Mamici fericite cu mai multi copilasi (13)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna seara mamici,

Nu stiu daca ma mai tineti minte....Sunt si ue o mamica de trei muschetari.Eu am inceput munca pe 4 iulie. E tare greu. Uneori uit si sa ma spal pe dinti. Marco, cel de-al treilea muschetar este o comoara de baietel. E foarte linistit.Doarme singur in camera si patutul lui. Adoarme singur. Lucru mareeeeee ptr mine.Daca ceilalti 2 m-au epuizat la maxim din toate punctele de vedere, Marco efectiv creste singur. Are o luna de cand a inceput sa mearga de-a busilea. A fost si comic. L-am lasat intr-o zi pe covor cu jucarii in fata lui si am fugit sa tai 2 cartofi si un dovlecel ptr supa lui si dupa cele 5 min cat am stat la buc cand m-am intors Marco nu mai era pe covor. Amzis ca lesin nu alta. Si el scumpul de el era dupa canapea zamberet de numa!! Are deja 10 kile, 86 cm. Are 4 dinti. E naspa ca din cauza baietilor tot ia la raceli si otite si el!! Pana acum deja i-am dat antibiotic de 2 ori si tare ma necajeste acest lucru. Alessio si Mattia l-au "prmit" relativ binisor pe Marco.Doar ca avem cred vreo 3,4 luni ca nu o mai scoatem la capat. A iesit la iveala o gelozie intre ei de nu mai stiu cum sa controlez situatia. Nu imi este greu ca dimineata la munca, ajung acasa am timp o ora sa mamanc si sa aranjez putin prin casa ptr ca mai apoi sa fug sa iau baietii de la gradi.Pe urma, stiti si voi a o data ce copiii au ajuns acasa nu mai ai timp efectiv de nimic: schimbat, joaca,cina, papa, baia,ritual de nani etc....Da, nu imi este greu.M-am obisnuit. Dar imi este imposibil sa ii fac sa inteleaga ca nu trebuie sa fie gelosi. Nici nu le dau motiv. Nu alint pe vreunul mai mult decat pe celalalt.Sincer evit sa il pupacesc pe MArco de fata cu ei. Daca laud pe unul laud si pe celalalt, daca pup pe unul pup si pe celalalt si asa mai departe.....dar chiar si asa ei sunt foarte gelosi unul pe celalalt.
Sunt obosita tare in schimb.De cand am inceput munca nu mai am timp de nimic. am avut o criza de durere de spate (ca am hernie discala)vreo sapt si in acea sapt nu am facut nu am putu sa fac nimic in casa. D-neeeeeeee in ce hal arata casa mea!
Azi am reusit sa ma vopsesc si sa ma tund. Aratam intr-un hal fara de hal.Poate asta ma demoralizeaza enorm. Zilele astea chiar nu ma simt prea bine. Ptr faptul ca de dim pana seara nu ma opresc o secunda.....m-a sleit de puteri de am momente ca nu reusesc sa ma urnesc. Nu stiu ce am.Sper sa treaca repede.
Si noi am inscris baietii Alessio si Mattia la inot. Le place mult si ma bucur enorm. Pe Marco il ducem noi cand reusim si facem noi lectii cu el. Marco iubeste apa foarte mult. Plange mult cand il scot de la baita.

De pe 22 intru in concediu. Pana la 9 ianuarie. Ma bucur ca pot fi acasa de sarbatori, mai ales ca gradinita lui Alessio de pe 22 se inchide pe pe 9 ianuarie. De aia mi-am luat concediu in perioada asta. Alessio iubeste mult sa gateasca. E innebunit sa stea cu mine la bucatarie. Duminica am facut biscuiti. L-am lasat pe el sa faca tot. Eu doar am facut aluatul. El a intins aluatul, el a facut formele de biscuiti,ajuntandu-se de formele speciale.el le-a pus in tava.Era atattttttttt de fericit!!! Imi zicea incontinuu ca Alessio e bucatar!

Mattia e un smecheras nevoie mareeee. Daca ma mai supara uneori eu pun botic.El neaparat trebuie sa faca pace cu mine. Seamana foarte mult cu Alin. El e cel mai maruntel. Pediatra zice ca e ok.Dar nu stiu de ce il vad maruntel.....Poate ptr ca tot il compar cu Alessio care a crescut enorm. Are 1 m si 8 cm si 19 kile aproape. Mattia are 94 cm si aproape 13 kile.
Mananca bine. Fac uneori capricii dar pana la urma mananca. Am in schimb dificultate cand trebuie sa le dau spanac, broccoli, morcovi...stiti voi legumele astea.....

Daca nu mai intru....va doresc de pe acum sarbatori fericite alaturi de cei dragi.

PS: ALINUSHCA la mine am stiut ca-i sarcina ca am simtit efectiv aceleasi dureri de burta cala celalalte.Adica mai excat crampi cand ma intindeam pe burta. Pe urma, simteam eu.....aveameu un presentiment.




Alessio Michele (3 + ani) , Mattia Gabriel (2 anisori!!) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna mamicile!
Mira- foarte faine pozele, foarte faina casa, se vede ca ati muncit mult si imi inchipui cat mai aveti, dar oricum nu se compara casa cu apartamentul. Cum s-au acomodat copii? Le place la casa, au vecini cu care sa se joace? Au ramas la aceeasi scoala?
Alinushca - cum este cu bebe3? Este sau nu sarcina? Daca da, felicitari, daca nu, mai incearca.
Mik - si eu astept vacanta, sa nu-i mai necajesc pe copii cu temele, sa nu-i mai stresez sa ne putem bucura in liniste unii de altii.
Danangie - sigur ca te tinem minte. De multe ori ma gandesc ce greu trebuie sa-ti fie, mai ales ca sunt asa de apropiati ca varsta copilasii tai si pe langa asta si cu problemele tale cu spatele. Cu gelozia... problema mare, pe care o am si eu cu copii si inca nu am gasit rezolvare. Cred ca este normal ca fratii sa fie gelosi si ceea ce putem noi face este sa fim cat mai calmi si rabdatori si sa-i invatam sa comunice, sa imparta, sa se joace impreuna si sa le repetam tot timpul ca ii iubim.
Noi asteptam vacanta, azi am serbare la Alexandru si de luni nu-l mai duc la gradi, luni am serbare la Vlad, dar probabil va mai merge la scoala, pe cand la Bogdan, la clasa a V-a ne-a anuntat ca cel putin pana joi vor merge la scoala. De ajun este ziua lui Bogdan, si cum toata lumea vrea in ajun sa fie acasa va trebui sa-i tinem ziua inainte cu prietenii si din nou de ajun cu familia, care si ea este destul de numeroasa.
Vroiam sa va intreb ce le aduce mosul copiilor? Ai mei au scris scrisoare ca vor lego, dar ce vrea Vlad nu este, sau nu mai este la noi, asa ca nu stiu cum vom face. In schimb Bogdan isi doreste chitara de ziua lui si probabil i-o vom lua si sper sa reusim sa-i dam cateva ore pt. a invata corect sa o foloseasca.
Va doresc numai bine si sper sa mai intru pana la Craciun sa va colind.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Salutare, mamici!!! De mine chiar ca nu cred ca isi mai aduce nimeni aminte... Am intrat in clubul vostru cand am ramas gravida cu bebe 3, dar de atunci, foarte rar. Acum il asteptam pe bebe 4, asa ca promit sa va vizitez mai des.

Ne pregatim si noi de Craciun si apoi de o vacanta la mare pe care abia o astept, ca a venit frigul si nu imi place iarna deloc. Copiii si ei abia asteapta, cei mari a cea mica nu isi mai aminteste ea de anul trecut cum e la mare...

