Maple-syrup babies (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

hei, lume noua pe aici monicutz
o sa fie bine maine, o sa vezi. stai linistita. si maine numai in pat.
dragaica stai cumintica in pat, lasa vremea frumoasa ca o sa tot mai fie. mie mi-a zis doctorul (ca-l tot intrebam cum e daca nasc mai repede, ce se poate intampla) sa nu-mi mai fac griji ca daca se intampla sa nasc dupa 24 de saptamani au conditii sa creasca copiii atat de mici
ha ha vorbiti de dinti - vi se pare tarziu s aapara primul dinte la 8 luni? dar de 15 luni ce ziceti ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Buna seara

Binenteles ca am picat cu brio examenul auto , nici nu-mi faceam griji. Cum altfel, daca eu nu am condus decat de vreo 3-4 ori in ultimul an? Speram la mai bine data viitoare. Multumesc oricum pt incurajari .

M-am mai linistit cu dintii, credeam ca numai soimita are intarzieri dintr-astea. Sa iasa cand vor .

Simonna, mie mi se pare mult cat a papat Infanta ta, asa papa tot timpul? Adica la toate mesele de peste zi? Ai scos laptele ca si completare de la vreo masa? Eu inca n-am reusit, dar tare as vrea macar laptele de la 9 sa-l sarim.

Si pt ca nu aveam destule probleme cu somnucul , mai nou, din starea semi-adormita, cu tzatza in gura, se arunca intr-o rostogolire de toata frumusetea si cand ajunge pe burta urla. Si repetam pana la vreo 10-15 bucati de rostogoliri, pana cand mami isi smulge parul din cap . In final, cade lata si adoarme, dar tot la san . Sfaturi? pt a dezvata de obiceiul asta de adormit la san, pe care nu-mi amintesc cand l-a transformat in regula .

Pupici





Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Delia, asa maninca seara. Mai are o banana plus ceva pepene pe la 9 jumatate. Incerc sa sumarizez:

5-6 dim. - suge
9 - 9:30 banana plus kefir si-o bucatica de piine
1 - 2 suge
3-4 ceva fruct sau o bucatica de biscuit, numai ca sa-i inchid gura pina maninca Radu. Uneori suge.
6:30 - 7 masa principala, carnita plus legume plus fruct slash iaurt, depinde de cit maninca. In zilele in care nu are carne (peste sau pui) are avocado. Azi, de ex, pe post de proteina, i-am dat 2 ciupercute. Acu' o pazesc sa vad daca se umple de bube :)
9 - 10 suge si adoarme (la sin).

Daca se trezeste noaptea mai suge o tura, dar se raresc noptile cu pricina.

Amu' eu venisem sa anunt:

INTILNIRE:
vineri, 4 iunie, Boccacino pe Cote Vertu. CIne mai pofteste???

Pupici, i se apropie ora de culcare si nu mai pot sa scriu cu dinsa in brate :)

S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Delia, imi pare rau, lasa, data viitoare. N-ai luat ore inainte de examen?

Simonna, Llaura, bebelusii vostrii mananca foarte mult. Si cand spun asta nu inseamna ca e prea mult, ci numai ca e mult comparativ cu pasaricul meu ciugulici. :))

Simonna, pisicuta ta aduna muschi sa-l bata data viitoare cand se vad. Eu zic sa nu-ti faci probleme, nu are cum sa se overfeed cu blw.

O are doua mese pe zi, cel mult, cred ca-i cazul sa ne trezim mai devreme sa i-o bag si pe a 3-a. Dimineata nu-s probleme, si azi am stat dupa 'mnealui o juma de ora pana si-a mancat tacticos toate catanutzele de paine prajita cu cream-cheese, si eu spargeam usa sa merg sa vad bobocul Magdei. Asadar, fetili, vazui boboc Adam, o minunatie de baietel, m-am abtinut cu greu sa nu-l iau in brate, m-a induiosat. E asa de frumos! Insa de helpless, no way, de fapt cred ca treb sa te ciupesti ca are numai 7 saptamani, e cam cum era al meu la 5 luni, haha. O papusa dulceeee.

Are si el 4 dinti... si plangeeeee. fug


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Io p-al meu l-am laudat degeaba, ieri n-a mai mancat asa bine dar i-am dat iaurt si i-a placut. Ahhh si de cand l-am taiat de la portocala ii place mar, saracu copil i-am dat o felie si am uitat sa curat coaja, numai coaja a scos-o si-a scuipat-o. BLW rules, chiar daca eu nu fac 100% BLW...faza e ca nu mai vrea cu lingurita aproape deloc, ca a mancat ieri iaurtul cu lingurita am luat-o ca semn ca i-a placut tare.
Delia, sorry man, data viitoare sigur. Dupa ce am picat in state eu n-am exersat cu barbatul (barbatul conduce si gandeste ca barbatii) ci cu o prietena (si cu gemenele ei in masina). Ce masina ai pt examen? mai bun ar fi sa ai una mica, e mai manevrabila. Tinem pumnii in continuare!
Dragaico, ce mai zic cuculetele pe ziua de azi?
Pupam

Stai ca uitai: mQQm, de ce sa nu-l iei si pe Adam in brate un pic?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
[
Dragaico, ce mai zic cuculetele pe ziua de azi?
Pupam

Stai ca uitai: mQQm, de ce sa nu-l iei si pe Adam in brate un pic?!


Cuculenele sunt miscacioase, contractiile la ordinea zilei, stau intinsa in pat cu exceptie drumurile la bucatarie si baie.
Desi sotu incearca sa se faca util mi se pare ca nu face destul iar eu stau aici si sufar ca Fecioara Maria nascatoare de prunci , hormoni de gravida ce sa-i faci.
Incep sa curga invitatiile la gratar, plimbari, etc. eu ma vad obligata sa le refuz politicos si ma multumesc cu priveliste din spatele blocului
Mai fetelor de ce nu m-ati avertizat, toata lumea zice cat e de frumos sa fii gravida da nu te avertizeaza nimeni de: gaze, ragaieli, dureri de articulatii, hemoroizi, rinite de sarcina, etc
Nu ma luati in serios, glumesc .
Imi place sa fiu graviduta si cum posibilitatea este de 99% sa fie prima si ultima data profit din plin de perioada asta.

Gata am vorbit destul despre mine.
Vroiam sa intreb voi ati avut la botez invitatii, marturii, ornamente, etc. Imi recomandati si mie un magazin specializat in asa ceva. Vroiam sa fac eu marturiile tot stau degeaba acasa da nu stiu daca se merita.
Am citit pe site-ul quebecos ca dau tot felu de atentii asistentelor, voi ati dat ceva, nu ca in Romanica, dar ceva simbolic.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 26+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 10 + de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Vroiam sa intreb voi ati avut la botez invitatii, marturii, ornamente, etc. Imi recomandati si mie un magazin specializat in asa ceva. Vroiam sa fac eu marturiile tot stau degeaba acasa da nu stiu daca se merita.
Am citit pe site-ul quebecos ca dau tot felu de atentii asistentelor, voi ati dat ceva, nu ca in Romanica, dar ceva simbolic.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 26+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 10 + de stat la caldurica, Doamne ajuta.


[/quote]

Noi invitatiile le-am facut/trimis electronic, nu de alta dar chiar nu am avut timp sa mergem in vizite sa le inmanam . Au iesit foarte faine, pe smilebox. Marturii nu am habar ce sunt, poate ma lamuresti tu, oricum n-am avut .

Cat despre atentii la asistente, da-mi voie sa . Daca, insa, simti nevoia acuta sa dai bani la cineva, ma ofer eu sa primesc .

Hai, pupam baietii cuminti. Da-le naibii de gratare .



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui delia79

Vroiam sa intreb voi ati avut la botez invitatii, marturii, ornamente, etc. Imi recomandati si mie un magazin specializat in asa ceva. Vroiam sa fac eu marturiile tot stau degeaba acasa da nu stiu daca se merita.
Am citit pe site-ul quebecos ca dau tot felu de atentii asistentelor, voi ati dat ceva, nu ca in Romanica, dar ceva simbolic.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 26+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 10 + de stat la caldurica, Doamne ajuta.




Noi invitatiile le-am facut/trimis electronic, nu de alta dar chiar nu am avut timp sa mergem in vizite sa le inmanam . Au iesit foarte faine, pe smilebox. Marturii nu am habar ce sunt, poate ma lamuresti tu, oricum n-am avut .

Cat despre atentii la asistente, da-mi voie sa . Daca, insa, simti nevoia acuta sa dai bani la cineva, ma ofer eu sa primesc .

Hai, pupam baietii cuminti. Da-le naibii de gratare .



Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos
[/quote]


Esti de belea, nu ma refer sa le dai bani, unele au dat o cutiuta cu trufe asistentei care s-a ocupat de bebe, ceva de genul asta nu cu pachetul de Kent si punga cu cafea ca pe vremea lui nea Nicu
Cat despre marturii ma refer la ceva de genul asta http://deco-handmade.blogspot.com/2010_03_01_archive.html

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 26+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 10 + saptamani de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Eu am vrut sa fac marturii din alea de care zici tu pentru botez si pana la urma n-am mai facut, ca n-am mai apucat drept sa zic, si doi pentru ca mi se par mai mult de nunta, eu din Ro stiu ca marturiile de botez sunt cruciulite de argint legate cu o panglicuta, cruciulite n-am avut asa ca n-am mai facut nimic.
Daca vrei totusi sa faci, eu zic sa mergi la Michaels, la raionul de nunti au absolut tot ce-ti trebuie, mii de feluri de panglicute inclusiv intarite cu metal sa stea tepene, din alea inguste sa le legi, pietricele, bombonele pe care scrie Thank you for sharing our special day sau cam asa ceva (bombonele am luat, dar le-m pus intr-un cosulet), au tot felul de chestii.
Michaels nu prea e ieftin daca faciun eveniment intreg, la noi au cupon de 40% on one item in fiecare saptamana, in flyerele alea care vin la usa.
Si as zice ca trebuie sa-ti alegi culoarea mai intai, eu am facut cu verde deschis ca era primavara, si am facut toate funditele si panglicutele in culoarea aia, bluza mea, camasa lui barbatu-meu, florile de pe mese, lumanarea, tot.
Spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Cristina, Laura, Dragaica merci.

Cristina, nu, n-am luat ore de condus si lipsa de experienta s-a vazut. Incerc sa ma mobilizez pt data viitoare, tre sa vanez un loc liber dupa 16 iunie.

Laura, am dat cu masina inchiriata de la ei, ca a noastra are niste bubite estetice si mai e si mare (suv).

na, cam atat

Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput