Strumfi de iulie-august 2007 (185)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Housepocket, multumesc pt cuvintele tale!
Lulu mersi de raspuns vis a vis de ceaiul de ceapa! Imi notez.
Carla, da, se apropie ziue celei mici (si pe urma si fetele noastre mai mari). plecati la mare?
Vivela, am uitat sa-ti zic, mare personalitate David al tau, sa se spele singur pe cap
Nu mai stiu cine intreba, noi am mai atenuat urletele la spalatul pe cap, intr-o perioada cand erau f puternice, cu un prosop la ochi (ideea preluata tot de cineva de aici).
Luna, stiu ca situatia e naspa in toata Europa, treaba e ca acolo toata lumea se mai sacrifica (adica si ministri, parlamentari), la noi se cer sacrificii doar oamenilor de rand, care oricum nu au salarii prea mari...
In fine, trecem si peste asta... cum ma va afecta direct... ori o sa fiu disponibilizata de pe post, ori o sa se taie si un spor pe care il aveam + 25%, risc sa ajung la salariul minim de 600 ron [:-(] ..ma rog, voi vedea ce vom face...sotul este si el PFA, sa vedem si pe acolo ce se va inampla si acolo...
Ma rog, asta a fost o paranteza, nu asta este esenta, doar ca nu f des, ma mai infurii si eu pe nesimtitii astia...

Iesim pe afara, vad ca a venit deja canicula.... ff cald, dupa saptamana de ploi...



Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

monica, te inteleg perfect; nu stiu ce o sa fie in continuare daca astia pun in aplicare masurile astea de exterminare in masa pe care le-au propus; si la noi nu e prea roz......
pana la urma ce fac cu indemnizatia?scade? cat o sa fie ? la naiba cu politicienii astia....asa as pleca sa nu mai stiu nimic de toata astea?
iar pe basescu l-as trage in teapa cu zambetul pe buze; gata, plec la plimbare. va pup

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

neata

dupa atatea vesti proaste, am si una buna, se pare ca am reusit sa ne inscriem oficial la gradinita , deci n-am ramas pe dinafara...si ma bucur ca doar traversez strada si ajung, ceea ce ma va ajuta enorm in conditii de bb2 micut.

cygni, eu nu raman la un copil (probabil ti-ai dat seama deja ), dar parca nici de al treilea nu m-as apuca. doi mi se pare ca e cifra magica (eu am doi frati mai mari), unul mi se pare prea putin, trei deja e prea mult...dar - in ceea ce ma priveste - nu iau decizii radicale acum.
mi-am pus si eu problema - asa cum zicea monica - daca o sa pot sa-l iubesc pe al doilea la fel ca pe primul, dar am renuntat sa ma mai gandesc la asta, ma bazez pe instinct si pe experienta altor mame (eu n-am prea auzit mame care sa nu-si iubeasca toti copiii, indiferent ca sunt doi sau noua...).
eu zic ca n-o sa fac mai mult de doi (desi poate mi-ar placea sa fie mai multi), gandindu-ma la ce le pot oferi in afara de dragostea mea neconditionata. educatia costa, si inca destul. deja ma simt frustrata ca poate n-o sa-mi permit o scoala privata pentru copii (eu am un fix cu sistemul de invatamant public de la noi, care mi se pare de 2 lei...). in fine, ar fi multe de spus pe tema asta.

in alta ordine de idei, sanatate multa si tie si Alisei , stiam ca si ceaiul de cimbrisor e bun de tuse, mai e si un sirop la plafar - Plantusin care iarasi la noi face minuni. dar trebuie sa iei ceaiul potrivit in functie de tipul de tuse, daca e uscata, sa o provoci sa devina productiva (deci o sa tusesti si mai mult intr-o prima faza), daca e productiva, trebuie ceva care sa o amelioreze.

monica, imi pare rau de perspective , si pe mine ma afecteaza reducerea indemnizatiei. am fost furioasa de-a dreptul cand au anuntat, acum m-am mai linistit si n-am decat sa accept situatia. ma tot gandesc ca macar sa fim noi sanatosi (si Slava Domnului, pana acum am fost si sper sa fim in continuare), ca le-om duce noi pe toate, am dus-o si mai rau si ne-am descurcat cumva. restul, sunt detalii...

Lulu, am vazut poze cu Luca, mare smecher ai tu acolo .
eu n-am vazut spatii de joaca la benzinarii in Bucuresti, e drept ca nici nu am colindat dupa asa ceva, am parcuri aproape de casa si nu-mi vine sa plec pt plimbare mai departe de atat. cand e sa plecam, de regula iesim din bucuresti cu totul.

mychy, sanatate multa si tie, ce-ai patit de-ai ai tras curent, ai stat cu geamul deschis in avion?

diane_dun, bine ai revenit in strumfarie, felicitari pentru bebe 2, sa fiti sanatosi cu totii .



_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian (37+)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

diane_dun, multumesc pentru urari si bagare in seama, esti foarte draguta


violetan, ai o sora geamana? wow, cred ca e grozav!

lulu, poti sa razi de mine dar zi-mi si mie cum se prepara acest ceai,
se fierbe ceapa pur si simplu, se taie in bucati, se lasa intreaga?
bine ar fi sa guste si mandra mea din el....mda, acu am vazut ca ai raspuns mai jos Monicai.

Georgi, bine ar fi sa fie alergie, dar e primul an in care racesc primavara!
am aerius acasa, cred ca nu patesc nimic daca iau o doza doua :D


Antoanela & Luna, multumesc

tocmai am terminat de facut o inhalatie. 0 efect, caile mele respiratorii sunt pe cale sa ma infunde.

mychy, am fost cu copilu' la doi pediatri buni care au ascultat-o pe toate partile si ea a respirat cum i se cerea si au zis ca totul e din nas si gat nu e nimic la plamani. off.

sunflower, mersi, ne conversam

Monica, dilema mea este....mai multe si nu are legatura cu iubirea. De ex acum daca mi-ar lasa cineva un copil la usa, l-as adopta imediat. Eu tot am ideea asta cu adoptia de dinainte sa am copil dar am inteles ca se gasesc f greu copii disponibili daca se poate spune astfel. O problema ar fi RH-ul negativ ca daca as mai ramane insarcinata ar fi a treia sarcina practic fiindca am pierdut-o pe prima, deci riscuri in plus cu acest RH. In afara de partea teoretica, sarcina a fost cea mai urata perioada din viata mea si m-am simtit ingrozitor din multe pdv, nu-s plecata cu sorcova
dar am avut multe probleme. O alta sarcina ma inspaimanta de-a dreptul
incomparabil cu nasterea. Abia apoi vine si partea materiala pe care nu o putem ignora, pe masura ce cresc se inmultesc si nevoile si dorintele, clar nu le poti satisface pe toate dar e normal sa-ti doresti sa-i asiguri un start bun in viata copilului tau. Situatia economica e ingrijoratoare si in general si-n particular ca sa nu mai spun ca in cazul nostru ar insemna sa ne mutam de la cele 2 camere. Lasand astea deoparte, ma gandesc si la faptul ca Alise va fi singura de tot pe lume ca nu va avea nici verisori nici rude apropiate, ca noi nu avem, tot ce pot sa sper e sa-si faca prieteni buni. Nici nu pot sa fac un copil "pentru" primul, adica motivatia e gresita. Daca eu nu mi-l doresc si stiu ca nu ii pot oferi din toate pdv ce i-am oferit pana acum si mai tarziu lui Alise nu are rost sa ma incumet. Si mai am o tampenie in cap, chiar daca s-ar rezolva toate cele de mai sus si l-as face pe al doilea si n-ar iesi asa de...nemaipomenit ca primul copil, nu as simti cumva o durere, o frustrare?
Poate sunt eu nebuna ca ma intreb, daca al doilea iese mai putin destept decat primul? Ca frumusetea treaca mearga da' cu inteligenta e mai greu.

Hai ca numai ineptii am debitat, is obosita rau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cygni spune:

Vivela, acum am vazut ce ai scris.
Da, la asta ma gandesc eu, la ce va urma in viitor. Ce-i pot oferi in domeniul educational privat care costa si inca destul... plus multe altele.
Dupa cum ai sa citesti insa mai am si alte dileme.
Te felicit insa pentru alegerea ta

La Alise tusea e productiva dar nu se potoleste. Si cum se joaca mai activ, cum o apuca cate-o criza de tuse. Daca nu-s acceptabile ca gust, fiica-mea doar cu forta sa ia ceva


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

hai ca am reusit sa pun niste poze:
http://picasaweb.google.com/sunflowerdenis/PozeNoi#

ma uit indata si la Luca, mai citesc si revin...

Cristina, cea mai mandra mama de Denisuc (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Cristina, admirat pozele

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
POZE http://picasaweb.google.com/lucagabriel07
www.picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Cygni, sa stii ca sirpul Prospan este bun in ambele tipuri de tuse sis eaca si productiva.
Luca nu tuseste de fel, nu prea raceste, decat viroze trecatoare, acum, tusea pe care a avut-o ...a fost ca o dezvirginarie pentru noi.
Dar Prospan a facut treaba buna, si la mucisori cu tuse stiu ca face treaba buna ACC.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
POZE http://picasaweb.google.com/lucagabriel07
www.picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

cygni, daca ai timp, poti sa citesti pe aici cateva lucruri interesante pe tema propusa de tine.
bineinteles, nu cred ca e cazul tau, insa sunt cateva idei care te pun pe ganduri si te determina la introspectie.

Cristina, am vazut poze cu Denisuc, tare simpatic mai e . se vede ca ai copil cuminte si ascultator .

_

Mami de pui nazdravani, David (2/9/07) & Damian (37+)
Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Buna fetele,

Dina_dun bine ai revenit si felicitari pentru printesa. Sa iti traiasca si sa fiti sanatosi si fericiti

Cygni nu cred ca iti poate da cineva raspunsul la dilema ta. Eu am o sora si sotul are 3 frati, unul de la mama si 2 de la taica-su. Viata mea fara sora mea nu ar fi aceeasi. Nimeni nu e ca ea si relatia noastra desi nu a fost mereu buna, ne-am certat si ne-am batut, am concurat una cu alta, etc, e unica. O iubesc din tot sufletul si desi nu e langa mine stiu ca oricand va fi cu mine la nevoie. Si eu la fel pt ea. Suntem foarte diferite. Una e mai frumoasa si una e mai desteapta ca sa zic asa. Nu conteaza. Sentimentele nu se fac in functie de cat de destept sau de frumos esti e pur si simplu o legatura intre noi care nu dispare si nu se toceste indiferent de circumstante.

Eu asta am vrut pt Catarina. In afara de asta simteam ca familia noastra e incompleta. La noi decizia a fost o familie numeroasa sau copil unic pt ca ne era teama ca nu va iesi la fel de pefect ca primul. Ceasul meu bilogic cred ca si-a spus cuvantul si acum mai avem putin si il asteptam cu drag pe fratiorul lui Catarina.

Nu ne vom opri aici. Sotul a zis ca daca eu il fac pe al doilea el il vrea pe al 3 lea . Vreau o familie numeroasa. Nu vreau sa le ofer eu totul copiilor nostri. Si ei vor trebui sa munceasca pt ceea ce isi doresc. M-am mutat aici ca sa aiba acces la o educatie buna sa aiba acces la un sistem social bun.

Nu e usor insa nici aici dar noi ne dorim 3- copii asa ca restul e secundar. Mai putine concedii in strainatate, fara haine de marca si alte mici sacrificii.

Mie personal conceptia noastra a romanilor de a oferi totul pe tava copiilor mi se pare gresita. Aici adolescentii muncesc de la 14 ani, distribuie ziare, au grija de gradina sau fac baby- sitting. Nimic nu cade dín cer, toata lumea trebuie sa munceasca. Eu consider ca atunci cand Catarina merge la gradinita e ca si cum ar merge la munca. Munca ei e sa se joace si sa invete. Pana la o varsta apoi se maresc responsabilitatile.

Poate suna dur dar m-as uri pe mine daca ar iesi un copil care nu stie sa dea valoare la nimic pt ca a avut de toate.

In fine m-am intins cam mult. Cam asta e cu cel de al doilea copil.

P.S. insanatosire grabnica.

Stefania mamica www.tickerclub.com/cache/bc78ee8833.png[/img]" target="_blank">Buburuzei Catarina si31+
www.flickr.com/photos/balexandre/" target="_blank">Poze Catarina
O romanca in Danemarca

Mergi la inceput