Retete de TORTURI

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

reteta nr. 78: - un tort super-delicios dar mai ales racoritor Tort de capsuni la rece

Ce ziceti? Nu-i asa ca se potriveste intr-o zi de vara torida?



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adirusescu spune:

a incercat cineva 5. Tort cu nuca de cocos?...ador cocosul si na, vreau sa vad daca ia iesit la cineva, in asa fel, incat la sfarsit sa se linga pe degete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

reteta nr. 79: - www.supereva.ro/info.asp?id=3329" target="_blank">Tort festiv Ucrainean



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

reteta nr.80: - www.supereva.ro/info.asp?id=3351" target="_blank">Tort cu pastarnac si glazura de caramel



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

reteta nr. 81: - www.supereva.ro/info.asp?id=3564" target="_blank">Tort cu ciocolata Ganache



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

reteta nr. 82: www.supereva.ro/info.asp?id=7507" target="_blank">Tort cu fructe si alune



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adirusescu

a incercat cineva 5. Tort cu nuca de cocos?...ador cocosul si na, vreau sa vad daca ia iesit la cineva, in asa fel, incat la sfarsit sa se linga pe degete


Da, am facut unu cu mousse de cocos si ciocolata, bun rau!daca vrei iti dau reteta!
Si inghetata cu cocos si cioco

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

valentinag - sigur ca poti sa pui reteta tortului aici



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

recunosc ca nu am fost f atenta si nu stiu daca a postat cineva reteta de tort de mere si crema de zahar ars. am incercat-o in acest week si a iesit ff buna. sa o o redau aici asa cum am facut-o eu.
ingrediente:
- 5-6 mere,
- 6+6 oua
- 200-250gr zahar, inca 6+6 lg zahar
- 6 lg faina
- 2 plicuri zahar vanilat
- stafide
- intr-o forma speciala pt copt tort sau o cratita cu fundul mare se caramelizeaza 200-250gr zahar pe fundul si marginile formei. se lasa sa se raceasca bine. separat se curata si se taie felii 4-5 mere groase de 1cm. se aseaza feliile de mere pe fundul formei si se dau la cuptor sa se inmoaie putin pt 10-15min.
- Crema de zahar ars: 6 oua, 1l lapte dulce, 6 lg zahar, 1 plic zahar vanilat. se bat oaule, se amesteca cu zaharul, zaharul vanilat si cu laptele. se toarna usor peste mere, se presara stafidele si se da la cuptor pt 15 min pana se intareste un pic deasupra.
- blatul: 6 oua, 6 lg zahar, 6 lg faina. se separa albusul de galbenus, se bat albusurile spuma, se adauga zaharul, zaharul vanilat, apoi galbenusurile, apoi faina. se toarna peste mere si crema de zahar. se coace inca 15 min aprox. sa fie blatul rumen deasupra. se incearca cu o scobitoare daca este bine patruns.
- se rastoarna pe un platou dupa minim 1 h, dupa ce s-a racit bine blatul si crema de zahar. se poate orna cu putina frisca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki78 spune:

Tocmai am incercat si eu o reteta de tort, super delicios care se topeste in gura , cu foi si frisca, reteta o puteti vedea aici:
http://nicoscookies.blogspot.com/2011/12/tort-din-foi-cu-miere.html

Mergi la inceput