Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Da, Catalishka, stiu ce zici...Sentimentul ca nu contezi pentru cei care teoretic ra trebui sa te reprezinte, sa-ti apere interesele...e cumplit!
Eu macar o scrisoare deschisa as sugera. Trimisa la guvern, trimisa si-n afara tarii, la ONG-uri, la ziare, la TV, unde-o fi! Sa-i discreditam si sa-i facem de ras...chit ca de fapt ne facem si pe noi de ras cu ei! :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Dumnezeu sa aiba in paza ingerasii ce s-au intors prea timpuriu la EL, si sa dea putere parintilor greu incercati.

Ma sufoc de indignare cand ma gandesc ca vor plati doar asistenta care nu a fost in salon si eventual cei ce au montat aparatul de AC. Dar restul? Ministrul sanatatii care de cate ori e intrebat de problemele din sistem se balbaie si o intoarce ca la Buzau, directorul spitalului care avea datoria sa aplice normele interne, sa sanctioneze aspru orice abatere (mi-e greu sa cred ca nu stia ca asistentele nu stau in salonul de ATI), asistenta sefa de pe sectie care trebuia sa controleze celelalte asistente, personalul, fie el si auxiliar, ce ar fi trebuit sa se afle in zona (un cablu topit miroase destul de puternic, din moment ce nu a simtit nimeni nimic e clar ca nu era nimeni prin sectie)...Pe ei cine ii pedepseste? Nu se poate face nimic? O petitie, o scrisoare deschisa prin care sa se ceara demisia sau retrogradarea in functie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Am vazut azi dimineata titlu in ziare; am incercat sa citesc subiectul dar nu reusesc...
Imi vine sa plang continuu... si nu ma pot opri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Dumnezeu sa-i primeasca la El pe micuti si sa le intareasca parintii
Doamne.....da ce ne nu era nimeni acolo cu ei?
Unde erau asistentele?
Bine le face ca le taie salariile ca-s toti o apa si-un pamant; nu au nici cea mai mica urma de respect pentru oameni si pentru meserie; toti sunt pusi pe spaga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Tocmai am auzit la ProTV, rezultatele partiale ale anchetei arata ca micutii au murit cu zile, daca se intervenea la timp traiau, aveau arsuri superficiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adabalan spune:

Din pacate asta e realitatea din spitalele romanesti, indiferenta cadrelor medicale, in special a asistentelor, pe care numai pedeapsa capitala cred ca le-ar face sa se gandeasca mai mult la calitatea actului medical si sa nu uite sa fie oameni. O sa povestesc un episod care efectiv m-a sufocat de indignare, sentiment pe care il am si acum de cand am auzit de explozia de la Giulesti. In decembrie anul trecut, s-a intamplat sa fiu internata cu baietelul meu la sectia de terapie intensiva a Spit. Jud. Constanta, pentru o laringita. Terapia intensiva e reprezentata de fapt de niste celule, ca altfel nu le pot numi, separate de geamuri. Intr-una din "celulele astea" era o fetita de 5 luni, care era internata de vreo 3 saptamani in spital cu o afectiune a maduvei coloanei sau ceva de genul asta, care facea eforturi supraomenesti sa respire, si care in final pe la 4.30 dimineata a murit. Asistentele, desi toate mamicile care eram acolo, strigam si tipam sa vina ca fetita nu mai respira, abia abia s-au deplasat, vizibil obosite si putin iritate. Au incercat s-o resusciteze, cu un calm ce pe mine m-a socat profund. Imi imaginam resuscitarea ca in filmele americane, ceva de genu Spitalul de Urgenta. Aiurea!!! ma rog, e usor de imaginat ca dupa ce fetita a murit, mama ei era absolut disperata. Care credeti ca a fost reactia asistentelor? Nici prin cap nu va trece!!! "Doamna va rugam sa plangeti mai incet"....Oare durerea unei mame care-si pierde copilul se poate controla? Oare ele nu sunt mame? Oare nu se pun nici o secunda in pielea unei mame care are copilul bolnav sau care isi pierde copilul? Ca sa nu va mai spun ca fetita a stat 3 ore acoperita cu un cearsaf pana au venit sa o ia, sub ochii nostri a celorlalte mamici. Am trait un soc efectiv, multa vreme m-a urmarit imaginea aia. Iar cand a fost luata la morga....alt soc! Au dezbracat-o ca pe o papusa, fara pic de compasiune au bagat-o intr-un cearsaf si luata efectiv pe umar. Si asta sub ochii parintilor care isi plangeau disperati copila. Poate tuturor li se pare horror povestea asta, dar asta ese sistemul medical la care noi cotizam ca fraierii si asta e tara in care traim, si probabil asta e soarta pe care o meritam.

Cer scuze moderatorilor de off topic si Dzeu sa-i ierte pe ingerasii care s-au nascut sa moara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui toanca

Dumnezeu sa-i primeasca la El pe micuti si sa le intareasca parintii
Doamne.....da ce ne nu era nimeni acolo cu ei?
Unde erau asistentele?
Bine le face ca le taie salariile ca-s toti o apa si-un pamant; nu au nici cea mai mica urma de respect pentru oameni si pentru meserie; toti sunt pusi pe spaga


Iuliana si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2


Putin bun simt pt. aia care s-au mobilizat de la alte spitale sa ajute. Daca erau toti o apa si-un pamant acum stateau in concedii si in fata cafelelor.



la noi ar trebui o mana de fier sa ia la purecat toate spitalele din tara si sa faca ordine. Ca dupa "n" ani la o sectie de chirurgie din TM se lucreaza cu halate sterile de unica folosinta, campuri la fel pt. ca cineva si-a dat seama ca e mai ieftin asa decat sa sterilizezi si resterilizezi halatele si campurile carpite.

Totusi sunt curioasa ce e cu firma care a instalat si revizuit aparatul de aer conditionat.

Pt. cine a spus ca nu era personal auxiliar: la sectia de neonat stau asistentele si daca e ceva problema un medic, asa ca e normal sa nu fie infirmiere, portari, medici sau altele.

referitor la ce s[un televiziunile, eu as astepta sa vad din gura unui purtator de cuvand o declarati, ca acum cateva zile pro tv-ul spunea despre bacteria NDM cat e de puternica si 2 randuri mai jos spunea ca virusul deja a facut o victima.



http://www.nfpa.org/assets/files//PDF/AC_Executive_Summary.pdf

Profesionalismul la noi e de multe ori sub nivelul marii.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui toanca

Dumnezeu sa-i primeasca la El pe micuti si sa le intareasca parintii
Doamne.....da ce ne nu era nimeni acolo cu ei?
Unde erau asistentele?
Bine le face ca le taie salariile ca-s toti o apa si-un pamant; nu au nici cea mai mica urma de respect pentru oameni si pentru meserie; toti sunt pusi pe spaga





Putin bun simt pt. aia care s-au mobilizat de la alte spitale sa ajute. Daca erau toti o apa si-un pamant acum stateau in concedii si in fata cafelelor.



la noi ar trebui o mana de fier sa ia la purecat toate spitalele din tara si sa faca ordine. Ca dupa "n" ani la o sectie de chirurgie din TM se lucreaza cu halate sterile de unica folosinta, campuri la fel pt. ca cineva si-a dat seama ca e mai ieftin asa decat sa sterilizezi si resterilizezi halatele si campurile carpite.

Totusi sunt curioasa ce e cu firma care a instalat si revizuit aparatul de aer conditionat.

Pt. cine a spus ca nu era personal auxiliar: la sectia de neonat stau asistentele si daca e ceva problema un medic, asa ca e normal sa nu fie infirmiere, portari, medici sau altele.

referitor la ce s[un televiziunile, eu as astepta sa vad din gura unui purtator de cuvand o declarati, ca acum cateva zile pro tv-ul spunea despre bacteria NDM cat e de puternica si 2 randuri mai jos spunea ca virusul deja a facut o victima.



http://www.nfpa.org/assets/files//PDF/AC_Executive_Summary.pdf

Profesionalismul la noi e de multe ori sub nivelul marii.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com




Imi pare foarte rau dar pentru sistemul medical romanesc, pentru medici, asitente, etc nu pot avea nici cea mai mica urma de bun simt.
Sunt niste spagari, care lasa lumea sa moara daca nu sar la interval, in schimb urla ca din gura de sarpe ca nu au salarii.
Pai trebuie intai sa-si merite salariile!!!!!
Ca dovada, citeste ce e scris mai sus: "Domna plangeti mai incet!!!" eu cred ca o omoram cu mana mea pe acea domna asistenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea.2009 spune:

M-am uitat la reportaj si nu imi puteam controla lacrimile.
Au plecat prea devreme dinre noi..Am ramas fara cuvinte si cu lacrimi in ochi la aflarea tragedidei ce sa batut asupra parintilor. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

este atat de trist, te gandesti ca dupa nastere ori cezariana ai nevoie de cateva ore...ori zile sa iti revii si ca e bebe in siguranta...apoi
eu nu vreau decat sa-l am langa mine pe bebe...eu tot la Giulesti o sa nasc.
Doamne, fereste-ne de astfel de nenorociri

BAZAR GENERAL PE DC
ajutati la terapia pentru Ema pe DC

Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG


Mari,33+ PETRU si mami de bomboana EMA

Mergi la inceput