Dr. Who (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ileana, azi e marti!!!


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Denizel, ai avut dreptate :(.

Acum regret c-am fost atit de vorbareata cu doua zile in urma :/...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Fain testul :))

42 la care ma refeream era din episodul cu Titanic (si acei pseudo-heavenly host), unde Doc incerca sa gaseasca override code la comanda pentru "Information". Codul era "1", dar a incercat (pe langa "evidentul" 666 ), si varianta "42".

Ma tenteaza sa emit ipoteza ca, de fapt, e ceva explicit din universul lui Douglas Adams in fiecare episod Dr. Who (asa, precum 'aparitiile Superman' din Seinfeld :)).

Despre celalalt subiect, am decis ca totusi nu e locul aici (deja Mihutza spunea, pe buna dreptate, ce-are Dr. Who cu Tolkien (pe langa o slabiciune pentru regina)?). Asa ca, din moment ce Culianu, Tolkien, Eco si Chomsky au un singur element evident in comun - cartile - cred ca-l voi deschide la subforumul vecin.

Anytime, now.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

vreau sa spun ca DT m-a cucerit ..

Beren eu nu m-am suparat ca vb de Tolkien etc.. ci doar ca eram eu pe langa subiect.. ca nu am citit ..




Mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Fain testul :))

42 la care ma refeream era din episodul cu Titanic (si acei pseudo-heavenly host), unde Doc incerca sa gaseasca override code la comanda pentru "Information". Codul era "1", dar a incercat (pe langa "evidentul" 666 ), si varianta "42".

Ma tenteaza sa emit ipoteza ca, de fapt, e ceva explicit din universul lui Douglas Adams in fiecare episod Dr. Who (asa, precum 'aparitiile Superman' din Seinfeld :)).

Despre celalalt subiect, am decis ca totusi nu e locul aici (deja Mihutza spunea, pe buna dreptate, ce-are Dr. Who cu Tolkien (pe langa o slabiciune pentru regina)?). Asa ca, din moment ce Culianu, Tolkien, Eco si Chomsky au un singur element evident in comun - cartile - cred ca-l voi deschide la subforumul vecin.

Anytime, now.


Am confundat ingerii-statui cu gazdele-ingeri din Titanic, nu pricepeam si pace de unde atata gazduire pe ei? Filmul, primul din seria a patra, dublu ca timp, reteta clasica: ranjetul unui Lord Time pigmenteaza cu succes o poveste de altfel fada; o Kylie Minogue adorabila, si fara gres, umezit coltul ochilor pe final.
Ce ma exaspereaza si acum, dupa atatea filme e exact amestecatura de ridicol, bufonerie si sensibilitate. Nu poci dom'le sa te relaxezi si sa razi nitel ca pac, inima ti se strange de mila...
42, 42 si iarasi 42. Beren, Iileana, m-am nevrozat la cartea lui Patapievici, am aruncat-o si am plecat sa-mi cumpar o carte de Culianu. Va zic mai tarziu ce concluzii am tras din ea.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Asa-i, Ileana, o tampenie a fost episodul ala :D.
Noroc ca, fix in momentul in care am pus mana pe telecomenzi, ta naaa, "Who are you?" "I'm Help". Si i-am iertat ca au dat-o-n bara, nu?
Episodul ala e din aceeasi categorie cu Human Nature, numai ca la polul opus: nu-i tocmai din serial, da' ii mai prost decat orice alte episod :))))).

Bine ca au incheiat fain Sez. 2, cu Army of ghosts si Doomsday .


Citat:
Ce ma exaspereaza si acum, dupa atatea filme e exact amestecatura de ridicol, bufonerie si sensibilitate.



Dap!!!!! Si aglomerarea asta de ridicol, bufonerie, trimiteri spre chestii serioase, iar o bufonerie, iar un "clasicism", un actor formidabil, plus o tona de tandrete si bunatate revarsata asupra celorlalti, plus ceva imaginatie, cred ca e reteta cu care au dat lovitura creatorii Dr. Who :).

Daca de multe ori te trezesti intrebandu-te (sau te intreaba partenerul de viata ) daca nu cumva ar fi chestii mai utile de facut in alea patrujcinci de minute, ei bine, raspunsul il gasesti in ultimul episod al seriei a doua.
Tot in ep. asta e data si masura talentului actoricesc al lui DT .
Spun de pe acuma ca voi inceta sa ma uit din momentul in care DT nu mai joaca in serial. Am vazut, cu CE, ce-nseamna Dr. Who fara DT. Si nu ma vreau sa vad si alte experimente. Poate doar daca aud ca a inceput sa joace S. I.MK :)).


Deci , Doomsday a strans la un loc toate "prostiile" posibile, dar DT si esenta serialului (vezi mai sus definitia esentei :)) au invins .
Solutia aia finala cu gaurica din Univers care a facut posibila reintalnirea, m-a enervat si m-a incantat la culme in acelasi timp.
Ha ha, plus interventia surubelnitei pt. ca imaginea Doctorului sa devina mai clara. Plus ochelarasii aia din carton. PLus mama, tata si bebe si Mickey pe de-asupra... Oh my, tot atatea motive sa arunci cu sticla de apa in teveu .
Dar am rezistat, fiindca erau cel putin la fel de induiosatoare pe cat erau de ridicolutze :).

Iar reprosul mamei lui Rose adresat Doctorului, "tot timpul faci asta. Reduci totul la stiinta", ieeee, that's my girl :)))) .

Si ce? Poate cineva sa spuna ca nu i-a placut la nebunie cum s-a inchis bresa aia, ca o hartie care incepe sa se mototoleasca? (nu, nu m-am luat dupa ciborgi, fie, puteti zice ca nu v-a placut :))).



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Denizel, ti-am spus eu! Induiosator ca imaginea unor batranei tinandu-se de mana! Pe youtube am rememorat iar si iar despartirea de Tennant. Cea mai dureroasa, ei doi dupa un perete.
Enfin, al doilea din seria a patra, ironizeaza perfect o lume stapanita de angoasele obezitatii (haha, o replica absolut dementiala din film, "am cautat mult pana sa ajung la tara cu cei mai grasi locuitori"...care sa fie, yes, UK!)
Si, apare Rose pentru cateva secunde, realmente am ramas masca.
Atat, n-aveti voie mai mult.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

vai, cum am uitat... .
Am facut si eu cunostinta cu Daleks . Rai, domle, rai tare... :)). Dar tin grozav la imgainea lor. Mai tineti minte cum se certau cu cybermen pe tema cine arata mai bine? :))




Ati vazut cumva aseara pe la 11 emisiunea despre Shukar Kolektiv de pe HBO? N-am putut intelege de ce au tinut neapart sa-l desfiinteze pe Tamango :(. Nici macar nu se mai poate apara :((.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Nu, Denizel, n-am vazut, si sint sincer socata!
In ce sens l-au desfiintat pe Tamango???
----

A, ca tot veni vorba: parerea mea despre ideea de off-topic la acest topic :)) e ca nu e .
Adica nu exista asa ceva, off-topic, intr-o discutie asaaa, mai "de vacanta", cum e asta.
(Eu sint, totusi, aia care a povestit cu lux de amanunte despre propriile pisici. .
Ar fi trebuit sa-mi iau seama???
Eram cumva off-topic???? :))))))) )

Asa ca Denizel poti scrie citibil.

Asa ca Beren discutiile despre Tolkien nu numai ca nu incomodau pe nimeni, dar mie una mi s-au parut interesante, ca de-aia va si provocam (in stilu-mi caracteristic :p, sper ca n-am suparat pe nimeni), ca sa scot mai mult de la voi .
Insa inteleg de ce intentionezi sa faci un topic nou, e normal sa-ti doresti atit mai multa vizibilitate pentru acel subiect, cit si o discutie pe marginea lui la care sa participe (si) alti useri (dat fiind ca aici, evident, nu mai citeste nimeni in afara de noi).
----

Episodul cu Titanicul nu l-am vazut, eu tot sub impresia lui "fear her" sint, mai precis, in faza admirabil descrisa de Denizel:

Citat:
de multe ori te trezesti intrebandu-te daca nu cumva ar fi chestii mai utile de facut in alea patrujcinci de minute

Cam asa si eu ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ha? Ce e cu Tamango? "toate fimeile stie ca binili invinge?"
Ia sa caut pe net.
Uite, la inceput gandeam asa ca Denizel: altceva mai bun de facut in 45 de min etc. De aceea am si deschis topicul. Cautam o lamurire. Intre timp, gata, m-am luminat ca un bec de 100W. Trebuie sa razi si sa bocesti la un loc. Un soi de David Copperfield, binele si raul amestecate. Apropo, mi-am cumparat Oliver Twist. N-am citit-o, sa nu aruncati cu daleksi dupa mine. Si Iileana, Religie si putere e fermecatoare. Doar ca nu scrie numai Culianu.
Gandesc si eu, Beren are nevoie de un public larg. D-apoi sa deschida odata subiectul (sa nu nimeri pe la MJ fan club) sau sa revina aici cu explicatii. Ce, nu le-om duce noi pe toate, Culieni, Tolkieni, 42 si Doctori Who? Plus Chomsky?

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput