Sexul dupa nastere ...ce se schimba?

Sexul dupa nastere ...ce se schimba? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Unde sunt noptile pline de pasiune pe care le imparteai cu sotul inainte de a fi parinti? Ehei ... sexul dupa ce devii mamica este un subiect destul de dificil de obicei deoarece si barbatii si femeile - isi pierd apetitul sexual dupa ce li se naste copilul. Sunt multi factori care influenteaza acest aspect, unii fizici si altii psihologici, insa scaderea apetitului sexual poate face rau unei familii care ar trebui sa fie fericite. www.desprecopii.com/info.asp?id=2140" target="_blank">Iata mai multe ganduri si sfaturi de la Desprecopii.com.

Cum ati simtit voi aceasta 'criza' intima?

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

pe mine sarcina si nasterea m-a dat peste cap total...nu te poate pregati nimeni pt transformarile hormonale, pt kg in plus, pt oboseala.
Am idealizat totul si am crezut ca-i simplu:-)
Nu-i simplu si le admir pe cele care o fac de mai multe ori - sunt niste curajoase dupa parerea mea sau au ceva in plus. Da, au ceva in plus care le face sa fie si mai si:-)
Eu in sarcina m-am simtit rau deci sexul pas pt mult timp, dupa nastere desi sotul spunea ca sunt frumoasa m-am simtit urata si nu puteam sa cred ca ma doreste...dupa o vreme mi-am revenit dar a durat ceva si nu am mai regasit nebunia de la 20 si ceva de ani.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

am simtit-o si inca o mai simt. viata noastra sexuala nu mai e ca si "inainte de copii' si nu cred ca va mai fi vreodata la fel.
admir cuplurile care pot intretine o viata sexuala picanta si satisfacatoare cand sunt copiii mici.

sotul meu ofteaza din cand in cand si ii e dor de tigresa lui de altadata.
si mie mi-e dor de sambetele cand ne trezeam lipiti in pat si ne iubeam, dormeam pana la amiaza si iar ne iubeam, seara tolaniti la un film si un vin... si ne iubeam cand aveam chef. era si chef era... era..

acum facem cu shimbul cu copilul: azi iesi tu cu ea la parc ca sa ma pot odihni eu, maine e randul tau si tot asa. ma bucur de cateva ore de somn mai mult ca de orice, si el la fel. ce imagine minunata: doi extenuati care fac cu randul la somn. what sex? :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Aceea "criza" la mine a aparut, cand sotul m-a "violat" la 4 saptamani dupa nastere.

Dar daca uit experienta personala dura, pot spune ca schimbarea asta se datoreaza fricii de durere (celor care au nascut natural), inca esti grasa, esti cu gandul la bebe, cu urechea ascutita, in gand te rogi sa se grabeasca omul si sa nu se trezeasca bebe... Iar de oboseala nu mai zic.

Conteaza mult primul act de dupa nastere, sa fie ok, pt ca mancand vine pofta Daca nu aveti conditiile necesare unei partide pe cinste, daca va grabiti, daca nu-ti pica bine, daca sariti peste preludiu, atunci poate apare mai usor criza. Insa daca merge bine, probabil vei dori sa repeti "actiunea"


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Cred ca cea mai mare problema o reprezinta schimbarile hormonale si preocuparea permanenta pentru bebelus.
Pe locul dpoi - ar fi imaginea de sine a femeii care a nascut de curand...
Iar pe locul 3 - asa cum spunea si Gabi_K - graba care strica treaba. Graba - si in sensul ca unii nu au rabdare sa astepte destul timp dupa nastere pt a avea prima "Intalnire", dar si in sensul ca nu iau lucrurile treptat - se grabesc sa faca sex, fara a pregati terenul suficient. Iar daca preludiul este oricum foarte important pentru o experienta reusita, dupa nastere acesta devine vital. Chiar cu riscul ca la primele intalniri totul se va rezuma la preludiu... De fapt, cred ca e chiar foarte bine daca se intampla asa.

A face sex cu o femeie care a nascut de curand presupune la fel de multa grija si rabdare ca sexul cu o virgina... Sau poate chiar mai mult. (Pentru ca in cazul fetei virgine ar fi posibil ca si ea sa fie destul de excitata si arzand de dorinta, incat totul sa mearga usor. Dar in cazul proaspetei mamici, e putin probabil...).

Insa as vrea sa cred ca exista si barbati care in primele saptamani/luni dupa nasterea bebelusului au alte prioritati decat sa-si preseze partenera sa faca sex (sau sa se planga ca sufera din lipsa de...). Daca cei doi reusesc sa se puna pe aceeasi lungime de unda, cred ca si sexul vine, incet, incet, la normal. (Si nu vad nimic rau daca amndoi accepta ca nu mai poate fi ca inainte, fara nicio grja, pt ca ai un copil in casa, trebuie sa fii mai atent, mai putin zgomotos etc - e ceva normal, ce cred ca fiecare cuplu trebuie sa-si asume cand hotaraste sa aiba copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

"e ceva normal, ce cred ca fiecare cuplu trebuie sa-si asume cand hotaraste sa aiba copii."
dar nici o teorie nu te pregateste de normalitatea asta, toti credem cand ne iubim ca nebunii ca la fel ne vom hirjonii o viata intreaga si, de multe ori dupa, ne aducem aminte si tanjim dupa acele nopti fierbinti. Asta nu inseamna ca nu acceptam sau nu intelegem, inseamna ca viata se schimba radical si nu toata lumea este pregatita...eu una nu am fost si am fost socata de ceea ce se intampla. Parca eram in alt film, asteptam sa se termine totul si sa revin la "inainte".



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

la mine nu a functionat nimic din cliseele astea ce le gasim in toate articolele... vacante in doi, facut sex cand doarme copilul etc...
a fost tare frustrant la inceput pana m-am obisnuit cu schimbarea asta si am fost tare dezamagita. ceva s-a dereglat, maternitatea m-a schimbat mult. si nu am nascut recent ci acum 3 ani, deci nu mai sper in focuri de artificii.

de aceea zic ca ma bucur sa aud de femei care spun sincer ca viata lor sexuala (cu sotul nu cu amantul ) e la fel de buna sau chiar mai buna chiar dupa ce au devenit mame.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asyroxa spune:

am 26 de ani, am o fetita de 3 ani,iar sexul dupa sarcina a fost la fel de pasional,doar de 2 -3 ori pe sapt.acum sunt iar gravida,de la 4 luni nu avem voie de sex,mici problemme, dar disperarea dupa sex nu a disparut,chiar rar cum era. acest interzis ne provoaca mai mult, macar la doar cateva mangaieri.e normal acest apetit sexual?
sau acest interzis ne provoaca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asyroxa spune:

intr-adevar nu mai este ca la 18, 19 ,20 ani de 2-3 ori pe zi acum este de 2 - 3 ori pe sapt sau chiar o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asyroxa spune:

dar sa va uitati la filme de dragoste,de alea fara perdea ati incercat,?sau un film care doar sa transmita mesaje cu subinteles, mangaieri pe fuga,aluzii, sau doar sa luati atitudine cand doriti,nu stiu,daca am sti ce vor barbatii de la sotiile lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asyroxa spune:

oare nu se poate discuta cu sotul despre asa ceva? sa-i aducem aminte de clipele minunate din tinerete? la iubirea de la incepu? o reluare a evenimentelor de atunci oare n-ar schimba nimic?

Mergi la inceput