Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (109)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Bine ai revenit irinaa, multa sanatate puiului!

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 8 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui rox_y

Nikole....multu de capitol

Bea multa sanatate sotului

Cristies felicitari pt dintisor

Danyelana LMA cu sanatate

LML Yannis Andrei sa cresti mare si vonic

Eu sunt de acord cu voi toate in ceea ce priveste prima pagina

31.12.2009 Roxi de Diana

Poze
Bebe Diana
Poze noi





Merci mult


Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010






pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evyme spune:

Inca ceva si ma bag si eu la somn, ca parca vad ca peste vreo 3 ore imi da desteptarea pustiu... Daca considerati ca merit, aruncati si spre mine cu noile parole si noapte buna tuturor!




din 10.02.2010 fericita de Sebastian Mihai


cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian
www.youtube.com/watch?v=qBT23OL7Co0" target="_blank">filmul botezului


O mama e acea persoana care poate lua locul oricui, dar nu poate fi inlocuita cu nimeni ~ Cardinal Mermillod


AMR 2 kg... si apoi inca 3, daca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Hello la miezul noptii...

Am fost prin butoi, inotat putin, revenit in forta (sau in glorie?). Motivul butoiului: mutra lu' fi-miu dupa ce i-am dat cu calgel... o privire de: "multumesc ca mi-ai alinat (dupa 12 ore de chin) durerea!" Nu spun mai mult, ce procese mi-am facut ca i-am dat sa manace la ora 6 seara pepene galben, ca l-am lasat sa doarma la pranz, ca l-am tinut prea mult afara si lista ar putea continua cand pe el il durea gingia.

Si acum pe rand, din ce-mi amintesc ca am citit tot dar in etape diferite ale zilei.

Lucia, eu de scaun sunt multumita, nu sunt multumita de cum mananca fi-miu dar asta e alta poveste. Daca ar fi sa-mi aleg altul as alege unul la care centurile sa fie de plastic (desi nu cred ca exista) ca tot timpul le mananca. V-am vazut pozele, sunteti niste frumosi! Nu mai vorbesc de torturi...

Mamidepuiuti... cum ai putut???? eu sunt lesinata dupa clatitele americane.... maine fac cu faina monti... or sa iasa naspa dar decat deloc...

Plateea... nu mai stiu daca iti amintesti, acum cateva luni ai intrat tu fluturind sa spui ca abia astepti sa te joci cu piersicuta, cu caisuta in timp ce eu ma jucam cu searchul pe google "diversificare" "starting solid food"... exact cum zici tu m-am simtit eu... si mama e la 150 de km. Oricum e "vazand si facand". Cu zile bune si rele... ca doar si copilul e om.

Alexutzzza, eu prima data (dupa 1an jumate) am fost la auchan inainte de 1 iunie si am crezut ca e asa debandada pentru ca urmeaza ziua copilului... dar nu! Si in week-end-ul trecut era cum ai descris tu. Nu mai caut acum primul mesaj al meu, oricum nu cred ca am trecut nici atunci peackocsii care se vedeau ca sunt altceva desi eticheta de hartie semana leit cu cea de la lamaze.
De parcarea supraterana parca sa zic ca mi-a trecut un zvon pe la urechi ca daca s-ar fi continuat sa se foloseasca s-ar fi surpat...
Offtopic... eu am stat in zona si toate magazinele de la parterul blocurilor din zona au dat faliment cand au deschis auchanul ca aveau transport gratuit. Toti mosii si babele din blocul in care stateam eu mergeau la auchan ca la muzeu. Stiau preturile pe dinafara si la produse pe care nu le foloseau, deci eu cred ca asta e motivul furnicarului si haosului, ca oamenii care se duc la punct ochit, punct lovit nu rascolesc toate maldarele de produse.

Decenuela... acum chiar mi se face rau... nici la bautura nu te uita... nu e mancate-ar mama moldovean... eu stiu (si pot sa-ti aduc martori) de moldoveni care uita ce-au supt la mame langa o sticla de vinisor... Asta a fost gluma (reala, dar gluma), nu stiu sincer cum rezisti... M-am facut ca nu vad insiruirea de atacuri la adresa lu monti... am ales pan-am cules linkul lui MP.

Cris.d... ce sa zic... macar sunt japonezi... . Eu am auzit la o romanca cu pretentii de lady ca a vazut "un mileu de lanseta".

Blue_flower, cred ca te-a lamurit Mariucasara dar tot nu ma pot abtine sa intreb: Nu ti-a scris pe nimic ce analize sa faci? Adica ti-a turuit asa... langa-danga ca nu-mi vine la ora asta alta expresie?

Nik0le, multi tantalai pe planeta netului... dar insistam!

Evyme, cand am vazut cat a papat am zis ca e greseala, dar se pare ca nu. Felicitari tie ca te tii cu pompa dupa el!

Lorex, ai dreptate!

Miremia, sunt sigura ca o sa fie foarte usoara diversificarea la voi. Oricum eu zic ca un lucru extrem de bun e faptul ca are deja 6 luni, isi tine capul, nu mai are instinctul de a da tot afara... O sa aiba ofc preferinte. Eu una indiferent ce-ti va spune medicul n-as baga doua alimente noi in acelasi timp. In rest... succes! (Eu nu i-am dat si nici nu-i voi da suc fara pulpa sau supa fara legume pasate... sigur fiecare dintre noi are cate o idee de-asta, chiar as fi curioasa sa aflu).

Valiburu, cu diversificarea e ca si cu descantecul de deochi... furi din toate partile.

Am lasat la urma subiectul pastrare pentru iarna ca sa mentionez ca e parerea mea personala.
1. Diferenta dintre zahar si fructoza ca indice glicemic e evidenta (si sustinuta de multa lume). Dar ca procedeu de obtinere (si ce ma doare pe mine cel mai tare - albirea) cred ca sunt tot pe acolo, adica la fel de toxice. Eu pentru gaza o sa astept sa poata sa metabolizeze mierea si o sa-i indulcesc dupa un an daca o fi cazul. (Eu mi-as dori sa nu vrea...).Poate ca asta e unul din motivele pentru care nu mananca cu pofta altor copii dar... are balta peste... si eu rabdacol. Azi de exemplu am pus in supa si patrunjel (frunze) si mi s-a parut ca a mancat mai mult de doua linguri...
2. Eu cand zic compot inseamna ca am fiert fructele la steamer(pe mine m-au bagat in ceata retetele unde fierbeai un kil de fructe cu o lingura de apa).
3. Caisele pentru iarna le-am fiert la steamer, le-am dat prin sita de paste (sa ramana pielitele) si le-am pus la congelator in tavitele de gheata. Cand au inghetat le-am mutat in pungi adezive si gata. La fel cu visine si corcoduse.
4. Ca sa congelezi in bune conditii si sa tina mult trebuie ca legumele sa fie uscate (e greu, stiu, ca d-aia le speli). Cu cat sunt mai uscate cu atat rezista mai bine si ca forma si ca gust. Cat despre ce sa pastrezi... indicat e sa pui ce vezi prin supermarket. Si va spun si de ce: aia au departamente de cercetare care numai asta fac... daca nu vedeti pe piata andive congelate nu bagati voi... ca ori nu rezista fizic, ori isi pierd proprietatile.
5 (si cu asta inchei) Rosiile nu sunt deloc bune acum. Eu m-am gandit sa-i pun ca poate mananca supa dar in nicio carte si nicaieri pe net n-am gasit mai repede de un an... Asa ca eu o sa pun la congelator, va spun cum m-am gandit: curatata pielita si scoase semintele. O fi bine, n-o ofi bine... va spun eu. Deocamdata am dat sfoara in tara sa-mi gaseasca (frate-miu) rosii bio. Mi-a gasit cega... cum s-o fi dus la Dunare sa ia rosii nu-mi explic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui evyme

Inca ceva si ma bag si eu la somn, ca parca vad ca peste vreo 3 ore imi da desteptarea pustiu... Daca considerati ca merit, aruncati si spre mine cu noile parole si noapte buna tuturor!




din 10.02.2010 fericita de Sebastian Mihai


cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian
www.youtube.com/watch?v=qBT23OL7Co0" target="_blank">filmul botezului


O mama e acea persoana care poate lua locul oricui, dar nu poate fi inlocuita cu nimeni ~ Cardinal Mermillod


AMR 2 kg... si apoi inca 3, daca se poate


Ai PM. Si vezi cum vorbesti... cum adica daca meriti???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

vreau si eu parola noua, pliz!

mama unui pui...Stefan


Ai PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Oani, multa sanatate sotului!

Mai era cineva care vroia parola dar nu mai gasesc postarea..

Lucia merci de link. Azi am cumparat iaurt de la covalact si l-am comparat cu cel pe care il mananc eu in mod normal. E mai acru, mai sarat si are gustul ala de iaurt de casa. Sotul facea misto cum or fi gasit aia e-ul sa imite gustul de facut in cana de lut.

Irinaa, wb. Offff, prin ce de-ati mai trecut... bine ca toate s-au rezolvat cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Si Plateea, me too (ca ziceai ca vrei doua cuvinte... nu ce cuvinte ) chiar daca la inceput conditionat de minunatiile pe care ni le ofereai, dupa cum vezi si acum cand n-am mai mancat ceva bun din cretacic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Plec la somn!
Merci Nik0le de capitol! Sting lumina, sa nu va mai vina idei!
Sa aveti o noapte buna si vise placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

urgent trebuie sa citesc cap trecut.doar cu ala sunt in lipsa... exact cand s-a discutat cel mai intens,despre ceea ce pe mine m-ar fii interesat: perversii/pedofili de pe net, sa inteleg. in seara asta nu mai stau ca lucrez in weekend.
La munca mai mare a fost stresul,emotiile,decat ceea ce a fost cu adevarat.mi-am facut prea multe griji.toata lumea mi-a dat un big hug, mi-a urat wb,chestii de genul, pana si clientii .deci...ca sa trag o linie a fost o zi buna.tati a venit plimbare inaintea noastra.am alergat inspre ei,si l-am strigat pe David.M-am topit toata in momentul in care mi-a zimbit cu toata fata(probabil nici nu si-a dat seama ca mami nu e atatea ore),un zambet larg,stirb.Off Doamne! ce sentiment,apoi l-am pupat si pe sotmai mult de 4 ore nu am stat despartiti.si azi 9 ore!.Mi-a zis ca exact asa simte si el cand ajunge dimineata si ne vede dormind,ne pupa pe amandoi si se topeste.Cica atunci simte intr-adevar ca are copil. ce sa va mai zic? ca imi puscau sanii,tari ca piatra...am ajuns acasa...un dus fierbinte...pompa si dai...in 10 min ,120 ml.atat cat sa mai eliberez din presiune.

cris.d, si onitza parca mi-au mai trimis urari de bafta la munca.citesc maine si revin ca nu vreau sa supar pe nimeni.

Danyelana sa fii iubita,fericita si cat mai mult alaturi de noi!
Yannis ! sa ii bucuri pe mami si pe tati !
cu intarziere mii de scuze


george de blue_rain

vreau si eu ....din categoria pick me! pick me! pick me! parole si minuni ce ati schimbat pe acolo. le-am mai cerut odata si nimic insist! ce sa ma fac cu voi...intru si eu rar si mai am si pretentii dom'le!

cristies felicitari ptr dintisor! si la mai multi dar fara dureri...zici ca a functionat pana la urma cu calgel?

plateea,nikole,miremia m-am amuzat teribil ! no comment ca nu sunt eu cea in masura sa zica ceva despre...





din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput