Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Cumplit!Of topic!Vikingo da' la voi pe insula care-i treaba?Sper ca voi nu suntetzi afectatzi in niciun fel!Danawww.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit
Am ajuns la stiri deci. Ce nebunie si aici, am auzit masinile pompierilor si ambulantelor toata noaptea. Asa ceva nu s-a mai intimplat vreodata pe aici, au venit masini de pompieri si de pe festland. Dar uite asta e diferenta. Nici o victima. Si chiar ca ar fi putut fi la proportiile astea. 10 locatii in foc, jumate din ele afectate rau, au trebuit sa fie evacuate vreo 400 de persoane, chiar tre sa citesc miine un ziar ca ce stiu e de la bastinasi.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Aproape 600 de persoane evacuate, acum mi-a zis sotul. Si nici o victima.Si apropos focul a fost pus si in incinta spitalului. Dar acolo a fost locul cel mai putin afectat, de fapt aproape deloc. Focul a fost depistat imediat de nici macar de daune materiale nu a fost vorba.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Explozia produsa in Sectia Terapie Intensiva de la Maternitatea Giulesti ar fi fost declansata de un scurtcircuit, probabil de la o improvizatie de alimentare a aerului conditionat, respectiv de la neizolarea a doua fire, au declarat, pentru Mediafax, surse judiciare. Conexiunea respectiva trecea prin spatele unui dulapior din lemn care, din cauza caldurii s-a incins si in final a inceput sa arda mocnit, ceea ce a declansat incendiul.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7698535-surse-explozia-maternitatea-giulesti-provocata-scurtcircuit-improvizatie-pentru-instalatia-aer-conditionat.htm

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Explozia produsa in Sectia Terapie Intensiva de la Maternitatea Giulesti ar fi fost declansata de un scurtcircuit, probabil de la o improvizatie de alimentare a aerului conditionat, respectiv de la neizolarea a doua fire, au declarat, pentru Mediafax, surse judiciare. Conexiunea respectiva trecea prin spatele unui dulapior din lemn care, din cauza caldurii s-a incins si in final a inceput sa arda mocnit, ceea ce a declansat incendiul.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7698535-surse-explozia-maternitatea-giulesti-provocata-scurtcircuit-improvizatie-pentru-instalatia-aer-conditionat.htm




Exact ce spuneam!!!Nu ma tin curelele acum sa ma uit in cat timp se intampla treaba asta, adica de cand incepe sa arda si iese primul fum, ca sa zic asa, si pana la momentul in care este prea tarziu, dar totusi... sunt pe putin 15'-20', timp in care nu a trecut nici musca pe acolo.
Si nu stiu de ce a trebuit sa vina pompierii si smurd-ul sa scoata copii, puteau fi foarte bine scosi de personal. Macar cei care nu erau in incubator, puteau fi luati in brate si scosi afara.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Copiii au fost scosi de personal din camera respectiva, izolati si s-a inceput resuscitarea, nu au asteptat SMURD pentru asta. Nu cred ca era cazul sa fuga asistentele cu prematurii instabili prin curte...
Ce nu pricep eu este cum de a ars ala "mocnit" ceva vreme fara ca vreun detector de fum sa dea alarma generala intr-un asemenea loc, cand orice camera de hotel de kko are detector de fum prin standard.
Si, desigur, la cine mergea parandaratul firmei de reparat televizoare Pobeda care se ocupa de service si mentenanta la AC-urile spitalului. Ca in mod sigur nu putea fi vreo firma cu certificarile si standardul profesional minimalisime necesare.
Pentru ca problema in sistemul medical este aproape in exclusivitate de administrare incalificabil de proasta.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/cauzele-exploziei-de-la-maternitatea-giulesti-903349.html

Citat:
Explozia produs#259; în Sec#355;ia Terapie Intensiv#259; de la Maternitatea Giule#351;ti ar fi fost declan#351;at#259; de un scurtcircuit, probabil de la o improviza#355;ie de alimentare a aerului condi#355;ionat, respectiv de la neizolarea a dou#259; fire, au declarat pentru Mediafax surse judiciare.
Maternitatea Giule#537;ti

Conexiunea respectiv#259; trecea prin spatele unui dulap din lemn care, din cauza c#259;ldurii s-a încins #351;i, în final, a început s#259; ard#259; mocnit, declan#351;ând incendiul.
Primele victime au fost trei copii cu probleme cardiorespiratorii.

Zona a fost izolat#259;, urmând ca speciali#351;tii s#259; înceap#259;, în aceast#259; diminea#355;#259;, o experetiz#259; care s#259; stabileasc#259; exact cauzele producerii exploziei.


Potrivit sursei citate, incendiul nu s-ar fi produs dac#259; respectiva camer#259; ar fi fost supravegheat#259;

Prin anchet#259;, procurorii trebuie s#259; stabileasc#259; dac#259; este un caz de neglijen#355;#259;, de ce nu supravegheta nimeni camera, cine a f#259;cut improviza#355;ia electric#259; #351;i cine a aprobat-o.


groaznic... la fel ca in cazul bebelusului ars in incubator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Copiii au fost scosi de personal din camera respectiva, izolati si s-a inceput resuscitarea, nu au asteptat SMURD pentru asta. Nu cred ca era cazul sa fuga asistentele cu prematurii instabili prin curte...
Ce nu pricep eu este cum de a ars ala "mocnit" ceva vreme fara ca vreun detector de fum sa dea alarma generala intr-un asemenea loc, cand orice camera de hotel de kko are detector de fum prin standard.
Si, desigur, la cine mergea parandaratul firmei de reparat televizoare Pobeda care se ocupa de service si mentenanta la AC-urile spitalului. Ca in mod sigur nu putea fi vreo firma cu certificarile si standardul profesional minimalisime necesare.
Pentru ca problema in sistemul medical este aproape in exclusivitate de administrare incalificabil de proasta.




Asta au spus-o la final, cand s-au mai organizat si s-au pus de acord. Dar primul comunicat dat a fost al celor de la pompieri care au spus ca au gasit si evacuat 11 copii si au spus ca nu sunt in masura sa aprecieze starea lor de sanatate ca nu au fost atenti la asta. Ma rog, cu alte cuvinte.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Dumnezeule,mi s-a facut rau!Ce tragedie,cita nesimtire,inconstienta,neprofesionalism!Ce sistem JALNIC!!!Spital fara detectoare de fum,AC cu fire neizolate,sectie de terapie intensiva pe unde se "trece" din juma in juma de ora sau si mai mult!Spuneti`mi ca visez!Bietilor parinti spuneti`le ca a fost un cosmar si ca a trecut,s-au trezit si e totul ok!Bebelusii lor sunt bine,nu morti sau arsi cumplit in primele zile de viata!Ah,ce ma doare stomacul.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiluimatei spune:

M-am culcat cu pielea de gaina si dupa ce mi-am pupat copilul si i-am multumimt lui Dumnezeu ca exista si la fel m-am trezit. DOAMNE ce tragedie!!
Am intrat sa intreb daca este vreo fata care nastea sau a nascut, fereasca Dumnezeu.

Sustin intrebarea lui Alinuk, putem ajuta cumva??? Cum oare ne-am putea mobiliza? Macar sa intrebam daca la Alexandrescu au tot ce le trebuie.

Ma lua un ras amar, reporterii intrebau de consiliere psihologica ... sa fim seriosi, asa cum se scria si aici, in spitalul respectiv e JALE pt chestii mult mai de stricta necesitate. Mi se pare absolut aiurea ca intre 11 copii nu era nimeni, nimeni dar nu ma mira. 7 ani am batut holurile acelei vagaune de spital in tratamente, JALE!!!

Dumnezeu sa ii ierte - pe aia care sunt responsabili ca ingerasii astia ... n-au nici o vina.
Ma scuzati vorbesc ca sa nu tac dar ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

e dimineata.
inca nicio stire despre ministru.

si probabil ca in camera cu bebelusii era pustiu cand a inceput sa arda mocnit :(

Si probabil ca acarul paun va fi vinovat, nefericitul ala care a "reparat" instalatia.

Mi-e absolut sila.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput