Retete de TORTURI

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iny84 spune:

Sunt in cautarea unei retete pentru un tort amarena dar nu am gasit mare lucru. Am gasit ceva intr-o reteta dar nu mare lucru. Am inteles ca se pune blat de ciocolata insiropat, la care se adauga o crema de ciocolata speciala, cirese amare intregi, coacaze, felii subtiri de kiwi si capsuni. Cam multe..
A mai facut cineva tort amarena?
www.agapitos.ro/products.php?prodID=33" target="_blank">http://www.agapitos.ro/products.php?prodID=33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Citat:
Iny84 Publicat la - 04/02/2011 : 11:37:08
--------------------------------------------------------------------------------
Sunt in cautarea unei retete pentru un tort amarena dar nu am gasit mare lucru. Am gasit ceva intr-o reteta dar nu mare lucru. Am inteles ca se pune blat de ciocolata insiropat, la care se adauga o crema de ciocolata speciala, cirese amare intregi, coacaze, felii subtiri de kiwi si capsuni. Cam multe..
A mai facut cineva tort amarena?


Cea mai apropiata reteta de cea dorita de tine mi se pare aceasta, nu am incercat-o, tocmai ce am gasit-o, dar sper sa fie buna:

-Pentru blat:
• 15 grame de rom alb
• 140 de grame de apa
• 45 de grame de ulei de orez
• un varf de cutit de sare
• 1 / 4 betisor de vanilie
• 125 g zahar
• 20 de grame de faina de migdale (se amesteca faina cu cateva migdale in blender)
• 140 de grame de faina 00
• 25 g cacao pudra
• 8 grame de praf de copt

-Pentru umplutura:
• 60 g migdale
• 60 g zahar
• 1 / 4 betisor de vanilie
• 20 de grame de amidon de porumb
• 100 gr de cirese negre in sirop, drenat

-Pentru glazura:
• 60 de grame de ciocolata neagra cu 70% cacao
• 150 de grame de zahar pudra
• 15 grame de ulei de orez

Mod de preparare:
Intr-un castron se amesteca faina de migdale, cu faina 00 cernuta, pudra de cacao si praful de copt.

Intr-un alt castron se amesteca romul, apa, uleiul, sarea, vanilia si zaharul. Acestea se toarna peste compozitia de faina, amestecand bine.

Aluatul rezultat se toarna intr-o tava de tort rotunda cu un diametru de 17 cm unsa cu putin unt si presarata cu faina si se coace la 160 de grade C pentru aproximativ 40 de minute.

Se lasa la racit pe un gratar de sarma.

In timp ce blatul se coace, se prepara umplutura:

Cu ajutorul unui blender amestecati bine migdalele, adaugati 45 de grame de apa si mai amestecati aproximativ zece secunde. Mai adaugati inca 120 de grame de apa, si continuati sa amestecati pana se obtine un lapte de migdale, fara cocoloase.

Se cantareste 180 de grame de lapte de migdale si se pune pe foc impreuna cu 60 de grame de zahar si vanilia.

In cantitatea ramasa de lapte de migdale se amesteca amidonul de porumb.

De indata ce amestecul incepe sa fiarba pe aragaz, se adauga compozitia de amidon, si se bate cu un tel cateva secunde, apoi se ia de pe foc si se mai adauga inca 30 de grame de apa, amestecand bine.

Se lasa sa se raceasca complet si se adauga ciresele.

Blatul racit se taie in jumatate, formand 2 foi mai subtiri, iar intre ele se intinde crema cu cirese. (Inainite de a intinde crema blaturile se pot insiropa cu un amestec de apa, zahar si esenta de rom - dupa ochi).

Preparati glazura:
ciocolata se topeste in baie de apa cu uleiul si 30 de grame de apa. Apoi adaugati zaharul si amestecati bine cu un tel pentru cateva secunde, pana cand amestecul devine lucios.

Cu aceasta compozitie se imbraca tortul.


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Citat:
Iny84 Publicat la - 04/02/2011 : 11:37:08
--------------------------------------------------------------------------------
Sunt in cautarea unei retete pentru un tort amarena dar nu am gasit mare lucru. Am gasit ceva intr-o reteta dar nu mare lucru. Am inteles ca se pune blat de ciocolata insiropat, la care se adauga o crema de ciocolata speciala, cirese amare intregi, coacaze, felii subtiri de kiwi si capsuni. Cam multe..
A mai facut cineva tort amarena?


Iny84 - asteptam sa ne spui ce reteta ai gasit / incercat pana la urma


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Daca sunteti curioase sa vedeti ce retete de torturi au mai aparut accesati mereu Prima Pagina AICI !

Nu a mai facut nimeni tortulete?


O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anema_mica spune:

Nu am vrut sa creez subiect nou si nu stiu nici daca scriu unde trebuie insa am si eu o intrebare pentru cunoscatoare. Doresc sa-mi cumpar cateva ustensile Wilton de la magazinul in centrul capitalei si as vrea sa intreb daca a mai fost cineva pe acolo de curand si daca preturile sunt mai mici decat pe cele doua siteuri unde sa vand produse Wilton. Multumesc anticipat pt raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciresica_roz spune:

de cand caut retete de torturi, multumesc fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Nu aveti idee ce tort sa faceti de Paste? Doar AICI - Pe prima Pagina veti gasi 74 retete de torturi !!!

Spor la treaba si asteptam sa ne povestiti ce ati mai facut!



Va doresc o zi buna ! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Acest tort va fi placerea tuturor membrilor familiei - un adevarat rasfat chiar si pentru superevele care tin o dieta. Merita incercat!

reteta tort nr. 75: - Tort cu ciocolata alba si zmeura (pentru diete)






Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

reteta tort nr. 76: - Tort cu ciocolata si castane



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

reteta nr. 77:- www.supereva.ro/INFO.ASP?id=3120" target="_blank">Tort cu lamaie si ghimbir



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput