Mamici fericite cu mai multi copilasi (13)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

La mine mama a rectionat asa din urmatoarele motive:
"- ai facut master si facultate ca sa stai acasa sa cresti copii?
-tie chiar nu-ti pasa de tine?nu vrei sa mai ai timp sa citesti o carte,o revista?"etc
Tata are aprox. aceleasi motivatii + o cariera pt mine.

Si din ce cred eu, lumea considera ca numai femeile neimplinite profesional si cu un grad scazut de cultura si care depind de barbatii lor, stau si toarna copii.Cam asta e cultura la noi.

A..si o chestie care mi-a demonstrat oarecum ce spuneam mai sus.Eram la matusa mea, la ziua verisoarei .Prietenul surorii mele era de garda.Eu am facut o gluma de genul"Lasa ca cineva trebuie sa si munceasca".La care matusa mea "Da, tie iti e usor sa vorbesti!"
..poftimmm? Adica cum, eu stau si frec menta sau ce?Deci daca am 3 copii si am tot stat acasa = concediu,nu?

In general mie asta mi se reproseaza...ca nu merg la servici.Am lucrat dar de la ultimul loc de munca mi-am dat demisia pentru ca stateam degeaba si cand aveam treaba faceam chestii pe care usor la poate indeplini o persoana cu 8 clase,iar salariul era pe masura.
Sotul meu castiga destul de bine si am preferat sa ramn acasa pana gasesc altceva.

Nu sunt infumurata dar totusi am terminat ASE-ul si MP la SNSPA si chiar sa fac orice doar ca sa se numeasca ca muncesc..nu.Mai bine la cratita decat sa-si bata joc altii de munca mea(la studii ma refer).
Ma rog,asta a fost optiunea mea.


Corap!

Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005),Ana Iasmine(06.10.2007)si (DPN 8.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Miha-somleac si Pico, nu sunteti singure.
Imi amintesc asa de bine cum a reactionat mama cand am ramas insarcinata cu cea mica (si era doar al 3-lea). Parca nu-mi ajungea cat eram eu de speriata din cauza cezarienelor mele si a nasterii premature a Dariei. Mama ma suna in fiecare zi sa-mi reaminteasca ce cariere de succes au colegele mele si eu??? Eram deja de 4 ani in elvetia si inca nu lucrasem deloc. Pentru ea era o catastrofa., defapt ea nu-mi vroia decat „binele“. Taica-meu a fost mai diplomat, mi-a spus ca e problema noastra,. Doar barbatu-meu si medicul m-au sustinut si incurajat. Mamei i-a trecut dupa ce am implnit 12 sapt de sarcina. Apoi s-a oferit chair sa vina la mine cand nasc si sa ma ajute. I-ar cand a vazut-o prima data pe Seline a plans, mai ales ca semana leit cu mine. De cate ori are ocazia si acum spune cat a putut ea sa pacatuiasca zicandu-mi asa ceva. Asa ca nu va necajiti, poate e doar “primul impact” .
Miha, da ne-am intors din vacanta, drept ca fara tragere de inima. A fost bine, vremea nu foarte buna dar relative cald, copii s-au simtit minunat au avut program in fiecare zi, si-au facut multi prieteni.
Sosetele la noi sunt toate impreuna. Drept ca fetele sunt doar cu un numar diferenta. Ele si le cunosc, si le aleg, dar nu fac mofturi chiar daca le mai gresesc. Cu hainele e alta poveste………..
La noi s-a terminat vacant de toamna de ieri e din nou toata lumea ocupata.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mralu spune:

Buna

Pico ai foarte mare dreptate.
Eu am 3 copii, cel amre 9 ani, fetita aproape 5 si cel mic 8 luni.
La cel de-al treilea toata lumea a reactionat"prost" incepand cu ginecologul care se mira si se tot mira de fiecare data cand ma duceam si a terminat prin a-si explica siesi ca tb ca a fost un "accident", continund cu oamenii de la serviciu si incheind cu maica-mea care a zis ca tb ca sunt nebuna de vreme ce am fata si baiat si mai vreau unul.

Apropos: si eu am facultate

In tara asta sa faci mai mult de 2 copii e privit rau de toata lumea din urban, mai ales daca ai fata si baiat, inseamna ca sigur ai ceva la cap daca mai vrei un copil.

In tot ceea ce ati spus m-am regasit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut,

v-am mai scris saptamana trecutaun mesaj lung si frumos despre "criza ciorapilor", dar mi s-a blocat netul cand l-am trimis si abia acum am vazut ca n-a intrat.

Mai fetelor eu cred asa. Oricare ar fi motivatia pentru care comenteaza parintii, vecinii, cunoscutii sau necunoscuti, nu au dreptul sa se bage in viata noastra asa cum nici noi nu avem dreptul sa ne bagam in viata nimanui. Asa cum nici eu nu ma duc sa ma iau de cele cu un singur copil ca de ce nu-l mai fac si pe al doilea, asa nu au nici ele/ei ce sa comenteze vis a vis de viata mea, cu atat mai mult cu cat singura impreuna cu sotul ni-i crestem si eu zic ca ii crestem frumos. Dar se pare ca asta e boala romanilor bagatul in ciorba altuia indiferent ca se cheama copii, masina, casa, servici.

Duminica l-am sarbatorit pe Matia ( 4 ani) am facut petrecere cu costume, cu jocuri multe si concursuri. Pe mine m-a chinuit talentul si i-am facut Dariei costum de indianca, dar a iesit super si nu-mi pare rau de noptile nedormite.

Va pup.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Somleac - La multi ani lui Matia!
multa sanatate si bucurii ... si tie felicitari si o sarcina usoara si ub bb sanatos .

Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(nov.'06)
"Preocupati de ce va fi copilul nostru MAINE, uitam ca el este cineva ASTAZI!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna seara fetelor,

SOMLEAC la multi ani si din partea mea pentru Matia.

Ce sa mai zic de mine ca atunci cand am anuntat ca vine al treilea copil la o distanta atatttt de mica de varsta intre ei toti faceau . Mama a reactionat bine.




Mami de Alessio Michele(2 ani si 4luni) si Mattia Gabriel(1 anisor!!).......si in martie barza ne va vizita.

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Somleac,LA Multiii Aniiii!
Sa fiti sanatosi cu totii iar Matia sa creasca mare,frumos si destept!

Bravo tie!Eu la tot ce inseamna lucru de mana sunt un mare antitalent.Nici de cusut nu cos,doar in caz de maxima urgenta.




Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005),Ana Iasmine(06.10.2007)si (DPN 8.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Poze de la ziua lui Matia : http://family.webshots.com/album/578923693SoFvxT

ai mei sunt in costum de pitic (Victor) , cocosel ( Matia) cavaler ( Alex); indianca (Daria) iar eu dovleac

Multumesc de urari

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Foarte frumoase pozele!

Wow, ce mare e Daria! Cati ani are?

Sa va traiasca toti copiii! Bravo voua! Putini se pot lauda cu asa familii frumoase.







Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005),Ana Iasmine(06.10.2007)si (DPN 8.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Somelac, cu intarziere "LA MULTI ANI PENTRU MATIA! sa fie sanatos, fericit, cuminte alaturi de voi, o familie foarte frumoasa. Foarte frumoase pozele!

Mergi la inceput