Mamici fericite cu mai multi copilasi (13)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna mamici!
Mik asa vacanta as vrea si eu.
Noi am inceput scoala, clasa a-V-a si mi se pare destul de greu, parca i-a luat prea repede, fara perioada de acomodare. Asa ca ne stresam toti, si noi si Bogdan. Vlad este ok, clasa a-II-a fara probleme, iar Alexandru la gradi si parca ii place mai mult acum. De saptamana trecuta au inceput inotul, Vlad si Bogdan si nu sunt deloc incantati. chiar se plang ca este foarte greu. Le-am explicat ca nimic in viata nu se obtine fara efort si ca sunt atatia copii care ar vrea la inot si nu au posibilitatea. Oricum nu renunt, le-am spus ca ii voi obliga sa mearga si ca nu accept nici un refuz. Probabil si proful este mai dur si de aia nu sunt incantati, dar sper ca pana la urma sa le placa.
Cam astea sunt noutatiile. A, am uitat sa va spun ca merg la aerobic de vre-o luna, este foarte solicitant, dar ma simt tare bine si cred ca am mai si slabit. In rest toata ziua fac lectii si de clasa aII-a si de clasa a-V-a
Va pup si astept sa intrati sa mai pove.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Mcrmiki, bravo tie.Si eu abia astept sa ma apuc de ceva sport.

Noi am implinit 5 luni si pff...tare greu a fost.Bianca a avut niste colici cum nu a avut niciuna dintre fete.n-am tinut-o in brate decat cand dormea noaptea.A fost si racita si aseara a mai tras o repriza de urlete...o durea burtica :(. Acum,nu stiu ce sa zic...daca paracetamolul si nurofenul or fi afectat echilibrul bacterian fragil din intestin sau daca a durut-o pt ca am mancat eu mazare ieri.
Ioana e clasa a II-a.Pana acum toate bune si frumoase.Maria si Ana la gradi.Toate merg la tenis si as vrea sa le mai inscriu la un curs de creativitate.

In casa am o nebunie generala pe care am senzatia ca nu o mai pot dovedi si cam asa.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Pico, iti doresc rabdare cu papusica mica.
Miha, ai sa vezi se fain e sa faci lectii cu 3 in acelasi timp : o teorema de-a lu' Thales, cum face fiecare animal in engleza si o poezie de invatat.

Eu nu prea am timp de sport, maninc cu grija si atita tot.

Avem noroc de vreme foarte buna pina acum, soare si cald, putina ceata si mai rece dimineata.


Un sfirsit de saptamina placut !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Buna mamici multiple.

N-am mai dat pe aici din cauza ca ne-am mutat. A fost groaznic, nici acum nu sunt cu toate la locul lor, n-avem inca mobila peste tot si probabil nici nu vom avea curand, inca mai avem mesteri care mananca zilele si nervii mei.

A fost o vara groaznica, nu ne-am permis decat o iesire de o saptamana la 1 mai. Uff bine ca a trecut.

Ilincuta e o fetita de milioane,chiar cireasa de pe tort. E foarte foarte cuminte, vesela si prietenoasa. Toti o iubesc si n-am avut nici probleme cu gelozia.

In rest am inceput si noi scoala si activitatile, Daria cl a VII , Alex clasa a III a , Matia si Vic la gradi. Ca activitati avem majorete si aikido Daria, Alex basket si aikido, Matia gimnastica. In plus mai fac la scoala pian si Alex baterie. As vrea sa-i duc si eu la inot pe baietii mici dar nu stiu unde sa mai gasesc timp.

Mik sunt superbe pozele tale.

Mcrmiki ce fain ca mergi la aerobic. Si eu vreau sa incerc de saptamana viitoare. Nu stiu cum o face fata al meu cu ei dar i-am zis ca daca nu incearca macar nici eu nu-l mai las sa mearga la sportul lui. Si mie mi s-a parut mai greu inceputul asta de an. Cred ca din cauza testelor predictive.

Pico ai inceput diversificarea? Eu inca nu i-am dat Ilincai nimic in afara de lapte. Ma pregatesc de diversificare desi sincer as mai merge pe formula asta inca un an ca n-am nici un stres. Mi-e groaza iar de fiert, pasirat, scuipat si murdarit tot ce vine la rand. Pup bianca mica sa nu o mai doara burtica.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna seara tuturor
o citem pe Miha (somleac) si ma gandeam ca ea a trecut hopul, noi acum ne pregatim sa-l sarim. Avem 2 saptamani de vacanta si eu si copii si sper sa ne mutam. La fel, fara vacante fara iesiri. Am prelungit chiria la apart cu inca o luna. Mester e al meu barbat, dar imi ajunge cat mi-a pus si el nervii in pioneze. Este ingrozitor de perfect!!!!!
Aerobic?? si eu tot visez. Mi-am facut in noiembrie anul trecut un abonament pentru 10x. Acusi expira si eu nu l-am folosit nici pe jumatate. Tot mai sper sa recuperez.
Copii sunt bine, rasfatati cat se poate dupa 3 luni de stat cu bunicii. Acum au plecat bunicii si incepe distractia.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna mamicile! Tare liniste pe aici. Ce mai faceti?
Mira, v-ati mutat? Cum v-ati acomodat?
Somelac, gata cu despachetatul? Cum le place copiilor la casa?
Cum va mai descurcati cu copii? Eu sunt tare agitata cu cl.a-V-a, mi se pare tare mult si greu, si cum Bogdan nu este un copil constiincios, imi vine cateodata sa fug si iar sa fug. Cred ca am nevoie de o pauza de 2 zile macar. Ma oboseste psihic asa de tare, incat atunci cand merg la aerobic chiar simt ca ma relaxez indiferent cat este de greu. In afara de scoala este ok, sunt cumintei, merg si la inot fara prea mare galagie. In rest nimic nou, am impresia ca este ziua prea mica la cate sunt de facut; chiar zilele trecute ma gandeam ca acusi este Craciunul, anul nou, vai ce repede trece vremea.
Voi ce mai faceti? Cum va descurcati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Mamicile, pe unde mai umblati????????????????????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Miha daca strigi asa de tare iti raspund eu!
sunt de garda la farmacie asa ca am timp. altfel nici sa rasuflu nu am timp
Noi ne-am mutat de aproximativ o luna, in 2 weekenduri. Nu am reusit in unul pentru ca bucataria si baia nu au fost gata. Nu ca acum ar fi totul gata. Poate pana la anul la Craciun, dar e bine ne-am instalat. Culmea nu duc deloc dorul apartamentului care mi-a fost mai bine de 9 ani casa unde am locuit.
In rest suntem bine, nimic nou. Cu scoli gradinite. David a inceput sa aiba mai mute temeAcum are ceva teste de evaluare in care se verifica nivelul pe scoala. Am primit hartie de la invatatoare ca pentru aceste teste nu se poate pregati acasa. Daria e in clasa I, la ea cititul merge c-am greu, nu si la piticot care a intrecut-o deja. Vrea teme ca si sora-sa. In schimb matematica ii place si acolo e mai rapida. Cred ca cel mai simplu ar fi daca ar merge amandoua intr-o clasa. .

....acum ca am terminat cu contructia abai astept sa plecam in vacanta. suntem amamdoi daramati. Avem cateva zile libere de Craciun si apoi in februarie vacanta de ski. speram doar sa ninga pana atunci ca altfel vom skia pe iarba verde. Mi-am porgramat si vacanta de vara, din 10 iulie vin 3 saptamani acasa numai eu cu copii, iar al meu sot va veni si ne va lua. Jupiiiii sunt asa de bucroasa!!

https://picasaweb.google.com/117646415556753840331/August142011# casa

https://picasaweb.google.com/117646415556753840331/20NovAniversareaDariei# .........Daria la 7 ani!

Numai bine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

mamici super experimentate va cer si eu o parere, pretty pls!
suspectez un bb 3 doar ca daca s-a intamplat s-a intamplat f f aproape de momentul cand trebuia sa imi vina ciclul. la a doua sarcina aveam o neplacere la alaptat si asa a devenit rapid clar ca sunt gravida, acum parca nu ma deranjeaza sanii. la voi cum a fost? intreb pentru ca testul de sarcina este doar extrem de vag pozitiv si nici macar in timpul de testare mentionat de ei (barza gold). mai in detaliu, prima menstra dupa nastere a fost de 40 de zile, a doua de 33 de zile si acum sunt ziua 47... iar daca a fost fecundatie a fost undeva dupa ziua 31-33, dar nu am de unde sti cand. intrebarea e deci daca au fost semnele la a 3-a sarcina similare cu a doua sau nu au mai fost asa prezente.
multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Alinushca, nu stiu daca se practica in Ro, ins in cazde dubiu fa-ti o analiza la singe. (eu am facut la fetita care a devit destul de repede dupa cel mijlociu).


La noi s-a terminat trimestrul pentru cel mare, notele se pun pe trimestru 2. Vacanta o sa inceapa peste 2 sapatmini. Abia astept sa-i am acasa si sa ne bucuram de vacanta.

Eu am capul calendar de lectii verificate si lucrari de control pregatite si lectii re-explicate. Avem noroc de vreme foarte buna.

Voi ce mai faceti ?


Mergi la inceput