Dr. Who (2)

Dr. Who (2) | Autor: Ingrid S

Link direct la acest mesaj

Continuam aici discutiile de la capitolul 1 despre Dr. Who.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Asadar, o dedicatie potrivita pentru DT?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Asadar, o dedicatie potrivita pentru DT?

De la noi pentru DT???
Ba mai bine una de la DT pentru noi!



Music of the Spheres





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:



Un omagiu pentru cel ce nu are comparatie (Shakespeare, nu Tennant)
Iileana, super!

Beren, multumesc frumos de ajutor.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Am vazut Gridlock! Wow, au revenit pisicile (un motiv in plus pentru Iileana) si Fata lui Boe. Si o bucatica din secretul bine pazit al lui Boe: nu e singur Lord Time, pe undeva prin univers exista fratiori. Oare cum arata?
Apoi am mestecat cu placere 4 si 5, Daleks in Manhattan si Evolution of Daleks, de astia si raie nu poti scapa. Apreciez doctorul ca ii duce amintirea lui Rose si astept momentul sa se intalneasca.
Iat-o:



Iileana, cum e cu tema satanica? Ti-au fost inselate asteptarile?

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

De abia marti voi afla, Ingrid, cum e cu asteptarile. (io-s cu :))...
Am temeri, recunosc, mi s-a parut cam kitsch mutra fiarei din reclama, eu cred ca ea nu trebuia aratata (si facuta de ris :)), trebuia doar sugerata, simtita prezenta ei cu toata tensiunea necesara.


Am aprofundat insa cunostintele deja dobindite , ca fiu-miu s-a uitat la episoadele cu scoala si cel cu madam (acu' fiind la o ora accesibila si lui). I-au placut. Iar pe mine nu m-a plictisit sa le revad, ceea ce e o veste buna. pentru ele ;).


As profita de unul din ultimele momente in care ma pot pretinde informata pe-acia (dupa ce voi veti trece la sezonul 4, gata, se va rupe filmul), apropo de colegii de specie ai Doctorului...dar.... hm... acu' m-am gindit ca chiar stric o surpriza daca-o spun inainte.


Ingrid, te apropii de "perla coroanei", nu? Human Nature si The Family of Blood...
Chiar sint curioasa cum iti vor placea, acum realizez si eu ca, de fapt, episoadele astea nu prea seamana cu restul. Nu-s distractive, dimpotriva, nu prea e nimic de ris in ele, sint croite in cu totul alta cheie decit restul serialului.
Poate ca ar fi fost totusi fain ca ele sa fie norma, si nu exceptia, tare au mai fost pe gustul meu, uf, nu-sh ce sa zic :/...


Haios clipul :)). "She's got the look"... si apare Rose cu descarcari electrice de min. 1000kV in priviri .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

De abia marti voi afla, Ingrid, cum e cu asteptarile. (io-s cu :))...
Am temeri, recunosc, mi s-a parut cam kitsch mutra fiarei din reclama, eu cred ca ea nu trebuia aratata (si facuta de ris :)), trebuia doar sugerata, simtita prezenta ei cu toata tensiunea necesara.

Stai un moment. Am avut cateva temeri similare, insa au manevrat in asa fel episodul incat se integreaza in peisaj (fiara). Si...dar o sa vezi singura, chiar e straniu de real. Marimea conteaza, pe bune.


Citat:
Am aprofundat insa cunostintele deja dobindite , ca fiu-miu s-a uitat la episoadele cu scoala si cel cu madam (acu' fiind la o ora accesibila si lui). I-au placut. Iar pe mine nu m-a plictisit sa le revad, ceea ce e o veste buna. pentru ele ;).

Voi relua seria 1 si 2 cum ajung la capat. Mai ales prima serie. Asa ca suntem pe aceeasi lungime de unda.


Citat:
As profita de unul din ultimele momente in care ma pot pretinde informata pe-acia (dupa ce voi veti trece la sezonul 4, gata, se va rupe filmul), apropo de colegii de specie ai Doctorului...dar.... hm... acu' m-am gindit ca chiar stric o surpriza daca-o spun inainte.

Te rog sa profiti si sa spui. Sunt mai curioasa ca o pisica. Parca pentru mine s-a inventat expresia.


Citat:
Ingrid, te apropii de "perla coroanei", nu? Human Nature si The Family of Blood...
Chiar sint curioasa cum iti vor placea, acum realizez si eu ca, de fapt, episoadele astea nu prea seamana cu restul. Nu-s distractive, dimpotriva, nu prea e nimic de ris in ele, sint croite in cu totul alta cheie decit restul serialului.
Poate ca ar fi fost totusi fain ca ele sa fie norma, si nu exceptia, tare au mai fost pe gustul meu, uf, nu-sh ce sa zic :/...

Acum vine Experimentul Lazarus (Lazar?) si 42. Ce era cu 42-ul aflu asta-seara.
Da, pana si sotul stie de filmele respective, atata le-am laudat, ca-s faine, ca pot contitui un film ele singure...ce mai, am bagat tot ce mi-ai spus. Si tu, si Denizel.

Citat:
haios clipul :)). "She's got the look"... si apare Rose cu descarcari electrice de min. 1000kV in priviri .

Cred sincer ca e cea mai buna insotitoare a doctorului. Cu fulgerele arata ca un drac, ce-i drept e drept.


www.trilulilu.ro/bright/566e0d1c4a9b15" target="_blank">see details
[/quote]

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Hm, da.
Dat fiind ca s-au descurcat de minune sa scoata un episod atit de fain si neasteptat de original dintr-o alta tema deja clasica (cea a vircolacului), poate ca ar trebui sa am ceva incredere in ei.
Vorbim marti.

Ingrid, fata de mutra din borcan ;) o sa zic, in plus, ca, inca inainte de a se termina seria 3, colegul de specie va si aparea, dindu-i ceva batai de cap Doctorului, ca, deh, nu toti time-lorzii is asa baieti de zahar ca al nostru.


42?
Tocmai ce-am aflat de-o carte despre care se spune ca: "Concluziile cartii sunt la fel de adevarate ca www.youtube.com/watch?v=aboZctrHfK8" target="_blank">the answer to the ultimate question of life, the universe, and everything is 42 ". .
Cartea fiind www.humanitas.ro/humanitas/ultimul-culianu" target="_blank">asta, detalii.

Adevaru' e ca vroiam numai sa-i zic lui Beren de aparitia cartii, banuiesc eu ca-l va interesa, da' tre' sa recunoasteti ca am adus-o atit de bine din condei incit informatia aproape ca nu mai pare atit de ingrozitor de off-topic pe cit e de fapt :)))))).






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
42?
Tocmai ce-am aflat de-o carte despre care se spune ca: "Concluziile cartii sunt la fel de adevarate ca www.youtube.com/watch?v=aboZctrHfK8" target="_blank">the answer to the ultimate question of life, the universe, and everything is 42 ". .
Cartea fiind www.humanitas.ro/humanitas/ultimul-culianu" target="_blank">asta, detalii.


Wow, foarte interesant. (hm, si eu care ma credeam ultimul Culianu ...)

Lasand gluma deoparte, multumesc pentru informatie. Extrasul e deja foarte incitant.

Dedicatia 'mea' pentru good ol' DT:

Where is the Box and the Doctor...
Where is the girl that was shining...
They have passed like rain on the mountains...
Like wind in the meadow...
The season moved on in the Albion...
Beyond the Chunnel into shadow...

OK, puteti rade acum.

I-am aratat 'compozitia' cuiva apropiat si mi-a spus ceva de genul "don't quit your day job". Well, imi place sa traiesc periculos.

P.S. Ingrid, cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Where is the Box and the Doctor...
Where is the girl that was shining...

O asortam cu o linie muzicala adecvata (eu o propun pe www.youtube.com/watch?v=zqPvqBH4zRA" target="_blank">asta :)) si o adaugam vitrinei cu trofee, alaturi de daleksii tricotati.

Citat:
OK, puteti rade acum.

Ai, in tot cazul, nota 10.
Pentru curaj.
Esti singurul care a raspuns provocarii, noi ne-am cam fofilat :))).


Ce-am priceput eu din linkurile de acu doo zile, e ca DT intentioneaza sa devina oarecum coleg de paradigma cu Nimrodel, asa ceva.
OK.
Cit despre viitor, da, calea ii e deschisa, poate fi James Bond, Batman, careva de prin Star Wars, sau chiar Pantera Roz, (cu care chiar imi pare a avea ceva indefinit in comun:)))...
Dar, va rog io mult, motivul parasirii serialului hai sa ramina Shakespeare, nu altul.

Btw, in site-un dat de Denizel erau comentarii despre actualul interpret de Doctor care, cica, nu prea are nici o legatura cu actoria ...
Ingrid, cind ajungi la urmatoarea regenerare, sa ne spui cum e de fapt?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Buna sugestia muzicala; ar merge si www.youtube.com/watch?v=aBkhTU2Nifc" target="_blank">asta, poate (la plagiatul meu dupa JRKT :)).

Mergi la inceput