Retete de TORTURI

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

eu am facut pt week-endul ce tocmai a trecut -cu ocazia zilei de nastere a sotului un tort cu un blat crocant si cu fructe, a trebuit sa tin cont ca erau si copii (ca daca era dupa mine, l-as fi facut cu ciocolata, ca-s mare fan).

dar a iesit suprinzator de bun, se face simplu de tot si - marele avantaj - nu are blat copt .

iata-l aici:TORT cu blat crocant si fructe.




Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

MadalinaM,ai aici poza cu felia de tort de inghetata!


Valentina, multumesc!
As mai avea o rugaminte, ai zis ca faci "Triple mousse de cioco", cand ai timp, poti sa pui un link sau sa scrii aici si reteta lui?
Pe bune, te urmaresc la bucatrie si gradinarit, mi se pare ca faci lucruri normale,la indemana muritorilor de rand.

Am incercat sa urmaresc reteta carinei:
Citat:
Torturi de ciocolata: http://www.andaoana.com/2010/04/12/dark-and-creamy-deeply-chocolate-cake-2/
E foarte bun, creatie proprie . Pentru tortul asta am primit premiu de creativitate de la asociatia cofetarilor europeni.

dar e prea profesionista pt timpul si abilitatile mele.


Acum, pt fetele mai incepatoare decit mine, imi permit sa impartasesc cateva din "micile mele descoperiri":
Un tort simplu(adica blat si fructe+frisca)iese mai deosebit daca in blat se pun nuci prajite un pic si pisate si/sau stafide.
Stafidele le pun cateva minute in apa fiarta- se si hidrateaza dar mai omor si microbii, astfel.
De asemenea, nuca de cocos colorata, care, pusa ca ornament poate masca neindemanarea de incepator in a orna cu frisca un tort. Aceeasi neindemanare se poate masca si cu praf de cacao pe care eu il aplic cu strecuratoarea clasica de ceai.
Daca frisca nu e ff tare se mai intareste daca puneti cacao in ea.
Daca folositi frisca la cutie cea dulce(nu hulala) trebuie neaparat sa fie rece, altfel nu se intareste(m-am grabit odata si am ratat frisca aia)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Multumesc Madalina.Chestii complicate nu fac,ca nu stiuasa ca ma limitez la ceea ce imi este la indemana si-mi iese.De ex cu pasta de zahar am lucrat doar odata,nu e foarte greu,dar nici extrem de usor si oricum nu suntem fani.
Triplu mousse de cioco e foarte foarte usor!
Faci un blat clasic de pandispan:
3 oua,3 linguri de zahar,2 de faina si 1 lingura de cacao
Il insiropezi cu ce vrei,eu de obicei folosesc rom,mi se pare ca se potriveste cel mai bine cu tortul asta.
Pentru creme iti trebuie asa:
1 l frisca(eu fol hulala sau megle de obicei,am facut si cu Dorna cand am facut monti)
1 plic de gelatina
2 cioco cu lapte
2 cioco neagra
2 cioco alba
Pui gelatina la inmuiat intr-o ceasca cu apa
Pentru prima crema,pui cioco neagra rupta impreuna cu 130 ml frisca pe foc pana se topeste,opresti focul,adaugi o treime din gelatina inmuiata,amesteci bine,sa se topeasca gelatina,lasi sa se racoreasca bine si amesteci cu 200 ml frisca batuta.Pui peste primul blat si dai la frigi 10-15 min,sa se intareasca un pic.
Faci crema nr 2 la fel,cu cioco cu lapte,pui peste prima,apoi a 3-a crema cu cioco alba si gata.
Cred ca am o poza la semnatura cu tortul asta,daca nu o sa caut pe acasa prin calc.sa vad daca mai am,sa vezi cum arata.Nu e gretos deloc asa cum ma asteptam eu,dar neaparat un pic de blat sa aiba.

Edit:aicivezi cum arata.

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania

www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Un desert bogat, cu gust de nuca - imbibat intr-un sirop de miere si citrice........www.supereva.ro/info.asp?id=2380" target="_blank">Tort Baklava



O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

www.supereva.ro/info.asp?id=2402" target="_blank">Tort cappuccino

Nu a mai facut nimeni torturi?



O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Am facut eu 2 torturi..bine...nu de curand, dar anul asta .
Se pune ?
Unul dintre ele este tort cu visine si mascarpone, iar celalalt, cu care am impresionat familionul este tortul vitraliu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Laura,am facut si eu candva vitraliu,extraordinar de bun,dar e atata muncaaaa!Uf.poate o sa-l mai refac cand o sa am chef si timp.
Eu am facut weekendul trecut un dobos,un zuccotto,(care a avut un succes fenomenal)si un special nereusit,ca si aspectda nu ma las,il fac din nou,tre' sa arate bine intr-un final.

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania

www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Asa e. E usor de facut, dar migalos. Pai de-aia trebuie sa se faca numai la zile importante, nu toata ziua-buna-ziua
E tort de ocazie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Un tort putin mai complicat dar care sigur merita!

www.supereva.ro/info.asp?id=2458" target="_blank">Tort Mocha in 12 straturi - a mai incercat cineva?



O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Deja avem o colectie interesanat de retete de torturi pe PRIMA PAGINA

Nu ezitati sa impartasiti cu noi retetele voastre de tortulete si creme - le adaugam pe toate in lista, astfel ne va fi mult mai usor cand cautam ceva




O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput