Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Ramy, LAlexandra si celelalte fete interesate de pasaport, noi am depus actele pentru cel biometric, care e valabil 3 ani. La acesta trebuie poza digitala facuta la ei, cu aparatul lor si acceptata de software-ul lor. Mai puteti face pasaport vechi, la care duceti voi poze, dar ala e valabil doar un an. Noi nu am vrut sa ne tot plimbam la ambasada, pentru ca de acum, cel biometric, se va putea face doar prin ambasada sau personal in tara si dureaza eliberarea lui pana la 30 de zile lucratoare. Acum problema e ca trebuie sa vina cu curierul diplomatic care vine o data la 3 luni. Pasaportul sotului a fost gata si a venit cu curierul din iunie, dar al meu si ale copiilor nu au venit si vin, probabil, cu urmatorul curier, care vine in septembrie. Asa ca suntem fara.
Pasaport vechi poate fi facut si in cateva ore in regim de urgenta, dar e valabil doar un an si de la anul nu se vor mai putea elibera din acelea.

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ANDIRA - Intrebai capitolul trecut de somnul de dupa-amiaza si n-am apucat sa raspund.
Eu, inca ma tin tare. La 14.00-15.00 dau stingerea si pana adoarme treaba ei, iar seara pe la 22.00 se pregateste de nani. Nu adoarme la ora respectiva, dar se imbraca in pijama, zicem povestea, rugaciunile si adoarme cand poate. Ideea e ca e in pat.

Iar dupa-amiaza nu prea ma intereseaza daca adoarme sau nu pentru ca epuizata nu-i intotdeauna ca sa ma astept sa sforaie, dar vreau si daca sta treaza, sa fie complet relaxata, linistita si sa-si regleze ritmul cardiac la pozitia sezand macar o ora.
E inca mica sa stea in picioare zilnic fara pauza de dupa-amiaza, care si unui adult prinde bine.

Distractie la concert!!
Visam la ele de cand eram gravida.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Buna mamici. Am nevoie de ajutorul vostru. Tanya nu s-a iritat niciodata de la pampers.. asta pana joi cand am descoperit ca s-a "iritat" la pasarica , sau cel putin asa cre ca este iritata ca nu stiu cum ar trebui sa arate... pe exteriorul labiilor este rosie dar are sa un fel de brobonele rosii multe una langa alta. Innainte ii dadeam cu sanosan preventiv.. joi seara cand am vazut ca nu are efect l-am aruncat direct si ii dau cu bephanten dar tot nu vad nici o schimbare. ieri nu am sunat la pediatra ca m-am gandit ca nu ar avea cum sa treaca iritatia asa repede dar tot nu e nici o schimbare nici azi. luni o duc la pediatra dar pana atunci ce e de facut in afara de crema?

De mancat ea inca mananca 120ml si nici pe aia nu-i mananca toti mereu, dar u-mi fac griji ca vad ca ia in greutate


Nunta 12.05.2007


Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

YAIA, eu m-am interesat si la noi zice clar ca acum se face doar biometric, inclusiv si la ambasada doar din acesta se face..., asta mi-au zis peste tot...si oricum vreau sa fac de asta sa aib a valabilitate, ca un an ce fac?...asa era, dura 30 de zile, dar acum se fac in 14

Mami de printisor Alessandro - 15.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

bluekidoo, in afara sa o speli frumos si sa o dai cu crema..nu stiu altceva...adica ar mai fi sa o lasi asa dezbracata fara pampers, la aer

Mami de printisor Alessandro - 15.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Buna ziua fetele.Bluekidoo daca nu ai in casa cumpara un spray cu apa termala si da un pic si las-o asa si cu crema de galbele e f buna,se gaseste la palfar si nu e f scumpa,eu mereu cand a avut ceva am dat-o cu crema asta si nu am avut probleme.Va .

de Maria Alexandra 26.03.2010

Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sa fim bine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Bluekido exact cum zicea LAlexandra: spal=o cu sapunel de al ei si las-o mult fara pampers...dupa ce face pishu, spal-o din nou cu sapunel si din nou la aer..Sunt multi copii care fac iritatii cand li se schimba marimea la scutec pt ca cvu cat sunt mai mari scutecele, contin mai multa substanta, gel..In rest mai auzeam fetele ca exista scutece fara substante active...simple, de bumbac.

Anca
mami de Codrin
de Lucas

Botez Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CoriMami spune:

Buna fetelor,
am pus mana pe putin internet si va scriu si eu.
Noi suntem in vacanta la buni la Galati, fericite. Azi a venit si tati sa ne vada in weekend, ca nu poate sta 2 sapt intregi fara fete.
Petala e bine, papa tot tziti in stilul ei, nu am cantar aici, dar nu ma astept la o luare in greutate spectaculoasa. Isi prinde talpa cu manutza si sta asa minute in sir, mai face cate o rostogolire daca are pe unde, e foarte dornica sa se ridice in picioare si cand o tin de la axile sta tzantosa in picioare cu o moaca foarte importanta...pret de cateva secunde
Alina, multumim de filmulete, am dat jos "gandirea" si m-am uitat cu buni. Sunt f utile, ne ajuta sa-i intelegem mai bine pe copilasii nostri.
Va pupam cu drag!

Mamica de 8 martie - dulcea fetita Eliza Valentina
http://family.webshots.com/album/577899133ottSQi?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramy77 spune:

Buna fetele,
Iarasi ploua!Si e frig, brrr, am dat drumul la incalzire...la sfarsitul lui iunie!Nu e normal!

GABY,distractie placuta la botez.

YAIA,am inteles cum sta treaba cu pasapoartele.Al meu cred ca se referea la cel temporar ca vezi Doamne sa nu-si duca printesa la pozat acolo...dar am inteles ca sunt aproximativ aceleasi costuri,asa ca vom face si noi din cel biometric, cel putin e valabil 3 ani.

Revin,plange piticotul..

Poze Briana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

blukidoo daca nu a trecut intr-o zi cu bepanthene inseamna ca nu e ceva f simplu. Neaparat sa o vada pediatra ca e cam de prea multe zile... Pina atunci, parerea mea e sa nu o speli cu sapun ci doar cu apa, tamponat cu ceai de galbenele si lasata fara crema fara nimic cu pasarica la aer cit mai mult (o pui pe paturica absorbanta). Cel mult cind e musai sa-i pui pampers da un strat f subtire de Bepanthene Plus.
Dar contactul direct cu aerul si lipsa chimicalelor o rezolva cel mai bine, in caz ca e iritatie si nimic infectios. Oricum, musai doctor, e mai prudent.

ioanact multumesc mult pt filmulete. Esti f draguta ca depui asa multe eforturi pt noi, faci capitole, uploadezi filme... Multumesc!

ioana_fota La multi ani... si multe lunite! Ati implinit o virsta importanta azi :))

Mergi la inceput