Mamici fericite cu mai multi copilasi (13)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Mamici, pe unde sunteti?
Mira, ati venit din concediu? Cum a fost? Asteptam poze.
Ce mai faceti mamicile gravidutze? Cum va simtiti?
Eu am avut numai probleme cu copii, cred ca ne-a vizitat vre-o viroza. Sambata seara a inceput Alexandru ca-l doare burta si apoi a inceput sa vomite intr-una. Seara s-a culcat si n-a mai avut nimic a doua zii. Luni seara au inceput Vlad cu Bogdan, aceleasi probleme, doar ca au vomitat intr-una pana pe la 3 noaptea, nu mai stiam dupa care sa fug. A doua zii i-am tinut acasa si sunt ok, nu mai au probleme. Nu imi dau seama de la ce poate fii, numai daca este viroza.
Va doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

mcrmiki, eu pe aici prin zona. Sunt suparata ca iar mi-a iesit toxoplasmoza pozitiv. Si la Vic am avut-o pozitiv, am luat niste antibiotice foarte puternice care m-au facut sa ma simt foarte rau si nu mi s-au modificat valorile deloc. Important e ca Vic nu a avut nimic. Pur si simplu nu inteleg ce se intampla.
In rest bine, cu scoli , gradinite si activitati extra. Fugim de ici colo contracronometru.

Multa sanatate puiutilor tai. Doamne greu e cu ei cand sunt bolnavi.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Somelac, din cate stiu nu este motiv de ingrijorare ca ti-a iesit toxoplasmoza pozitiv, daca la sarcina trecuta ti-a iesit la fel. Si mie mi-a iesit pozitiv rezultatul la Alexandru, dar era prima data cand mi-am facut aceasta analiza si nu stiam cum era inainte si asa de informati sunt medicii, ca daca aveam cu doua saptamani mai putin de sarcina ar fi recomandat chiuretaj. Din cate am aflat eu acest microb este periculos daca il contactezi in primele 3 luni de sarcina si este ca si varicela, o faci o singura data. Acum tu poate cine stie de cand ai toxoplasmoza pozitiva, am inteles ca poate ramane rezultatul neschimbat toata viata, dar microbul nu mai poate afecta fatul. Daca esti ingrijorata consulta un infectionist, eu am fost la vre-o 4 medici cu renume care aveau habar doar generalitati despre toxoplasmoza, dar nici unul nu m-a trimis la infectionist. Parerea mea si din ce stiu nu are cum sa mai afecteze bebele.
Vis a vis de ce au patit copii mei am aflat ca este un virus, azi la gradi am vb cu alte mamici care povesteau ca au patit la fel cu copii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Fetelor, scuze ca nu am mai intrat dar am tot alergat.
Mai am ceva greturi dar suportbile.Cred ca am racit putin, ma cam zgarie in gat dar cu vremea asta nici nu-i de mirare.

Somleac, imi pare rau de reactia tatalui tau.Mama a reactionat mai bine...a zis ca o sa-mi cada dintii si ca la 40 ani o sa arat ca la 50.Tata ma "incurajeaza" ca o sa murim de foame s.a.m.d

aaaa....si directoarea de la gradi si-a pus mainile in cap cand a aflat deci peste tot numai reactii "pozitive".

Luni merg si eu la primul eco.Sper ca totul e ok.


Miha, esti norocoasa.Baietii sunt ai mamelor.

Va pup!

P.S nu sunt prea buna la scris

Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005),Ana Iasmine(06.10.2007)si (DPN 8.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Miha probabil a fost o enterocolita virala.

Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005),Ana Iasmine(06.10.2007)si (DPN 8.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Pico daca la tine sunt asa de incurajatoare reactiile, iti dai seama cum sunt la mine.

Pe mine Vic ma dispera de-o vreme, e groaznic de incapatanat, si daca nu-i convine ceva se apuca la distrus bunurile ce-i cad in mana. Uff abia astept sa treaca perioada asta pentru ca mi-e si mila de el, dar pe de alta parte simt ca nu-i mai suport crizele si mofturile.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Pico ce "incurajari" de la familie! Oricum au reactionat destul de bine pe langa altii si macar te sprijina si sunt langa tine. Totusi nu inteleg aceste reactii, cu toate ca majoritatea reactioneaza asa, de ce oare? Se tem de gura lumii? Cand am ramas insarcinata cu Alexandru, singurul care s-a bucurat a fost tatal meu; mama si soacra au reactionat destul de rece, in sensul ca nu aveau ce comenta pt ca noi i-am crescut si ii crestem pe copii, ele participa doar daca vor, dar imi spuneau ca voi fi si mai obosita, ca inca nu dorm destul, iar soacra mi-a spus: nu are rost, daca este tot baiat, la care i-am raspuns ca il voi iubi la fel de mult, pentru ca ne mai dorim inca un copil nu neaparat o fetita. Acum mezinul este rasfatat, iubit de toti, tatal meu era tare mandru de el, dar din pacate ... nu mai este . Ma gandesc, cum ar reactiona daca as spune ca mai fac un bebe , cu toate ca stiu ca nu mai vrem inca unul. Pana la urma cel mai mult conteaza ce vreti voi, sa fiti fericiti si sanatosi. La faza ca vei arata la 40 de ani ca la 50, la mine nu functioneaza, toata lumea se mira cand aude ca am trei copii, imi tot spun ca nu arat ca as avea trei copii, iar eu le raspund: asta este secretul, nu mai ajung sa mananc
Somelac te-ai gandit cumva daca Victor nu este gelos? Pe viitorul bebe? Greu cu incapatanarea, si noi inca mai avem faze de genul asta cu Alexandru. La noi cel mai incapatanat este Vlad, decat sa spuna ca mine daca el vrea altfel, mai bine "da cu capul" dar nu cedeaza, sunt astupata cu el, inca caut metode de "vindecare". Incearca sa petreci putin timp doar cu el, stiu ca este greu, dar macar putin, raspunde-i cu calm si blandete la crizele lui, repeta-i intr-una ca-l iubesti, teorii care nu merg tot timpul, dar poate functioneaza totusi ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Somelac cum stai cu analizele?
Am tot vrut sa te intreb, ca ai si tu trei baieti, cum faci cu sosetele lor sa le recunosti? Eu am o problema cu asta, ca le mai luam si la fel si imi bateam capul care ai cui sunt, mai ales ca intre Vlad si Bogdan nu este mare diferenta la marimi. Ma gandeam ca poate ai vre-un secret sau vre-o idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

he, pico, acum ca e aniversare in colectie tocmai ma gandeam la voi!

fetelor, aveti toata stima mea, eu am o limita setata la 2. desi, cateodata, ma mai bate gandul...


c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

FEBRUARIE thing-a-day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Pico, Somleac, nu puneti la suflet ce spun binevoitorii, de parca ei ar creste copiii si s-ar scula noaptea.

Miki-mihaela, si la noi e problema cu sosetele in toate directiile : sosetele mele de psort dispar in sertarul celui mare, sosetele nostime ale celui mare dispar la cel mijlociu si asa mai departe ... nu prea a nimic de vacut, decit poate facut un semn cu ata colorata pe sosete.

Copiii sunt acum in vacanta de toamna, insa eu lucrez, asa ca stau acasa cu bona, o sa ne ducem la malul marii la sfirsit de saptamina.

Cu drag de toate.



Mergi la inceput