Dr. Who (2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
Beren banuiesc ca va veni cind va avea el de venit.
Altfel, vai de urechile lui. Alea neascutite .

Pentru astfel de comparatii, ai nevoie de timp. Gandeste-te, materiale, analiza pe text, ehe, nu merge asa simplu. Doar vorbim despre LOTR si Culianu.



Uf, exact de ce-aveam nevoie. More pressure . Daca bag surubelnita-n priza?

E mai simplu decat pare. Dupa cativa ani de obsedat over Culianu-Eco-Chomsky (da, da, iar Culianu e probabil cel mai briliant dintre ei), si inca pe-atata over Tolkien medievalistul-Tolkien scriitorul-Tolkien lingvistul (paralela nu e deloc intamplatoare), nu-mi vine greu sa "prezint cazul" fara pregatiri in fata onoratei adunari.

E doar chestia asta, de care s-a impiedicat si Eliade, chiar si 4 ore de somn pe noapte sunt prea mult :((

Asa ca imediat ce gasesc un pic de timp pe indelete, vin cu povestea.

P.S. Fara acordul colegului nu putem sa-l admiram :(( dar vi-l dau in schimb pe Dior Eluchíl .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

ah, domnul Dior Eluchíl seamana cu Dustin Hoffman :D.

ia sa facem noi o vraja micuta:

hil-lo, hol-lo, hel-lo, ziz-zy, Beren va dormi 8 ore la noapte, zuz-zy, zik!. Gata, asa o sa fie! :) Pana maine dimineata, incuie undeva surubelnita aia :)).


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

As sta sa vad cum i-a placut Ilenei Love&Monsters, dar vraja a fost asa puternica, ca m-a vrajit si pe mine :))).

Somn usor sapte purici pe-un picior!


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Mi-a placut, Denizelule .
Mi-a placut intr-un oarecare fel, diferit de cel in care imi plac de obicei episoadele din serialul asta, ca mi-e clar ca asta nu prea avea nici in clin nici in mineca ccc cu "reteta traditionala Dr. Who cu leustean". De altfel, Doctorul si Rose a lui apar extrem de putin, probabil ca aveau alta treaba.

Episodul este cumva despre ce se intimpla de cealalta parte a oglinzii :)). Uite, de exemplu, eu nu ma intrebasem niciodata ce face mama lui Rose cind fie-sa umbla teleleu :/... Sau ce face un oarecare locuitor al Londrei cind i se fac tzandari geamurile la trecerea nu-sh' carei nave spatiale...

Am ris cu lacrimi prima jumatate de ora non-stop. Bine, nu chiar non-stop, uneori doar zimbeam. E atita haz indescriptibil, de la umor negru, la cel sec, la cel de situatie, la cel tip desene animate, la hazul cel duios si empatic, la cel ... nu mai stiu.
Monstrul in sine m-a calcat pe nervi, as usual . Dar faptul ca avea bikini negri si ca fetei absorbite ii stateau cumva ochelarii peste pielea monstrului in care ea se afla, absorbita fiind , m-a facut, iar, sa rid.

Dap, sintem un soi de LINDA in nuce, da' parca nu sintem chiar atit de loseri ca amaritii aia :). In tot cazul, nu stim sa cintam asa bine din ELO .
Da, Rose arata grozav cu codite .
Nu, nu m-a luat cu somn, eram prea ocupata sa rid in prima jumatate de ora si apoi sa ma induiosez nitel in sfertul de ora ramas .


Beren, :) , take your time, noi tot aicea o sa fim si miine, si poimiine, si saptamina ailalta .
Cum am zis, vii tu sa prezinti "cazul" cind ai de venit. Pina atunci poti veni si numai asa, fara obligatii, la o cafea :)). Daca vrei .
Si are dreptate Denizel, sufoca nitel cu perna surubelnita aia, (lumea poate fi salvata si miine, ca si-asa vad ca nu prea intelege ce i se intimpla :))) si ... somn usor!

Ca in imaginea alaturata: .






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

yupiiiii, i-a placuuuut, i-a placuuuuut!!!!!!

Uite, eu am omis sa spun cat am ras la el, probabil fiindca am ramas doar cu imaginea induiosatoare din final, cand Elton ("nu Elton John", desigur :))))) se multumea cu dala aia pe care i-o salvase Doctorul .
Si, tocmai fiindca se multumea cu dala aia nu era deloc un loser :). Chiar daca topaia in halul ala pe ELO :)))).
Cred ca mi-l voi mai pune o data .

A, monstrul.
In comparatie cu oribilul ala cu inel pe degetul mic, care chema cate un membru LINDA la o discutie particulara cu degetele alea butucanoase, monstrul era chiar simpatic . Avea bikini negri????? Ha ha, asta nu o observasem :)).


Da' cat se iubesc Doctorul si Rose nu e de comentat?


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

deci eu sunt pierduta in spatiu cu discutiile voastre cu Tolkien-Culianu etc..

dar va dau un update cum imi merge cu Doctorul.. am terminat cu aliens cu fermoarele pe frunte.. mi s-au parut funny .. chiar nu sunt monstruleti de speriat..
a inceput sa imi placa un pic doctorul CE.. dar cum zicea cineva ma enerveaza zambetul ala asa mai tamp ..
acum fata de pustiulica, intr-adevar asta pare mai macho asa.. pustiulica mai inocent..

si tot cum mai zicea cineva pana acum ingerii aia-statui (din ultima serie) mi s-au parut si mie cel mai spooky..

ma duc la vizionat inca un episod!




Mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Asaa. La prima cafea si moarta de somn. Pana acum am avut drumuri in interes de servici si am injurat de toti sfintii cu parcarea in oras. Nu gaseai un loc. Uite cum:



Aseara am avut ochii rosii de ma puteam ascunde in cires. Dupa cele doua episoade, Human nature si The Family of blood. Mi s-a rupt inima de soarta bietei Joan. Si a lui John Smith care dorea o viata normala alaturi de ea. Uf, scoala aceea, cadetii pregatiti de atac si spaima din ochii lor prefigurand drama ce avea sa inceapa un an mai tarziu...
M-a cutremurat totul, in afara de sperietoarele de ciori, noroc cu ele ca am avut ocazia sa zambesc. Cum ador povestea lui Oz, le-am luat asa, ca o glumita.
Ultima parere e despre descrierea Doctorului de catre baietelul vizionar: he is everything. Caracterizarea e mai lunga, dar concluzia e mereu aceeasi.
Foarte frumos, a meritat sa astept, batranul din scaunul cu rotile salutat de Doctor si Martha...regizorul a incheiat filmul stralucit. Pacat de ochii mei.

Mihuta, dupa un pustan, C E pare ca un elefant intr-un magazin de portelanuri. Dar o sa te obisnuiesti cu el. Daca am plans de ciuda ca a plecat, o fi ceva de capul lui, nu crezi? (bine, gusturile nu se discuta) Bafta la vizionari, cat mai multe!
Iileana, am citit scurtul interludiu al lui Culianu. Voi plusa si voi spune ca sunt prea putine explicatii.

Practicat de cine nu trebuie si unde nu trebuie, un asemenea joc poate pune serios in pericol doua dintre cele mai nobile cuceriri la care au ajuns gindirea si societatea occidentala: ca libertatea de a gindi totul pina la ultimele consecinte n-ar trebui niciodata sa sufere imixtiunea vreunei autoritati; si ca pericolele libertatii nu scad atunci cind libertatea e suprimata."
L-am colorat in rosu, deoarece mi se pare o concluzie absolut halucinanta. Si adevarata, nu se exclud una pe cealalta. Pericolele libertatii, imi aminteste de un fragment dintr-o carte draga mie:
Primejdii? Oamenii culti sunt panditi de primejdii?, in care extrapoland termenul de libertate, se avansa ideea ca ccc culturalizarea excesiva indeparteaza barierele de natura morala a societatii. Bine, pasajul e mult mai lung, dar nefiind acasa, nu vreau sa gresesc in citarea lui. (Galsworthy, Floarea intunecata)
Culianu rulz!
Beren, 4 ore pe noapte dormea si Eliade, (Jurnalul adolescentului miop) si uite ce de opere a scos! Poate ne surprinzi. Stii ca lipsa acuta a somnului duce la tulburari psiho-motorii? Be careful.
In aceeasi nota remarc ca baiatul tau e frumos foc, seamana cu Dustin (Denizel, ai niste ochi), gasesc inutila precizarea half-elf, doara e de asteptat ca tu, un muritor si Luthien Tinuviel sa impartiti frateste genele.
Denizel, tu ai vazut cele doua episoade de care am scris mai sus, nu? Ti-au placut?
Daca doresti sa-mi trimiti pe PM o poza, sa nu vorbesc doar cu un nick...si eu m-am intalnit, nu cu jumatate de DC, ci cu fetele de la mamici, unde am scris mult timp. Ba chiar am fost si la marea noastra cu o fata super si mai mergem si anul acesta, prin iulie.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ingrid, daca mi-au placut cele doua? Mi-au placut mult de tot!!!
Totusi, asa, dupa o singura vizionare, mi s-a parut mai reusit epsiodul cu Shakespeare :).

Azi am vazut un sticker pe o masina: Nu ma claxona, ca iti spun ce a zis Clarkson de masina ta!


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Voi plusa si voi spune ca sunt prea putine explicatii.

O parte din explicatiile care lipsesc le vei gasi in cartile lui.
O alta parte din explicatiile care lipsesc nu le vei gasi niciodata, intrucit le avea numai in creierii aia care i-au fost zburati.
libertatea lui de a gindi totul pina la ultimele consecinte a suferit imixtiunea unei autoritati (ciudat, exact asta este si teza lui Patapievici...)

Citat:
M-a cutremurat totul, in afara de sperietoarele de ciori, noroc cu ele ca am avut ocazia sa zambesc.

Hihi, exact asta sesizasem si eu, ca parca anume au rezolvat partea de necesarul-monstru-conf.-retetei-Dr. Who intr-un mod atit de copilaresc, ca sa potenteze exact latura dramatica a serialului, cea care iar nu prea are treaba cu reteta, nu e fantastica, nu e stiintifica, e pur umana...
Uf, ar fi atitea de comentat, dincolo de tema majora a filmului sint toate acele sugestii, inocenta spulberata a copiilor, crochiul pe tema om-de-culoare-in -Anglia-acelei-vremi (faza cu miinile marthei, de ex)...
Acum ma intelegi si pe mine de ce eram pro Dr.nr.10 fara drept de apel. Il cunoscusem in turul de forta actoriceasca din episoadele astea.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

ia sa facem noi o vraja micuta:

hil-lo, hol-lo, hel-lo, ziz-zy, Beren va dormi 8 ore la noapte, zuz-zy, zik!. Gata, asa o sa fie! :) Pana maine dimineata, incuie undeva surubelnita aia :)).

Temeinica vraja ai mai operat, Denizelule... Poftim, acu' i-ai adormit pe toti! :/
Ia sa dau eu cu nitica apa vie prin peisaj, pe post de antidot (atentie la cabluri dezizolate, surbelnite si prize, ca o sa cam ploua), poate merge.


Heeeeei!, treziti-va!!!, omu' time-lordu' are nevoie de ajutor. Sinteti in stare?







Mergi la inceput