Dovlecei frumosi de sept-oct 2009 *164*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl

sabyna inteleg ce spui de olita...dar imi aduc aminte ca citisem in Dr. Spock despre treaba cu olita, ceva de gen: copilul dupa 18 luni are control, dar asta nu inseamna ca antrenamentul nu poate incepe mai devreme. eu cred ca e chestiune de relfex, ca si la catelul lui Pavlov. Si cred ca la 7-8 luni au tendinta de a se impotrivi mult mai putin decat la 1 an jumate. Am o gramada de exemple de copilasi care la 2 ani nu vor sa faca la olita. vorbeam ieri cu o prietena. are fata 2 ani si 3 luni si se chinuie enorm. nu vrea si pace la olita...chiar a prins aversiune de olita. Si imi spunea tot asa, ca a renunat la 8 luni pentru ca a pus-o o data si a plans si nu a mai incercat. Aidan nu constientizeaza poate mereu ca olita canta cand el face pipi, dar sunt multumita ca nu se impotriveste cand il asez acolo.

Pe de alta parte m-am ingrozit sa aflu si de cazuri extreme...gen un copil sub un an de zile urzicat de parinti ca sa stea pe olita. e faza reala, desi mai veche.

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.bebestepz.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume


Da,exercitiul este foarte bun.Eu chiar de Erika nu vroia sa vada olita in fata ochilorIncercam de cateva ori pe saptamana,uneori mai statea,alteori fugea mancand pamantul.Dupa 1.5 ani am incercat si la wc,si facea primele dati,ca apoi sa nu mai vrea.O lasam fara scutec si uneori imi spunea,alteori facea unde apuca.Dar in cazul nostru,pana cand ea nu a fost pregatita emotional,e un copil extrem de incapatanat,nu a renuntat la scutec.S-a intamplat asa dintr-o data,era fara scutec si a dus mana la burtica(deci detinea deja controlul) si am dus-o la toaleta.De atunci ea face la wc,inclusiv noaptea.
Operatiunea olita mi s-a parut una din cele mai grele operatiuni.Or sa urmeze:operatiunea renuntat bibe,baut din cana,si muuulte altele
Sunt inca in grupul de mamici de la scutece,copilasi care inca mai folosesc pampers.De aceea eu nu spun ca exercitiu nu este un lucru bun,ba din contra,e foarte bine.Insa vreau sa linistesc mamicile care se agita ceva in plus daca bb nu sta pe olita.:)Asta cu olita e munca multa si trebuie foarte multa perseverenta.

Faza cu copilul urzicat...no comment,asta e horror.




"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)

fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabinaY. spune:

Raluca ai scris foarte frumos!
Eu n-am apucat sa citesc despre ce este vorba in semi-polemica asta.Deci,nu comentez,dar mesajul tau a fost deosebit de frumos.Tu esti o persoana frumoasa sufleteste.




"Bataia este rupta din rai...dar nici nu foloseste la nimic"
"Palmele nu sunt argumente tari,ba mai mult,nu rezolva nimic."

Jurnal de "mogalnete"
Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y.mami de www.desprecopii.com/info.asp?id=1269" target="_blank">Erika Ilaria(31 august 2007) si Lisa Maria(23 iulie 2009)

fosta devylla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

ola,
raluk, tare fremos ai scris maica....ma faci sa vreau sa zic....
vreau sa zic si eu...pardon...vreau sa multumesc fetelor minunate si vreau sa stie ca-s minunate...
iulika mi-a dat o zi din viata ei si a bubului si m-a plimbat prin locuri minunate si mi-a trimis de la mama dracu din suedia lucruri pt puisori
uka mi-a trimis razatoare mai....si s-a chinuit si a ambalat-o frumos sa nu se sparga...
aida mi-a trimis material cu porci ca sa fac lenjerie la cupii
madamele care au venit la gratare mi-au adus flori si au adus diverse fraiericilor mei
fragutza mi-a spalat vasele si m-a invatat sa cumpar patuturi eftine la pui
luto mi-a trimis jucarii pentru cupii si altele minunate...
kiki mi-a dat placinta cu varza
coana hepilica mi-a imprumutat semanatoare si tavalug pentru gazon...si ne-a adus vin d-ala de bei cu butoiul de cat de bun e
madama alex ma sfatuieste cu javrele si ma duce sa ma tund

plus toate celelalte care nu se pot cuantifica: petreceri, poze, sfaturi, apreciari, incurajari

e frumoasa viata pe forum

astea sunt doar putine...sigur am si uitat si o sa ma zgarii pe fata cand imi aduc aminte...
iar diminetile la cafea cu cate o duduie pe mess....incurajari...barfe....d-astea magnifice...nepretuite!!!

hai va pup


Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia
nasterea a doua putze

Noi suntem doi frati, în casa * * * * * * *Mama noastra ne vorbeste
Si nu ne certam deloc,
* * * * * * * * * * Si ne mangaie duios,
Si suntem tacuti la masa,
* * * * * * * * * Iara seara ne citeste
Si cuminti în orice loc.
* * * * * * * * * * Ori ne spune-un basm frumos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

si mai voiam sa zic...asta cu jucaria la picioare am copiat-o de la iubita de Sonia de adinus care m-a inspirat cu bila ei luminoasa pe care o dribla intr-un filmulet.


MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009

www.bebestepz.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Dupa ce m-am prapadit de ras la postarea techilei mi-am dat seama ca ma pot zgaria pe fata ca am uitat pe cineva foarte important!

Inainte de a naste, prin octombrie, monis s-a ocupat de calculul indemnizatiei mele, ca mie mi se parea prea mic. Si legi peste legi, si a intrat pe softu de la servici sa bage acolo zeci de cifraraie sa calculeze, si si-a deranjat cunostinte sa ne sfatuiasca cum sa facem, si mi-a dictat si cererea catre cei de la mine de la servici si catre CAS. Toate astea in zile intregi pe mess, ea se lupta sa mi se faca dreptate, chiar daca, burtoasa ca mine, sigur avea ea alt stres. Si mi-a si explicat ca la prosti legile si cum sa-mi sustin drepturile. Pana la urma nu s-a ajuns la CAS, ci si-au dat seama ca aia de la firma de soft gresisera softu (informaticienii astia ). Dar no, ce sa zic, io era sa primesc 6 milioane in prenatal, cand toata lumea are mult, ca e 85% din brut .

Asa ca Monis

Io v-am zis ca sigur uit pe cineva. Si acum sunt sigura ca uit. Trimit asta, sa vad, ca mai vreau sa scriu doua mesaje, sa vad daca apuc ca se fatzaie somnoriciul.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Si mi-am dat seama ca forumul dc in general, si grupul nostru in special, m-a invatat sa-mi cresc si sa-mi iubesc puiul. Poate ca suna pompos. Pentru ca de fapt eu stiam cum sa-mi iubesc puiul, intuitia imi spunea cum trebuie sa-l iubesc neconditionat.

Dar aveam in jur zeci de "binevoitori" care incepeau cu:
-"doarme toata noaptea?" (altfel e prost/nu e copilul perfect/nu-i ajunge laptele/va fi un ratat in viata/etc)
-"de la 2 luni sa incepi cu suc de mar si portocale"
-"laptele de la tzitzi nu are cum sa fie bun pentru un copil (!), e mult mai bun pentru el formula, ca stii ca are in ea tot ce trebuie pentru un bebe"
-"copilul trebuie pus de la inceput sa doarma in patut, cel mai bine intr-o camera separata, altfel se invata cu parintii"
-"daca plange nu e voie sa mergi sa-l iei in brate, ca se invata cu asta!" (adica se invata ca se pot baza pe mama lor cand au nevoie (!) si mai invata ce e dragostea si generozitatea, bat-o vina!)

si altele de genul asta...

Normal ca ma simteam alien intre astfel de oameni, cum adica sa-mi las eu puiul sa planga, ca lasa ca dupa vreo saptamana se invata sa se consoleze singur si nu mai plange!

Si nu aveam destula incredere in mine incat sa imi dau seama ca ceea ce simt e ok, din moment ce atatia vecini si atatea cunostinte si asa zisi prieteni veneau cu "judecati" din astea, si te faceau sa te simti de nimic.

Dar citind si aici la noi si in restul forumului mi-am dat seama ca ceea ce simt e ok, si ca il pot iubi si dragosti pe pui cum imi vine! Culmea!

Si imi amintesc cum imi spunea lumea ca daca a ajuns puiul sa doarma cu noi in pat relatia noastra e pe duca. Ei bine, niciodata eu cu Relu nu ne-am iubit mai mult decat acum! Stam cu puiul intre noi, si la orice miscare a lui, la orice sunet, sau dimineata cand se trezeste si spune "mama", "tata" si vine peste noi si ne dragosteste, noi doi ne uitam unul la altul, ne uitam la minunea dintre noi, iar apoi unul la altul, si nu e nevoie de cuvinte sa ne exprimam dragostea imensa ce s-a infiripat intre noi. Si asta mai ales de cand facem cu puiul cum ne duce pe noi capul si inima, ignorand lumea din jur! De cand stim ca daca plange inseamna ca ceva nu-i place si e modul lui de a se exprima, nu face asta doar ca sa ne terorizeze pe noi. Vedem ca e minunea noastra pe pamantul asta si e singurul lucru bun pe care l-am facut impreuna.

Na, ca m-am pierdut in detalii si nu se mai vede ideea de ansamblu, no, ce sa fac, ca nu-s scriitoare de felu meu . Am vrut doar sa spun ca pana si la asa ceva m-a ajutat forumul asta, deci chiar nu cred ca se poate spune ca e superficial.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Elle ma bucur ca incep sa se arate semne bune

Croco super super ce ne-ai citit din carte! Deci totul e normal!

Luci cum am zis si eu, glumele au rostul lor, si de multe ori m-au umplut de energie!

Maria . Cu vitamina B12 probleme au numai veganii, dar nu cred ca e cazul la noi pe forum. Bia le da lactate si oua la pui. Laptele crud si ouale sunt o sursa excelenta de B12. Cu fierul, daca mesele cu vegetale bogate in fier (susanul, fasoliferele, spanacul au mai mult fier decat carnea) sunt acompaniate de un aliment bogat in vitamina C (deci o leguma cruda sau suc de lamaie, etc) fierul se absoarbe la fel de bine ca cel din carne/ficat. Deci cum ai zis si tu, trebuie doar avut putina grija.

Uka abia astept pozele de azi! Eu suspectez o intalnire cu techilosii si/sau cu Dragoselul. O zi frumoasa!

Sabina

techila


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Raluk foarte frumos povestesti tu mami aici...dar sa stii ca noi "celelalte" nu stim ce prietenii s-au legat intre voi si cum va ajutati voi una pe alta ptr ca nu veniti sa spuneti pe forum "am ajutat-o pe x sau pe y" ceea ce mi se pare normal...daca ajuti un om la nevoie nu trebuie sub nici o forma sa te lauzi...
Foarte bine ca va ajutati si ca s-au infiripat prietenii intre voi...un lucru foarte frumos ce nu-l intalnesti foarte des....
Eu v-am zis ca sunteti deosebite dar nu m-a crezut nimeni...

fericita de ALEX 22.09.09


Povestea Licuriciului

Alexutz webshots

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_uka spune:

Citat:
citat din mesajul lui techila
uka mi-a trimis razatoare mai....si s-a chinuit si a ambalat-o frumos sa nu se sparga...


Oare imi mai iau un advertisment daca incep sa va explic cat de inteligenta am fost eu cand am impachetat razatoarea de sticla doar intr-o punga de carton? Si cum mi-am imaginat eu ca chiar o sa le pese lu' curierii lu peste ca eu am scris fragil pe colet? Sunt desteapta, stiam...daa..

C a r i n a
Nihil Sine Deo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Neata gagicas!!!

Doamne ce frumos s-au "incins" acum spiritele. Imi place de nu mai pot. Si chiar daca am o stare de kko nu ma pot abtine sa nu fac si eu destainuiri de taina.
Ralukule da' eu n-am facut nik interesant, pe cuvant!

Eu am cunoscut aici o gramada de mamici sufletiste, si chiar daca aveam impresia ca m-as pricepe ce sa fac cu copilul meu...am constientizat ca de fapt este loc sa mai invat o multime de lucruri noi.
Ii multumesc Biei care ma suporta si nu-mi inchide telefonul chiar daca este intr-un moment intim cu Mosorelul sau chiar daca ii rapesc minute bune din timpul ei pretios si o zapacesc cu prostioare in timp ce era are lucruri importante de facut.
Tot de la o fata de-aici am invatat ca inca mai exista carti postale si mi-am lipit-o pe perete ca sa-mi amintesc tot timpul de marinimia ei...iar eu ca o tuta am pierdut adresa ei pe undeva si nu-i pot trimite nici macar o punga de pufuleti acum cand ar avea atat nevoie de ei!!
Aici am invatat sa trec peste dureri si sa impartasesc bucuriile mici.
Aici am aflat ca de oboseala pot sa jignesc persoane dragi mie si apoi sa stau si sa ma gandesc ca nu-s atat de grozava si ca ar fi cazul uneori sa-mi fac introspectii personale Sabina
Aici imi beau cafeaua dimineata si daca nu apare Alex trepidez si parca ceva lipseste din atmosfera!
Aici am cunoscut oameni minunati!!!!!!!
Aici am plans cand am citit despre copii bolnaviori, am ras atunci cand situatia o impunea.
Si...eu sunt aia care nu-s "intalnita" cu nimeni, din pacate. Mi-am lansat invitatii la "consateanca" si...aici am invatat ca 3-4 km sunt mai multi decat mii de km.

Scuze, eu ar trebui sa nominalizez fiecare fata in parte ca fiecare a contribuit cu ceva la starea mea actuala.

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput