sa ne numaram binecuvantarile (cap.5)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Laura, ma bucur ca isi cauta alta, macar n-ai grija lui
Daca va plictisiti, am pus cateva poze de saptamana trecuta... am nimerit la un festival culinar interzis celor care fac cura de slabire

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumpkin spune:

Ma invart de 4 ani pe la clubul mamicilor si taticilor singuri, citesc mereu dar nu mi-am gasit niciodata locul.
Accept si eu acum invitatia si provocarea Conchitei...

Binecuvantarile mele :

  • sunt fericita si sunt ok sa fiu singura (most of the time...)
  • sunt sanatoasa, si eu si toti cei dragi
  • am prieteni buni, foarte buni care m-au ajutat si sustinut mereu
  • am intelegere si suport din partea familiei
  • am un job bun care imi permite sa traiesc rezonabil si sa-mi fac vacantele
  • cea mai mare binecuvantare este, bineinteles, la semnatura....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

S-a terminat divortul ieri. Mar torii mei au fost slabuti, pentru ca nici unul din prietenii lui nu a vrut sa vina, in schimb a prietenul lui cel mai bun si a mintit la greu si, de asemenea, pe acelasi pricipiu a depus marturie si sora lui. Sora lui. Au negat o gramada de evenimente si totusi divortul s-a pronuntat din culpa comuna, desi toti au declarat la unison ca ma agresa fizic.
Au fost dati afara sotul si soacra ca faceau mare atmosfera si totusi judecatoarea a admis culpa comuna, asa cum a dorit el. Soacra-mea a amenintat ca va face test de paternitate pentru bebelus. S-a stabilit incredintarea catre mine si plata pensiei de intretinere, lucru care ma interesa cel mai putin si desi am aratat in instanta ca el este un eventual pericol, circuland cu masina in stare de ebrietate si chiar cu copilul in masina si am avut martori care au confirmat acest lucru judecatoarea il lasa sa vina sa ia copilul 1 luna de zile in vara, ceea ce mi se pare foarte mult. upa ce nu a venit o gramada de timp la fata, in ultimele 4 saptamani a cerut-o permanent.

Ultima data cand a sosit acasa fata a spus din usa ca ea vrea sa stea mai mult la mamaie, ca acolo are spatiu mai mare, ca acolo este mai bine si ca nu vroia sa mai vina acasa. Parca ii spalasera creierul. Avusese luni serbare, la gradinita soacrei, foat gradinita si i s-a spus sa nu imi spuna la telefon ca nu se stie daca se tine in ziua aceea, asta ca sa nu pot fi prezenta la serbarea propriei mele fete. Apoi i s-a spus sa nu ma mai asculte, ca au ii vreau raul si ca in curand o sa stea cu ei. Astea sunt vorbele fetei mele.

Asa ca binecuvantarea mea pe ziua de azi lipseste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noideea
azi n-am cuvinte ...

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

noideea



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Noideea , e bine ca s-a termnat divortul. Culpa comuna sau unica, e mai putin important. Tu stii mai bine si la momentul potrivit vei putea sa explici si copiilor tai motivele tale.

In ceea ce priveste fetita ta, cred ca de fapt este vorba de soacra ta care doreste sa se asigure ca ramane in viata ei, nu neaparat de dorinta tatalui de a o avea 1 luna vara. Sunt sigura ca vei putea contracare manipularile soacrei, mai ales ca fetita ta are incredere in tine si iti povesteste, las-o sa aiba o relatie buna cu bunica ei, la timpul potrivit va face ea judecata de valoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

mihuta, stiu ca asta ar fi solutia de bun simt. Pana acum am tot fost corecta si am incercat pe tot posibilul sa il fac pe tatal ei sa aiba o relatie cu fata, chiar daca l-am boscorodit pe forum, dar fetita mea este entuziasmata de faptul ca de acolo primeste multe cadouri si are toata atentia, lucru care aici a fost vulnerabilizat din cauza existentei celui mic. A devenit obraznica cu baiatul cu care sunt acum, care este un tip absolut deosebit si care se ocupa de ea efectiv. Problema este ca i-au bagat in cap ca acolo are multe case si ca toate sunt ale ei, ca mami nu are casa ei, si ca eu ii vreau raul. Comportamentul fetei s-a scimbat total, am devenit dusmanul. ma contrazice in ultimul hal , la orice vorba, se uita urat la mine si cere expliatii pentru orice o pun sa faca. Mi-a spus ca aici se plictiseste si nu are prieteni si ca la noi acasa nu este frumos, este urat, conditiile oferite si atentia de care beneficiaza dintr-o data la soacra mea fiind superioare.

Eu nu pot compensa munca de o viata de la soacra mea, proprietatile pe care le au si darurile care vin din partea celor din acea familie. Nu asta ra fi problema , cat ca soacra mea se foloseste de aceste lucruri ca sa o invrajbeasca importiva mea. Fata mea este un pic omul interesului si aici este vina mea ca am facut tot posibilul sa aiba de toate, si ii ofer de toate insa nu pot sa compensez cat primeste ea de la soacra, iubita lui ex, cumnata si nasa, atentia primita de la ei, din toate partile. Eu sunt una singura.

Marele meu soc a fost sa descopar ca daca fetei nu-i convine ceva imi striga ca il suna pe tatl ei sa vina sa o ia.

Imi pierd copilul din mana, si avem permanent discutii pana si pentru a se imbraca singura. Refuza categoric sa se mai spele pe dinti, sa se imbrace singura, sa se incalte, sa doarma in patul ei, ca doar de aceea i-am facut patut si am inchiriat apartament cu doua camere. Pentru ea, ceea ce fac eu sau spun, dintr-o data, este pus sub semnul intrebarii si comentat. Ma contrazice la orice propozitie. Si asta de cand a venit de la soacra-mea, de luni.

Ieri mi-a spus ca nu are prieteni aici, desi am dus-o la mama in fata blocului special sa se joace cu o prietena de-a ei, si a spus ca ea vrea sa il sun pe tatal ei sa o duca la carina, iubita tatalui ei, femeie in toata varsta, ca ea se plictiseste aici si ca vrea sa se joace cu carina.

Am ramas siderata. In patru saptamani mi-a intors copilul impotriva mea, folosindu-se de faptul ca copilul e vulnerabil si ca au o situatie materiala mai buna. Si cel mai tare e ca au reusit sa o faca sa creada ca eu nu o iubesc si ca-i vreau raul. Eu trebuie sa ma impart intre copilul cel mic si ea, copilul cel mic avand numai o luna. Normal ca nu pot iesi cu fata in parc ore intregi, cum faceam inainte sau sa chletui sume mari pentru a compensa ceea ce primeste de dincolo. Ea percepe aceste lucruri ca pe lipsa de dragoste. Faptul ca-i impun sa se imbrace singura, sa continue cu o disciplina ca pana mai ieri, asa cum o obisnuisem, le percepe ca pe niste cazne. Nu mai spune sarumana, nu mai spune multumesc si te rog frumos. Refuza categoric.

E, pe mine aceasta atitudine a ei ma forteaza sa fiu mult mai dura cu ea, sa o cical sis a stau cu gura pe ea, explicandu-i ca ea trebuie sa fie o fetita ascultatoare si buna, sa faca ceea ce este corect si adecvat la varsta ei. A inceput sa ma speculeze sis a caute refugiu in cealalta parte pentru ceea ce eu nu pot in acest moment. Acolo, la mamaie are libertate totala, mamaie nefiind capabila sa ii impuna anumite lucruri.

Aceste evenimente nu fac decat sa loveasca in copila, pentru ca in loc sa existe o continuitate in educatia ei, in loc sa aiba echilibrul psihic pe care am reusit in ultimul an sa i-l confer, este confuza si deja sesizez mari probleme de adaptare si confort.

Exact de ce mi-a fost frica si pentru ce nu am pelcat de acolo atat timp, se intampla.

Fiica mea a devenit manipulabila si este in acest moment o ustensila in mana lor sa loveasca in mine. Plus ca modul in care au procedat in ultimul timp si din relatarile fetei, ei se pregatesc sa faca actiune pentru solicitarea incredintarii fetei catre ei.

Imediat dupa ce s-a terminat procesul l-am sunat pe ex si i-am spus ca lupta mea a fost cu soacra mea nici decum cu el si ca nu incerc sa il despart de copil ca eu am incurajat intotdeauna o relatie tata-fiica insa toata lupta mea a fost si va fi sa nu ajunga pe mainile soacrei, pentru ca rezultatul mentalitatii ei rezida in copii ei pe care nu a stiut sa-i creasca cum trebuie si nu vreau ac si fata mea sa fie ca ei.

Voi face apel. Si recurs si alte actiuni daca e necesar. Pentru ca el nu este nici capabil, nici doritor sa fie un tata exemplar sis a se ocupe de copil, ci doreste sa desparta copilul de mama sa i-l dea soacra-mii. Asta mi-a confirmat si avocatul lui.

Fetita mea refuza sa invete poezia pentru gradinita de aici pe motiv ca acolo este gradinita ei si ca ea a avut serbare deja.

In concluzie, am expus aceste randuri, pentru ac sunt disperata si nu stiu ce sa fac. Daca cienva cunoaste in bucuresti un psiholog care sa-mi poata face evaluare, rog sa mis e scrie pe PM.

Copilul meu ma iubeste si poate dragostea mea pentru ea si a ei pentru mine ma vor ajuta sa repar ceea ce strica ei, daca nu... mi-am pierdut copilul si au reusit sa loveasca unde ma durea mai tare, in esenta existentei mele, in luminaochilor mei si ratiunea mea de a exista. Era singurul lucru care era al meu si consideram ca nu mi-l poate lua nimeni. Maternitatea.

Incerc sa ma pastrez tare sa nu-mi pierd laptele, dar simt ca imi fuge pamantul de sub picioare.

Am crezut ca se va termina totul odata cu divortul si ca voi putea sa-mi vad de viata linistita. Oare cand se va termina tot calvarul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Conchita, !



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir ***** ***** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

Noideea imi pare sincer rau ca s-a ajuns aici...

Eu vroiam sa spun bine cuvantarea mea de azi,iubita mea s-a vazut cu tatal ei si binecuvantarea este fericirea ei din timpul petrecut cu el,radia de fericire...a fost toata numai ras...dar cand ne-am apropiat de casa i-a spus singura pa si a si fugit pe scari.
Pe dumnealui l-am avertizat ca e ultima sansa sa se apropie de fata si daca cumva o face sa sufere...o sa vada el...
Si cred ca s-a tacanit de tot,zice ca mi-a pus la posta "o pensie"...pana nu vad nu cred...oricum are de plata din urma pe 8 luni...

Laura,mamica de minune Bianca
POZE
Adevaratul camin nu este cladit cu mainile, ci cu inima.
Speranta este ea insasi un soi de fericire si ,poate, principala fericire pe care aceasta lume o ofera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanamatei spune:

Noideea...cum adica sa ia copilul pe vara 1 luna?Sper ca vorbesti despre fetita cea mare...nu despre bebelush....

Mergi la inceput