Dovlecei frumosi de sept-oct 2009 *164*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Am ramas singurik?

fericita de ALEX 22.09.09
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148726

http://community.webshots.com/album/570763181pdonnI?start=72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Bine atunci merg si eu la culcare..noapte buna

fericita de ALEX 22.09.09


Povestea Licuriciului

Alexutz webshots

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

noaptea buna fetele!

alex, pustoaico, arati super!

raluk asta da surpriza nemaipomenita!

Fetelor eu am citit aici urmatoarele referitor la:


    iritabilitatea lor (si Ama face la fel, tipa e nervoasa, face podul) : isi fac aparitia primele semne de indepedenta, crizele de afect si incapatanarea sunt o parte previzibila a efoturilor de invatare;trebuie sa puna la incercare limitele stabilite de parinti pentru a le intelege regulile si pentru a-si putea stapani propriul comportament!


    trezirile des si mersul prin pat. Inainte acestui moment culminant al mersului, intreaga sa energie, atat ziua cat si noaptea este absorbita in vederea realizarii acestei achizitii.faptul de a vedea pe cineva care merge il poate face sa tipe, ori de cate ori unul din parinti se departeaza plange de frustrare, noaptea frustrarea revine la fiecare ciclu se somn superficial. copilul de aceasta varsta petrece mai mult in somn superficial decat in somn profund proababil pentru a putea creierul sa organizeze memoria miscarilor pe care trebuie sa le coordoneze cand se pregateste de mers. Toate activitatile de peste zi se transforma in lupte cu tipete!


Ama nu are nici urma de dinti, are in schimb toate aceste "simptome"!
Poate asa se explica "activitatea nocturna" a Mariei, si a lui Brucu...

Va pup cu drag! Zi faina maine si vreme buna, oriunde v-ati afla!

, de Amilici Crocodilibici
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

asta DA post Croco, mai zic si eu. sa citeasca si ochiul meu ceva interesant ca in ultima vreme parca m-am prostit de tot.
Te pup dulce si poate o mai vedeem si noi pe creata Amilici.

Si tu zici ca atunci cand vrea David sa faca podu', nervos fiind, eu sa incerc sa il invat lumanarea . Poate il conving sa fie calm, pacifist si tolerant ca mama lui

Mi-a fost dor de tine, mai hai pe la noi. Ce face sotu ?

Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Buna seara nu pot sa zic,buna dimineata inca nu asa ca va zic buna noapte,da nu dorm,am ajuns un pic mai devreme de la nunta unde a fost fain pentru cine vroia sa dantuiasca si plictisitor pentru mine ca am stat pe scaun pana cand a inceput un fluturoi aduca ditamai fluturele sa ma bantuie si m-am ridicat si am plecat ca sa nu ma fac de ras incepand sa urlu ca e fluturele prin preajma mea.
RALUK super surpriza si felicitari pentru intalneala,frumos gestul Mihaelei
ELLE ma bucur ca sunt semne de mai bine
CLAUCIA foarte frumos unde ai povestit ca ati fost,inca odata sa va fie de bine vacanta
SABINA ma bucur ca am citit vesti despre voi,ma bucur ca fetele sunt bine si ca tu te-ai simtit bine cu tati
ALEX bravo si voua pentru ieseala
Atat am retinut ca sunt obosita dar am zis sa recuperez ce-ati scris cat fumez o tigare si acum ma bag la somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata , cafea ?
Asta asaaa,ca avans pentru cafeaua data de Alex .
Raluk ma bucur tare ca v-ati intalnit ,si sa stii ca pentru mine ar avea mai mare aloare intalnirea cu mamicile de pe forumul nostru decat cu vre-o vedeta plictisita de atatia oameni care sa ii idolatrizeze.Sunteti doua frumoase,iar copilasii ce sa mai zic ?
Lullaby
Uka data viitoare o sa iti fie mai usor pentru ca stii ca nu plange ,si o sa dai o lacrima mai putin .
Crissbebe,Ellenuta ma bucur sa aud vesti de vine de la voi,poate nu or sa mai revina la vechile obiceiuri .
Alex sa va fie de bine ieseala .
Crissbebe referitor la olita,eu l-am pus la inceput imbracat,ca pe scaunel,ne-am jucat amandoi... stateam eu in fund,olita intre picioarele mele,si ne jucam amandoi,ca sa nu se simta exilat pe ceva necunoscut.Multa lume mi-a recomandat sa il pun pe olita dupa un an jumatate-catre doi...dar daca il pun atunci mai sta el pe olita? Nu-mi da cu olita in cap si isi pune singur pampers
? Eu am zis ca mai bine il invat de micut,si nu l-am pus cand am avut chef,ci cand l-am vazut ca se pregateste de kk.Vad ca merge,ca de cele mai multe ori,chiar daca nu da semne ca ar vrea sa faca,il pun imediat dupa papa de solide,sau dimineata dupa bibele de lapte,si face imediat.Filmuletele eu le incarc pe youtube,nu m-am chinuit sa invat sa le pun pe picasa .Madalina parca stie si a mai invatat pe cineva,parca is la Uka am vazut filmulete pe picasa.
Croco ,foarte interesant ce ne-ai zis. Asa inteleg mai ales cele care spun ca sunt alintati copiii lor daca plang la plecarea lor din camera,care plang noaptea sau ii gasesc pe jos.
O duminica placuta va doresc.


Lali,mami+ Paul-Iuliansi+ Vali,tatiin devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!
Noi trei...un inceput de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



neata

multam de cafeluta!!!!

alex super super iti sta!!! imi place tare mult, te prinde culoarea!

mada l-am vazut in pozute pe motatul iri .. e un dulce cum face al nanic in leganus .. pupam baiatul!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

buna dimineata

Eu l-am pus pe olita la fix 7 luni dar Carol a stat. el este si hiper curios din fire asa ca era o chestie noua si total interesanta. am inceput sa-l pun imediat cum dadea semne de kk si acuma facem aproape numai la olita. nu cere ”mami, da-mi olita ” dar s-a obisnuit cu ea.



Ioana mama lui Carol Ioan , fotografii Trazbâtii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Uka in primul rand vreau sa spun ca da, e tare frumos cat suntem de apropiate aici pe forum si chiar voiam si eu sa spun ceva, daca ne mai citeste Daciana. Nu consider ca suntem superficiale aici pe forum si ca ne felicitam doar.

Vreau sa dau un citat din blogul meu din postarea din 30 iunie:

"Ieri mi-au venit prin curier doua produse homeopate/naturiste de dinti, de la o draga prietena constanteanca, tiza mea :x. Am dat prea multe detalii? :P

Mai deci eu sunt inca in soc de cat de apropiate suntem noi, niste femei care ne-am cunoscut numai pe net. Imediat se implineste anul de cand au inceput sa se nasca "dovleceii" la odiseea noastra. Si imi amintesc cat suflet puneam acolo toate la fiecare nastere. Si cum ne sunam! Eu inca sunt in soc, da intr-un soc euforic, cum fetele astea dupa ce nasteau ma sunau pe mine (sau pe alte fete dragi) uneori chiar de pe masa, cum le cosea doctorul, sa imi spuna ca au nascut, sa le transmit la fete! O relatie minunata si niste clipe greu de descris!

In plus, dupa ce am nascut, am avut niste ingeri de fete care au facut orice sa ma ajute. Raluca U ma suna sa ma consilieze cu alaptatul (ma suna ea, din proprie initiativa), Raluca P si acuma daca nu ma "vede" o perioada imi trimite sms, sau daca are ceva sfaturi, la fel, ma abordeaza. Dana clujeanca mea draga mi-a trimis colief, cand plangea puiul de numa, primit de ea din Franta. A si platit curierul! Si ma suna si ea de numa. Apoi Delia, cand a aflat prin cate trece puiul mic cand au inceput sa-i dea dintii, mi-a cumparat Camilia si mi-a trimis din Canada! Si nu a acceptat transferuri bancare, a zis ca sunt prea mari comisioanele! A zis ca daca vreau neaparat sa ii platesc, sa donez in locul ei pentru drama din Haiti, care era atunci in toi. Si acum, cand a vazut prin ce chinuri trecem, Uka mea draga mi-a trimis si ea, tot cu efortul ei si cu plata ei, prin curier, niste homeopate/naturiste ce nu se gasesc la noi.

Eu nu reusesc sa inteleg cum pot fi fetele astea asa de altruiste si sufletiste cu o persoana pe care nici nu au cunoscut-o in particular! Cu Dana m-am intalnit, dar dupa momentul de generozitate.

Sper sa nu se supere ca le-am amintit aici, dar oricum sunt toata ziua in gandurile mele si in rugaciunile mele, trebuia sa ma mir putin si aici de bunatatea lor! Va multumesc din suflet! Nu reusesc sa-mi gasesc cuvintele potrivite care sa exprime ce simt."

In plus, as putea aminti multe fete, dar mi-e foarte teama sa nu cumva sa uit pe cineva important, nu din rea-vointa. Uite, cand a racit prima data Alex, m-a abordat Lili pe mess si mi-a dat multe sfaturi si m-a incurajat enorm. Si Raducu ei era racit de cateva zile, dar asta nu a oprit-o sa stea pe langa calculator sa fie pe faza cand mai apaream eu pe mess cu intrebari!

Maria s-a oferit de multe ori sa-mi cumpere din UK chestii ce nu se gasesc la noi si sa mi le trimita. In plus, de cate ori a fost la medic si la analize mi-a spus tot tot tot ce a sfatuit-o medicul, stiind ca se aplica si la mine.

Mihaela se intoarce in Japonia luni si ea toata ziua de sambata si-a sacrificat-o pe drum sa vina sa ne vedem! In plus, voia sa-i aduca ceva lui Alex din Japonia si a uitat la Sibiu. Mi-a trimis sms ca va pune la posta din aeroport luni! Asta e stresul ei de luni!!!

Uite ca mi-am mai amintit ceva de o fata pe care nu o cunoasteti, care are bebe la noi la odisee: rodicamaries. Stiind ca e din BM si a nascut la euromedica, i-am trimis un pm s-o intreb cum a fost. Chiar daca nascuse de curand si mai avea un nazdravan acasa, si-a luat vreo 2 ore din timp si am povestit pe mess, cu toate detaliile posibile. Si chiar daca nu ma cunostea, mi-a trimis poze si mi-a dat numarul ei de telefon, cu rugamintea s-o sun daca am probleme, ca stie acolo lumea!

Si cate imi mai amintesc si nelegate de mine: monique si-a oferit beibicucul, Iulika si techila s-au intalnit hat departe, techila tine la ea intalniri de gratare si cresa de multe ori, Aida i-a cumparat nu stiu ce material la techila, Luci a trimis din Anglia la fete multe chestii ce nu se gasesc aici, Andre la fel s-a oferit sa trimita din Italia!

Si sfaturi, cate mii de sfaturi, si cat timp si-au pierdut fetele sa scrie una alta, chiar sa se filmeze aratandu-ne una alta! Si sa nu mai spun de chefurile noastre de noapte, care imi ridicau moralul si ma umpleau de bunadispozitie!

Intr-adevar, poate eu pot fi privita ca fiind superficiala, ca nu am facut nimic pentru nimeni . Dar grupul nostru per total sa fie considerat asa nu mi se pare normal.

Si acuma sa spuna cineva ca suntem superficiale doar pentru ca nu vrem sa ne certam si sa ne luam la harta(!) si afirma ca suntem doar niste fete care ne felicitam pentru una alta... nici nu stiu ce sa zic, doar ca imi e mila, ca inseamna ca nu traieste fericirea pe care o traim noi! Si inseamna ca nu are inca un motiv de a-si umple sufletul de bucurie, pe langa minunea mica de langa noi, si sotul iubitor si familia armonioasa din jur si prietenii de langa noi...

revin mai tarziu cu una alta, ca ai mei toti (mami, tati, frate, sot) sunt afara, gatesc, si mai si tin copilu , deci sunt cam nesimtita


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:



ASA E Raluca esti o fata exceptionala.
Mai adaug si eu la lista pe Santorini care mi-a trimis cateva cremute pt David cand avea petele care nu-i treceau.

Eu va iubesc foarte mult chiar daca de multe ori poate par superficiala cu atatea glume si glumite.


Lucia, mami de David 13 Septembrie 2009

Mergi la inceput