Alinushka -- probabil ca deja stii daca e bebe sau nu, eu sunt acum la a 4-a sarcina si ma dor sanii nasol de tot la alaptat. In rest, am smptome mult mai slabe decat la celelalte sarcini, greata moderata, nervi lipsa, unde la celelalte eram leu paraleu.

Ca pup mamici fericite cu multi copilasi si va doresc sarbatori linistite si fericite!

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Craciun fericit!
Nu am apucat sa intru pana acum cu toate pregatirile pentru Craciun. In 24 a fost ziua lui Bogdan, pe care l-am sarbatorit in 3 ture: pe 22 cu prietenii si colegii, pe 24 cu familia si alti prieteni ce n-au putut venii in 22, si in 25 au venit altii ce n-au ajuns in 24. Asa ca am avut casa plina non stop. Copii au fost agitati seara in 24 pana le-a lasat mosu' cadourile, dar apoi s-a facut liniste. Au primit lego si s-au si apucat de munca.
In rest totul bine, bucurosi de vacanta, de sarbatori. De revelion nu stim inca ce facem, probabil vom merge la o petrecere. Asa m-a distrat Bogdan aseara, ma intreaba cine vine la noi de revelion, el obisnuit sa tot avem musafiri . I-am spus ca anul asta nu mai vreau musafiri. Am uitat sa va spun ca Bogdan a primit chitara de ziua lui, o sa vina cineva sa-l invete, sunt curioasa cat il tine. Si sa va povestesc ce am patit cu el de ziua lui: noi sa-i facem o surpriza de ziua lui ne hotaram sa-i luam un telefon, pt ca cel pe care il are este tot zgariat si vechi. Mergem cu el la magazin, in fata magazinului ii spunem de surpriza si ce credeti? Nu a vrut telefon decat cu touch screen si daca a vazut ca nu vrem sa ii luam, a renuntat la telefon, ceea ce n-as fi crezut. I-am explicat ca un telefon il folosim ca sa sunam si sa fim sunati, dar el mi-a spus ca toti colegii lui au, ca nu este asa de mare lucru. Si uite asa a ramas fara telefonsi in final si-a ales un robot de jucarie in locul telefonului. Stau si ma gandesc acum ... sunt eu prea ... si nu il inteleg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Freedelia sarcina usoara si multa, multa rabdare!
Te mai asteptam pe aici cand ai timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!!!!! SANATATE SI FERICIRE VA DORESC!!!!!!!!! Si un an nou mai bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


La multi ani, mamici dragi si curajoase !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

La multi ani, dragelor! Un An Nou plin de impliniri si bbei sanatosi fetelor insarcinate!

De mult n-am mai intrat pe DC, mai mult pe FB.

Bianca are 8 luni.E tare scumpa.Au trecut durerile de burtica dar cred ca o sa incepem cu dintisorii.Inca nu avem niciunul :).Mananca cam prost, adica nu mananca piureul de legume cu carne.Mananca fructele si titi care e de baza.

Ioana face tenis si ne luptam si cu scoala,cu temele...:)) iar Maria si Ana, huzuresc la gradi :).
De Craciun am avut musafiri,de revelion la fel...si cam asa, foarte pe scurt.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna mamicilor! Ce mai faceti?
Pico ma bucur ca "ai trecut" si pe aici. Cand ai timp poate pui o poza cu fetele tale, sa le vedem.
Noi ne bucuram de vacanta care a mai ramas, ma apuca goraza cu gandul ca se termina cu relaxul, si iarasi ne vom stresa cu temele. De saptamana trecuta am inceput cate putin cu scris si citit si a fost bine asa, nu chiar atata cat le da la scoala. Tre sa caut o tactica noua legata de scoala, pt ca avem tot timpul scandal cu Bogdan in timpul scolii, asa de bine a fost in vacanta pt toti. De ieri m-am reapucat de sport, am facut o pauza de la Craciun si m-am cam ingrasat, asa ca ,,, am ceva de lucru.
Ce mai faceti mamicile???????????????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Pe unde sunteti mamicile????????????????????

Mergi la inceput