Dr. Who (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Am vazut ieri cu copilul "Fear her" (asta e cel de dupa Love and Monsters).
Uf, nu era pentru el :(.
Mie mi-a placut foarte mult, cu toate ca am ceva sa le reprosez: de ce au trebuit sa o transforme intr-un personaj scary pe fetita aia, cand fetita (cu Isolus in ea) era, de fapt, doar un personaj foarte singur si trist? M-au enervat, au vrut sa fie spectaculosi gratuit .
A, iar "demonul" din dulap, zau ca nu-si avea locul in episod. In tot cazul, dupa plecarea lui Isolus, chiar nu am mai vazut necesitatea "reactivarii" lui...
Si as fi "reprosat" (in vant, desigur ) asta si daca nu m-as fi uitat cu ala mic. Cred :D.

El a inteles ce e a fost de inteles, dar mi-e teama sa nu-l afecteze cumva anumite scene + idei.
A, cand i-am zis ca poate ar fi bine sa cautam alt serial la care sa ne uitam impreuna, s-a suparat, nici nu a vrut sa auda .
Si, totusi, e prea mic pentru a prinde esenta Dr. Who zic eu. Discutam despre asta dupa fiecare episod, dar tot cred ca nu o poate cuprinde si, tare cred ca se uita mai mult pentru ca e spectaculos.
Dar spectaculosul ala fara esenta nu are nici o valoare, nu?

Ce sa fac oare? Ne uitam in continuare impreuna la toate episoadele?
Ingrid, sunt episoade mai scary decat Fear her?
Army of ghosts si Doomsday cum sunt???


Ileana, piticul tau vede toate episoadele?



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Denizel, sunt. Blink e cel mai scary de pana acum. Dar e pe la sfarsitul seriei 3, mai ai timp. Doomsday si Army of ghosts sunt in regula. Reprezinta despartirea de Rose. Mai degraba Doomsday nu e de aratat unui copil.
Chiar asa pasionat e baiatul? ce simpatic e.

Fetita era tare dulcica. Nu m-am speriat de ea, nici Isolus ala nu era cine stie ce infricosator. Fantoma lui tata-su...brr. Totu-i bine cand se termina cu bine.

Eu stagnez. Copilul nu e in regula din pacate si nu pot privi la film cand nu se simte bine.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

am terminat sezonul 1 si cu ocazia asta am facut cunostinta si cu DT.. doar ce ma obisnuisem cu CE, dar pare tare promitator DT.. cred ca o sa imi placa mai mult decat CE.. dupa ce-l vad si pe DT in actiune sa vad care o fi pe primul loc din cei trei..

mai e cineva care a vazut seria 5? ce parere aveti de pustiulica?




Mica dansatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ingrid, sanatate multa fatucai!!!! Nu te sperii (prea tare), da? Astia micii sunt mai puternici decat ne imaginam noi :).
In afara de asta, mai ai putin si o sa te consulti cu ea in privinta tratamentului (cand a venit din ultima tabara, ala micu' mi-a zis ca si-a cumparat cam des chips pe-acolosa, si ca nu i-ar strica cate un LIV pe zi vreo cateva zile :))))))))).

Doomsday nu e pt. copil fiindca e scary sau din alte motive?


Mihutza, eu nu am vazut seria 5 dar, probabil ca dupa atata DT ii voi gasi o gramada de cusururi sarmanului Pustiulica :)).


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:


Mihutza, pe Doctorul no. 11 (pustiul) eu l-am vazut numai in poze, si mi-a fost deajuns. . Mi se pare chiar mai nepotrivit pentru rol decit CE :))))) Gura lumii mai spune si ca joaca destul de prost.
O sa fiu tare trista cind si-o lua cimpii Tennant...

Denizel, dat fiind ca eu vad episoadele mai intii singura, se mai intimpla sa mai cenzurez faze cind le vad, dupa aia, dimpreuna cu copilul, sau sa-l mai pregatesc dinainte, vezi ca urmeaza nu-sh ce.
Un episod intreg inca nu s-a intimplat sa cenzurez, ca n-am avut de ce.
Eu cu L&M am niste probleme, pe de o parte sint sigura ca ii vor placea la nebunie toate fazele alea comice gen ScoobyDoo :)), pe de alta chiar n-am nici un chef sa m-apus sa-i explic cum facea sex protagonistul cu prietena lui sub forma de dala prefabricata de beton amprentat .:/. Ce le-or fi trebui asemenea sugestii intr-un film care teoretic e de familie, nu stiu...


Ingrid, sanatate fetitei! Dar de fapt ce are?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Uf, mi-am amintit.
Mint, Denizel!

Am cenzurat si un episod intreg, nu numai secvente. Si anume "Father's Day". Dar asta din cauza incarcaturii emotionale (el e foarte "permeabil" la aspectul asta), si nu atit pentru partea scary.

Am zis deja, am constatat ca el e mai "dur" decit mine la fazele inspaimintatoare. Nu-l marcheaza de fel. Deh, e obisnuit probabil cu monstrii de pe Cartoon Network, care-s numai oribili, n-au poezia astora din Dr. Who. In plus, iar am spus, el oricum travereseaza o perioada in care are chef, dimpreuna cu colegii lui, de povesti de groaza. Ii place sa se sperie...
De folos mi-a fost, pentru o corecta relationare cu filmul :)))), si "Dr. Who Confidential", acele mini-documentare facute de BBC ptr fiecare episod.

In schimb, fiu-miu remarca si il impresioneaza faze ca cea cu cyborgul care se jeluieste...
Stiti filmuletul cu pasarea kiwi? Circula intr-o vreme. Mai, a plins fiu-miu pentru soarta pasarii aleia de nu stiam cum sa-l mai scot din stare. Uite, pe ala am regretat ca i l-am aratat, nu pe Dr. Who...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Tot eu .

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Si, totusi, e prea mic pentru a prinde esenta Dr. Who zic eu. Discutam despre asta dupa fiecare episod, dar tot cred ca nu o poate cuprinde si, tare cred ca se uita mai mult pentru ca e spectaculos.
Dar spectaculosul ala fara esenta nu are nici o valoare, nu?

Denizel, dar care e esenta Dr. Who?

Si de ce crezi ca esenta lui, asa cum o surprinzi tu, e singura valoroasa?


Eu cred ca pustii astia de cca. 10 ani retin foarte bine si coerent, dincolo de spectaculozitate, si ideea de erou altfel decit se obisnuieste: unul mai degraba inteligent decit justitiar cu spume, care se minuneaza de diversitatea vietii, care inainte de a face una cu pamintul un balaur se asigura ca este cu adevarat un balaur rau, nu numai unul prost inteles (asta e un citat dintr-o carte despre dragoni :)). Binele invinge, of corz, dar se poate sesiza chiar la 10 ani ca lumea nu se imparte intotdeauna foarte limpede in rai si buni si ca orice actiune, orice alegere are un pret si ca aventurile nu sint intotdeauna simple.

Cu povestile clasice e la fel.
Si pe ele noi le intelegem nitel altcumva decit ei, si, totusi, continuam sa le citim copiilor.
E acelasi lucru, pentru ca Dr. Who este o poveste. Multistratificata, probabil, cita vreme are cite ceva special si numai pentru tine, si numai pentru mine, si numai pentru pusti... N-as clasifica intelesurile astea in unele de valoare si altele de doi bani.

Zic si io asa ...


Desigur, daca tu crezi ca partea scary a serialului e totusi cam mult fata de ce tolereaza pustiul tau, poate ar fi bine sa-l intrerupi. Eu vorbesc, normal, numai din perspectiva a ce constat eu la fiu-miu...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Pai, Ileana, pe pustiul meu nu=l sperie defel monstruletii, ba chiar il inspira :)) (Povestea zombilor cei speriati, mai tii minte? ).
Incarcatura emotionala, da, o sesizeaza cand e de sesizat si... o lasa sa-si faca de cap pe la ochisorii lui... :).

In schimb, cum fac sex Elton si iubita din dala, nu m-ar fi intrebat sigur :D. Problema asta nici macar eu nu mi-am pus-o .
Chiar, se presupune ca cei doi au si sex?


Care cred eu ca e esenta Dr. Who? pai, esenta ar fi capacitatea de ajutorare si intelegere a semenilor, (dobandita) cu ajutorul punerii in functiune a dragostei adevarate, a curajului, a inteligentei si a sperantei. Se aduce vorba despre asta chiar in Fear her.
Ba inca, in Fear her, Rose a capatat de la Doctor o lectie in legatura cu copiii :).

In Fear her, faza cu ala din dulap a fost naspa-naspa, chiar si pt. un copil care intelege ca se uita la un film, nu pandeste cu luneta in casa de vizavi (bine, copilul zice ca nu s-a speriat, dar eu nu-l prea cred).
Iar ideea fetitei posedate de un personaj nefericit venit dintr-o alta lume, nu e genul de imaginatie spre care sa vreau sa-i deschid copilului ferestre.
Poate ca exagerez, am vorbit, se intelege, din interiorul granitelor mele.
Chiar sunt curioasa cum o sa ti se para tie Fear her, Ileana. Poate ca ma va ajuta sa vad altfel toata "tarasenia" :).



Ingrid, e mai bine fetita ta?


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Chiar, se presupune ca cei doi au si sex?

Pai Elton a insistat in a ne informa asupra acestui aspect, ca da (n-ai sesizat? ne-a zis-o explicit...), altminteri iti dai seama ca nu mi-ar fi trecut prin cap sa-mi pun o asemenea problema .

Pai esenta de care spui cred ca strabate foarte bine in capsoarele pustilor nostri .

Cind oi vedea episodul cu pricina, revin cu impresii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Pai Elton a insistat in a ne informa asupra acestui aspect, ca da (n-ai sesizat? ne-a zis-o explicit...)


Da????
Nu, nu am sesizat . Oricum aveam de gand sa ma mai uit o data :D.


Pai, asta ma intrebam eu: esenta asta nu se pierde in mintisoara unui copil, cand scenariul devine mult prea scary?
Eu acuma vorbesc doar despre Fear her. Din ce am vazut pana acum, doar ep. asta mi s-a parut ca nu e de vazut impreuna cu un copil de 10 ani si doar ep. asta m-a facut sa pun problema in felul asta.





Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput