Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Cei responsabili de nenorocire ar trebui sa plateasca pentru crime....

Totusi hai sa vedem si cealalta fata a monedei. Dupa nenorocire s-a actionat intr-adevar...normal. Adica rapid si eficient. Focul nu s-a extins, femei in travaliu, lauze si nou-nascuti au fost evacuati fara incidente si au ajuns in spitale. Deci se poate....In mai multe spitale medici si asistente au venit de acasa. Poate unii muncisera si in noaptea precedenta...Merita admiratia noastra.

Si, macar pentru maternitati, daca nu exista personal, exista solutia de care a spus si DarkBendis - rooming-in-ul. In cazul acesta anume nu ar fi salvat copiii fiindca nu putea fi aplicat, dar, pe langa toate celelalte avantaje ale sistemului, in caz de incendiu evacuarea ar fi mult mai eficienta. Daca incendiul s-ar fi extins, cati copii putea salva o asistenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Nu pot decat sa ma si sa plang pentru suferinta crunta a copilasilor...

Sunt si eu asistenta medicala, si in aceste momente mi-e rusine de asta... unde erau acele AM cand a izbucnit incendiul???

Da, din pacate sistemul sanitar e in colaps la noi, pentru ca s-au facut economii cu materiale, cu personalul sanitar.
A venit si la noi o hartie cu indrumarile pentru economisire la materiale, analize, investigatii, energie...
La economie de personal " nu este cazul, deoarece unitatea noastra functioneaza cu 52% din necesar"....
Asa ca, pentru a acoperi necesarul de personal se fac ore suplimentare neplatite ( inca din februarie 2009) cu zecile pe luna. Eu, spre exemplu am avut in iulie 256 de ore lucrate, la norma de 176, adica 80 de ore suplimentare. Si dupa luni si luni in care faci supra munca normal ca apar greseli, pentru ca suntem tot oameni.
Revenind la Giulesti... de ce era o singura asistenta la mai multe compartimente???

Iar eu, unde lucrez, nu primesc spaga!!! Nu ca as vrea sa primesc, pentru ca sunt platita pentru munca prestata (ma rog, fara orele suplimentare), dar, se tot bate seaua pe spaga, de parca ar trebui sa ma bazez pe asta, daca tot mi-a scazut salariul.

Si pe sectii la noi a ajuns sa fie 1-2 asistente la 4-5 medici si sa vedeti ce alearga fetele pe la fiecare sa primeasca indicatiile de la vizita, asta in cazul fericit cand nu intra doi medici la vizita in salon si e doar o asistenta... cat de atent poti fi? Cum sa nu apara greseli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Si inca ceva: economii, dar nu putem gandi un pic? Sunt prea putine asistente in maternitati. Pai, sa renunte de exemplu la toaleta mamicilor (da, imi dau seama ce ar insemna, am nascut la viata mea) dar nu la supravegherea si tratamentul bebelusilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Rog pe autoarea subiectului sau pe moderatori sa schimbe titlul!
Daca era o explozie nu mai stateau 60 min. in fum copiii si sa moara,nu arsi,ci din cauza fumului si a lipsei oxigenului![/b]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Si inca ceva: spre nefericirea mea acum aproape 5 ani am nascut la o alta perla de maternitate: Polizu si asta pentru ca prima maternitate privata nu era inca 100% acreditata (sau asa ceva, oricum nu mai are importanta).
Le-am dat asistentelor si moaselor inainte de a intra efectiv in travaliu.
Ele imi spuneau: e...lasati doamna ca nu trebuie!; replici ieftine.
In travaliu, efectiv le imploram sa-mi faca ceva ca nu mai pot de durere (precizez ca medicul meu curant era in concediu si nu si-a deplasat fundul la spital);
Si stiti ce mi-a raspuns moasa: " e draga.....da nasti nu te duci la discoteca; e normal sa te doara; cand te-ai f....ut nu te-a durut"?????
Xio, spune-mi te rog, ce respect ar trebui sa am pentru asemenea oameni?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelamaria

Da, recent imi spunea o prietena ca exista statistici care dovedesc ca in cazul unui dezastru copii lasati in salon langa mama au mai multe sanse de supravietuire. Imi pare rau, nu stiu alte informatii, dar tind sa cred ca nu-s vorbe in vant!
Asta chiar ar fi o masura palpabila, ceva bun care ar putea iesi din tot raul asta: maternitatile noastre sa devina "baby-friendly" si sa nu mai separe bebelusii de mama! Macar atat...

Ade, mami de Ilana
http://www.ilanaandreea.blogspot.com/


Si eu m-am bucurat de acest lucru si de-aia am am ales sa nasc la Polizu, pt. ca exista sistemul mama-bebe in salon... e una din cele mai bune solutii de supraveghere... numai ca in caz de o urgenta sa gasesti pe cineva pe etaj pt. ajutor.
Stiu, nu se putea aplica in acest caz, fiind vorba de prematuri... dar in acest caz un cadru medical nu trebuia sa lipseasca de-acolo. Copilasii asa mici necesita supraveghere 24/24 de ore!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Daca nu se nasteau la Polizu minunile mele,acum nu mai traiau!
Erau intr-o situatie atat de dificila (evit sa vorbesc despre acea perioada pt. ca imi face rau),incat am facut tot posibilul sa ii botez cu un preot de la binecuvantata bisericuta din incinta spitalului.Spun acest lucru pt. ca cineva a ridicat aceasta problema ceva mai sus.
Pt. ca am fost confruntata cu problemele prematurilor,ma inclin in fata profesionalismului personalului din maternitatea Polizu!
Ca spun nespuse moasele o stiu din practica facuta in studentie,tot la Polizu,dar tot de atunci stiu ca usureaza f. mult munca medicilor prin priceperea lor,ma refer poate la acele persoane mai in varsta,care poate acum sunt pensionare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Rooming-in-ul se poate aplica si pentru prematuri. Sunt clinici unde, cu atat mai mult pentru ca sunt prematuri, copiii stau cat de mult timp se poate pe pieptul mamei (mai putin cat se duce la baie). Sunt monitorizati si intubati dar tot acolo se refac cel mai repede.
E plin netul de informatii despre Kangaroo care, sau Kangaroo mother care.

Din pacate, la noi rooming-in-ul e atat de rar incat nici copiii sanatosi nu sunt lasati langa mama, ce sa mai zic de prematuri.



Nu imi pot imagina prin ce au trecut acei bebelusi si prin ce trec printii lor. Nimic nu ii va consola vreodata si nici nu vor mai fi aceiasi oameni niciodata :(


dianocica cu d (3+)
nu mai ajung pe forum prea des, daca aveti vreo treaba (neterminata ) cu mine, PM va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Valentina, inca o dovada ca nu citim ce scriu partenerii de disutie.
Unde am spus ca am incredere in SISTEMUL SANITAR?


Toanca, in Tm sunt la spitalul judetean 3 sectii de chirurgie generala, 2 clinici de ortopedie,o clinica de gastroeneterologie, la Spitalul Municipal sunt 2 sectii de chirurgie generala,una de NCH, una de chirurgie toracica, sunt 2 Spitale de Ginecologie,la Spitalul Casa Autria se face doar chriurgie (a arsilor, reconstructia mainii, reconstructii dupa tumori, Politrauma) , un Spital de Maxilo-Facial, un Spital de ORL, unul de Oftalmo,Centrul National de cardio, Spitalul CFR cu sectiile de chirugie si Spitalul Militar cu chirurgie, plus Dermatologia unde se fac mici interventii.
Ei, din astea 20 de locatii unde esti operat nu stiu cate acuzatii de malpraxis ai auzit.
Pt. oamenii aia care muncesc pe branci pt. un salariu mizer, in conditii mizere, fara aparatura performanta si care mai fac si garzi gratis, care intra in operatii de 16 ore sau in garzi si trebuie sa stea si in ziua urmatoare, pt. aia care nu pretind absolut nimic pt. vietile salvate , ai si tu un minimum de bun simt.

Evident ca vreau sa plec din moment ce aici ca sa traiesc ar trebui sa iau bani de la pacienti sau sa traiesc pe spatele bunicilor/parintilor/prietenului meu. Prefer sa merg intr-o tara unde castig bani buni ca sa imi pot indeplini visele, unde sunt privita cu respect si nu injurata de unul care habar n-are pt. ce injura, dar o face, unde conditiile de munca sunt umane si ai cu ce sa tratezi pacientii.


Andruskandu, era o singura asistenta pt. ca celelalte au plecat in strainatate, posturile sunt blocate si oricum bani nu sunt.
Si pe sectie la NCH sunt 2 asistente. Vorba unui prof de-al meu (care cred ca daca ar ajunge ministru ar scoate sistemul sanitar din pana cat ai zice peste): daca nu mai poate functiona bine o sectie, inchide-o, macar stim cu totii un lucru si nu pui viata nimanui in primejdie.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

va invit pe toti sa discutam aici

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=155259

astept propuneri si pareri din partea voastra


Haideti sa ne dam mainile si sa facem ceva...





Alinuk


la doar un pas...multumim!


www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput