Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

aha.
conferinta de presa la ora 11
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7698954-conferinta-presa-ministerul-sanatatii-ora-11-00.htm

vorba lui Alinuk, oare ce putem face?

cum putem sa stopam indolenta si indiferenta?
ca prin vot e imposibil.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Acum vad la stiri, mi s-a facut rau.

Este infiorator ce s-a putut intampla
Pana cand , pana cand asemenea tragedii din vinaunor nebuni care nu isi fac treaba in tara asta ?
Unde sunt cei care au montat aparatele de AC ?
Unde er personalul medical care supraveghea nou nascutii din incubatoare ?
Imi vine rau

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:


E infiorator ce se intampla!!!
Sa le fie odihna usoara ingerasilor care au pierit si sa le dea Dumnezeu putere parintilor care i-au pierdut!

Ma intreb, oare unde sunt in aceste momente marile noastre clinici private? Oare nu se gaseau si acolo una doua salvari care puteau fi puse la dispozitie aseara sau medicamente care sa fie donate? Ca sa nu mai zic ca intr-un spirit de solidaritate, mergand numai si numai pe latura umana, uitand un pic de cea financiara, ar fi putut chiar sa ofere 1/2 locuri in maternitatile lor pentru gravidele aflate in travaliu.
Poate spun prostii, poate nu...in orice caz, era un moment in care dadeau dovada ca se gandesc la oameni si nu la bani.

A, mi se pare ca Sabyc a trimis o ambulanta. Si atat. Oricum e mai mult decat nimic.


Andra, mami de Alexandru (27 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Domnul ministru vad ca e de negasit, ziceau ca are tel inchis...pai daca se relaxeaza omul, e in concediu, da-i dracu' de fraieri cotizanti, sa moara in liniste, ce atata tam-tam...

Mai aseara spunea cineva pe la TV ca spitalele sunt trecute in subordinea primariei, asa ca vezi doamne nu ministrul e vinovat. O fi, n-o fi....ideea e ca atat timp cat au murit niste suflete nevinovate, mnistrul ar fi trebuit sa fie aici, Presedintele la fel, sa zica ceva, sa fie macar alaturi de parintii aia amarati, pt ca in fond sunt de aia au fost votati, sa ne reprezinte. In fine....sunt prea nervoasa.....daca i-as vedea acum in fatza i-as strange de gat.

Dumnezeu sa aiba grija de copilasi

Edit: Inca un copilas a decedat....

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

am si eu o intrebare stupida (poate): dar pe Oprescu sau pe Poteras i-a vazut cineva pe acolo? eu am culcat copiii si n-am mai vazut mai tarziu. astia nu trebuia sa fie si ei acolo?

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi

am si eu o intrebare stupida (poate): dar pe Oprescu sau pe Poteras i-a vazut cineva pe acolo? eu am culcat copiii si n-am mai vazut mai tarziu. astia nu trebuia sa fie si ei acolo?

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii


Era cu Raied Arafat un nene care cica e responsabilul din primaria generala pe partea de spitale preluate in administrare de primarie. Primari nu am vazut. Sigur sunt in concediu pe undeva.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

adica un secretar de stat poate sa vina si sa se ocupe personal de un caz tragic, extrem, nedrept si nefericit, iar domniile sale primarii si ministrul sunt in vacanta si nederanjabili.
bun si asa!

acum am vazut ca a mai murit un bebelus la Grigore. offf, nici nu vreau sa ma gandesc. numai ce-mi imaginez corpusorul acela mititel care a suferit atatea si imi vine sa urlu. cred ca as face moarte de om pentru copiii mei.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Cand citesc despre asemenea tragedii ma obsedeaza povestile. Povestea fiecarei mame care trece prin aceasta tragedie. Ce a facut ca o anume femeie sa fie sau sa nu fie, sa nasca sau sa nu nasca ieri (alaltaieri) la Giulesti.

Ma gandesc cum, poate, una dintre ele trebuia sa nasca la alt spital si doctorul ei era plecat (erau nasteri premature...) si s-a decis in ultimul moment sa nasca la Giulesti. Sau poate unei i s-a intamplat tocmai invers - trebuia sa nasca la Giulesti si nu a mai ajuns (ca cei care pierd un avion care se prabuseste...sau cei care au coborat de pe Titanic in Irlanda)

Sau ce a facut ca un bebelus sa fie pus intr-un anume pat si acest gest banal l-a salvat sau l-a omorat...

Cu siguranta dimineata (luni) bebelusii au fost consultati si s-au luat decizii, de exemplu "E bine, dar pentru siguranta il mai lasam o zi la incubator..." Sau "Hai sa-l ducem la salonul obisnuit, daca nu e bine il aducem inapoi."

Nu stiu ce sens au aceste ganduri, dar ma apasa tare greutatea de nebanuit a expresiei "a fi la locul nepotrivit in momentul nepotrivit".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

UPDATE Un bebelus a murit in cursul noptii la spitalul Grigore Alexandrescu. Bebelusul era nascut prematur si a murit in urma unui stop cardiorespirator. Bebelusul suferise arsuri pe 80% din suprafata corpului si nu a fost inca identificat.

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

raed arafat nu e un nene laura, e secretar de stat, si un om care din 90 a facut pt sistemul sanitar din romania ce nu a facut nimeni vreodata. din pacate insa unii strica mai repede decat poate construi el.

dar daca este vreun om total dedicat sanatatii din romania atunci e el.

eu sunt din tg mures, unde a infiintat primul smurd din tara, a adus un spital din scotia, cu pereti cu tot, a modernizat sistemul din oras facandu-l unul din cele mai bune din tara. si s-a luptat cu asistente si medici indolenti, cu autoritatile, cu toti care i-au stat in cale - dar din pacate e un singur om.

groaznica tragedie, ma gandesc mai ales la saracii parinti, nu pot nici sa imi imaginez cata disperare trebuie sa simti in momentele acelea. multa sanatate micutilor raniti, Dumnezeu sa ii odihneasca pe cei 4 micuti plecati.

Mergi la inceput