Mamici fericite cu mai multi copilasi (13)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Aici suntem, Miki.

La noi nu e nimic extraordinar : scoala, lectii acasa, fiecare cu sportul lui, meciuri de basket in fiecare simbata.
De o luna avem si citeva gainuse in curte. Copiii au grija de ele : se duc si le dau mincare, cauta ouale (care nu sunt de cit maxim 1 pe zi la 6 zburatoare).
La noi nu e frig, insa e gri si umed, stam mai mult in casa si asta ii oboseste mai rau decit alergatul la aer liber.
Poze cu copii si altele cu gainile:
http://mihaelaquoideneuf.blogspot.com/search/label/enfants
http://mihaelaquoideneuf.blogspot.com/search/label/cocottes

O saptamina excelenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna mamicilor!
Mik super faine pozele, sunt curioasa daca mai sunt copii incantati de gaini si se mai ocupa de ele.
Si noi cu scoala, teme, invatat, de-abea asteptam sfarsitul de saptamana sa stam mai relaxati. Bogdan tare greu cu scoala, nu vrea sa invete, tot timpul trebuie sa il verific, sa-l trimit la lectii, este mereu pus pe sotii; in schimb Vlad este tare cuminte, invata, este tare constiincios, cu el am probleme cu mancarea - mananca prea mult, s-a ingrasat destul de mult si tot timpul stau si dupa el sa nu mai manance atat. De luni a inceput sa mearga la karate si sper sa se tina si sa mai face ceva miscare pana vine primavara si iesim cu bicicleta. Alexandru la toamna va merge la scoala, ramane sa ne decidem daca va merge in clasa 0 sau 1, doar ca in ultimul timp a devenit tare agitat, tipa, se cearta, minte, loveste, acum lucram la asta, i-am interzis chiar si desenele pana nu se calmeaza, cu toate ca si alea sunt parolate, deci nu are acces la orice desene. Concluzia: fiecare cu piticii lui.
Cam astea sunt noutatile. Eu mai merg la sala, am inceput sa ma streseze varsta, mi-e frica de batranete, riduri, kg in plus, cred ca tre sa vina primavara sa-mi mai revin.
Va doresc o saptamana cat mai buna si va astept sa mai povestim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Salutare mamici cu multi pitici! Va salutam si noi de departe... Am avut o vacanta la mare de cosmar, cu toti copiii bolnavi, si noi pe langa ei, apoi dupa ce ne-am intors am avut o "vacanta" in spital, Jodie a avut bronho-pneumonie si eu ceva virusi inapatanati cae nu puteau fi tratati prea agresiv din cauza sarcinii.

Acum suntem mai bine, asteptam zilele copiilor, toate luna viitoare si asteptam primavara...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Delia imi pare tare rau ca nu ati avut parte de concediul mult dorit si asteptat. Dar unde v-ati imbolnavit? Cum sunteti acum? Ce interesant sa ai toti copii nascuti in aceeasi luna, dar si destul de greu cu atatea chefuri. Eu cu copii ne sarbatorim in 3 luni si tot mi se pare greu, pregateala, musafiri o gramada, dar sa fim sanatosi ca le rezolvam pana la urma.
Ce mai faceti mamicile? Cu ce va mai laudati?
Eu sunt stresata cu scoala, Alexandru trebuie sa mearga din toamna la scoala, la clasa 0 si nu stiu cum va fi, el fiind unul din cobaii din prima generatie. Vlad a inceput sa mearga la karate, ma bucur ca-i place pt ca asa mai face miscare pt ca este cam grasut, singurul din familie. Mi-e mila de el pt ca-l mai stresez cu mancarea, sa nu manance atat, sa nu manance aia si este asa un pofticios... nu mai stiu cum sa fac cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Unde sunteti mamicileeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee??????????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


mcrmiki, ca ne mai strigi pe aici.

La noi a inceput timid primavara, noroc ca nu sunt in vacanta sa pot si eu lucra corect.

In rest, scoala, antrenamente, obraznicii acasa cit incape. Adica toate bune.

Va pup in grup, mamici teribile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Si noi suntem pe aici.
Ce sa va povestesc, copii sunt bine, cu scolile. eu cu serviciul si cu multe altele. Sotul meu a avut un accident la ski, in februarie. A cazut in cap, si acolo a ramas. TRaumatism cranio-cerebral de gradul II. Dupa 8 zile de spitalizare, l-am transportat la o clinica de recuperare unde este si acum. Ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi, ca e pe drumul cel bun si in curand il vom avea din nou acasa cu noi, nu numai in weekenduri.
A venit mama sa aiba grija de copii, dar nici ea nu se simte prea bine.
La noi e cu adevarat primavara, e frumos afara, sambata ne-a vizitat iepurasul in avans. Copii au primit cate o trotineta. Pana seara tarziu nu s-au mai dat jos de pe ea. Cel putin fetele au picat frante. Eu m-am apucat de gradina, mi-am plantat tot felul de plante, floricele si binenteles ceva rosii, castraveti si salata. Sa vedem cu ce ma aleg, ca melcii stau deja la panda.
Azi mi-am cumparat biletul de avion pentru acasa. De data asta vin numai eu cu copii pentru 3 saptamani in iulie. Abia astept.

Delia cum mai sunteti?
Miki ai tai copii ce mai zic?. Eu abia ii fac fata lui David. E din ce in ce mai incapatanat, a gasit un joc pe internet de la Lego, cu star Wars de care nu se mai desparte. Temele sunt pe ultimul loc. Ii place mult sa citeasca, dar numai dupa ce se baga in pat, adica cand nu mai exista nimic altceva. citeste orice ii pica in mana. Daca nu are carti citeste ziarele
Cma asta despre noi, nu stiu daca stiti, Adina, Marimar s-a intors in Noua Zeelanda. am vorbit de curand cu ea. E foarte fericita ca e din nou "acasa". copii s-au acomodat foarte repede, cel mic merge si el cateva ore pe zi la gradinita, iar cei mari au inceput acolo deja scoala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Vai Mira ce necaz pe voi! Ma bucur ca a reusit sa se recupereze si ca, in curand sotul tau va fi din nou cu voi acasa. Cum se simte? Cand ajunge acasa mai trebuie sa faca recuparare? Te admir cat esti de puternica, asta transmite measjul tau.
Sa sti ca si eu am probleme cu Bogdan la invatat, la teme, tare greu se apuca si cand se apuca termina foarte repede. Nu vrea sa inteleaga ca invata pentru el si nici nu este ambitios sa-si doreasca mai mult, sa fie printre cei mai buni, Adevarul este ca este intr-o clasa cu copii foarte buni la invatatura si el nefiind ambitios nu lupta deloc sa urce si el la nivelul majoritatii. De citit nu citeste decat fortat, in schimb de jucat s-ar juca toata ziua, inclusiv la scoala isi cara jucarii. Mai nou am probleme cu el cu minciuna, minte foarte usor, chestii minore si pentru asta a fost pedepsit o luna de zile fara calculator, dar se pare ca nu-l deranjeaza. Nu stiu cum sa mai fac cu el, sa se mai maturizeze putin, sa fie mai serios. In schim Vlad este tare constincios, invata, isi face temele singur, fara probleme, are numai rezultate bune la scoala, cu el mai am probleme din cauza incapatanarii, dar, dupa o pauza face asa cum ii spun. El merge la karate, de vre-o luna si vad ca este tare incantat, m-as bucura daca ar mai slabi putin. Pe Alexandru l-am inscris in clasa 0, sa vedem ce-o fi si cum o fi de la toamna. Si el este genul lui Bogdan, dar nu chiar asa de agitat, deci ma astept si de la el la ceva probleme. Ce sa spun... pana la urma sa fim sanatosi ca restul le-om rezolva noi.
Ma bucur tare mult pentru Marimar, stiu ca nu se acomodase foarte bine in Austria, banuiesc ca acum, cand au revenit acasa, raman acolo. Transmite-i salutari din partea noastra si cand are timp sa treaca sa mai povestim.
Si la noi a venit primavara, este tare frumos afara, de-abea astept sa infloreasca pomii.
Mik ce varsta au copii tai? Stiu ca sunt mai mari, spuneai si tu ca au inceput cu obrazniciile; mie mi-e tare groaza de anii adolescentei si ma tot gandesc daca voi reusi sa ma inteleg cu ei, mai ales cu Bogdan care are cele mai multe figuri. Poate ne dai vre-un sfat. Apropos, ce-ti mai fac gainile? Mai sunt incantati copii de ele?
Fetele, unde mergeti in concediu la vara? Daca aveti vre-o oferta buna ...
Va pup si va doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Miki, gainusele sunt bine si imitatia de cocos la fel (l-am cumparat cocos si ne-au trimis un fel de pui mai mare de-l asteptam acum sa creasca). S-au apucat toate sa faca oua si nu reusim sa la consumam.

Copilasii au intre 9 si 14 ani. Devin obraznici cind nu vor sa-si faca temele si vor sa se joace.
Raspund obraznic, dau foc la diverse chestii in gradina, de-astea de copiii normali.
Ma enervez nasol cind ii chem la masa si nu vin ca fiecare se joaca in legea lui.

Deocamdata, cum cel mare e baiat nu prea face mofturi de adolescent. Daca depaseste limitele cu obrazniciile spuse il trimit in camera lui sa se linisteasca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

PASTE FERICIT CATOLICILOR!!

Noi suntem biniosr. Trecem o perioada numai cu boli...de asta vreau sa imi fac curaj sa zic ca suntem binisor. Otite, amigdalite, gastroenterite...si varicela!! Nu mai pot. Eu intepenita cu spatele...cu hernia mea nu o mai scot la capat. Cam atat.Copiii cresc...mananca bine.....se mai bat...se mai iubesc...stiiti si voi...ca intre copii. Pup all!!!




Alessio Michele (3 + ani) , Mattia Gabriel (2 + anisori!!) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 anisor!!) ! .

Pozici cu noi




>>>Continuare

Mergi la inceput