Dovlecei frumosi de sept-oct 2009 *164*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Revin,pe fuga.

Eu va zic pe sleau.Degeaba va chinuiti cu olita .Io nu stiu copil din clubul celalalt care sa fi facut la olita asa de mic.
Ei da,si eu am pus-o pe Erika de la 8 luni.Si mare mi-a fost mandria cand a reusit sa faca kk,pipi...dar n-a tinut mult bucuria caci a renuntat imediat dupa,la cateva zile,n-a mai vrut deloc.Si atunci am lasat-o balta,am lasat copilul in ritmul lui.
Zic din experienta,la varsta asta e mult,mult prea devreme...e un chin in plus fata de mamica si fata de bb.Deabia dupa 18 luni constientizeaza si isi poate controla vezica urinara.Erika a renuntat la scutec tarziu,dupa 2 ani,dar a facut-o cand a fost ea pregatita si direct la toaleta.
sunt amandoua in bratele mele,scriu cu degetele de la picioare
In concluzie,stiu ca rxista dorinta de-al invata sa faca la olita.Dar inca nu este pregatit pentru o astfel de reusita din punct de vedere emotional si psihomotor.

Si lali,iti da cu olita in cap si o sa se duca la toaleta(inainte ca Erika sa mearga la toaleta,cand ii propuneam sa "producem" ceva pe olita,fugea dupa pampers)

Am de calcat un teanc de rufe,helppp.
Mai revin daca ma lasa....




"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)

fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui SabinaY.

Revin,pe fuga.

Eu va zic pe sleau.Degeaba va chinuiti cu olita .Io nu stiu copil din clubul celalalt care sa fi facut la olita asa de mic.
Ei da,si eu am pus-o pe Erika de la 8 luni.Si mare mi-a fost mandria cand a reusit sa faca kk,pipi...dar n-a tinut mult bucuria caci a renuntat imediat dupa,la cateva zile,n-a mai vrut deloc.Si atunci am lasat-o balta,am lasat copilul in ritmul lui.
Zic din experienta,la varsta asta e mult,mult prea devreme...e un chin in plus fata de mamica si fata de bb.Deabia dupa 18 luni constientizeaza si isi poate controla vezica urinara.Erika a renuntat la scutec tarziu,dupa 2 ani,dar a facut-o cand a fost ea pregatita si direct la toaleta.
sunt amandoua in bratele mele,scriu cu degetele de la picioare
In concluzie,stiu ca rxista dorinta de-al invata sa faca la olita.Dar inca nu este pregatit pentru o astfel de reusita din punct de vedere emotional si psihomotor.

Si lali,iti da cu olita in cap si o sa se duca la toaleta(inainte ca Erika sa mearga la toaleta,cand ii propuneam sa "producem" ceva pe olita,fugea dupa pampers)

Am de calcat un teanc de rufe,helppp.
Mai revin daca ma lasa....




"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)

fosta devylla



ca nu isi controleaza sfincterele pana la 18 luni este testat medical, ca unii copii resping olita din start e si asta observabil cu ochiul liber dar uite ca sunt unii care fac la olita fara nici cea mai vaga urma de scandal. nu e nici un chin din partea lor si nici a mamelor. pur si simplu se simt in largul lor pe olita si fac ce trebuie sa faca... si de cateva luni bune



Ioana mama lui Carol Ioan , fotografii Trazbātii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

raluk ce m-a emotionat postul tau si al Luciei la fel



Ioana mama lui Carol Ioan , fotografii Trazbātii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Ioana uite asta e minunat.Foarte frumos,ce pot spune!Sa o tina tot asa





"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)

fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui SabinaY.

Ioana uite asta e minunat.Foarte frumos,ce pot spune!Sa o tina tot asa







"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)

fosta devylla




sa speram

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

buna dimineata,

ce-mi place unde m-am nimerit.

Raluk mami tot imi aduc aminte peste zi ca nu ti-am raspuns la ultmul mesaj pe yahoo offline. mea culpa...a fost cam nebunie in ultima vreme. dar raspund...promit...chiar dk mai greu. mi-a plauct mult postul tau, nu pentru ca m-am regasit acolo , ci pentru ca ma bucur sa citesc cate lucruri minunate fac fetele de aici. Cred ca aproape fiecare dintre noi poate sa povesteasca despre lucruri de genul asta....eu una sigur, pot...si acum ma simt asa cumva...cu fluturi in stomac de cat de impresionata am fost cand mi-ati dat mesaje si PM cand a vrut sa-i faca anestezie si biopsie lui Aidan. Si chiar daca nu apuc sa va mai citesc asa mult (acum am raspunsuri pentru 2 capitole in urma dar nu mai sunt actuale), ma gandesc la voi si ma bucur sa va mai si aud pe unele dintre voi.

si acum sa va pup pe toate si sa va salut pe toate. croco imi pare bine sa te citesc. Nu te supara ca Ama nu are dinti...vor veni si aia.

