Sexul dupa nastere ...ce se schimba?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Asyroxa, aici nu e problema discutiilor. Apar mai multe griji dupa nastere: curatenie zi de zi, copilul sa manance la ore fixe, sa doarma, sa iasa in parc etc. Plus de asta abia ai timp de tine, sa faci o baie sa te relaxezi, sa-ti faci unghiile, sa-ti pui o masca. Nu te mai simti frumoasa si poate nici sotul nu te mai vede ca inainte. Apare si stressul ca nu le poti face pe toate cand vrei tu. In momentul cand adoarme copilul deja esti epuizata si nu-ti mai arde de nimic. Ce preludiu cand te gandesti ca mai sunt cateva ore pana suna ceasul sa pleci la servici?
Inainte de nastere aveam mai mult timp pentru noi doi.
Se vede ca cele care au pe cineva sa le ajute: mama, soacra, dadaca sunt mai linistite, au timp si pentru ele si au o viata sexuala mai buna decat celelalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Mie mi s-a intamplat la fel, timp de un an si ceva a fost o stare de conflict continuu intre mine si (fostul) sot, inainte de a naste eram sa zicem ok in materie de sex, nici prea-prea, nici foarte-foarte, chiar aveam momente cand nu stiam ce vreau si cum imi place. Plus ca fostul era destul de egoist sa se satisfaca pe sine si din cand in cand sa-si aminteasca si de mine.
Am nascut, mai bine de 6 luni am suferit de dureri din cauza epiziotomiei, care s-a vindecat greu. Nu stiu daca intr-un an si jumatate sa intamplat de 10 ori, si aproape de fiecare data a fost dureros. Asa ca refuzam, sistematic.
Am un copil linistit, deci timpul si oportunitatea au fost, berechet. Dar n-a fost destul.
Acum, un an mai tarziu, m-am indragostit nebuneste, asa cum n-as fi crezut ca poate fi posibil. Nici la 20 de ani n-am fost asa, iubitul meu m-a eliberat, ca om si ca femeie. N-aveam habar ca pot sa scot atat din mine, ca sa nu mai spun ca nici poveste de durere, prima oara cu el a fost perfect, frumos, pasional. In fiecare zi e altfel, m-am transformat, m-am maturizat. Nu spun acum ca asa ceva n-ar fi posibil cu sotul din dotare, spun doar ca o femeie dupa ce naste e o infinita sursa de posibilitati in pat. Profitati !

Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

la noi in primul rand s-a schimbat...frecventa. Matei e un copil solicitant, care adoarme tarziu noaptea (dupa ora 11..) cand noi nu mai putem nici sa vorbim, daramite sa mai facem sex. Pentru noi avem weekendurile (il lasam in fiecare WE la socri, macar o noapte, daca nu doua), insa cum mai zicea cineva mai sus, ne trezim ca ne intoarcem vineri seara acasa, cu copilul lasat la bunici..si cand vedem linistea din casa si patul...ce poate fi mai ispititor decat un somn neintrerupt de 8-9, poate 10 ore???




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

...."spun doar ca o femeie dupa ce naste e o infinita sursa de posibilitati in pat. Profitati !"


Foarte adevarat!!!Trebuie doar sa stii ce vrei ,cum vrei si cu cine.La mine au durat 1 an dupa ce am nascut perioada de "adaptare".Dupa ce am terminat si cu alaptatul totul a devenit ca in povesti, ca sa zic asa!

Mihaela,mami de ingeras Cosminiq
Ridurile nu fac decat sa arate unde au fost zambetele" (Mark Twain)



http://picasaweb.google.com/BazarGeneral
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148802

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

eu imi amintesc ca in timpul sarcinii cu primul copil, faceam sex ca iepurii...eu as fi vrut si in luna a 9 dar fostul meu sot avea o problema in a vedea burta miscandu-se ...credea ca ii face rau lui bebe
dupa nastere in schimb...nu am mai avut nici un chef. dorinta era...dar ma ingrozea ideea ca ne apucam de treaba si incepe bebe sa planga..si tre sa ma duc repede sa ma spal pe maini...si numai la gandul asta....imi cam trecea pofta..preferam sa raman curata :)))

Mamica mandra a lui Dani si cu bebe in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

eu nu am putut in timpul sarcinii ca era amenintare de avort.dupa a durat ceva sa ne revenim si abia la vreo trei luni -a normalizat situatia..si gata.nu am facut caz,nu am avut discutii nu a fugit l alta..si nopti de pasiune sunt..momente de pasiune sunt...eu de joi pana duminica duc fata la mama.am timp.soacra imi afce mancare...am timp...deci.....

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

eu cred ca numai cu intelegere si rabdare se trece HOPUL si de o parte si de alta. in toate cuplurile sunt probleme, dar atata timp cat amandoi constientizeaza ca nu este o "lupta intre cine castiga si cine cedeaza", lucrurile se pot rezolva daca exista acel gram de iubire si respect reciproc. sarcina si aparitia copiilor schimba/maturizeaza cuplul si de o parte si de alta. si ei se "transforma" si ii prind responsabilitatile din urma, doar ca ei, la prima vedere, par mai detasati decat noi, mamele, care simtim ca doar pt copii traim si ca trebuie sa ne ocupam nonstop numai de copii pt ca nimeni nu o face mai bine ca noi si avem obligatia/responsabilitatea de a face numai noi asta.
pe mine nu m-a grabit sotul in nici un fel sa reluam "activitatea" dupa nastere (am nascut natural ambii copii, m-am "rupt" in toate directiile, iar episiotomia s-a refacut extrem de greu mai ales dupa a doua nastere), insa din cand in cand aveam anumite discutii pe tema asta pt ca eu eram f delasatoare si il refuzat uneori chiar si fara motiv intemeiat (probabil pt ca imi era mai la indemana). ma refugiam in crescutul copiilor si nu acceptam ajutorul nimanui (mama, soacra), pt ca nimeni nu facea totul PERFECT ca mine (asa credeam eu despre mine). discutand cu rabdare din toate punctele de vedere, ore intregi, zile si nopti la rand (a nu se intelege ca am fost vre-odata in prag de despartire, pt ca nu am fost, ci pur si siplu se pierduse armonia de cuplu). mi-am dat seama ca gresesc mai ales eu (adevarul este ca lui nu prea aveam ce sa ii reprosez) si am luat decizia sa ma schimb pur si simplu, sa imi reamintesc tot ce ne-a unit candva, tot ce am trait frumos impreuna pana la aparitia copiilor, si mi-am dat seama ca iubirea mea pt el a evoluat si ca merita cultivata cu grija. in continuare suntem, fara sa exagerez sau sa ma laud, cel mai reusit cuplu dintre prietenii/cunostintele noastre (mereu ne zicem unul altuia ca noi ne-am cautat mult in vietile anterioare pana ne-am gasit pt ca ne intelegem perfect (daca exista asa ceva) si daca nu am fost sot/sotie, cu siguranta am fost amanti!!!!), iar viata noastra sexuala a evoluat. nu a revenit la anii tineretii, ci a evoluat in si mai bine. poate ca nu mai este ca atunci cand o faceam interzis, pe furish, fara acordul farintilor, dar cu siguranta este mai calitativa decat a fost vre-odata si pot sa zic extrem de erotica si de satisfacatoare.

Mirela cu Rares-Mihai (19 aug 2006) si Rebeca-Maria (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

e muuult mai bine, desi si inainte era super. o perioada de criza a fost cateva luni dupa nastere, poate oboseala isi spune cuvantul. cred ca totul se petrece mental. plus ca echivaleaza cu nu stiu cati km alergati, deci impuscam 2 iepuri dintr-o data.

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Bijuteriile mele handmade din sarma crosetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

eu nu am putut in timpul sarcinii ca era amenintare de avort.dupa a durat ceva sa ne revenim si abia la vreo trei luni -a normalizat situatia..si gata.nu am facut caz,nu am avut discutii nu a fugit l alta..si nopti de pasiune sunt..momente de pasiune sunt...eu de joi pana duminica duc fata la mama.am timp.soacra imi afce mancare...am timp...deci.....

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009




iubita u etsi o fericita nu totii au posibilitatea asta

getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009
ary poze si ary povestea unui aricy

poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getik1 spune:

buna. la mine pana sa nasc era groaznik din punct de vedere al sexului mai bine fara. dupa ce am nascut totul sa schimbat in bine si este mult mult mult mai bine decat inainte. nu stiu dc dar am nascut prin cezariana dar am avut si travaliu poate exista vreo explicatie logica eu nu o stiu


getik mamika de
mika minune ariana-ioana 29.12.2009
ary poze si ary povestea unui aricy

poze nunta

Mergi la inceput