Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

La noi in Cluj,daca nasti la o maternitate privata si bebe se naste prematur sau are probleme,tot la stat te trimite,pentru ca nu au aparatura pentru prematuri.Deci degeaba dai 1000 de euro...

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)


2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Sigur ca in alte tari serviciile medicale sunt mai bune dar adevarul este ca sunt si platite corespunzator. Ne place sau nu, serviciile medicale costa mult, educatia si specializarea doctorilor costa, riscul pe care ei si-l asuma costa, asistentele, aparatura ... costa mult.

In America, cezariana mea a costat fix $14.000 (pret platit de asigurare)in care intra: spitalizare 4 zile, operatia in sine, medicul, asistentele, grija pentru copil ... etc.

Ma intreb cat costa in Romania, la privat, o nastere ? Sunt convinsa ca acolo unde costa sunt conditii decente ...

Toata lumea blameaza sistemul de stat, blameaza spaga, dar pana la urma spaga este tot un fel de plata a serviciilor medicale. La privat platiti pe factura, la stat platiti direct in buzunar. Banuiesc ca daca toata lumea se duce la stat, este mai ieftina "spaga" decat plata pe factura ... pana la urma, ce deranjeaza ? Ca platiti ? Ati dori servicii medicale gratuite, perfecte sl alb mirositoare si cu doctorul disponibil 24 de ore din 24 ?

Stiu de contributia de sanatate - realitatea este ca este putin si de acei bani se primesc serviciile (proaste) de la stat.


Nu, nu este mai ieftina spaga, nu-i vorba numai de asta. E vorba de dotarea cu aparatura din sistemul de stat si e vorba de faptul ca nu cred ca la ora actuala in toata Ro sa existe mai mult de cateva sute de paturi pentru spitalizarea in sistem privat. Iar daca vrei sa-ti faci o asigurare suplimentara de sanatate sau un abonament la un spital privat (eu am incercat) nu te ia decat daca inchei un anumit numar de contracte, pe firma, nu poti individual. Policlinica cu spital, ca la policlinica simpla am abonament la privat. Si platim si asigurari la stat. Si dam si spaga. In functie de problema medicala pe care o avem.
As prefera oricand sa platesc mai mult dar sa nu am pe cap cand merg la spital ideea ca trebuie sa am bani potriviti la mine, plicuri si trebuie sa ma interesez cat sa dau, cum, inainte sau dupa, etc.

Eu nu as dori doctori 24/24. Nu se poate, nu e corect, nu e normal. Dar as dori spitale 24/24 disponibile cu servicii umane, corecte, profesionale. Nu ma intereseaza ca e azi e doctorul Popescu, maine Ionescu daca sunt tratata corect si profesionist. Dar daca stiu ca Ionescu nu se baga peste Popescu si in garda lui Popescu sunt pacienta iar in rest sunt musafir nepoftit, apoi da, fac tot posibilul ca Popescu sa fie disponibil. Sa nu credeti ca numai pacientii au inventat spaga si ca fitele isi spun cuvantul peste tot. E o increngatura de conditionari care te face sa reactionezi astfel. Sunt situatii in care seful de sectie nu deschide sala de operatii pentru doctorul cutare, numai pentru cutare. Pana si directorul unui spital mi-a dat odata o coala A4 cu diagnosticul scris de manuta lui spunand ca daca ajung in urgenta sa o am neaparat la mine sa se stie ca e vorba de pacientul lui. Stia el ce stia, ca diagnosticul era banal, se putea nota in fisa sau spune, si se si vedea cu ochiul liber...
Si am patit si rele si bune cu sistemul sanitar romanesc, sunt doctori carora le-as face statuie si spitale in care m-am simtit tratata normal (Universitarul unde am nascut) si altii care m-au dezamagit profesional si uman intr-un mare fel (urgentele de la Grigore Alexandrescu). Atunci cand auzi sau vezi neoameni te indignezi si pentru ca pata sa intinde nedrept si asupra celor care nu merita. Iar oamenii adevarati ori sunt prea putini ori nu pot/nu stiu sa apuce taurul de coarne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Si inca ceva: pentru fetele care ne acuza ca dorim un anumit medic la nastere: v-ati gandit o clipa ca, dupa ce citesti atatea povesti de groaza unora din noi pur si simplu le e frica sa nasca cu cine se nimereste ? Ca ar fi muuuult mai simplu sa avem incredere in spital sau in sistem si nu intr-un singur medic care poate sa fie in concediu sau sa se imbolnaveasca si de care trebuie sa te rogi frumos sa fii sigur ca vine la nastere sau daca nu poate te lasa pe maini bune ? Si ca exista cazuri in care medicul de garda "nu se baga" peste pacientele domnului profesor .... Eu am nascut de Craciun si medicul a venit din concediu. Nu e normal asa, sunt de acord, dar altfel nu nasteam in acel spital. De frica.
Am fost si eu in urgenta intr-un spital din Italia si modul in care s-au respectat niste proceduri inca de la intrarea in sala de asteptare m-a facut sa las garda jos imediat si sa ma simt pe maini bune, sa ma relaxez cat se putea in conditiile date si sa ma concentrez asupra actului medical si sa nu fiu cu ochi-n patru ca-n Ro.
Deci in unele cazuri e frica si nu sunt fite.



Sa stii ca eu am intalnit rezidenti cu maini de aur pe mana caror m-as da imediat fara frica pt. ca sunt chiar buni in ce fac.
Necunoscuti pana cand nu am interactionat cu ei.
Si sunt medici de care am citit pe altr fourmuri care sunt jumatate din rezidentii aia sau chiar mai putin incepand de la comportament si/sau terminand cu stiinta si priceperea, dar viitoarele paciente tot spunea "Doamne fereste sa ajung la vreun rezident". In cazurile alea era "Doamne ajuta-ma sa ajung la vreun rezident bun".




la noi problema este in administrare si management. Ne-a explicat un profesor ca la noi in tara sunt 4 neasigurati la fiecare pers. asigurata.
In alte tari ai conditii pt. ca di bani pt. conditiile alea. la noi o zi de spitalizare costa in jur de 3 mil, adica 80 de euro sa zicem. In tarile de care vorbiti voi costa 500 de euro.
E ca la hotel: ala cu conditiile mai bune costa mai mult.
Am mai povestit de stupefactia unor gastroenterologi la un congres international , cand au aflat cat costa la noi gastroscopia. Ca i-a spus unul dintre ei profului meu ca ar iesi mai ieftin sa ia toti pacientii, sa le plateasca avionul dus-intors pana in Romania si interventia in Romania decat sa le faca o gastroscopie la el in tara.

A doua problema sunt banii prost manageriati, si aici avem exemple:
-aparatura de milioane de euro care zace prin pivnite si sali pt. ca nu exista om calificat pt. a o folosi. Pai e evident ca cei care au cumparat-o au castigat un comision gras de tot. Eu nu-mi cumpar motocicleta daca nu am carnet de conducere pt. ea.

Alta problema este gandirea smechera:
-cei care se pensioneaza mai devreme pe caz de boala si nu au nimic (bine, aici consider ca e bataie de joc sa muncesti un om pana cand moare, ca la noi speranta de viata e cu 2 ani dupa iesirea la pensie)
-cei care vin la urgente ca sa nu plateasca analizele
-cei care sunt internati zile in sir pt. ceva banal
-cei care vin la urgente fara sa treaca pe la medicul de familie.
Ieri noapte, la ora 3 si ceva a venit de urgenta la gineco o doamna crezand ca are hemoragie. De fapt ii venise ciclul pt. ca a intrerupt anticonceptionalele. Nu e vina ei, dar in alte tari daca pt. asa ceva chemi salvarea o si platesti dupa aceea.
Problema nu era un acuta, ca era a treia zi, si putea sa astepte pana dimineata, sau sa vina mai devreme. sau sa citeasca prospectul, sau sa ii fi spus medicul ei la ce sa se astepte dupa pastile.
Inca un caz: o rezidenta exrem de draguta care sta la fiecare pacienta si explica in detaliu orice, idnifrenet daca e rroma care nu intelege sau profesoara universitara , rezidenta aceea a avut o femeie la care i-a facut chiuretaj. I-a dat o reteta cu antibiotice si i-a explicat cum sa le ia, de ce sa le ia, cand sa vina si i-a dat nr de tel. sa o sune daca e ceva.
Intr-o sambata la 5 si ceva dimineata, dupa 2 saptamani a sunat pacienta. Ca pe ea o doare burta, n-a luat medicamentele alea ca se simtea bine si s-a gandit ca n-are rost . Asa ceva nu se face.

Problema la medici si alte cadre medicale(ma refer la cei la care sunt probleme) este una sau mai multe din :
-lipsa dialogului deschis cu pacientul
-lipsa bunului simt
-lipsa rabdarii
-nu se pun in pielea pacientului
-nu respecta intimitatea pacientului


Ramonella, asa e, bebelusii ajung tot la spital pt ca nu exista sectie de prematuri.

Revin, dar ma duc sa invat ceva, ca sa nu fiu iarasi luata la rost
Crisyone

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Citat:
citat din mesajul lui XIO


Mama aia si-a riscat viata ei si a copilului nascand acasa singura, nesupravegheata.
Nu poti naste acasa cu medicul si moasa.





Extraordinar. Da o fuga si lumineaza si pe prostii aia din Olanda, ca ei cred exact invers.Si cand termini, vezi ca mai sunt cateva tari muulte din alea zis-civilizate si cu statistici de mortalitete la nastere si inafantila muuuuult sub romania, care de asemenea se zbat in negura nestiintei.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).




Vorbeam de Romania, inainte sa dai cu parul intreaba, ca e mai usor

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana d

Eu m-am saturat sa citesc cum aruncati cu noroi in medicii romani, mai ales cele care nu stati in Romania. Cum apare cate un caz de malpraxis sau un accident, gata sariti pe medicii romani la modul general. Nu pot sa cred ca fiecare dintre voi nu ati intalniti si medici buni, devotati si capabili. Eu una nu am intalniti medici incapabili si interesati de grosimea plicului dar sunt convinsa ca exista. Sunt multi medici care merita statui, care isi fac veacul in spitale, acolo este viata lor, cum credeti ca le-ar cadea sa citeasca cum le este dispretuit efortul.
Chiar daca iau spaga, eu pe cei care iau spaga doar cand li se ofera nu-i acuz de nimic. Eu am dat spaga din toata inima, am considerat ca omul ala merita ceva pentru efortul depus si sa stiti ca cu greu mi-a primit, si asta la maternitatea Giulesti. Ba din cate citeam aveam impresia ca am nimerit in singurul spital unde nu se cere spaga.
Spitalul era intradevar jalnic, vechi, la vremea aia nici prea bine dotat cum aud acum, dar asta nu e vina lor, vina e mult mai sus, la aia care isi cumpara vile de milioane de euro pe la Paris sau isi trimit copiii la studii la Sorbona. Aia ar trebui sa aiba pe constiinta vietile astea mici care s-au pierdut si altele care s-au pierdut in alte cazuri si se vor mai pierde. Fiti mai atente la cati bani se arunca pe cai verzi pe pereti in tara asta. Aia sunt bani furati de la sanatate, invatamant, cultura... Medicii care inca n-au plecat sunt niste eroi dedicati meseriei, nu zic ca nu sunt si uscaturi dar nu mai generalizati.
Daca vreti un vinovat concret, o aveti pe asistenta care si-a parasit postul dar in conjunctura salariilor mici si lipsei de personal chiar si ea are circumstante. Oricum, e dureros cum o mica greseala a atras dupe sine o asemenea tragedie.




Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA


Nu trebuie sa ia spaga pentru efortul depus....PENTRU ASTA AU SALARII!
ASTA LE E MESERIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Pai daca doar spitalul(cladirea) e curata,aparatura mai buna,tratament uman ...dar doctorul/ii ,asistentele sunt aceiasi asta nu zice nimic?
Adica de ce la privat se poate da` la stat nu?Adica cind intri in spitalul de stat faci ce vrei,tai si spinzuri,tipi,urli,injuri si arati buzunarul ca sa`i bagi in seama,insa cind intri in spitalul privat ,brusc te loveste omenia si profesionalismul,uiti de existenta spagii si "operezi" exact dupa manula si lege?
hm,ciudat!
Asadar "statul" inseamna ceva de care ne putem bate joc .Evident ,statul cu legile lui + populatia.LA stat ne permitem sa ne batem joc,la particular suntem oameni,profesionisti,buni cetateni care respecta legea.

Oare unde`i buba?

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Xio, eu nu am scris nimic de rezidenti. Nici bun, nici rau. Eu spun doar ca o parte din noi dau spaga si asteapta sa fie disponibil doctorul si peste program chiar daca nu e normal, de frica. As dori tare mult sa am incredere in sistem si sa nu ma intereseze cine ma trateaza, numele sau gradul (adica, rezident, medic primar, profesor, etc.) si sa imi pun intrebari din astea doar daca e vorba de ceva mai grav sau am nevoie inca de o parere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

Citat:
citat din mesajul lui dana d
Daca vreti un vinovat concret, o aveti pe asistenta care si-a parasit postul dar in conjunctura salariilor mici si lipsei de personal chiar si ea are circumstante.

se tot vorbeste de exodul cadrelor medicale.
sint curioasa daca asistenta aia si toate celelalte care umbla brambura cind treaba lor ar fi sa stea la terapie intensiva, ar face asta intr-un spital din UK sau mai stiu eu ce tara spre care rivnesc.
frate, daca nu-ti convine salariul, da-ti demisia, fa-te vinzatoare la mall sau orice altceva unde cistigi mai mult si du-te acasa, nu nenoroci oamenii.
nu e scuzabil in nici un fel sa ai o meserie de care depinde viata unor oameni si pe tine sa te doara in basca.


www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@


Ai perfecta dreptate
Nu le tine bai nenica nimeni cu forta.
Au 600 de lei salariu si cine stie cata spaga.
Deci, vrei sa muncesti, fa-o cu responsabilitate; nu, du-te si ara pe camp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

hannen , exact!
de privat ti-e frica pentru ca poate sa nu-ti mai dea salariul.
de stat nu ti-e frica, ba il mai si fraieresti pt ca n-ai nici un pic de constiinta.
e si caracterul omului.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui toanca

Citat:
citat din mesajul lui dana d

Eu m-am saturat sa citesc cum aruncati cu noroi in medicii romani, mai ales cele care nu stati in Romania. Cum apare cate un caz de malpraxis sau un accident, gata sariti pe medicii romani la modul general. Nu pot sa cred ca fiecare dintre voi nu ati intalniti si medici buni, devotati si capabili. Eu una nu am intalniti medici incapabili si interesati de grosimea plicului dar sunt convinsa ca exista. Sunt multi medici care merita statui, care isi fac veacul in spitale, acolo este viata lor, cum credeti ca le-ar cadea sa citeasca cum le este dispretuit efortul.
Chiar daca iau spaga, eu pe cei care iau spaga doar cand li se ofera nu-i acuz de nimic. Eu am dat spaga din toata inima, am considerat ca omul ala merita ceva pentru efortul depus si sa stiti ca cu greu mi-a primit, si asta la maternitatea Giulesti. Ba din cate citeam aveam impresia ca am nimerit in singurul spital unde nu se cere spaga.
Spitalul era intradevar jalnic, vechi, la vremea aia nici prea bine dotat cum aud acum, dar asta nu e vina lor, vina e mult mai sus, la aia care isi cumpara vile de milioane de euro pe la Paris sau isi trimit copiii la studii la Sorbona. Aia ar trebui sa aiba pe constiinta vietile astea mici care s-au pierdut si altele care s-au pierdut in alte cazuri si se vor mai pierde. Fiti mai atente la cati bani se arunca pe cai verzi pe pereti in tara asta. Aia sunt bani furati de la sanatate, invatamant, cultura... Medicii care inca n-au plecat sunt niste eroi dedicati meseriei, nu zic ca nu sunt si uscaturi dar nu mai generalizati.
Daca vreti un vinovat concret, o aveti pe asistenta care si-a parasit postul dar in conjunctura salariilor mici si lipsei de personal chiar si ea are circumstante. Oricum, e dureros cum o mica greseala a atras dupe sine o asemenea tragedie.




Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA


Nu trebuie sa ia spaga pentru efortul depus....PENTRU ASTA AU SALARII!
ASTA LE E MESERIA

Iuliana si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2



Toanca, aia de care spui tu nu este spaga, sunt considerate de catre lege "foloase necuvenite".
Sunt primite pe post de cadou, asa cum la nunti unii dau plicul , asa e si aici, vrei sa ii multumesti doctorului si ii dai ceva. Ceva-ul poate sa fie de la flori, la un lant de bicileta (caz real), o bucata de branza sau 20000000 de euro.
Multi medici accepta acesti bani pt ca salariile sunt de rahat.
Salariul unui medic rezident de an 1 este de 760 ron. Evident ca daca sta in chirie din banii astia nu se poate intretine. Prin urmare, daca la externare vine pacienta si ii da plicul pt. ca a fost tare dragut sau ca a facut nu stiu ce, ii va accepta din cauza ca are 760 de ron.
Vrei sa iti spun ca la multe spitale faci garzi GRATIS? Zilele trecute vorbeam cu un prieten rezident care a avut arda mare luni, miercuri si vineri. Nepatita. Stii ce inseamna asta? Ca din 5 nopti el nu a dormit in 3 dar a trebuit sa lucreze zilnic de parca e normal ca dupa o garda sa ramai la spital sa operezi.
Cele mai multe garzi au fost 16 intr-o luna. Neplatite. Adica 4 garzi pe saptamana.
la alte sectii o garda la rezidenti este platita cu ... mai putin de 2,8 lei pe ora .



Hanen, nu e normal sa tratezi pacientii in functie de cati bani primesti, numai cadrele sanitare putin sarite de pe fix pot sa faca asa ceva.
dar la clinica privata stii ca daca ti-a facut o pacienta o reclamatie ca in timpul nasterii ii spui "da' cand te-a f... ala te-a durut?" , api aia zboara din clinica.
La spital nu zboara pt. ca nimeni nu face reclamatie.
Asta e alta problema la noi , toata lumea e cu gura mare dar pe nimeni nu intereseaza sa faca reclamatie pt. ca nu mai are de-a face cu spitalul respectiv.
daca nu-ti place ceva, te duci la seful de sectie si faci reclamatie. Te duci la directorul spitalului si faci reclamatie.

Sotia tatalui meu a fost internata in toronto, nu i-a placut asistenta pt. ca era obraznica sau ceva de genul si a chemat-o pe asistenta sefa spunandu-i sa o schimbe pe respectiva si dandu-i motivele. A schimbat-o. Cine face la noi asa ceva? macar dupa externare daca nu in timpul spitalizarii.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput