Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui toanca

Cel cu piciorul rupt nu este un caz singular.
Dar cel lasat in incubator de acea inconstienta care purta cu mandrie numele de asistenta medicala?
Si probabil ca exista multe alte cazuri care nu au fost mediatizate...





Toanca, din bun simt fata de subiect ma opresc aici, daca doresti te lamuresc pe privat.


Ar trebui ca toate spitalele care nu au estul personal sa fie suplimentate de la spitale mai mici care sa se si inchida.
E total aiurea sa avem 100.000 de spitale de o stea cand putem sa avem 20 de 7 stele.


***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com




Nu stiu daca ai cu ce sa ma lamuresti mai mult; sunt mai mult decat lamurita. Asta este motivul pentru care nu am mai calcat intr-un spital de stat; pur si simplu nu vreau sa mor cu zile si sa umplu buzunarele de spagi.

Ce fac parintii acelor copii nevinovati, parinti care au platit contributii sociale ca noi toti?
Ce vina au ei ca asistentele nu si-au facut treaba?
Cine le aduce copii inapoi?

Insa in privinta spitalelor iti dau dreptate: "E total aiurea sa avem 100.000 de spitale de o stea cand putem sa avem 20 de 7 stele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Xio, de data asta n-am reusit sa-ti gasesc nod in papura...

e drept ca este evident falimentul sistemului sanitar, in acest caz, pe linga eroarea si neglijenta umana...

de ce pleci, insa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

Xio, de data asta n-am reusit sa-ti gasesc nod in papura...

e drept ca este evident falimentul sistemului sanitar, in acest caz, pe linga eroarea si neglijenta umana...

de ce pleci, insa?

Alina


probabil vrea sa aiba medicamente cu care sa trateze bolnavii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
Problema este c#259; timp de o or#259; nimeni nu a intrat în salonul de Terapie Intensiv#259;, astfel c#259; nu a fost depistat focul din timp. Accesul în aceast#259; sec#355;ie se face printr-o u#351;#259; termopan care nu a l#259;sat fumul s#259; treac#259;, astfel încât asistentele s#259; sesizeze incendiul.



U#351;a se deschidea pe baza unui card, pe care îl aveau doar asistentele #351;i medicii. Un t#259;tic a povestit c#259; a intrat în salonul de T.I. dup#259; ce un cadru medical a observat focul, dar nu s-a putut apropia niciun p#259;tu#355; din cauza c#259;ldurii foarte mari. care ardea pur #351;i simplu. Pân#259; la venirea pompierilor nimeni nu a scos niciun copil din salon, de#351;i ar fi trebuit s#259; fie dota#355;i cu sting#259;toare #351;i personalul din spital instruit cum s#259; reac#355;ioneze în aceste situa#355;ii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

of Doamne

gandul la durerea MAMELOR, parintilor, familiilor (caci vis a vis de trauma micilor sufletele nu sunt capabila sa empatizez) nu-mi da pace

ma gandesc ca iti poti pierde mintile trecand printr-o astfel de tragedie
numai Dumnezeu e cel care poate avea grija de sufletele lor

pe masura ce trece timpul ma simt mai impietrita...dar incep sa gadesc practic

da, pot face ceva, putem face ceva!!!

Am vorbit cu prietenele mele de la Asciatia MAME si am convenit sa facem niste demersuri in directia consilierii psihologice a acestor parinti

dpdv medical cred ca daca mai e ceva de facut pt copilashii astia, sistemul medical, medicii cu toata priceperea lor ...o vor face

asadar, acum vom concepe un comunicat de presa si o procedura prin care sa punem in practica acest deners - prin care cei care au fost in vreun fel afectati de aceasta tragedie sa poata fi consiliati...sa isi poata duce mai departe durerea pe acest pamant

alaturi de cativa psihologi specializati care ni se vor alatura, ma gandesc ca si printre voi, aici, sunt persoane cu pregatirea necesara care ne pot sprijini - va rog dati-mi PM



mai departe ramane sa vedem si sa spuneti si voi in ce masura considerati oportun un mars prin care sa trasnmitem un mesaj de ajutor vis a vis de sistemul medical romanesc...cu un semnal de alarma referitor la responsabilitatea fiecaruia fata de munca pe care o face, un mesaj gen
'Sa fim responsabili!'Lasati-ne sa traim in tara in care ne-am nascut' 'dati o sansa la viitor acestei natii'
...va astept cu propuneri si idei
(personal consider ca "a da cu piatra" nu este o atitudine constructiva)

Dumnezeu sa ne intareasca!



Alinuk


la doar un pas...multumim!


www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu sper ca acei ingerasi nevinovati nu au murit degeaba in acele chinuri inimaginabile,!
Sper ca in ceasul al 12-lea sa se trezeasca oamenii care raspund de viata cetatenilor din aceasta tara:cadre medicale,politicieni,etc.!
Daca raman in nesimtirea si egoismul lor,cosmar sa le fie in fiecare clipa,acei copii care au murit cu zile!
Sunt convinsa ca acest Forum este urmarit de jurnalisti,sper ca acestia sa caute pana in panzele albe adevarul si sa-l scoata la lumina ca sa nu fie musamalizat.

Ceeace nu inteleg "mai marii" care se inghesuie sa ne conduca,sau aceia care se cred infailibili datorita pozitiei sociale sau a banilor din conturi,este ca nu se stie niciodata cum te ajunge nenorocirea si poate se trezesc imobilizati pe un pat intr-un spital romanesc intr-o situatie de urgenta,ca un muritor de rand,fara spital de VIP,fara avion spre Viena... si ia foc sandramaua si asistentele fug primele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ca nu au putut intra ca era usa inchisa () si clanta fierbinte,care a sunat la 112?
Sa aflam numele medicului de garda si pe cele ale asistentelor si cum si-au facut acestia datoria pe minute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Alinuk, intrebai ce se poate face... nu stiu, poate un nou regulament, sa nu se mai tina bebelusii nou-nascuti departe de mamicile lor. Nici nu vreau sa-mi imaginez orele de cosmar pentru mamicile care plangeau si se rugau in fata spitalului si nu stiau unde le sunt copiii, daca mai traiesc...

Stiu ca in cazul in care bebelusul sau mamica au probleme de sanatate vorbim de cu totul altceva, dar de ce in secolul XXI, intr-o tara europeana, in atat de multe maternitati mamicile lehuze sunt internate pe un etaj, bebelusii lor sunt la alt etaj iar in multe cazuri li se permite sa-i vada doar la 3-4 ore , iar din povestile fetelor in multe locuri copilasii sunt incuiati pe timpul noptii, nesupravegheati, plang si nu e nimeni cu ei....De ce nu pot sta mamicile cu puii lor? Oare nu s-ar putea face ceva pe linia asta... sa nu mai vedem mamici disperate intr-o curte de spital plangand si intrebandu-se unde le sunt copiii??

Eu de ieri seara citesc, plang si-mi tin copilul aproape, nu vreau sa-mi imaginez cum se simt parintii atat de greu incercati de la Giulesti, si ma rog pentru sufletelele mici si pentru familiile lor ...mare mare tragedie



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Xio oamenii care isi fac treaba "ca la carte" au ajuns atat de rari incat ii consideram sfinti. Nu mai apara sistemul,te rog, sunt putini cei care se ocupa de bolnav,poate spitalul unde esti tu este o exceptie,nu stiu,sa dea Dumnezeu.

Lali mami de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
Poate le puteti da un banut de ajutor : Siluan; Robi; Alexia; Alex; Bogdan; David;Ema; Ionela; Marius-Andrei; Stefania


Subscriu si eu.
Alexandra s-a nascut cu o malformatie numita chist de coledoc. De la 5 luni de sarcina pana cand am nascut la 39 se saptamani, am umblat din doctor in doctor, disperata fiind ca toti ma tratau superficial. La 6 luni am ajuns la seful de sectie de la Universitar care s-au uitat pe niste ecografii vechi de o luna si apoi cu seninatate mi-a spus ca a doua zi sa ma prezint la camera de garda pentru un avort terapeutic. Fara vreo alta explicatie. La 8 luni si jumatate de sarcina, o "cocoana " din Caritas, ne-a spus ca ori ne va muri copilul la nastere, ori in cateva zile si asta direct in fata fara menajanente. Totusi eram o gravida, puteam naste acolo pe loc datorita socului. Pana la urma cu ajutorul lui Dumnezeu am dat de un doctor painea lui Dumnezeu care ne-a vorbit pe limba noastra si caruia ii datoram astazi minunata fetita pe care o avem. Personal la 3 zile dupa nastere a vorbit cu un chirurg de la M. Currie si el un om cu caracter care ne-a operat copilul si ni l-a redat intreg si sanatos. Nu am dat nici un leu spaga nici la nastere si nici la operatia fetii. Pentru ca NU AU VRUT.
Insa curand aveam sa ne lovim din nou de uscaturile sistemului carora ne indredintam vietile noastre.
A doua sarcina a fost una cu probleme. Tocmai imi operasem copilul si eram terminata cand mi s-a facut rau in spital. Deoarece pierdeam lichid si sange am plecat urgent la maternitate. Aici renumita doctor Ples mi-a spus atat la control, cat si la echografia din sala de nasteri ca citez" am copilul facut bucati si trebuie chiuretaj de urgenta" Asteptam pe hol sa-mi faca echografia si plangeam in pumni, iar domna doctor s-a luat de mine sa nu mai plang ca voi mai face copii! Cum poti spune asa ceva unei mame in suferinta!!! Nu stiu ce m-a oprit atunci sa ma las pe mana ei. Cand i-am spus ca refuz operatia si imi astept medicul curant s-a innegrit la fata , mi-a aruncat ceva de genul" faci ce vrei!" si dusa a fost. Pana a doua zi nu am mai vazut-o la fata.
Finalul a fost unul bun pentru familia noastra. Daca cu o seara inainte imi plangeam bebelusul, a doua zi speranta ne-a invadat inimile. La controlul facut de medicul meu copilul era ok, de fapt placenta crease toate problemele. Si acum la aproape 3 ani de atunci, cand ma uit la Andrei ma intreb ce m-a oprit atunci sa fac chiuretajul si daca il faceam habar nu aveam nici in ziua de astazi ca imi omoram copilul cu zile. Si poate nici vestita ginecoloaga.
De-a lungul timpului in cei aproape 7 ani de cand sunt mama 24 h din 24 m-am lovit de multe. Am avut ocazia sa cunosc si oamnei de suflet pentru care meseria de medic inseamna ceva, dar si foarte multi medici doar cu numele care au trecut prin facultate ca gasca prin apa. Lista ar putea continua si cu asistente care de oful catorva leuti neprimirti se razbunau pe copii.

Si o intrebare la care nu astept raspuns.
Xio, daca ai atata incredere in valorile sistemului sanitar romanesc de ce vrei sa pleci din tara!


Unde omul se multumeste, acolo raiul îl găseste.


Vale, mami de ALEXANDRA si ANDREI

cum creste Alexuta
cat de mare este Andu


BAZAR DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Da, recent imi spunea o prietena ca exista statistici care dovedesc ca in cazul unui dezastru copii lasati in salon langa mama au mai multe sanse de supravietuire. Imi pare rau, nu stiu alte informatii, dar tind sa cred ca nu-s vorbe in vant!
Asta chiar ar fi o masura palpabila, ceva bun care ar putea iesi din tot raul asta: maternitatile noastre sa devina "baby-friendly" si sa nu mai separe bebelusii de mama! Macar atat...

Mergi la inceput