Pufuleti gustosi de ian-feb 2010 - CAP.103

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Mamidepuiuti, tare tati al vostru! Painea aia e faimoasa pumpernickel? Eu iubesc telina, am si o reteta de mancare de telina cu pui care e delicioasa, dar americanii (care fac majoritatea siteurilor de nutritie) o considera la un loc cu fructele exotice. Nu ma mir, ca la ei mcdonalds e bun...

Mandruta, am vazut si eu copilasii aia . Daca tot ai trimis sotul la doctor cu alergia poti sa-l mai trimiti o data si sa intrebe cum sta treaba cu genele. Nu (prea) conteaza ce declanseaza alergia, conteaza ca e acolo si acolo ramane. Pot sa spun ca sotul e un caz fericit, ca a descoperit la ce face (chiar daca nu e sustinut). Merci ca ne-ai zis de puii 80%bio. Eu nu stiam de ei...

Cris.d, succes in ziua multicolora! A mea a fost ieri asa... am crezut ca-mi pocneste capul cu tipete.

Cris.mario, somn usor!

Nik0le, super cercelusii. E asa vesela Irinuca . Succes cu diversificarea! Sa-i priasca fotomodelei .

Ruxita, bafta la kineto!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

salutare gagici...era sa zic 'neata!

Noi ne-am trezit de dimi tare azi, pe la 8 adica...dar cum de obicei ora de trezire era 11, va inchipuiti ce matinala ma simt azi. Deja am facut o tura de smotru, prin dormitor si living, urmeaza bucataria, baia etc., am pus si o tura la spalat, am si supica zgubilicei pe foc...ce mai, fata harnica...dar am zis ca merit si io juma de ora pauza, nu? Zgubi roade de zor la degetele de la picioare si se converseaza cu ele, vad ca nu are grija mea...so...here i am!

Multumesc pentru raspunsuri...

Am inceput sa ma mai relaxez cu diversificarea asta...vad ca sunt atatea pareri, la urma urmei fiecare decidem cum credem ca e mai bine...important e sa nu facem greseli majore. Oricum nu cred ca exista o reteta universal valabila, ci doar principii generale.

Intrebari legate de divers am gasca...dar o deslusesc eu incet incet.

Acum vreau sa va intreb ceva legat de evaluarea de 6 luni...am vazut ca unele dintre voi (nu mai stiu exact cine si nu ma mai duc in urma sa vad) ati facut si analize de sange. A fost o recomandare speciala in cazul vostru sau asa se face in mod curent la 6 luni?...ca sa stiu si eu la ce sa ma astept.
Noi de obicei vaccinurile le facem la medicul de familie, dar acum vreau sa merg si la pediatru pentru o evaluare specializata. De obicei la medicul de familie consultul era foarte sumar...o privire generala, ascultat plamanii si cam atat...concluzia: e bine!. Nu masurat, nu cantarit, nu verificat fontanela, gat, urechi etc...doar asa din ochi.

Si mai vroiam sa va rog...stiu ca ati pus la un moment dat (Cristies parca...sau Mandruta?...chiar nu mai retin) reteta pentru biscuiti de casa(fara gluten)...mi-am salvat-o, dar nu mai stiu unde ca n-o gasesc nici cu search nici cu nik...o mai puteti pune o data, pliiiiz...

Sau imi puteti spune unde se gasesc de cumparat? Ce marca sunt? Se gasesc in farmacii sau unde?

Zgubi s-a apucat de rostogolit...ma duc langa ea ca acus ajunge la marginea patului...si n-are parasuta!

si mai revin...




Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Ayanna, reteta era de la Mandruta, uite-o aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

cristies multam,am atipit si ofc k a sunat telefonul incerc sa adorm iara

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

varsta Alexandrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le

Neata!



cuscra , ma bucur ca s-a facut bine ginerica, mai scrie-ne despre voi cand apuci.

de Isabela si Irina (01.02.2010)






e randul meu la butoi ca m-am cam saturat de atata viata de casnica...cratita spalatcalcatceva curatenieschimbat la scutecesaltat de n ori copchil greu nu pot sa dispar din camera sau din raza lui vizuala ca incepe sa urle etc etc pe care le stii si tu bine ... dar nu am ce-mi face.

kiti e bine, are undeva pe la 7700gr de inalt nu stiu cat, ca nu l-am masurat, papa binisor...de ieri i-am dat si o lingurita de smantana la piure...nu bea apa ca nu-i place...si in rest rutina asta care ma omoara.

si totusi il iubesc nespus pe ghiaurelul meu mic...

nora frumusica si succes la diversificare!



Mihaela, mami de Florin Cristian (16.12.2009) poveste: nasterea piticului


AMR 8 pan'la nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Si eu era sa zic neatza...
Eu sunt azi cu amandoi acasa si am reusit sa-l culc pe pitix. Pana il las pe cel mare la desene profit sa va scriu.
N-am recuperat de ieri, dar vad ca n-ati scris kilometrii, asa ca sper sa apuc, dar am vazut mesajul Ayanneisi mi-am amintit de o chstie pe care vreau mai demult sa v-o scriu. Sa nu va suparati pe mine, nu-mi apar colegii, in fond in Romania am avut experientele cele mai neplacute din punct de vedere medical (si cu toate pilele de rigoare), dar trebuie sa va spun ca nici aici si presupun ca nici in SUA nu se verifica la fiecare consultatie gatul, urechile...Aici vroiam sa ajung, ca parca si Alexutzzza era nemultumita de asta. Nu se aduce nici un fel d einformatie noua, la o conultatie de rutina, daca se verifica gurita sau urechile. Se verifica totul (mai putin partea interna a urechii) pt descoperirea malformatiilor, la iesirea din spital, dupa nastere. Apoi la consultatiile de rutina, se verifica doar daca se considera necesar, daca exista semale clinice, daca pare copilul bolnav sau se plange mama. Uitatul in gat e o experienta destul de traumatizanta pt copil, sa-i fortezi o spatula de limba, sa-i provoci un reflex de voma... ca sa vezi niste amigdale! Evident, daca bebe nu papa sau e bolnavior, nu poate iesi din cabinet fara aceasta observatie! La cautarea focarului d einfectie la un copil cu febra, gatul e ultima chestie care se verifica, pt ca agita copilul. Cu urechea e un pic mai putin traumatizant, dar daca nu are otita, nu se vede nimic altceva. Si daca ar avea otita ar da semne! Alte observatii sunt dispensate uneori, pt ca "se vede" cu ochiul liber ca copilul este bine. Daca mama il tine in brate, la piept si el isi tine bine capul si face miscari active si intorce capul, e oarecum evident ca tonusul e bun, nu se mai investigheaza. Daca intorce capul inspre zgomotul unei usi, sau privirea inspre o jucarie, e clar ca vede si aude, nu se mai investigheaza...
Dar...nici un copil nu ar trebui sa iasa din cabinet nemasurat si necantarit (aici, "la stat" sunt asistentele cele care fac treaba asta). Sau fara sa fie ascultat la inimioara.
Realtiv la analize...daca nu ar fi absolut necesar, eu personal nu as face. Fiiu-meo, in 4 ani jumate nu a facut niciodata analize. Si a fost racit de mai multe ori si a luat AB de mai multe ori. In schimb, acum cred ca-i cazul sa-l duc la o evaluare auditiva, ca trebuie sa-i repet totul de 2 ori si nu stiu daca e numai din cauza varstei si a neatentiei.
Sper sa nu va suparati pe mine (puteti sa dati cu rosii, ca nu ma supar), dar simteam ca trebuie sa va spun asta.

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Pup Micky mica harnicuta! si eu patesc ca tine uneori.
Stiti ce super-biscuiti au iesit din cerealele de orez? mai ca nu-mi vine sa-i mai dau copilului.
A! Eu nu-i indulcesc. Cred ca sunt un fel de pesmeti.
Cristies, sotul meu a dobandit alergia acum cativa ani. Si-a facut toate testele pentru alimente, nu apare ca ar fi alergic la vreunul. Doar ca la anumite chestii (gen pepsi si ciocolata) se accentueaza. Ii apare roseata aia cand se supara sau face un efort mare sau il preocupa ceva foarte tare. Deci are vreo legatura fi-mea cu asta?

Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Oani
Apropo de auz, eu cred ca e de vina varsta. Sara mea e complet surda uneori. Zic de 2-3 ori, ridic tonul si nimic, mai si intreaba smechereste, mami ai zis ceva? Si cand ii zic ceva in soapta cuiva in ideea sa nu auda caprita, imediat vine si zice exact ce am spus eu. De ex il intrebam pe tati, la ureche, daca sa ii iau si ei ceva cand am trecut pe langa raionul de jucarii dintr-un supermarket. Normal ca a inceput caprita sa strige: Daaaaa, vreau si eu ceva!!!!!
Acum nu zic sa nu mergi la dr dar nici nu te ingrijora prea tare ca toti fac la fel, aud selectiv....

Mamica de caprita si shtrumf
AMR 4 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Oani, sa nu intelegi gresit ce zic fetele, eu am o prietena cu bebe mai mic ca al meu care n-a fost vazut de doctor desi a fost la vaccinuri. De ce? Doctorita nu se ridica de la birou, ea il dezbraca, asistenta il inteapa, ura si la gara!Cum zici si tu, daca mama zice ca e bine... e bine. Dar... Doctorita mea noteaza in 4 locuri seria vaccinurilor facute, in doua locuri toate masuratorile si ce mai face ea pe acolo si o cred cand se plange de birocratie si de redundanta. Dar isi face timp sa il asculte, sa il chinuie putin cu gimnastica sa vada ea daca se misca bine... nu stiu ce sa zic, daca e ea mai catolica decat papa sau daca asa trebuie... dar eu sa ma duc la un medic care sa nu se apropie de copil la mai putin de doi metri as zice ca nu e ok..

Micky, am avut si eu depresia asta cu desperate housewife (sa nu se supere Alexutzzza dar am hotarat sa vad partea plina: cine poate sa fie o companie mai placuta decat fi-miu care chiuie ca un om beat si care rade cu gingiile stirbe la mine?
Pupa-l pe Kiti si fa-l sa rada si o sa treaca toate!

Mandruta, trebuie sa intrebe doctorul. Bine ar fi daca ar putea sa-si gaseasca medicul de familie sau ala la care are istoria, ca se pot gasi mai multe chestii uitate pe acolo.
Eu aveam multi colegi in facultate care inainte de examenele grele erau plini de bube si ziceau ca sunt de la ficat. Dupa examen treceau ca prin farmec. Stresul e o chestie care nu prea iese la analizele obisnuite .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristies

Ayanna, reteta era de la Mandruta, uite-o aici

_
Povestea unei .
Cresc


Saru'mana!

Daria

Mergi la inceput