Sezatoarea canadiana (188)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

noi am fost aseara la Romeo si Julieta in HighPark. Superb! Teatru in aer liber, cu actori f buni, destul de cunoscuti...Ce mai, deja visez la vara viitoare la o noua piesa de teatru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Intrebarea de azi - cam cat ar trebui sa coste cizmele de ploaie pentru copii? Exista si cu "ciorap" de-ala in interior, si fara? Sunt si astea pe categorii de temperatura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

La multi ani fericiti tuturor Mariilor si Marianelor
Diana, la multi ani special pentru tine, care-ti serbezi si ziua de nastere. Sa fii sanatoasa, fericita si iubita alaturi de frumoasa ta familie
Si un cadou pentru tine, o piesa superba:

http://www.youtube.com/watch?v=jnCbfrVF91M&feature=related

Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Ana,Simonna multumesc de ginduri!
Si vroiam sa sun ieri, dar m-am luat cu una=alta, plus eram ca zomby de nesomn. La spital a fost foarte rapid, in doua ore eram out deja, ca s-au speriat alea. Marti avem rv la acelasi dr. de la urgente, cu rezultatul la analize sa vedem ce si cum.
Va pup pe toate si vreau sa va spun ca m-am simtit super cu voi (chiar in putinul timp petrecut impreuna...) si ca va dau un big hug!
De la cinema si pina acasa am facut 4 minute, pe voie de service aveam 120/h, bine ca nu m-au prins ca ma legau si-mi luau si masina, dar prea putin imi pasa la ora aia...


La multi ani tuturor Mariilor de pe forum!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

La Multi Ani Diana scumpa! Sanatate, fericire, mult succes in tot ce ti-ai propus!

Ma uitam vineri la tine, ce tinara si frumoasa!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Simi sanatate baiatului si tie !

Diana la multi ani cu multa sanatate si numai bucurii!



si La multi ani tuturor Mariilor, Marianelor si Marianilor de pe sezatoarea canadiana, activi sau mai putini activi sau care doar ne citesc si stau in umbra!

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Simi sanatate baiatului, nu stiu despre ce vorbiti, dar cred ca te-ai speriat tare


La Multi Ani!!! Diana


La Multi ani Mariilor!!! Maru? Tu esti?


Anka eu am fost, dar la 11 deja ieseam pe poarta metroului cale intoarsa. M-am uitat de mi-am sucit gatul dupa Diana, n-am gasit-o. Am zis ca la cat e ea de inalta o gasesc...M-am inselat.
Am stat si am asistat la un spectacol folcloric romanesc cu un grup de copilasi. Marc nu a gustat insa muzica romaneasca, ci doar pe cea mexicana. Dar eu am ajuns la 9 jumate si era relativ gol inca. Cand am vrut sa intru in metrou m-am ciocnit de o multime imensa care venea.....Si am zis ca bine am facut ca am plecat.
Asa ca m-am dus la Grande Bibliotheque ca tot era in drum... Unde era pustiu tare.....
Sa stii ca sfat, nu te duci acolo cu masina, ca e nebunie curata . Cand sunt activitati din astea.Si oricum trebuie ajuns la 9 si ceva. Ca localnicii , in general, nu se scoala asa devreme. Ei apar in jur de 12 la toate activitatile..... Eu am mai fost la cele de iarna, care mi-au placut mai mult.....
Eu nu am fost prea incantata de activitatile oferite.... mai ales ca vin din Quebec unde era plin de genul asta de activitati....Ca acolo treci dintr-un festival in altul.....Te si intrebi daca mai lucreaza cineva vara....

Ana mersi, o sa incep si eu procesul de telefonat.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

Fetele, am reusit sa citesc azi "Cu incredere spre Canada" partea 1! (luuung a fost). Am citit cateva povesti, sunt uimita si incantata ca multe dintre fete inca sunt active (eu citesc de multa vreme forumul, dar mai mult la "Asteptand un ingeras... - Fertilizare in vitro.." - unde se perinda multa lume, majoritatea - din fericire! parasesc astfel de subiecte pt ca si-au implinit visul, unele.. renunta sa scrie..). Imi dau seama ca dupa atata timp sunteti ca o familie, sper sa fiu in curand o "surioara mai mica"
Am o prima intrebare: cum credeti ca ar fi mai bine sa procedez cu invatarea limbilor? Eu stiu franceza destul de bine (zic eu! am terminat litere, romana-franceza) - as avea nevoie de cateva cursuri pt a mi-o reaminti-aprofunda. Ma gandeam sa merg la Institutul francez, sa dau un test de plasare, sa fac un modu-doua in functie de cum ma descurc, apoi sa dau si testul lor (acela recunoscut de canadieni, din cate am citit).
Cu engleza... aici e mai greu: n-am facut o boaba in scoala, am incercat eu sa invat singurica, am citit destul de mult, inteleg destul de bine, dar de vorbit mi-e greu tare...Deci v-a trebui s-o iau de jos. Oare ar fi bine sa le fac in paralel? Sau sa le iau pe rand, sa ma apuc de engleza si sa las franceza pe mai tarziu? (Mi-am downloadat niste cursuri de engleza sa le ascult la mp3 pe drumul spre serviciu, printre care si 2: unul limba engleza pt francezi, altul lb franceza pt englezi )
Alt aspect: ar fi de preferat cursurile organziate, sau sa investim bani in mediatii?
M-am lungit, dar n-am putut explica mai scurt...
Multumesc pentru orice parere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Simi, sper sa fie ok cu juniorul!!!

Si barbatii mei au fost in parc la Fete des Enfants, au ajuns mai tirziu si au stat destul de mult (am pus poze pe FB), Tudor s-a simtit bine, a participat la un karaoke, la lupte, erau tot felul de activitati pentru cei marisori; ei au mers cu metroul;

Carmen, pune mina pe engleza fara gluma; aici engleza se plateste destul de scump, pe cind pentru franceza iti dau ei bani s-o inveti, care franceza e oricum quebecoasa; in Romania poti invata mai lejer, e la moda si sunt cursuri peste tot, si in cheia oricarei reusite in emigrare sta limba, cu cit o stii mai bine la aterizare, pierzi bani si timp mai putin cu integrare si joburi de kko;


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

Ana Stroe, merci de sfat! Noi am vrea sa aplicam pt Quebec, dar sa ne stabilim in Vancouver, deci clar ca o sa am nevoie mai ales de engleza, sper sa reusesc sa invat cat mai multa pana plecam (inca n-am depus dosarul). Franceza ma gandeam ca m-ar ajuta aventual daca as incerca o echivalare + ceva completari/master - sa predau franceza ca limba straina la copiii mai mici (oare as avea o sansa, sau visez cu ochii deschisi?). Eu am facut liceul pedagogic, iar dupa facultate am predat (lb romana) tp de 7 ani... poate s-ar socoti ceva la partea de cursuri si aptitudini pedagogice... nu stiu...

Mergi la inceput