Andra inca o data la multi ani pt ieri.

nela pup fetele. am vazut clipurile pe youtube. sunt inca in urma cu pozele, dar ma bucur sa vad o Ana asa de razacioasa si fericita.
dana cum e Ana?
Irina super bebelul tau.

Alex Zeina la masa e bestiala.
uka sa mai zic? imi place de tine ca ai avertisment, iar Carina...e o bombonica. pozele cu blana sunt absolut superbe.
luci dupa cum ti-am spus...am plans la postul cu gradi.

va mutumesc pentru retetele delicioase din ultimele capitole. recunosc, eram intr-o mare pana de idei si il simteam pe fiu-meu usor iritat cand vede tot legume aburite si carne fiarta.

dupa cum am scris is pe facebook...a spus mama acum 2 zile. stateam la masa cu el in brate si s-a uitat la mine, m-a mangaiat pe fata si a zis de 2 ori mama. am inceput sa plang...evident...a fost super. acum zice cand e suparat...mai ales cand il chinui cu fructele sau in general, cu masa. nu stiu ce are...dar o pun pe seama dintilor...ca parca da sa-i apara unul sus. Imi fac o mie de draci si de frustrari...dar sper ca o sa-i treaca.
am fost la control joi si avea 8.66kg si 71cm. nu a stat o clipa. incerca sa-l masoare si el se intoarcea cu fundu'n sus si incerca sa mearga in maini. cat e treaz socate untu'din mine. si de dormit, doarme prost rau. e plin de vanatai, pentru ca se catara peste tot si cade si nu stie sa se si aseze. si se apuca de bocit cu mainile prinse de calorifer sau de biblioteca si tipa mamamamam.

am pus pe blog filmuletul de la leagane.

ma duc sa fac un dus cat doarme. sper sa revin. azi aveam plan de picnic, dar e innourat.

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.bebestepz.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

voiam sa mai zic de olita...eu l-am pus pe Aidan la 8 luni. primele 2 dati a plans si nu a vrut sa stea. nu l-am fortat. dar am grija mereu sa-i dau o jucarie la picioare, sa-i distrag atentia cu ceva. si stateam si in fata lui si-i ziceam ceva sau ii incatam. acum sta singur. face pisu sau kk...dupa cum se nimereste la prima ora. am sa incerc sa-l pun mai des...dar important e ca nu imi rezista. a acceptat-o ca pe ceva normal.

stiu ca vorbeati despre a-i da sau nu carne copilui....imi aduc aminte ca am citit undeva...bia ma poate corecta daca gresesc...ca B12 nu se gaseste decat in proteina animala si ca la copii crescuti vegan se da un supliment de vitamine. Incerc sa gasesc cartea, dar parca asa imi aduc aminte. Si tot citisem ca fierul din legume nu se absoarbe in proportie la fel de mare precum cel din ficat, de exemplu. Dar sunt convinsa ca totul e ok daca parintii au grija ce mananca copilul vegetarian.

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.bebestepz.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Cam bine zis, Ralukule .
Eu nu comentez atitudinea Dacianei, pentru ca nu o inteleg. Zic de cea legata de noi, nu de cea legata de bebe . Am observat ca eu cand nu sunt de acord cu ceva tind sa jignesc, voi lucra la defectul asta
Pot sa spun doar ca ma bucur ca sunt printre voi si ca faceti parte din viata mea. Si ca din virtual, devine de multe ori real. De exemplu, azi voi avea o mare portie de real cu niste grei. Daaaar, detaliile dupa, ce, numai Raluk sa fie secretoasa ?
Desi cine a urmarit cat de cat stie ce zic aici..phiu, marea secretoasa
Va pup, duminica frumoasa si insorita pe alocuri!

C a r i n a
Nihil Sine Deo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

sabyna inteleg ce spui de olita...dar imi aduc aminte ca citisem in Dr. Spock despre treaba cu olita, ceva de gen: copilul dupa 18 luni are control, dar asta nu inseamna ca antrenamentul nu poate incepe mai devreme. eu cred ca e chestiune de relfex, ca si la catelul lui Pavlov. Si cred ca la 7-8 luni au tendinta de a se impotrivi mult mai putin decat la 1 an jumate. Am o gramada de exemple de copilasi care la 2 ani nu vor sa faca la olita. vorbeam ieri cu o prietena. are fata 2 ani si 3 luni si se chinuie enorm. nu vrea si pace la olita...chiar a prins aversiune de olita. Si imi spunea tot asa, ca a renunat la 8 luni pentru ca a pus-o o data si a plans si nu a mai incercat. Aidan nu constientizeaza poate mereu ca olita canta cand el face pipi, dar sunt multumita ca nu se impotriveste cand il asez acolo.

Pe de alta parte m-am ingrozit sa aflu si de cazuri extreme...gen un copil sub un an de zile urzicat de parinti ca sa stea pe olita. e faza reala, desi mai veche.

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.bebestepz.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Buna dimineata si de la noi

o placere sa citesc atatea "superficialitati" la voi. ca intotdeauna. va pup tare pe toate si toti dovleceii . si pe Matei sarbatoritul de astazi


ps Manga ai un pm preistoric necitit

Monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput