Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

sincer eu cred ca ministrul trebuia sa-si dea demisia din prima secunda. Spunea cineva ca nu sunt proceduri etc...sunt mii de proceduri, numai ca nu le respecta nimeni, nu le verifica nimeni, nu sunt sanctiuni in caz de nerespectare etc. Sincer ma asteptam sa-si dea demisia pentru ca tragedia asta s-a produs in mandatul lui chit ca nu era treaba lui sa verifice asistentele care erau in spital si tb sa-si faca treaba. Din pacate "merge si asa" asta o sa ne ingroape pe toti.

Marina


Pai nu trebuie sa fie "mii de proceduri" facute fara cap si care sa oblige medicii sa plimbe hartii mai multa vreme decat opereaza etc. astea sunt "procedurile" actualmente, exclusiv birocratie cretina.
Proceduri asa cum le inteleg eu(si cum sunt in toata lumea) se refera dimpotriva la eficientizarea sistemului: putine, clare , concise,fixe si cu sanctiuni drastice.Astfel incat sistemul sa functioneze luand in calcul si posiblilele erori umane si tot sa nu se intample accidente.Si ele exista prin alte tari, cum spuneam, nu trebuie sa inventam noi apa calda acuma.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelamaria

Da, Sabina, din pacate, pana cand oamenii simpli si amarati nu vor intelege ca suferinta personala trebuie pusa in comun cu a altora si facut ceva pentru a schimba lucrurile, totul va ramane asa cum e acum. "Mamaliga care nu explodeaza", asta suntem noi! N-o zic ca sa jignesc, e doar o constatare...
Stiu ca suna naiv, dar nu ne poate ajuta nicio organizatie din afara, din UE sau alta parte sa scapam de toti incompetentii astia? Noi, ca populatie a acestei tari, nu ne putem adresa cuiva care sa ne ajute? sa scapam de toti nenorocitii...Stiu ca noi ar trebui sa facem ceva, nu sa asteptam de la altii...Ar trebui sa ne pese, sa votam cu capul pe umeri, sa ne educam copiii astfel incat sa inteleaga si sa faca diferenta, sa fim uniti, sa militam, sa...sa...Dar daca noi singuri nu putem, exista un for international in care sa te duci si sa spui "nu putem dom'le sa scapam de conducatorii pe care ii avem si pe care nu-i mai vrem! Sunt multi si organizati si iresponsabili! Fac rau unui popor intreg! Va rugam respectuos sa ne ajutati sa-i dam jos!"...Da, stiu e hilar, dar asta simt acum...sunt revoltata!

Ade, mami de Ilana
http://www.ilanaandreea.blogspot.com/


nu e locul acestei discutii aici, dar putin peste 50% din cei care au mers la vot i-au pus in fruntea tarii, si acum din pacate si noi cei care nu am facut la fel ne spalam cu ei pe cap........

intre timp ei nu inceteaza sa se felicite pentru succesul operatiunii de salvare...iar asistenta e in stare de soc cica...cred si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Personal sunt siderata. Astia se felicita si-si multumesc mai ceva ca la Oscar...Se felicita pt ce? Pt ceva care asa ar fi trebuit sa decurga. Sau nu? Este asa o realizare care si pe ei i-a surprins?

Ministrul nu are cum demisiona. Nu poate. Nu are voie. Cred ca sunt atatea interese si probail atatea aranjamente care nu s-au rezolvat. Nu poate pleca el asa de pe pozitie si sa-si lase "clientii" nerezolvati. Si nu doar acest ministru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adrianaa

Am auzit acum 30 min. la Antena1 ca prime concluzii -cum ca in incinta salonului cu bebelusii prematuri nu a intrat nimeni timp de o ora, desi trebuia sa fie prezenta permanent o asistenta...

O mare tragedie. :(



Rectific. Stirea am auzit-o la Realitatea. Se pare ca asistenta in cauza se afla in stare de soc...

Aseara, directorul Spitalului Giulesti declara ca pe tot spitalul au lipsa de personal. 34 de locuri disponibile, din care 7 locuri la terapie intensiva.

Asa ajungem la cercul vicios in care se zbate sistemul nostru sanitar..., care genereaza cauze si efecte tragice.

Sigur, nu exclud si nepasarea prezenta de multe ori in actul medical.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

responsabilitatea incepe in momentul in care ai suficient curaj sa-ti pui ecusonul cu numele pe uniforma (am inteles ca e obligatoriu). iar eu n-am vazut in niciun spital in care am fost vreo persoana care sa poarte ecuson, sa-l poti identifica, sa-i poti face o reclamatie.
ok, de vina e sistemul, toti nemernicii care il guverneaza, noi ca acceptam sistemul, dar in egala masura si conducerea spitalului (partea manageriala, cel putin) - in fond, ea e prima care ar trebui sa lupte cu sistemul, pentru ca il cunoaste.
eu nu pot sa cred, indiferent de sistem, ca nu era cel putin cate o asistenta pt fiecare subdiviziune, in total 3. presupunand ca una din ele era la baie si una era plecata sa ia un copil de la o nastere, tot mai era una care ar fi trebuit sa patruleze intre saloane.
eu nu ma uit la tv; stie cineva cine se ocupa de parintii mititeilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Catalishka, ai dreptate - nu e locul potrivit aici - insa daca tu inca mai speri (dupa 20 ani!) ca "ceilalti" sunt altfel...Nu stiu ce sa zic. Eu am votat cu astia de-s acum la Guvern si mi-o asum. Chiar crezi ca oricare dintre politicienii de acum din Romania sunt altfel?? Pe bune??...Eu mi-am pierdut orice speranta! De asta zic ca as face apel la foruri internationale...Pentru ca nu vad solutii in tara!!
Nu vreau sa polemizam pe teme politice, chiar nu e momentul...dar ma mir ca inca mai exista persoane care cred in politicienii din Romania...dupa 20 de ani de furt si minciuna! 20 de ani in care s-a vazut clar ca-s o apa si-un pamant!
Nu ma refer la cineva anume, doar ma mir asa, in general...de cata incredere si naivitate da dovada poporul asta!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Dumnezeu sa-i primeasca la El pe micuti si sa le intareasca parintii. Cumplita tragedie, de aseara de cand am aflat, am un nod in gat si lacrimi in ochi.
Eu, daca s-ar organiza un protest care sa ceara demisia ministrului sanatatii, m-as duce fara ezitare...Mamici care ati organizat protestul pt indemnizatia copilului, ce ziceti? Organizati asa ceva? Cred ca politicienii nostri ar trebui sa stie ca romanii pot accepta multe, dar totul pana la copii. Nu stiu daca se va rezolva ceva, dar macar e o incercare...

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Ingrozitor. Socant.
Dumnezeu sa le aiba in paza pe mamele afectate.

Asistenta se afla in stare de soc, pentru ca...? Pentru ca ii este frica de ceea ce va urma sa i se intample ei, cumva?

Stie cineva care este procedura pentru copiii neindentificabili, cei care vor fi supusi testelor ADN?
Aceste teste dureaza cateva luni, unde vor sta acesti copii pana la aflarea rezultatelor?
Ma refer atat la copiii morti cat si la cei vii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelamaria

Catalishka, ai dreptate - nu e locul potrivit aici - insa daca tu inca mai speri (dupa 20 ani!) ca "ceilalti" sunt altfel...Nu stiu ce sa zic. Eu am votat cu astia de-s acum la Guvern si mi-o asum. Chiar crezi ca oricare dintre politicienii de acum din Romania sunt altfel?? Pe bune??...Eu mi-am pierdut orice speranta! De asta zic ca as face apel la foruri internationale...Pentru ca nu vad solutii in tara!!
Nu vreau sa polemizam pe teme politice, chiar nu e momentul...dar ma mir ca inca mai exista persoane care cred in politicienii din Romania...dupa 20 de ani de furt si minciuna! 20 de ani in care s-a vazut clar ca-s o apa si-un pamant!
Nu ma refer la cineva anume, doar ma mir asa, in general...de cata incredere si naivitate da dovada poporul asta!

Ade, mami de Ilana
http://www.ilanaandreea.blogspot.com/


nu, din pacate nu mai cred, insa as fi vrut ca macar sa fie ceilalti acolo sus, caci astia de-au iesit acum, fusesera si in mandatul anterior, si tot degeaba...din pacate mai nou a inmugurit in mine dorinta de a parasi tara, desi nu as fi crezut ca o sa mi se intample asta vreodata...dar pentru copilul meu, iata ca imi doresc altceva...imi pare rau ca nici macar nu mai pot spera la ceva mai bun aici......

on topic acum, cred ca din pacate singura facuta responsabila va fi asistenta, iar astia vor zice uite ca am gasit responsabilu si l-am pedepsit, ce sistem functional avem

Mergi la inceput