Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helen75 spune:

E groaznic ! Am vazut stirea aseara tarziu si de atunci imi pun mii de intrebari , care incep cu de ce ?

Saracii bebelusi , ce chinuri groznice pt ei. Si mai ales, saracele mame, care 9 luni au visat la minunea din burtica si poate unele, nici nu i-au tinut 5 min in brate.

E un sistem de kakao. Daca nici pt nou nascuti nu-ti dai interesul , atunci ?

Doamne, alina suferinta pruncilor si mamelor .
Diminata au anuntat ca unul din cei 8 bebelusi a decedat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

laura a zis ca era un nene cu Raed Arafat. nu se referea la secretarul de stat. cinste acestui om ca a facut atatea. eu il vad singurul care-si merita postul. din fericire nu s-a lasat calcat in picioare de hoarda de profitori si mai face ceva pentru amaratii de contribuabili.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

e cumplit tot ce s-a intamplat.si ca de obicei, nimeni nu va fi gasit vinovat.
trist !


Gabriela
23 +

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

raed arafat nu e un nene laura, e secretar de stat, si un om care din 90 a facut pt sistemul sanitar din romania ce nu a facut nimeni vreodata. din pacate insa unii strica mai repede decat poate construi el.

dar daca este vreun om total dedicat sanatatii din romania atunci e el.

eu sunt din tg mures, unde a infiintat primul smurd din tara, a adus un spital din scotia, cu pereti cu tot, a modernizat sistemul din oras facandu-l unul din cele mai bune din tara. si s-a luptat cu asistente si medici indolenti, cu autoritatile, cu toti care i-au stat in cale - dar din pacate e un singur om.

groaznica tragedie, ma gandesc mai ales la saracii parinti, nu pot nici sa imi imaginez cata disperare trebuie sa simti in momentele acelea. multa sanatate micutilor raniti, Dumnezeu sa ii odihneasca pe cei 4 micuti plecati.


TE rog sa mai citesti odata ce am scirs "Era cu Raied Arafat un nene care cica e responsabilul din primaria generala".
Din prima clipa cand am descis tv-ul ieri l-am vazut pe Raied Arafat si mie personal mi=a dat un sentiment de siguranta. Am stiut ca din acel moment lucrurile o sa decurga organizat, cu cap, nu in debandata. Am un respect profund pentru acest om.




Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

scuze laura, nu citisem corect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

raed arafat nu e un nene laura, e secretar de stat, si un om care din 90 a facut pt sistemul sanitar din romania ce nu a facut nimeni vreodata. din pacate insa unii strica mai repede decat poate construi el.

dar daca este vreun om total dedicat sanatatii din romania atunci e el.

eu sunt din tg mures, unde a infiintat primul smurd din tara, a adus un spital din scotia, cu pereti cu tot, a modernizat sistemul din oras facandu-l unul din cele mai bune din tara. si s-a luptat cu asistente si medici indolenti, cu autoritatile, cu toti care i-au stat in cale - dar din pacate e un singur om.

groaznica tragedie, ma gandesc mai ales la saracii parinti, nu pot nici sa imi imaginez cata disperare trebuie sa simti in momentele acelea. multa sanatate micutilor raniti, Dumnezeu sa ii odihneasca pe cei 4 micuti plecati.


Trebuia la Cluj sa se faca SMURD-ul, dar......nu s-a facut din cauze "obiective".
Laura zicea ca era un nene cu Raed, nu el era nenele

E groaznic ce s-a intamplat, offf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

eu am citit pe hotnews ca nici ceilalti copii si celelalte lauze care nu au avut de suferit NU erau identificati in vreun fel si acum vor sa le faca teste ADN sa vada daca si-au luat copiii lor. ceea ce este aberant.
si e clar ca ce s-a zis aseara ca in cateva secunde copiii au fost mutati la alt etaj era o minciuna. cum sa arda toti copiii si majoritatea pe 80% din corp IN incubatoare, daca se intervenea in cateva secunde ??
mi-as dori ca parintii acelor copiii sa dea in judecata toata suita responsabila pentru situatia asta (adica inclusiv statul) si sa faca o gaura atat de neagra in memoria lor colectiva incat sa nu se mai poata intampla niciodata nimic de genul in vreun spital din tara asta. sa se impuna minime masuri de siguranta in absolut oricare spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

uh... e infiorator - e groaznic si pentru cei care au murit pe loc, si pentru micutii care inca sufera si cine stie cate sanse au, e absolut inspaimantator pentru parintii copiilor - sa nu stii care e copilul tau, ce s-a intamplat cu el, daca a murit, daca mai traieste, sa stai absolut neputicios.
sa nu poti sa-l alini, sa nu poti sa-l plangi, sa stai asa in suspensie si sa nu ai nici macar cu cine sa te lupti. eu cred ca cea mai mare sustinere ar trebui pentru psihicul acestor oameni. nu stiu, dar ar trebui sa fie consiliati masiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

vad ca nu se pierde ocazia platii de polite nici in momente tragice. Suntem fatalisti si carpaci si indolenti...asta e realitatea. Pana la a judeca sistemul sanitar si a dat vina pe stat si pe Dumnezeu ar tb sa vedem ca tragedia putea evitata simplu daca omul de la AC isi facea treaba in mod profesionist daca tot a pierdut timpul acolo iar asistentele nu am cuvinte ...a ars mocnit focul in terapie intensiva la bbei 20 min si nimeni nu a fost acolo sa observe. Bbelusii astia puteau fi salvati de gesturi simple, de oameni care ar fi trebuit sa-si faca treaba pt care se aflau acolo.
E trist ce s-a intamplat, cutremurator, ce o fi in sufletul oamenilor aia, nici macar sa nu stii care e copilul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Cumplit, cumplit -indiferent ca se gaseste vinovatul.... cei 4 bebelusi au murit arsi de vii... Chiar daca gasim vinovatul, nu exista pedeapsa pentru suferintele provocate... nu poate exista ceva atat de cumplit..
Cat despre mamicile respective, nici macar nu imi pot imagina cat sunt de zdruncinate, nici macar cele a caror bebelusi au supravietuit (in ce conditii!!)...
Nu stiu daca as putea face ceva pentru sufletul lor, desi sufar si eu cu ele, sufera o tara intreaga, nu cred ca exista mama sa nu fi varsat o lacrima pentru bebelusii decedati..



Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput