LMA-Copilasi de Iulie-August 2004 * 53

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

'Neatza! Gabitza, primesti musafiri la masa? Noi suntem ca haiducii, Matei e la bunici si noi mancam ce si pe unde apucam...

Andries, eu te admir pentru curajul de a-l lasa singur in tabere!
Sa stii ca si la mine au lucrat foarte bine constructorii, zic eu din acelasi motiv, avem aceeasi echipa de la inceput si au avut interesul sa isi usureze munca, deci au facut pereti drepti-oglinda.
Ieri au inceput sa monteze termosistemul, au terminat de tencuit pe interior, asteptam sa inceapa incalzirea prin pardoseala la parter si... nu mai e chiar asa de mult...Azi ne livreaza centrala, mai dureaza in schimb pana primim toate avizele pentru gaz, deh, birocratia ne omoara...

Mani, super cu mancatul pepenelui in chilotei! Astea sunt amintirile din vacanta la bunici...

Daria, sanatate multa Giulikai!

Monica, tzzzz, cum sa cheltui tu banii singura?

Roxi, o zi buna!

Va pup!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Da, da, veniti la masa!!! Sa stii ca avizele la gaze nu dureaza chiar asa de mult, mai ales acum, in perioada asta - maxim o luna, iar daca firma care va face lucrarea are experienta, sigur se descurca sa obtina repede avizarea si punerea in functiune! Poze mai noi mai ai?

V-am zis ca aseara am reusit sa intru in gradina de legume sa incerc sa mai curat pe acolo? De la ploi au crescut buruienile cit casa - evident nu am reusit sa termin, dar tot am facut lumina pe alocuri...acum astept toamna ca sa cumpar flori, bulbi, pomi - asta pentru gradina mare, iar in gradina de legume acum astept sa se coaca una, alta - rosii deja de pe la inceputul lunii nu am mai cumparat, mincam doar din productie proprie si o sa am toata vara, castraveti la fel, fasole nu mai zic, patrunjel, leustean, ceapa, usturoi - sper sa am in curind si vinete...eu zic ca m-am descurcat foarte bine pentru primul an de gradinarit "amatoristic"...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Vreau si eu gradina mare!!! (aia de la curtea de arges e minuscula...).
Ar fi frumos sa pot sa le unesc pe aia de la mama (imensa, n-ai timp toata ziua sa te ocupi de ea) cu aia de la mama soacra (cocheta, flori, aleea pentru masina, iarba si leaganul fetelor...aaa, si ciresul, coacazele si capsunile, sa nu le uit!...:)))

Gabi, mi s-a facut o foame cand am citit mesajul ...mmmm
Poimaine vreau sa fac o prajitura, poate doua, ca sa le duc fetelor dar ele nu mananca nimic cu fructe, checul e simplu, clatitele asemenea...evident ca torturile si prajiturile de cofetarie pot sa fie cu orice ca merg!
Noi gatim seara ceva rapid pentru ca la pranz mancam la servici.

Recomand cu caldura friptura cu fasole verde fidelutza pregatita de john, o minunatie.
A luat pulpe si piept de pui de tzara (aia de la mama sunt alergati bine ) bagat la cuptor la foc micut si a pus bere pentru fragezire si cola pentru aspect...Dupa 3 ore a pus niste fasole verde fideluta pe langa si le-a lasat la cuptor...Aratau beton, ca fripturile alea de ratza maronii...putin dulci... M-a asteptat duminica la venire cu masa gata si cu o paine de casa...
Azi bagam rapid salata de vinete si ciupercutze pe gratar cu usturoi...Aoleu ce foame imi e!

O zi frumoasa sa avem!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

sunt pe graba am venit de la plaja ..plec dupa gresie..dar am citit ce-ati scris
Monicule mi-ai facut pofta!
Rox ai de munci rau?
Gabi ce inain tati sunteti..ati avut si multa bafta..daca va zic ca mi-au montat gemurile pe invers..vreo 4 ./..ma credeti?? Efectiv..toate ni se intimpla..numai noua!

Aviz la gaz...hmm...de acolo vin..7 LUNI!!!!..imi trebuie pile in vreo 5 locuri ca sa fie doar 1 luna..2...hai si 3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Ce ati pus voi pe jos in garaj? Am vrut sapa cica nu merge..am vrut mozaic ..cica se murdareste..beton amprentat..trebuie lacuit..beton elicopterizat ..cica iese valurit...si eu ce pun???
Nu as vrea gresie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222

..daca va zic ca mi-au montat gemurile pe invers..vreo 4 ./..ma credeti?? Efectiv..toate ni se intimpla..numai noua!



Hai ca asta chiar e culmea!!
Eu sincer va admir! Pentru ca eu nu am avut nervii necesari sa fac renovarile in baile din apartament care sunt absolut necesare!!!! Am amanat inca un an, sa pot duce copiii la bunici fara stres, sa vedem cum stam cu criza (desi suntem okay cu finantele dar deh, e criza )
Nervi tari in continuare si sa se termine repede!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Olivia, mama, ce bafta aveti!!!
Nu te pot sfatui cu garajul, noi il construim anul viitor...

Eu m-am batut cu furnizorii, am platit un gratatr de gradina si la-m lasat in custodie, ce credeti?? L:-au vandut inca o data! Romanik...
Ieri ne-au transportat focarul pentru semineu si... s-a spart sticla...Va dati seama ca il schimba si ca ne-au gasit si alt gratar...am facut ca trenul la telefon...

Nu am poze recente, sper sa fac zilele astea, promit!

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

noi am renuntat la semineu...si asa ne-ar fi costat vreo 3000 euro..mai bine ma plimb de banii astia..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kim222

Ce ati pus voi pe jos in garaj? Am vrut sapa cica nu merge..am vrut mozaic ..cica se murdareste..beton amprentat..trebuie lacuit..beton elicopterizat ..cica iese valurit...si eu ce pun???
Nu as vrea gresie...




Auzi, eu cred ca glumesti cu 7 luni, nu?? Nu cred asa ceva - roaga sa depuna dosarul firma care va face instalatia de gaze, nu te duce tu!! Iar cu firma care v-a montat geamurile...nu mai zic nimic, mie nu mi se pare firma serioasa - ce fel de mesteri sunt aia???
Eu, ca si tine, am trecut printr-o mie de variante de finisare pentru garaj - am ales in final vopseaua epoxidica (culoarea gri am ales noi, dar poti alege intre mai multe culori) - e putin mai scumpa DAR - se toarna direct peste shapa, este autonivelanta, este foarte rezistenta la trafic (este cea care se foloseste in marile magazine - daca te uiti la podeaua din brico, praktiker, etc) se curata foarte usor (cu apa!) nu se pateaza (de la ulei de masina, etc) - dupa parerea mea este alegerea ideala pentru garaj!

Cristalina - de aia ziceam si eu ca nu prea mai gatesc - noi mincam la servici la prinz, copiii maninca la gradi, iar seara de obicei incropesc niste racituri, salate, iaurt. Dar azi as vrea sa gatesc ceva mai consistent...plus ca imi e pofta de prajitura!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Vara asta am sarit peste toate prajiturile..de visnine..capsuni, caise..fiind la dieta nu ne-a trebuit!
Gabi merci..am sa ma uit si eu pe net dupa vopseaua asta. Echipa este de la...Slobozia:(..ca cica din C-ta nu au mai avut!
Robi la ce suma ati mai ajuns pana acum? Ce centrala v-ati luat?
Bunny drum bun si petrecere frumoasa!

io cred ca trebuie sa iau copilul si sa plec la bunici...ma cheama..si trebuie sa schimb 2 autocare!...as pleca de saptamana asta..dar ma incurca ziua lui Pat de duminica si reteta lui tata de luni!

hai ca am fugit ..la gresie

Mergi la inceput