Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu am nascut prematur la o maternitate din Iasi. Sectia de ATI arata impecabil, asistentele isi faceau treaba ireprosabil. Erau prezente tot timpul acolo, langa copii. Cand era doctorita care e sefa la neonatologie in preajma,zbarnaiau efectiv. E vina conducerii spitalului, e sefilor de sectii daca asitentele erau aiurea, nu in salonul ala. E vina sefilor ca nu au un sistem de conduita si sanctiuni care sa ii oblige pe subalterni sa faca ce trebuie.

Pot sa pun pariu cu oricare din voi ca firma care a executat repartii la AC a dat spaga ca sa intre acolo si nu a fost aleasa pt competenta, ci pt cati bani cotizeaza si in ce buzunare.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

sincer eu cred ca ministrul trebuia sa-si dea demisia din prima secunda. Spunea cineva ca nu sunt proceduri etc...sunt mii de proceduri, numai ca nu le respecta nimeni, nu le verifica nimeni, nu sunt sanctiuni in caz de nerespectare etc. Sincer ma asteptam sa-si dea demisia pentru ca tragedia asta s-a produs in mandatul lui chit ca nu era treaba lui sa verifice asistentele care erau in spital si tb sa-si faca treaba. Din pacate "merge si asa" asta o sa ne ingroape pe toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Stie cineva daca se poate urmari conferinta in direct online undeva? ca televiziunile astea nu transmit tot. Se pun acolo intrebari importante, si cretinii astia de la tv stau si palavragesc in studio, nu ma intereseaza ce pareri au ei, sa si le spuna dupa. Iar aia de la loteria romana chiar poate sa isi tina gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Eu nu ma asteptam, sa-si dea deimisa, avand in vedere ca nu a raspuns la telefon toata seara de ieri.
Nesimtire pe fata.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

in 2007 nu era nicio camera de supraveghere, nicio alarma de incendiu (ce-i drept nici aer conditionat nu era - ventilatia se facea pe geamuri, era un curent in noiembrie... - sau poate era ac la terapie intensiva).
imi aduc f bine aminte, imediat dupa sala de nasteri si cea de travaliu era o sala luuuuuuuuunga, compartimentata cu camere din care se trecea din una in alta, era cel mai in capat terapia intensiva, apoi o incapere mica cu o masa si ceva scaune, unde era si neonatologul de scria foi, apoi prematurii si apoi copiii obisnuiti. toate camerele comunicau una cu cealalta, si de multe ori nu era nimeni in niciuna si usa spre exterior incuiata.

doamne, ce tragedie, , eu una nu-mi revin, nu pot sa nu ma gandesc ... ma pun in locul unei mame de-acolo. ce-ar fi fost sa fi fosst eu - e absolut infiorator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

CONDOLEANTE FAMILIIOR INDOLIATE!
Putere celorlate familii

Conducerea maternitatii este de vina, clar!!
Lipsa de conduita, de reguli, nepasare maxima.

Eu am nascut in 2007 la o maternitate de stat dintr-un oras mic (Medgidia) ptr ca am ales sa fug de spitalul din Cta. Si nu am decat cuvinte de lauda...de la portar, la infirmiere ..asistente..efectiv uneori te sufocau, medicii la fel...si toti stiau de "frica" sefului de maternitate.
Aici...cea mai buna, cea mai dotata, cea mai cea.....maternitate din RO....sa o creada tata mare

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

www.picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Eu nu ma asteptam, sa-si dea deimisa, avand in vedere ca nu a raspuns la telefon toata seara de ieri.
Nesimtire pe fata.
















Oricum nu cred ca va rezista mult. Va fi linsat mediatic.
Legat de telefon, Arafat spunea ca s-a tinut legatura cu ministrul din sfert in sfert de ora, probabil pe alt nr de telefon...



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.arcb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2894&Itemid=419" target="_blank">Monseniorul Vladimir Ghica








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Da, Sabina, din pacate, pana cand oamenii simpli si amarati nu vor intelege ca suferinta personala trebuie pusa in comun cu a altora si facut ceva pentru a schimba lucrurile, totul va ramane asa cum e acum. "Mamaliga care nu explodeaza", asta suntem noi! N-o zic ca sa jignesc, e doar o constatare...
Stiu ca suna naiv, dar nu ne poate ajuta nicio organizatie din afara, din UE sau alta parte sa scapam de toti incompetentii astia? Noi, ca populatie a acestei tari, nu ne putem adresa cuiva care sa ne ajute? sa scapam de toti nenorocitii...Stiu ca noi ar trebui sa facem ceva, nu sa asteptam de la altii...Ar trebui sa ne pese, sa votam cu capul pe umeri, sa ne educam copiii astfel incat sa inteleaga si sa faca diferenta, sa fim uniti, sa militam, sa...sa...Dar daca noi singuri nu putem, exista un for international in care sa te duci si sa spui "nu putem dom'le sa scapam de conducatorii pe care ii avem si pe care nu-i mai vrem! Sunt multi si organizati si iresponsabili! Fac rau unui popor intreg! Va rugam respectuos sa ne ajutati sa-i dam jos!"...Da, stiu e hilar, dar asta simt acum...sunt revoltata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

"la noi nu este la moda demisia de onoare"...

imi pun singura BIP, ca altceva nu-mi vine sa le spun...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelamaria

Da, Sabina, din pacate, pana cand oamenii simpli si amarati nu vor intelege ca suferinta personala trebuie pusa in comun cu a altora si facut ceva pentru a schimba lucrurile, totul va ramane asa cum e acum. "Mamaliga care nu explodeaza", asta suntem noi! N-o zic ca sa jignesc, e doar o constatare...
Stiu ca suna naiv, dar nu ne poate ajuta nicio organizatie din afara, din UE sau alta parte sa scapam de toti incompetentii astia? Noi, ca populatie a acestei tari, nu ne putem adresa cuiva care sa ne ajute? sa scapam de toti nenorocitii...Stiu ca noi ar trebui sa facem ceva, nu sa asteptam de la altii...Ar trebui sa ne pese, sa votam cu capul pe umeri, sa ne educam copiii astfel incat sa inteleaga si sa faca diferenta, sa fim uniti, sa militam, sa...sa...Dar daca noi singuri nu putem, exista un for international in care sa te duci si sa spui "nu putem dom'le sa scapam de conducatorii pe care ii avem si pe care nu-i mai vrem! Sunt multi si organizati si iresponsabili! Fac rau unui popor intreg! Va rugam respectuos sa ne ajutati sa-i dam jos!"...Da, stiu e hilar, dar asta simt acum...sunt revoltata!

Ade, mami de Ilana
http://www.ilanaandreea.blogspot.com/


E hilar, dar totusi atat de adevarat de real.....

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

www.picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput