu exact cat mi-a spus vecina, care lucreaza acolo ca medic si e super incantata de conditii - totul e curat, civilizat, etc).






Ce inseamna un spital privat in Romania?
In afara de pretzurile manevrate mai sus,ce inseamna de fapt spital privat?

Este o cladire separata,cu echipament medical de ultima ora,cu persoane competente si dornice sa-si faca mneseria,cu atmosfera calda si primitoare(atit cit poate fi de calda si primitoarea atmosfera intr-un spital)sau este o anexa intr-un spital de stat,ma rog cu ceva imbunatatziri de rigoare?

Intrebarea mea este cit se poate de serioasa pntru ca chiar nu stiu ce inseamna spital privat in Romania!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

e o institutie separata.
exista si in sistemul de stat , la unele spitale, putine, unele camere muult mai bune, asa numitele rezerve , pt care se plateste, de acolo s-a inceput, dar acuma s-au infiintat si spitale private.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

andacos asta e un spital privat

www.nova-vita.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

e o institutie separata.
exista si in sistemul de stat , la unele spitale, putine, unele camere muult mai bune, asa numitele rezerve , pt care se plateste, de acolo s-a inceput, dar acuma s-au infiintat si spitale private.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Am intzeles,rezervele alea-drept s aspun cam la asta m-am gindit eu ,n-au nimic de-a face cu "spitalul privat"!

sdcristian,cladirea aia toata este spital?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

da andacos. chiar in weekend l-am vazut si exact asa e in realitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui witeflower

Imi iau copilul in brate si sufletul imi plange pentru acei copilasi, pentru parintii lor...

Ii multumesc lui Dumnezeu ca imi tin copilasul in brate, dar sunt ingrozita ca asa ceva se poate intampla, ca s-a intamplat, ca niste ingerasi au murit asa de chinuiti, altii inca se chinuiesc sa traiasca, durerea fara margini a parintilor...

Ma intreb daca putem face ceva - noi, o comunitate de parinti, pt ca asa ceva sa fie evitat pe viitor. Nu pot, nu vreau sa cred ca nu se poate face nimic impotriva iresponsabilitatii si a neglijentei - cand e vorba de viata oamenilor.

Haideti sa iesim in strada si sa cerem alte legi, alte norme de aplicare, alta severitate in aplicarea lor - sau macar sa sensibilizam lumea ca trebuie schimbat ceva.


Condoleante familiilor care si-au pierdut ingerasii! Cu tot sufletul sunt alaturi de ei, desi stiu ca o asemenea durere nu le-o poate alina nimeni...
Si ma rog pentru bebelusii care au supravietuit, dar au fost afectati, sa se faca bine, macar ei sa se intoarca in bratele parintilor, sa se refaca cat mai bine si sa fie sanatosi, dragii de ei.



"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Lali normal ar fi sa nu ai posibilitatea de a face asta in sistemul public, social de stat etc....
vrei sa ai dr personal 24/24 , dreptul tau, numai ca ar tb sa platesti pt asta dar nu bani negrii ci legal , cu chitanta, cu scutiri fiscale daca vrem sa incurajam asta etc

Marina


Ai perfecta dreptate. Acum 6 ani cand am nascut eu nu existau insa prea multe optiuni in privat...
Si nici acum nu sunt pentru o multime de probleme, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

oricum, la cat de saraci sunt marea majoritate a oamenilor la noi, privatul e o optiune pt foarte putini. ca de doctori nu ai nevoie doar la nastere, ci si pt o multime de operatii foarte scumpe. iar un om care castiga 600-1000 de lei pe luna nu o sa isi permita never ever sa fie tratat la privat, oricat de rau ar fi la stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Chrysion


buflea, in spitalul privat "Athena" din Timisoara o nastere costa 1500 sau 1700 euro (nu mai stiu exact cat mi-a spus vecina, care lucreaza acolo ca medic si e super incantata de conditii - totul e curat, civilizat, etc).






Ce inseamna un spital privat in Romania?
In afara de pretzurile manevrate mai sus,ce inseamna de fapt spital privat?

Este o cladire separata,cu echipament medical de ultima ora,cu persoane competente si dornice sa-si faca mneseria,cu atmosfera calda si primitoare(atit cit poate fi de calda si primitoarea atmosfera intr-un spital)sau este o anexa intr-un spital de stat,ma rog cu ceva imbunatatziri de rigoare?

Intrebarea mea este cit se poate de serioasa pntru ca chiar nu stiu ce inseamna spital privat in Romania!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit



Est un spital separat cu saloane in care stau 1-2 persoane, cu aparatura su tot ce vrei.
UIte aici:
http://www.ziare.com/articole/spital+athena
si o poza:
http://imagine.tion.ro/spital-calea-aradului-spital-athena-celule-sterm-stiri-news-tion-timis-timisoara-stiri-timisoara/news-20100324-02231594-953756279.jpg

http://www.bendo.ro/wp-content/uploads/2010/07/clinica-athena-timisoara-155x155.jpg


Pe langa asta mai este o clinica, Gynatal.
persoanele care au bani sa dea la medic la spital prefera sa nasca la clinica din cauza conditiilor, ca medicul fiind tot acelasi.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput